Informace k zájezdu
Makedonie v zimě

Úvodní stránka zájezdu Makedonie v zimě ( Makedonie, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Skialp, Lyžování & SNB )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Záleží na každém z vás, zda zájezd pojmete jako pohodový lyžařský pobyt v blízkosti vleků nebo budete vyrážet do okolních kopců za dalšími zimními aktivitami (sněžnice, skialpy, freeride), případně nakolik budete navštěvovat místní restaurace a kavárny. Zimní zájezd do Makedonie si mohou užít jak ti, kteří tráví čas převážně na sjezdovkách, tak i ti, co rádi vyrazí pěšky někam dál nebo výš. Náročnost zájezdu může zvýšit i prodlužování večírků do ranních hodin. Cestu do okolních kopců si můžete ulehčit využitím místních lanovek, které přístup výrazně zkrátí.

POČASÍ

Webkamery:
Popova Šapka: http://cz.webcams.travel/webcam/fullscreen/1391897031
Mavrovo: http://cz.webcams.travel/webcam/fullscreen/1415524661

Počasí:
Popova Šapka:
http://cz.snow-forecast.com/resorts/PopovaShapka/6day/mid
http://www.yr.no/place/Macedonia/Other/Popova_%C5%A0apka~786871/long.html
Mavrovo:
http://www.yr.no/place/Macedonia/Other/Mavrovo/long.html
http://cz.snow-forecast.com/resorts/Zare-Lazarevski/6day/mid
Sníh:
http://skimacedonia.mk/tekovni-informacii/

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v Makedonii jsou obvykle nižší než u nás, v horských střediscích jsou podobné jako v ČR, pivo může být dražší (cca do 50 Kč). V obou ski centrech jsou menší obchody s dostatečným výběrem potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR.
Výměna peněz: Pro výměnu je nejlepší si vzít eura, peníze vyměníme na benzínce na hranicemi nebo v Tetovu. Další výměna je pak možná při přejezdu do Mavrova. Většinu služeb lze platit přímo eurem, ale je třeba si vzít nějaké drobnější (pětieurové a desetieurové) bankovky.

MAPY A LITERATURA

Makedonie je jedna z mála zemí Evropy, která zatím nemá mapové pokrytí hor na rozumné úrovni.
Mnohem lepší jsou pro Makedonii OpenStreet mapy, které si můžete stáhnout do mobilu.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (bez lyží, snowboardu, sněžnic nebo běžek) a snažte se o maximální skladnost. Počítejte s tím, že v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách bude nejspíš nutné poponést zavazadla z parkoviště k hotelu.
Nezbytné vybavení: Cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, lyžařská helma
Doporučené vybavení: Seřízené lyže, snowboard, sněžnice (pro snowboardisty, co chtějí jezdit mimo sjezdovky i pro výletníky po okolních kopcích), lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, malý batůžek, věci osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, ručník, plavky, fotoaparát, náhradní baterie, nabíječka. Lavinová výbava (vyhledávač, sonda, lopata) pro zájemce o freeride, skialp a nácvik vyhledávání v lavinách. Mobil s nahranými offline mapami nebo GPS.
Oblečení: Boty na lyže/SNB, pohory (na chození po městě i v hlubokém sněhu po horách), přezůvky, oblečení na lyžování/snowboarding/běžky, rukavice, čepici, šátek, termoprádlo.
Strava: Snídaně máme v ceně ubytování. Obědy a večeře můžeme mít v hotelu nebo v restauracích ve středisku. Svačinu (tyčinky) na lyžování je dobré si vzít z domu, obchod na Popově Šapce nemusí být otevřený denně. Do autobusu vám stačí „svačina na dlouhou cestu“.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Aleš Paděra - Makedonie v zimě - Popova Šapka a Mavrovo 2017, Jitka Růžičková - Článek: Prosluněná únorová Makedonie na skialpech v roce 2019.