Makedonie v zimě

Lyže, snowboard, freeride a skialp na Popově Šapce a v Mavrovu

Makedonie je dosud opomíjenou a málo navštěvovanou balkánskou perlou, v níž se mísí křesťanské a muslimské kulturní vlivy. Při návštěvě makedonských zimních hor narazíte na zahraničního návštěvníka jen výjimečně a místní zatím dostatečně neobjevili krásu zimních sportů. V Makedonii navštívíme v nejvyšším pohoří Šar Planina a v pohoří Bistra poblíž Mavrovského jezera dvě nejvýznamnější skicentra. Lyžařská střediska jsou mimo slunečné víkendy poloprázdná až úplně prázdná. Sněhem pokryté terény nabízí nepřeberné možnosti aktivit různé obtížnosti. Na své si přijdou všichni od klasických sjezdových lyžařů, přes ty, kteří chtějí začít s freeridem, až po pokročilé freeridisty a skialpinisty. V případě dobrého počasí bude možné se na skialpech nebo sněžnicích vydat na druhý nejvyšší vrchol v Makedonii - 2747 metrů vysoký Titov vrv, který byl třetím nejvyšším vrcholem bývalé Jugoslávie. Jedná se o ideální výlet pro ty, kteří se chtějí s lyžemi nebo snowboardem dostat nad úroveň nejvyššího vrcholu bývalého Československa.

V navštívených lyžařských střediscích je krásně vidět rozdíl mezi státním (Popova Šapka) a soukromým (Mavrovo) vlastnictvím, kdy je na Popově Šapce stále ještě k vidění historická dvojsedačková lanovka, zatímco v Mavrovu je vše moderní a velmi dobře udržované. V horském středisku Popova Šapka (1750 m) vysoko na Šar planině budeme ubytováni přímo pod sjezdovkami a freerideovými terény, v moderním středisku Mavrovo (1250 m), ležícím kousek nad uměle vytvořeným jezerem, dojdeme asi 400 m ke sjezdovkám pěšky.

SNOWBOARD A LYŽE - Na Popově Šapce je několik upravovaných sjezdovek, v dolní části střediska jsou upravené lépe a s menším sklonem, zatímco hlavní sjezdovky podél sedačkové lanovky do nejvyššího bodu mají oprávněně označení nejvyšší obtížnosti. V Mavrovu jsou všechny tratě perfektně urolbované a většina sjezdovek v horní části střediska má menší sklon a je vhodná i svojí šířkou pro dlouhý carvingový oblouk.
SKIALPY A SNĚŽNICE - Okolí obou lyžařských středisek nabízí dobré možnosti pro půldenní až celodenní výlety na skialpinistických lyžích nebo sněžnicích. Jedná se o hřebenové túry i o sjezdy do odlehlých údolí. Upřednostňována je skialpinistická výstroj nebo splitboard (dělený snowboard) právě pro možnost sjezdů s velkým převýšením. Mezi jinými je možné vystoupit na třetí nejvyšší vrchol bývalé Jugoslávie, Titov vrv (2747 m).
FREERIDE - Popova Šapka nabízí dokonalé podmínky pro freeridové lyžování s využitím dvousedačkové lanovky do výšky 2400 metrů. Alternativou pro přístup na vzdálenější vrcholy bez nutnosti přesunů na pásech je výjezd rolbou, tzv. catski. Hlavní sjezdovka, černá číslo 15, je upravená, ale její blízké okolí nabízí výborné sjezdy volným terénem. Stejně tak jsou na freeride vhodné svahy přímo nad hotelem Slavija, v němž budeme bydlet. Mavrovo má v horní části spíše charakter ukloněných plání, a proto je vhodnější na skialp než na freeride. Pro skialpinistické výlety jsou nedaleko vrcholy jako Veli vrv (1915 m) a řada dalších.
BEZPEČNÝ POHYB V ZIMNÍM TERÉNU, LAVINY - Zájemci budou mít možnost se seznámit se základy bezpečného pohybu v zimním terénu s potenciálním nebezpečím sněhových lavin stejně jako se základy ježdění ve volném terénu mimo sjezdovky.

Program na sjezdovkách, sněžnicích a skialpech je individuální. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, rádce a mentora, který vám na základě svých zkušeností doporučí vhodné terény pro lyžování v upraveném i volném terénu, sněžnicové nebo případně skialpinistické túry. Po domluvě na místě bude průvodce doprovázet na sněžnicích nebo na skialpech větší skupiny. Případně bude k zastižení na sjezdovkách.

Zapůjčení lavinové setu není zahrnuto v ceně zájezdu. Z kapacitních důvodů vám toto vybavení nemůžeme půjčit. Doporučujeme využití služeb komerčních půjčoven.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka na Šar Planině. Lyžování, snowboarding, seznámení se s místními sjezdovkami. Ubytování v hotelu. Alternativně večerní prohlídka Skopje.
 • 3. den: Celodenní lyžování a snowboarding na Popově Šapce, freeride, skialpové a sněžnicové výlety do hor, individuální večerní program na Popově Šapce - v hotelu je restaurace, bazén, stolní tenis, kulečník apod.
 • 4. den: Po lyžování přejezd do Mavrova v pohoří Bistra se zastávkou v Tetovu (centrum města a známá „barevná mešita“ Šarena džamija).
 • 5. - 7. den: Lyžování, snowboarding, freeride, skialp a sněžnice v lyžařském středisku Mavrovo. 7. den po lyžování odjezd přes Gostivar, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování

2x v hotelu Slavia na Popově Šapce a 3x v hotelu u Mavrovského jezera. Na Popove Šapce budeme ubytováni ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Hotel je umístěn hned u sjezdovky a je v něm k dispozici restaurace a wifi. Během dne je možné občerstvení jen v dolní části lyžařského střediska. Hotel v Mavrovu je asi 300 m od dolních stanic lanovek, spát budeme ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Součástí hotelu je restuarace a wifi. Obchody a další restaurace jsou v nejbližším okolí hotelů. Rozdělování do pokojů probíhá na místě. Za příplatek 600 Kč/os. vám můžeme garantovat ubytování ve 2lůžkovém pokoji po celou dobu zájezdu.

Stravování

Snídaně budeme mít připraveny přímo v hotelu. Obědy a večeře se řeší individuálně v hotelové restauraci nebo v okolních hospůdkách. Ceny jsou obvykle nižší než u nás, pouze někde může být dražší pivo - max. do 50 Kč. V obou lyžařských centrech jsou menší obchody s dostatečným výběrem potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR. Ideálním občerstvením během dne na lyžích jsou různé varianty místní husté polévky čorba a samozřejmě různě upravené (nejčastěji grilované) maso s přílohou nebo čevapi a pljeskavica.

 • 17.02.2019 - 24.02.2019
 • 8 dní
 • Číslo: 143
 • 8 700 Kč
 • Rezervace

Další podobné zájezdy:

Makedonie - zimní přechod 17.2.-24.2.

Makedonie - zimní přechod

Sněžnicový přechod na Šar Planině a Bistra Planině

 • Cena od: 7 000 Kč
 • Délka: 8 dní
Bosna a Hercegovina v zimě 2.3.-9.3.

Bosna a Hercegovina v zimě

Lyžování na olympijských sjezdovkách Jahorina a Bjelašnica

 • Cena od: 8 700 Kč
 • Délka: 8 dní
Silvestr v Černé Hoře 26.12.-2.1.

Silvestr v Černé Hoře

Durmitor a Bjelasica - snowboarding, freeride, lyžování, sněžnice

 • Cena od: 8 900 Kč
 • Délka: 8 dní
Zakarpatská Ukrajina v zimě 8.2.-16.2., 22.2.-2.3., 8.3.-16.3.

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - snowboarding, lyžování a freeride

 • Cena od: 7 900 Kč
 • Délka: 9 dní

Makedonie v zimě

Makedonie v zimě