Makedonie - zimní přechod

Sněžnicový přechod na Šar Planině a Bistra Planině

Makedonie je dosud opomíjenou a málo navštěvovanou balkánskou zemí, která ale může zimním turistům nabídnout vysoké hory a především dostatečnou sněhovou pokrývku. V nejvyšším makedonském pohoří Šar Planina vystoupíme na druhý nejvyšší vrchol v Makedonii - 2747 metrů vysoký Titov vrv, který byl třetím nejvyšším vrcholem bývalé Jugoslávie. Budeme se toulat v opuštěném pohoří Bistra planina poblíž Mavrovského jezera.

Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách cca 1600-2750 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření i dostatečnou fyzičku. První den při túře nalehko se seznámíme s horami a naším vybavením, poté na dvoudenní túře zdoláme Titov Vrv a nakonec nás čeká třídenní přechod planiny Bistra. Nocovat budeme ve stanech v horách a vařit si budeme sami, 2 noci strávíme i v hotelu a navštívíme místní restaurace. Dopravu a ubytování v Popově Šapce budeme mít společné se zájezdem Makedonie - lyžování a snowboarding. Ve skupině bývá obvykle 8-15 osob.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna cca ve 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka (1750 m) v nejvyšších makedonských horách - Šar Planina. Túra v okolí střediska, na vrchol Popova Šapka (1853 m), kde proběhne kontrola vybavení a základy lavinové prevence v terénu. Ubytování v hotelu. (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 3. den: Zahájení dvoudenního přechodu Šar Planiny. Nástup na hlavní hřeben, Cerepašina planina a po hřebeni na Bakardan a do sedla (2490 m) pod Titov Vrv, táboření v sedle s úžasnými výhledy na pohoří Jakupica, Dautica a Bel Kamen. (6 hod, ↑ 1200 m, ↓ 450 m)
  • 4. den: Výstup na Titov Vrv (2747 m), případně i Turčin (2702 m) a sestup dolinou Vakaf přes planinu Srti Bares zpět na Popovu Šapku (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1150 m). Po túře přejezd do Mavrova v pohoří Bistra se zastávkou v Tetovu (centrum města a známá „barevná mešita“ Šarena džamija). Ubytování v hotelu.
  • 5. den: Zahájení třídenního přechodu pohoří Bistra planina - výjezd lanovkou (1680 m), nástup pod hřeben Čaušica. Romantický večer při ohni v údolí pod Medenicou. (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 200 m). Podle aktuálních podmínek fakultativní výlet v okolí tábořiště (+2 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 6. den: Výstup na Medenicu (2161 m) s výhledy na nejvyšší vrchol Šar Planiny Golem Korab i na navštívený Titov Vrv. Noc u opuštěných salaší v Mléčném údolí. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 7. den: Návrat Bistrou planinou do Mavrova (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 550 m), odpolední odjezd přes Gostivar, noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Nocování

3x ve vlastních stanech v horách, 1x v hotelu ve středisku Popova Šapka ve 4lůžkových pokojích a 1x v hotelu v Mamrovu ve 2-4lůžkových pokojích. V obou hotelech jsou pokoje s vlastním sociálním zařízením a v obou dostaneme snídani. Součástí hotelů je také restaurace a wifi.

Stravování

Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme často rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen večer a ráno. Dehydrovanou stravu na 3 večeře a studené jídlo (pečivo, salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte z ČR, na nákup místních potravin nebude moc času. 2. a 4. večer a 7. den odpoledne navštívíme i místní hospůdky a vyzkoušíme hustou polévku čorba a různě upravené (nejčastěji grilované) maso s přílohou nebo čevapi a pljeskavicu. Ceny jsou podobné jako u nás, pivo je většinou dražší (do 50 Kč). Nákup pečiva bude možný v obchodě na Popově Šapce a pak před druhým přechodem 5. den v Tetovu.

Makedonie - zimní přechod

Makedonie - zimní přechod