Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Severní Makedonie je dosud opomíjenou a málo navštěvovanou balkánskou zemí, která ale může zimním turistům nabídnout vysoké hory a především dostatečnou sněhovou pokrývku. V nejvyšším makedonském pohoří Šar Planina vystoupíme na druhý nejvyšší vrchol v Makedonii - 2747 metrů vysoký Titov vrv, který byl svého času i třetím nejvyšším vrcholem bývalé Jugoslávie. Budeme se toulat v opuštěném pohoří Bistra planina poblíž Mavrovského jezera.

Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách cca 1600-2750 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření i dostatečnou fyzičku. První den při túře nalehko se seznámíme s horami a naším vybavením, poté na dvoudenní túře zdoláme Titov Vrv a nakonec nás čeká třídenní přechod planiny Bistra. Nocovat budeme ve stanech v horách a vařit si budeme sami, 2 noci strávíme i v hotelu a navštívíme místní restaurace. Dopravu a ubytování v Popově Šapce budeme mít společné se zájezdem Makedonie - lyžování a snowboarding. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 10 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna cca ve 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka (1750 m) v nejvyšších makedonských horách - Šar Planina. Túra v okolí střediska, na vrchol Popova Šapka (1853 m), kde proběhne kontrola vybavení a základy lavinové prevence v terénu. Ubytování v hotelu. (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 3. den: Zahájení dvoudenního přechodu Šar Planiny. Nástup na hlavní hřeben, Cerepašina planina a po hřebeni na Bakardan a do sedla (2490 m) pod Titov Vrv, táboření v sedle s úžasnými výhledy na pohoří Jakupica, Dautica a Bel Kamen. (6 hod, ↑ 1200 m, ↓ 450 m)
 • 4. den: Výstup na Titov Vrv (2747 m), případně i Turčin (2702 m) a sestup dolinou Vakaf přes planinu Srti Bares zpět na Popovu Šapku (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1150 m). Po túře přejezd do Mavrova v pohoří Bistra se zastávkou v Tetovu (centrum města a známá „barevná mešita“ Šarena džamija). Ubytování v hotelu.
 • 5. den: Zahájení třídenního přechodu pohoří Bistra planina - výjezd lanovkou (1680 m), nástup pod hřeben Čaušica. Romantický večer při ohni v údolí pod Medenicou (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 200 m). Podle aktuálních podmínek fakultativní výlet v okolí tábořiště (+2 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 6. den: Výstup na Medenicu (2161 m) s výhledy na nejvyšší vrchol Šar Planiny Golem Korab i na navštívený Titov Vrv. Noc u opuštěných salaší v Mléčném údolí. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 7. den: Návrat Bistrou planinou do Mavrova (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 550 m), odpolední odjezd přes Gostivar, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Nocování

3x ve vlastních stanech v horách, 1x v hotelu ve středisku Popova Šapka ve 4lůžkových pokojích a 1x v hotelu v Mamrovu ve 2-4lůžkových pokojích. V obou hotelech jsou pokoje s vlastním sociálním zařízením a v obou dostaneme snídani. Součástí hotelů je také restaurace a wifi.

Stravování

Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme často rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen večer a ráno. Dehydrovanou stravu na 3 večeře a studené jídlo (pečivo, salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte z ČR, na nákup místních potravin nebude moc času. 2. a 4. večer a 7. den odpoledne navštívíme i místní hospůdky a vyzkoušíme hustou polévku čorba a různě upravené (nejčastěji grilované) maso s přílohou nebo čevapi a pljeskavicu. Ceny jsou podobné jako u nás, pivo je většinou dražší (do 50 Kč). Nákup pečiva bude možný v obchodě na Popově Šapce a pak před druhým přechodem 5. den v Tetovu.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení (teplé oblečení do zimních hor, kvalitní obuv, spacák, stan, karimatka, vařič, …), sněžnice se zvedací patou a drapáky, teleskopické hole se zimními talířky a lopata (součást lavinového setu) alespoň do dvojice pro přípravu místa pro nocování. Vezměte si s sebou také vybavení pro přípravu jídla (plynový vařič zamrzá dříve než benzinový). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.), Makedonie - informace o zemi

 • 06.03.2022 - 13.03.2022
 • 8 dní
 • Číslo: 144
 • 7 400 Kč
 • Rezervace

Makedonie - přechod na sněžnicích

Makedonie - přechod na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Malá Fatra - přechod na sněžnicích

Zimní přechod hřebene Malé Fatry se spaním na chatách

Ukrajina - přechod Boržavy na sněžnicích

Silvestrovský sněžnicový přechod poloniny Boržava do Koločavy

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Ukrajina - přechod Hoverly a Svidovce na sněžnicích

Zimní přechod nejvyšších polonin Zakarpatské Ukrajiny

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod Ďumbierských Tater se spaním na chatách

Dachstein - přechod na sněžnicích

Zimní přechod se spaním na chatách i pro začátečníky