Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard, freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Severní Makedonie je dosud opomíjenou a zvláště v zimě málo navštěvovanou balkánskou zemí, v níž se mísí křesťanské a muslimské kulturní vlivy. Při návštěvě makedonských zimních hor narazíte na zahraničního návštěvníka jen výjimečně a místní zatím dostatečně neobjevili krásu zimních sportů. Navštívíme dvě nejvýznamnější lyžařská střediska v Makedonii. Skicentrum Popova Šapka (1750 m) se nachází v nejvyšším pohoří Šar Planina a zimní resort Mavrovo (1250 m) v pohoří Bistra u Mavrovského jezera. Lyžařská střediska jsou mimo slunečné víkendy často poloprázdná nebo i úplně prostá lyžařů. Sněhem pokryté terény nabízí nepřeberné možnosti aktivit různé obtížnosti. Na své si přijdou lyžaři, snowboarďáci a freerideři, kteří mají rádi vůni dálek a dobrodružství, které už nebaví předražená uniformní Alpská střediska plná lidí a zákazů a kteří chtějí poznat Balkán takový, jaký je - trošku chaotický a divoký, ale především přátelský, srdečný a krásný.
V horském středisku Popova Šapka budeme ubytováni v moderním 4hvězdičkovém wellness hotelu kousek od sjezdovek a ve středisku Mavrovo budeme bydlet u Mavrovského jezera, zhruba 1 km od svahu. V hotelech dostaneme snídaně a na večeři si zajdeme do některé z místních hospůdek nebo využijeme nabídky hotelu. Velikost skupiny bývá obvykle do 20 osob. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, přes den bude k zastižení na sjezdovkách, postará se o ubytování a večer s vámi zajde do hospody.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka na Šar Planině. Lyžování, snowboarding, seznámení se s místními sjezdovkami. Ubytování v hotelu.
  • 3. den: Celodenní lyžování, snowboarding a freeride na Popově Šapce.
  • 4. den: Celodenní lyžování, po lyžování přejezd do Mavrova v pohoří Bistra se zastávkou v Tetovu (centrum města a známá „barevná mešita“ Šarena džamija).
  • 5. - 7. den: Lyžování, snowboarding a freeride v lyžařském středisku Mavrovo. 7. den po lyžování odjezd přes Gostivar, noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování

2x v horském hotelu Scardus na Popově Šapce a 3x v hotelu u Mavrovského jezera. Na Popově Šapce budeme ubytováni v nejlepším místním hotelu v moderních 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Hotel je umístěn kousek od sjezdovky a je v něm k dispozici restaurace, wifi a wellness pro ubytované zdarma. V hotelu v Mavrovu budeme spát ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Součástí hotelu je restaurace a wifi. Obchody a další restaurace jsou v okolí hotelů. Rozdělování do pokojů probíhá na místě. Za příplatek 600 Kč/os. vám můžeme garantovat ubytování ve 2lůžkovém pokoji po celou dobu zájezdu.

Stravování

Snídaně budeme mít připraveny přímo v hotelu. Obědy a večeře si pořešíme individuálně v hotelové restauraci nebo v okolních hospůdkách. Ceny jsou obvykle nižší než u nás, pouze někde může být dražší pivo - max. do 50 Kč. V obou lyžařských střediscích jsou menší obchody se základním výběrem potravin a laskomin, specifičtější potraviny je potřeba přivést si z domu (energetické gely, proteinové tyčinky, speciální pečivo atd.). Jídlo na svačiny a obědy na skialpových túrách doporučujeme si vzít už z domu. Chaty a občerstvovací zařízení se vyskytují pouze v blízkosti lanovek, kolem kterých projdeme pouze na začátku a konci některých túr Ideálním občerstvením během dne na lyžích jsou různé varianty místní husté polévky čorba a samozřejmě různě upravené (nejčastěji grilované) maso s přílohou nebo čevapi a pljeskavica.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Sjezdovky a vleky:
Horské středisko Popova Šapka - 3 sedačky, gondola a 5 vleků ve výšce 1650 - 2525 m (20% modrých, 35% červených a 35% černých). Na Popově Šapce je několik upravovaných sjezdovek, v dolní části střediska jsou upravené lépe a s menším sklonem, zatímco hlavní sjezdovka podél sedačkové lanovky do nejvyššího bodu 2400 m má oprávněně označení nejvyšší obtížnosti. V okolí sjezdovek jsou parádní podmínky pro freeride.
Nejmodernější makedonské lyžařské středisko Ski Mavrovo - 10 vleků a 3 sedačky ve výšce 1255 - 1860 m (30% modrých, 30% červených a 30% černých). V Mavrovu jsou všechny tratě perfektně urolbované, většina sjezdovek v horní části střediska má menší sklon a díky dostatečné šířce jsou vhodné i pro dlouhý carvingový oblouk.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)