Malá Fatra - přechod na sněžnicích

Zimní přechod hřebene Malé Fatry se spaním na chatách

Malá Fatra patří bez nadsázky k nejkrásnějším pohořím Slovenska. Území tohoto národního parku je ideálním místem pro zimní turistiku na sněžnicích a přechody horských hřebenů. Budeme se pohybovat v krajině překvapivých přírodních kontrastů - pozvolných i skalnatých svahů, rozštěpených úzkých hřebenů, divokých řek, které mnohdy ani v těch nejtěžších mrazech nezamrzají, i nekonečných bílých pláních střídajících husté lesy plné života.

Sněžnicový přechod hřebene Malé Fatry nabízí ideální podmínky pro milovníky zimní horské přírody, kteří se chtějí i v chladných dnech vypravit do kopců a vychutnat si je v celé jejich kráse. Vychutnáme si okamžiky absolutní samoty a opuštěnosti, zároveň si ale užijeme i zábavu v partě podobně naladěných nadšenců. O bezpečný pohyb v horském terénu se postará zkušený průvodce. Přespávat a stravovat se budeme na horských chatách, což nám umožní absolvovat celý přechod pouze s lehkým batohem. Náročnost přechodu do značné míry ovlivní počasí, teplota a aktuální stav sněhové pokrývky. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 19 hod v Penziónu pod Oblazom, ubytování, večeře, základní briefing a seznamovací večírek.
  • 2. den: přesun do Vrátné doliny a odtud výstup přes Chatu Na Grúni s možností občerstvení na Poludňový Grúň (1460 m). Přechod hřebene přes vrchol Chleb (1647 m) a následný sestup přes Snilovské sedlo (1520 m) na Chatu pod Chlebom (7 hod, ↔ 10 km, ↑ 1200 m, ↓ 400 m). Cestou se naskytnou nádherné výhledy na hřeben Malé Fatry a nejbližší majestátní vrcholy - Stoh (1608 m) a Velký Rozsutec (1609 m).
  • 3. den: Pokračování přechodu přes vrcholy Velký Kriváň (1709 m), Malý Kriváň (1671 m) a Suchý (1468 m) s výhledy na Martinské hole a Oravskou Maguru. Sestup na Chatu pod Suchým. (7 hod, ↔ 12 km, ↑ 700 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Sestup kolem impozantní zříceniny středověkého hradu Starý hrad do Strečna (4 hod, ↔ 8 km, ↑ 50 m, ↓ 750 m). Přesun místní dopravou nebo vlastními auty zpět na místo srazu.

Ubytování

1x v Penziónu pod Oblazom v obci Terchová, 1x na horské Chatě pod Chlebom a 1x na Chatě pod Suchým. V Terchové přespíme v útulných moderních 2-3lůžkových pokojích s WC a sprchou. K dispozici je restaurace, společenská místnost, bar, wifi, TV/SAT a parkoviště. Na chatách na hřebeni budeme spát ve společných pokojích, povlečení a deky jsou k dispozici, spacák není třeba. Na obou chatách je sprcha a wifi. Zájezd je možné zahájit až 2. den zájezdu v 9:00 se slevou 1 200 Kč. Pokud máte o tuto variantu zájem, uveďte to prosím do poznámky u přihlášky.

Stravování

V penziónu v Terchové dostaneme místní polopenzi (1. den večeře, 2. den snídaně). Na obou chatách na hřebeni doporučujeme zakoupit polopenzi za cenu 15-20 €. Doplnění zásob jídla během přechodu nebude možné a s vařením během dne nepočítáme, na svačiny si tedy vezměte studené jídlo z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v 19 hod v Penziónu pod Oblazom v obci Terchová (dálniční poplatky SR 10 €, parkování je možné u penziónu).

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu 800 Kč/os. Odjezd je ve čtvrtek v odpoledních hodinách.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. V závislosti od sněhových podmínek lze výbavu rozšířit ještě o turistické mačky nebo nesmeky. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Malá Fatra - přechod na sněžnicích

Malá Fatra - přechod na sněžnicích