Informace k zájezdu
Malá Fatra - zimní přechod

Úvodní stránka zájezdu Malá Fatra - zimní přechod ( Slovensko, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice, Víkendovky )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o přechod hřebene Malé Fatry střední náročnosti s noclehy na horských chatách, kde si můžeme zakoupit snídaně a večeře. Během víkendového přechodu si vše potřebné poneseme v batohu na zádech. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem. Délka jednotlivých túr nám zabere 8-10 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Za náročnější lze považovat první den, kdy je potřeba vystoupat 1300 m výškových na hřeben Malé Fatry. Poslední den pak budeme převážně sestupovat. Pro pohyb v tomto terénu se nám nejvíce osvědčily sněžnice.

PŮJČOVNA LAVINOVÉHO VYBAVENÍ
Pro zájemce můžeme zajistit zapůjčení lavinového setu:
• lavinový přístroj (bez baterií = 4x AAA baterie)
• lopata na sníh
• lavinová sonda
Cena za set na celou dobu konání zájezdu je 400 Kč. Vybavení vám předá průvodce na začátku zájezdu a vybere po jeho skončení. Od doby předání po dobu vrácení za zapůjčené vybavení odpovídáte. Zájem o zapůjčení vybavení uveďte již do přihlášky na zájezd.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Malá Fatra

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Cena polopenze na chatách stojí obvykle 12-17 €. Použití sprchy na chatách stojí 1-2 €. Pokud pojedete vlastním autem, počítejte s dálničními poplatky ve výši 10 €.
Výměna peněz: Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Na místě již nebude příliš možností si peníze vyměnit nebo vybrat z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme navíc tuto mapu:
Malá Fatra - Vrátna (1 : 50 000, VKÚ Hartmanec)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 35-40 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech. V autě si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.
Nezbytné vybavení: lehký spacák pro nocování na chatách, sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou), batoh o objemu 35-40 l. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice 250 Kč, lavinová výbava 400 Kč. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA) jste uvedli v poznámce přihlášky. Adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, občanský průkaz nebo cestovní pas.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimně rychle ztrácejí kapacitu), kvalitní čelovka, telefon, nabíječku a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), ...
Oblečení: Termoprádlo na den i noc, kvalitní obuv „v bezproblémovém“ stavu včetně dobrých ponožek, dvoje rukavice, vysoké návleky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), … Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Doporučujeme využít polopenze, kterou nabízejí v chatách, kde budeme ubytováni. Samostatné vaření v blízkosti chat by mohlo vyvolat zbytečné konflikty s ubytovateli nebo strážci NP. Přes den si vystačíte s energetickými tyčinkami nebo pečivem.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.