Informace k zájezdu
Malá Fatra - zimní přechod

Úvodní stránka zájezdu Malá Fatra - zimní přechod ( Slovensko, Zimní zájezdy na hory, Víkendovky, Sněžnice )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o přechod hřebene Malé Fatry střední náročnosti s noclehy na horských chatách, kde si můžeme zakoupit snídaně a večeře. Během víkendového přechodu si vše potřebné poneseme v batohu na zádech. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem. Délka jednotlivých túr nám zabere 8-10 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Za náročnější lze považovat první den, kdy je potřeba vystoupat 1300 m výškových na hřeben Malé Fatry. Poslední den pak budeme převážně sestupovat. Pro pohyb v tomto terénu se nám nejvíce osvědčily sněžnice.

PŮJČOVNA LAVINOVÉHO VYBAVENÍ
Pro zájemce můžeme zajistit zapůjčení lavinového setu:
• lavinový přístroj (bez baterií = 4x AAA baterie)
• lopata na sníh
• lavinová sonda
Cena za set na celou dobu konání zájezdu je 400 Kč. Vybavení vám předá průvodce na začátku zájezdu a vybere po jeho skončení. Od doby předání po dobu vrácení za zapůjčené vybavení odpovídáte. Zájem o zapůjčení vybavení uveďte již do přihlášky na zájezd.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na http://www.yr.no/place/Slovakia/%C5%BDilina/Mal%C3%A1_Fatra/

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Cena polopenze na chatách stojí obvykle 12-17 €. Použití sprchy na chatách stojí 1-2 €. Pokud pojedete vlastním autem, počítejte s dálničními poplatky ve výši 10 €. Ubytování v penzionu s polopenzí stojí obvykle 20-30 €.
Výměna peněz: Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Na místě již nebude příliš možností si peníze vyměnit nebo vybrat z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
Zájemcům doporučujeme navíc tuto mapu:
• Malá Fatra - Vrátna (1 : 50 000, VKÚ Hartmanec)

Majitelé chytrých mobilů (Android, iPhone, Win) si mohou stáhnout nejkvalitnější offline bez nutnosti datového připojení mapy Slovenska přímo do aplikace: http://mapy.cz/turisticka?x=20.0487751&y=49.1552581&z=13&l=2&mobilepromo=1

Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 35-40 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech. V autě si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.
Nezbytné vybavení: lehký spacák pro nocování na chatách, sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou), batoh o objemu 35-40 l. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice 250 Kč, lavinová výbava 400 Kč. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA) jste uvedli v poznámce přihlášky. Adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, občanský průkaz nebo cestovní pas.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimně rychle ztrácejí kapacitu), kvalitní čelovka, telefon, nabíječku a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), ...
Oblečení: Termoprádlo na den i noc, kvalitní obuv „v bezproblémovém“ stavu včetně dobrých ponožek, dvoje rukavice, vysoké návleky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), … Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Doporučujeme využít polopenze, kterou nabízejí v chatách, kde budeme ubytováni. Samostatné vaření v blízkosti chat by mohlo vyvolat zbytečné konflikty s ubytovateli nebo strážci NP. Přes den si vystačíte s energetickými tyčinkami nebo pečivem.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.