Makedonie v zimě

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 1-3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška

Makedonie je dosud opomíjenou a málo navštěvovanou balkánskou perlou, v níž se mísí křesťanské a muslimské kulturní vlivy. Při návštěvě makedonských zimních hor narazíte na zahraničního návštěvníka jen výjimečně a místní zatím dostatečně neobjevili krásu zimních sportů. V Makedonii navštívíme v nejvyšším pohoří Šar Planina a v pohoří Bistra poblíž Mavrovského jezera dvě nejvýznamnější skicentra. Lyžařská střediska jsou mimo slunečné víkendy poloprázdná až úplně prázdná. Sněhem pokryté terény nabízí nepřeberné možnosti aktivit různé obtížnosti. Na své si přijdou všichni od klasických sjezdových lyžařů, přes ty, kteří chtějí začít s freeridem, až po pokročilé freeridisty a skialpinisty. V případě dobrého počasí bude možné se na skialpech nebo sněžnicích vydat na druhý nejvyšší vrchol v Makedonii - 2747 metrů vysoký Titov vrv, který byl třetím nejvyšším vrcholem bývalé Jugoslávie. Jedná se o ideální výlet pro ty, kteří se chtějí s lyžemi nebo snowboardem dostat nad úroveň nejvyššího vrcholu bývalého Československa.

V navštívených lyžařských střediscích je krásně vidět rozdíl mezi státním (Popova Šapka) a soukromým (Mavrovo) vlastnictvím, kdy je na Popově Šapce stále ještě k vidění historická dvojsedačková lanovka, zatímco v Mavrovu je vše moderní a velmi dobře udržované. V horském středisku Popova Šapka (1750 m) vysoko na Šar planině budeme ubytováni přímo pod sjezdovkami a freerideovými terény, v moderním středisku Mavrovo (1250 m), ležícím kousek nad uměle vytvořeným jezerem, dojdeme asi 400 m ke sjezdovkám pěšky.

SNOWBOARD A LYŽE - Na Popově Šapce je několik upravovaných sjezdovek, v dolní části střediska jsou upravené lépe a s menším sklonem, zatímco hlavní sjezdovky podél sedačkové lanovky do nejvyššího bodu mají oprávněně označení nejvyšší obtížnosti. V Mavrovu jsou všechny tratě perfektně urolbované a většina sjezdovek v horní části střediska má menší sklon a je vhodná i svojí šířkou pro dlouhý carvingový oblouk.
SKIALPY A SNĚŽNICE - Okolí obou lyžařských středisek nabízí dobré možnosti pro půldenní až celodenní výlety na skialpinistických lyžích nebo sněžnicích. Jedná se o hřebenové túry i o sjezdy do odlehlých údolí. Upřednostňována je skialpinistická výstroj nebo splitboard (dělený snowboard) právě pro možnost sjezdů s velkým převýšením. Mezi jinými je možné vystoupit na třetí nejvyšší vrchol bývalé Jugoslávie, Titov vrv (2747 m).
FREERIDE - Popova Šapka nabízí dokonalé podmínky pro freeridové lyžování s využitím dvousedačkové lanovky do výšky 2400 metrů. Alternativou pro přístup na vzdálenější vrcholy bez nutnosti přesunů na pásech je výjezd rolbou, tzv. catski. Hlavní sjezdovka, černá číslo 15, je upravená, ale její blízké okolí nabízí výborné sjezdy volným terénem. Stejně tak jsou na freeride vhodné svahy přímo nad hotelem Slavija, v němž budeme bydlet. Mavrovo má v horní části spíše charakter ukloněných plání, a proto je vhodnější na skialp než na freeride. Pro skialpinistické výlety jsou nedaleko vrcholy jako Veli vrv (1915 m) a řada dalších.
BEZPEČNÝ POHYB V ZIMNÍM TERÉNU, LAVINY - Zájemci budou mít možnost se seznámit se základy bezpečného pohybu v zimním terénu s potenciálním nebezpečím sněhových lavin stejně jako se základy ježdění ve volném terénu mimo sjezdovky.

Program na sjezdovkách, sněžnicích a skialpech je individuální. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, rádce a mentora, který vám na základě svých zkušeností doporučí vhodné terény pro lyžování v upraveném i volném terénu, sněžnicové nebo případně skialpinistické túry. Po domluvě na místě bude průvodce doprovázet na sněžnicích nebo na skialpech větší skupiny. Případně bude k zastižení na sjezdovkách.

Zapůjčení lavinové setu není zahrnuto v ceně zájezdu. Z kapacitních důvodů vám toto vybavení nemůžeme půjčit. Doporučujeme využití služeb komerčních půjčoven.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka na Šar Planině. Lyžování, snowboarding, seznámení se s místními sjezdovkami. Ubytování v hotelu. Alternativně večerní prohlídka Skopje.
 • 3. den: Celodenní lyžování a snowboarding na Popově Šapce, freeride, skialpové a sněžnicové výlety do hor, individuální večerní program na Popově Šapce - v hotelu je restaurace, bazén, stolní tenis, kulečník apod.
 • 4. den: Po lyžování přejezd do Mavrova v pohoří Bistra se zastávkou v Tetovu (centrum města a známá „barevná mešita“ Šarena džamija).
 • 5. - 7. den: Lyžování, snowboarding, freeride, skialp a sněžnice v lyžařském středisku Mavrovo. 7. den po lyžování odjezd přes Gostivar, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 2x v hotelu Slavia na Popově Šapce a 3x v hotelu u Mavrovského jezera. Na Popove Šapce budeme ubytováni ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Hotel je umístěn hned u sjezdovky a je v něm k dispozici restaurace a wifi. Během dne je možné občerstvení jen v dolní části lyžařského střediska. Hotel v Mavrovu je asi 300 m od dolních stanic lanovek, spát budeme ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Součástí hotelu je restuarace a wifi. Obchody a další restaurace jsou v nejbližším okolí hotelů. Rozdělování do pokojů probíhá na místě. Za příplatek 600 Kč/os. vám můžeme garantovat ubytování ve 2lůžkovém pokoji po celou dobu zájezdu.

Stravování: Snídaně budeme mít připraveny přímo v hotelu. Obědy a večeře se řeší individuálně v hotelové restauraci nebo v okolních hospůdkách. Ceny jsou obvykle nižší než u nás, pouze někde může být dražší pivo - max. do 50 Kč. V obou lyžařských centrech jsou menší obchody s dostatečným výběrem potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR. Ideálním občerstvením během dne na lyžích jsou různé varianty místní husté polévky čorba a samozřejmě různě upravené (nejčastěji grilované) maso s přílohou nebo čevapi a pljeskavica.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Sjezdovky a vleky: Horské středisko Popova Šapka - 11 vleků, z toho 2 dvojsedačky. Výborné podmínky pro freeride a skialpinismus. Ceny skipasů Popova Šapka 2017: jednodenní skipas 600 - 900 MKD (cca 10-15 €), případně 1 výjezd na skialpovou/sněžnicovou túru 200 MKD.
Nejmodernější makedonské lyžařské středisko Ski Mavrovo - 11 vleků, z toho 2 dvojsedačky. Ceny skipasů Mavrovo 2017: jednodenní skipas: 900 MKD (cca 15 €), odpolední od 12 h 650 MKD.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Makedonie - informace o zemi

Průvodce: Jan Pala.

Cena zájezdu Makedonie v zimě

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, 5x ubytování v hotelech se snídaní, průvodce, základní půldenní lavinový výcvik, půldenní freeride výcvik a pro menší skupiny doprovod na freeride a skialpy v obou oblastech, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje (ceny z roku 2018): volitelné výdaje: skipasy (celkem cca 3600 MKD), zapůjčení lavinové setu (doporučujeme využití služeb komerčních půjčoven), cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce); hlavní měnou je makedonský denár (MKD), nicméně je běžné platit také eurem: kurz 1 € = 61,71 MKD; 1 MKD = 0,42 Kč (listopad 2017)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 1-3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Silvestr v Černé Hoře

Silvestr v Černé Hoře

Durmitor a Bjelasica - snowboarding, freeride, lyžování, sněžnice


8900 Kč
Detail zájezdu

 • 26.12.-02.01.
Zakarpatská Ukrajina v zimě

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - snowboarding, lyžování a freeride


7900 Kč
Detail zájezdu

 • 08.02.-16.02.
 • 22.02.-02.03.
 • 08.03.-16.03.
Makedonie - zimní přechod

Makedonie - zimní přechod

Sněžnicový přechod na Šar Planině a Bistra Planině


7000 Kč
Detail zájezdu

 • 17.02.-24.02.
Bosna a Hercegovina v zimě

Bosna a Hercegovina v zimě

Lyžování na olympijských sjezdovkách Jahorina a Bjelašnica


8700 Kč
Detail zájezdu

 • 02.03.-09.03.
 

Makedonie v zimě

Skialpové aktivity v dolině pod Titovým vrvem Freeride v Makedonii Skupinovka na vrcholu Bakardan Snowboarding ve středisku Popova Šapka
 

Makedonie v zimě

Druhý nejvyšší vrchol v Makedonii - Titov vrv Výhledy z Titova vrvu Odpočinek cestou na Titov vrv Výstup na Titov vrv Výstup z doliny z Titovým vrvem v pozadí Západ slunce cestou z Titova vrvu Lavinový výcvik ve středisku Popova Šapka Nácvik vyhledávání pomocí lavinového vyhledávače Lavinový výcvik ve středisku Popova Šapka Na vrcholu přezdívaném Antena je řada civilizačních zbytků Lyžařské středisko Ski Mavrovo Výstup na Medenicu Výhledy na makedonská pohoří Pohoří Bistra Skialpová túra v NP Mavrovo Odpočinek na skialpové túře Pohoří Bistra v NP Mavrovo Pod hlavním hřebenem Šar planiny Snowboarding u lyžařského střediska Popova Šapka Relax nad lyžařským střediskem Popova Šapka Sjezd z Titova vrvu (2747 m) Výstup na 2747 metrů vysoký Titov vrv
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy