Informace k zájezdu
Makedonie - přechod na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Makedonie - přechod na sněžnicích ( Makedonie, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4


Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí, teploty, množství a kvalita sněhu. Pohybovat se budeme relativně dosti vysoko - ve výškách cca 1600-2750 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření a dostatečnou fyzičku. Nocovat budeme ve stanech v horách, vařit si budeme také sami. Mezi dvoudenním přechodem Šar Planiny a třídenním přechodem Planiny Bistra si odpočineme jednu noc v hotelu. Setkáme se s naším autobusem a budeme z něj moci doplnit zásoby na druhou část přechodu. Dle počasí a sněhových podmínek zvolí průvodce optimální trasu přechodu a případně zařadí i alternativní vrcholy pro výstupy.

Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).

POČASÍ

Předběžnou předpověď můžete sledovat zde:
Popova Šapka (www.snow-forescast.com)
Mavrovo (www.snow-forescast.com)

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR = 61,61 MKD; 100 MKD (denár) = 40,05 Kč (listopad 2023)
Pro výměnu je nejlepší si vzít eura, peníze vyměníme na benzínce za hranicemi nebo v Tetovu. Další výměna je pak možná při přejezdu do Mavrova. Většinu služeb lze platit přímo eurem, ale je třeba si vzít nějaké drobnější (pětieurové a desetieurové) bankovky.

MAPY A LITERATURA

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout mapu Severní Makedonie - 118,19 MB.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 60-70 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech.

 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Nocování:
  • kvalitní stan
  • karimatka (vhodná pro zimní období)
  • spacák přiměřeného tepelného komfortu
 • Nutná výbava: sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (v případě vyhledávačů z půjčovny CK Alpina 3 ks alkalických AAA baterií, ne nabíjecí!), kvalitní nesmeky.
 • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
 • Boty: kvalitní kotníkové, rozchozené, sněhu a vodě odolné, naimpregnované boty do zasněžených a zaledněných hor, boty na přezutí po túře
 • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh s možností připnutí sněžnic, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
 • Strava: pro vlastní vaření doporučujeme:
  ešus, vařič (prověřený v zimních podmínkách), závětří, lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky, dehydrovaná strava typu „Dobrý hostinec“, ovesné kaše, instantní polévky, trvanlivé pečivo, sušené maso, energetické tyčinky, čokoláda, sladkosti, sušené ovoce a obecně potraviny s nízkým obsahem vody, čaje, slivovice. Při balení myslete na to, že přes noc (možná i přes den) vše zmrzne (zelenina a ovoce). Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství!
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

Občané České republiky mohou vstupovat na území Makedonské republiky s platným cestovním pasem. Na základě jednostranného rozhodnutí makedonských úřadů mohou vstupovat občané ČR a dalších zemí EU na území Makedonské republiky i na základě předložení platného občanského průkazu, který je uznáván jako cestovní doklad. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec na hraničním přechodu zpravidla vyzván k vyplnění formuláře - průvodky, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opuštění území Makedonské republiky.

Nezletilí do 18 let věku vstupující na území Makedonské republiky bez doprovodu rodičů či zákonného zástupce musí na požádání pohraničních orgánů země předložit písemný souhlas obou rodičů (zákonného zástupce) s cestou nezletilého. Cestují-li pouze s jedním z nich, může být vyžadován souhlas druhého rodiče. Podpis rodiče musí být ověřen příslušným orgánem země, z níž cizinec pochází (která vystavila jeho cestovní doklad), nebo diplomaticko-konzulárním zastoupením Makedonské republiky v této zemi.

Do Makedonie můžete bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu odpovídající době pobytu v zemi a účelu cesty, nepředpokládá se, že byste tyto limity měli překročit. Alkohol je omezen na 2 l vína a 1 litr destilátu.
Někdy bývá odbavení na těchto hranicích velmi přísné a zdlouhavé (např. i kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Makedonii
Ambasada na Republika Češka vo Republika Severna Makedonija
Ul. Perisha Savelikj 3, 1000 Skopje
Tel.: +389/2/3109805, +389/2/3178945
Tel. konzulární oddělení: +389/2/3081200, +389/2/3081102
Fax: +389/2/3178380
Nouzová linka: +389/70 314 502 (pouze volání a nikoliv textové zprávy)
Email: skopje@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/skopje
Provozní hodiny úřadu po-čt 07.45-16.45, pá 07.45 - 14.15

Důležitá telefonní čísla - Makedonie: předčíslí + 389, Policie 192, Hasiči 193, První pomoc 194, Informace 188