Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard, freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Severní Makedonie je dosud opomíjenou a zvláště v zimě málo navštěvovanou balkánskou perlou, v níž se mísí křesťanské a muslimské kulturní vlivy. Při návštěvě makedonských zimních hor narazíte na zahraničního návštěvníka jen výjimečně a místní zatím dostatečně neobjevili krásu zimních sportů. Navštívíme dvě nejvýznamnější lyžařská střediska v Makedonii. První skicentrum se nachází v nejvyšším pohoří Šar Planina a druhé v pohoří Bistra poblíž Mavrovského jezera. Lyžařská střediska jsou mimo slunečné víkendy často poloprázdná nebo i úplně prostá lyžařů. Sněhem pokryté terény nabízí nepřeberné možnosti aktivit různé obtížnosti. Na své si přijdou jak vyznavači jízdy na upravených sjezdovkách, tak i začínající a pokročilí freeridisté a skialpinisté. V případě dobrého počasí bude možné se na skialpech nebo sněžnicích vydat na druhý nejvyšší vrchol v Makedonii - 2747 metrů vysoký Titov vrv, který byl svého času třetím nejvyšším vrcholem bývalé Jugoslávie.

V navštívených lyžařských střediscích je krásně vidět kontrast mezi státním (Popova Šapka) a soukromým (Mavrovo) vlastnictvím, kdy je na Popově Šapce stále ještě k vidění historická dvousedačková lanovka, zatímco v Mavrovu je vše moderní a velmi dobře udržované. V horském středisku Popova Šapka (1750 m) vysoko na Šar planině budeme ubytováni přímo pod sjezdovkami a freeridovými terény, v moderním středisku Mavrovo (1250 m), ležícím kousek nad uměle vytvořeným jezerem. Ke sjezdovkám pěšky dojdeme asi 400 m. Velikost skupiny bývá obvykle 20-30 osob.

SNOWBOARD A LYŽE - Na Popově Šapce je několik upravovaných sjezdovek, v dolní části střediska jsou upravené lépe a s menším sklonem, zatímco hlavní sjezdovka podél sedačkové lanovky do nejvyššího bodu má oprávněně označení nejvyšší obtížnosti. Okolí této sjezdovky je ponecháno na freeride. V Mavrovu jsou všechny tratě perfektně urolbované a většina sjezdovek v horní části střediska má menší sklon a díky dostatečné šířce jsou vhodné i pro dlouhý carvingový oblouk.
SKIALPY A SNĚŽNICE - Okolí obou lyžařských středisek nabízí dobré možnosti pro půldenní až celodenní výlety na skialpinistických lyžích nebo sněžnicích. Jedná se o hřebenové túry i o sjezdy do odlehlých údolí. Upřednostňována je skialpinistická výstroj nebo splitboard (dělený snowboard) právě pro možnost sjezdů s velkým převýšením. Mezi jinými je možné vystoupit na třetí nejvyšší vrchol bývalé Jugoslávie, Titov vrv (2747 m) a sousední Bakardan (2704 m). Na skialpy a sněžnice nabízíme i speciální programy, které jedou stejným autobusem a mají i část ubytování společnou: skialp v pohoří Šar Planina a Pelister - Skialp v Makedonii a sněžnicový přechod v pohoří Šar Planina a Bistra Planina - Makedonie na sněžnicích.
FREERIDE - Popova Šapka nabízí dokonalé podmínky pro freeridové lyžování s využitím dvousedačkové lanovky do výšky 2400 metrů. Alternativou pro přístup na vzdálenější vrcholy bez nutnosti přesunů na pásech je výjezd rolbou, tzv. catski. Hlavní sjezdovka, černá číslo 15, je upravená, ale její blízké okolí nabízí výborné sjezdy volným terénem. Mavrovo má v horní části spíše charakter pozvolných svahů, a proto je vhodnější na skialp než na freeride. Pro skialpinistické výlety jsou nedaleko vrcholy jako Veli vrv (1915 m), nejvyšší Medenica (2163 m) a řada dalších.
BEZPEČNÝ POHYB V ZIMNÍM TERÉNU, LAVINY - Zájemci se budou moci seznámit se základy bezpečného pohybu v zimním terénu i s potenciálním nebezpečím sněhových lavin, stejně jako se základy ježdění ve volném terénu mimo sjezdovky.

Program na sjezdovkách, sněžnicích a skialpech je individuální. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, rádce a mentora, který vám na základě svých zkušeností doporučí vhodné terény pro lyžování v upraveném i volném terénu, sněžnicové nebo případně skialpinistické túry. Po domluvě na místě bude průvodce doprovázet na skialpech větší skupiny. Případně bude k zastižení na sjezdovkách.

S realizací letních i zimních zájezdů do Makedonie počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Makedonie je otevřená turistům, služby, restaurace i ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Makedonie: vstup pro občany ČR není omezen (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka na Šar Planině. Lyžování, snowboarding, seznámení se s místními sjezdovkami. Ubytování v hotelu. Alternativně individuální večerní prohlídka Skopje.
  • 3. den: Celodenní lyžování a snowboarding na Popově Šapce, freeride, skialpové a sněžnicové výlety do hor, individuální večerní program na Popově Šapce - v sousedním hotelu je bazén, stolní tenis, kulečník apod.
  • 4. den: Po lyžování přejezd do Mavrova v pohoří Bistra se zastávkou v Tetovu (centrum města a známá „barevná mešita“ Šarena džamija).
  • 5. - 7. den: Lyžování, snowboarding, freeride, skialp a sněžnice v lyžařském středisku Mavrovo. 7. den po lyžování odjezd přes Gostivar, noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování

2x v hotelu na Popově Šapce a 3x v hotelu u Mavrovského jezera. Na Popově Šapce budeme ubytováni ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Hotel je umístěn hned u sjezdovky a je v něm k dispozici restaurace a wifi. Během dne je možné občerstvení jen v dolní části lyžařského střediska. Hotel v Mavrovu je asi 400 m od dolních stanic lanovek, spát budeme ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Součástí hotelu je restaurace a wifi. Obchody a další restaurace jsou v nejbližším okolí hotelů. Rozdělování do pokojů probíhá na místě. Za příplatek 600 Kč/os. vám můžeme garantovat ubytování ve 2lůžkovém pokoji po celou dobu zájezdu.

Stravování

Snídaně budeme mít připraveny přímo v hotelu. Obědy a večeře se řeší individuálně v hotelové restauraci nebo v okolních hospůdkách (v Mavrovu bude možné na místě objednat tříchodovou večeři). Ceny jsou obvykle nižší než u nás, pouze někde může být dražší pivo - max. do 50 Kč. V obou lyžařských centrech jsou menší obchody s dostatečným výběrem potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR. Ideálním občerstvením během dne na lyžích jsou různé varianty místní husté polévky čorba a samozřejmě různě upravené (nejčastěji grilované) maso s přílohou nebo čevapi a pljeskavica.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Sjezdovky a vleky: Horské středisko Popova Šapka - 11 vleků, z toho 2 dvojsedačky. Výborné podmínky pro freeride a skialpinismus.
Nejmodernější makedonské lyžařské středisko Ski Mavrovo - 11 vleků, z toho 2 dvousedačky.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.), Makedonie - informace o zemi

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - lyžování v Borovci a Bansku

Lyžování v nejlepších bulharských skiareálech v pohoří Rila a Pirin

Ukrajina - lyžování na Dragobratu a v Bukovelu

Lyžování, snowboarding a freeride na Zakarpatské Ukrajině

Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře

Pohoří Durmitor a Bjelasica - lyžování v Žabljaku a Kolašinu

Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Makedonie - skialp na Šar Palnině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina