Informace k zájezdu
Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Úvodní stránka zájezdu Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu ( Makedonie, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Lyžování & SNB )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3


Záleží na každém z vás, zda zájezd pojmete jako pohodový lyžařský pobyt v blízkosti vleků nebo budete vyrážet do okolních kopců za dalšími zimními aktivitami (sněžnice, skialpy, freeride), případně nakolik budete navštěvovat místní restaurace a kavárny. Zimní zájezd do Makedonie si mohou užít jak ti, kteří tráví čas převážně na sjezdovkách, tak i ti, co rádi vyrazí pěšky někam dál nebo výš. Náročnost zájezdu může zvýšit i prodlužování večírků do ranních hodin. Cestu do okolních kopců si můžete ulehčit využitím místních lanovek, které přístup výrazně zkrátí.

POČASÍ

Webkamery:
Popova Šapka
Mavrovo

Počasí:
Popova Šapka (www.snow-forescast.com)
Popova Šapka (www.yr.no)
Mavrovo (www.snow-forescast.com)
Mavrovo (www.yr.no)

Sníh:
Makedonie-sněhové zpravodajství

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v Makedonii jsou obvykle nižší než u nás, v horských střediscích jsou podobné jako v ČR, pivo může být dražší (cca do 50 Kč). V obou ski centrech jsou menší obchody s dostatečným výběrem potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR.

Výměna peněz: Pro výměnu je nejlepší si vzít eura, peníze vyměníme na benzínce za hranicemi nebo v Tetovu. Další výměna je pak možná při přejezdu do Mavrova. Většinu služeb lze platit přímo eurem, ale je třeba si vzít nějaké drobnější (pětieurové a desetieurové) bankovky.

MAPY A LITERATURA

Makedonie je jedna z mála zemí Evropy, která zatím nemá mapové pokrytí hor na rozumné úrovni.
Mnohem lepší jsou pro Makedonii OpenStreet mapy, které si můžete stáhnout do mobilu.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (bez lyží, snowboardu, sněžnic nebo běžek) a snažte se o maximální skladnost. Počítejte s tím, že v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách bude nejspíš nutné poponést zavazadla z parkoviště k hotelu.
Nezbytné vybavení: Cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, lyžařská helma
Doporučené vybavení: Seřízené lyže, snowboard, sněžnice (pro snowboardisty, co chtějí jezdit mimo sjezdovky i pro výletníky po okolních kopcích), lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, malý batůžek, věci osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, ručník, plavky, fotoaparát, náhradní baterie, nabíječka. Lavinová výbava (vyhledávač, sonda, lopata) pro zájemce o freeride, skialp a nácvik vyhledávání v lavinách. Mobil s nahranými offline mapami nebo GPS.
Oblečení: Boty na lyže/SNB, pohory (na chození po městě i v hlubokém sněhu po horách), přezůvky, oblečení na lyžování/snowboarding/běžky, rukavice, čepici, šátek, termoprádlo.
Strava: Snídaně máme v ceně ubytování. Obědy a večeře můžeme mít v hotelu nebo v restauracích ve středisku. Svačinu (tyčinky) na lyžování je dobré si vzít z domu, obchod na Popově Šapce nemusí být otevřený denně. Do autobusu vám stačí „svačina na dlouhou cestu“.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Aleš Paděra - Makedonie v zimě - Popova Šapka a Mavrovo 2017, Jitka Růžičková - Článek: Prosluněná únorová Makedonie na skialpech v roce 2019.

Video z Makedonie 2017 - na skialpech na Titov vrv: