Informace k zájezdu
Makedonie - přechod na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Makedonie - přechod na sněžnicích ( Makedonie, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4


Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí, teploty, množství a kvalita sněhu. Pohybovat se budeme relativně dosti vysoko - ve výškách cca 1600-2750 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření a dostatečnou fyzičku. Nocovat budeme ve stanech v horách, vařit si budeme také sami. Mezi dvoudenním přechodem Šar Planiny a třídenním přechodem Planiny Bistra si odpočineme jednu noc v hotelu. Setkáme se s naším autobusem a budeme z něj moci doplnit zásoby na druhou část přechodu. Dle počasí a sněhových podmínek zvolí průvodce optimální trasu přechodu a případně zařadí i alternativní vrcholy pro výstupy.

POČASÍ

Počasí:
Popova Šapka (www.snow-forescast.com)
Mavrovo (www.snow-forescast.com)

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v Makedonii jsou obvykle nižší než u nás, v horských střediscích jsou podobné jako v ČR, pivo může být dražší.

Výměna peněz: Pro výměnu je nejlepší si vzít eura, peníze vyměníme na benzínce za hranicemi nebo v Tetovu. Další výměna je pak možná při přejezdu do Mavrova. Většinu služeb lze platit přímo eurem, ale je třeba si vzít nějaké drobnější (pětieurové a desetieurové) bankovky.

MAPY A LITERATURA

Makedonie je jedna z mála zemí Evropy, která zatím nemá mapové pokrytí hor na rozumné úrovni. Mnohem lepší jsou pro Makedonii OpenStreet mapy, které si můžete stáhnout do mobilu.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodů hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-80 l. Tento typ zájezdu je určen zkušenějším a vybavenějším jedincům, kteří mají za sebou nejeden letní horský přechod.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, spacák, karimatka a pro dvojici nebo trojici spolehlivý ideálně samonosný stan, čelovku s dostatkem náhradních baterií.
Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení (teplé oblečení, kvalitní obuv, spacák, stan, vařič, ...) a sněžnice (po mnoha zkušenostech jsou pro tento zájezd nejlepší plastové s kloubem a hroty), teleskopické hole se zimními talířky a lopata (součást lavinového setu) alespoň do dvojice pro přípravu místa pro nocování.
Vezměte si s sebou také vybavení pro přípravu jídla (plynový vařič zamrzá dříve než benzinový). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu.
Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice, lavinová výbava) jste již uvedli v poznámce přihlášky.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem (raději „vícefaktorový“ a bez obsahu vody), tyčinka na rty (bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (více všech baterií než na obdobnou letní akci, baterie mrznou, den je kratší),...
Oblečení: Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení - termoprádlo na den i noc, kvalitní obuv v bezproblémovém stavu včetně dobrých ponožek (i náhradní), rukavice 2x, návleky, čepice, šátek, pláštěnka, ... Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Dehydrovaná strava typu „Dobrý hostinec“, ovesné kaše, polévky, paštiky, cibule, česnek, koření, rozpustné vitamíny, čaje, slivovice, … Při balení myslete na to, že přes noc (možná i přes den) vše zmrzne (zelenina a ovoce). Minimálně na první 2 dny přechodu si potraviny vezměte z domu, poté bude možnost dokoupit čerstvé jídlo při přejezdu autobusem do Mavrova. Ceny v obchodech jsou srovnatelné s ČR, avšak dehydrovanou stravu na přechod si vezměte z domu. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství!
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.