Malá Fatra - přechod na sněžnicích

Zimní přechod hřebene Malé Fatry se spaním na chatách

Malá Fatra patří bez nadsázky k nejkrásnějším pohořím Slovenska. Území tohoto národního parku je ideálním místem pro zimní turistiku na sněžnicích a přechody horských hřebenů. Budeme se pohybovat v krajině překvapivých přírodních kontrastů - pozvolných i skalnatých svahů, rozštěpených úzkých hřebenů, divokých řek, které mnohdy ani v těch nejtěžších mrazech nezamrzají, i nekonečných bílých pláních střídajících husté lesy plné života.

Sněžnicový přechod hřebene Malé Fatry nabízí ideální podmínky pro milovníky zimní horské přírody, kteří se chtějí i v chladných dnech vypravit do kopců a vychutnat si je v celé jejich kráse. Vychutnáme si okamžiky absolutní samoty a opuštěnosti, zároveň si ale užijeme i zábavu v partě podobně naladěných nadšenců. O bezpečný pohyb v horském terénu se postará zkušený průvodce. Přespávat a stravovat se budeme na horských chatách, což nám umožní absolvovat celý přechod pouze s lehkým batohem. Náročnost přechodu do značné míry ovlivní počasí, teplota a aktuální stav sněhové pokrývky. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob.

Aktuálně - vstup na Slovensko: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 19 hod na Chatě vo Vyhnanej, ubytování, večeře, základní briefing a seznamovací večírek.
 • 2. den: Výstup přes Chatu Na Grúni s možností občerstvení na Poludňový Grúň (1460 m). Přechod hřebene přes vrchol Chleb (1647 m) a následný sestup přes Snilovské sedlo (1520 m) na Chatu pod Chlebom (7 hod, ↔ 10 km, ↑ 1200 m, ↓ 400 m). Cestou se naskytnou nádherné výhledy na hřeben Malé Fatry a nejbližší majestátní vrcholy - Stoh (1608 m) a Velký Rozsutec (1609 m).
 • 3. den: Pokračování přechodu přes vrcholy Velký Kriváň (1709 m), Malý Kriváň (1671 m) a Suchý (1468 m) s výhledy na Martinské hole a Oravskou Maguru. Sestup na Chatu pod Suchým. (7 hod, ↔ 12 km, ↑ 700 m, ↓ 1000 m)
 • 4. den: Sestup kolem impozantní zříceniny středověkého hradu Starý hrad do Strečna (4 hod, ↔ 8 km, ↑ 50 m, ↓ 750 m). Přesun místní dopravou nebo vlastními auty zpět na místo srazu.

Ubytování

1x na Chatě vo Vyhnanej v obci Štefanová pod Veľkým Rozsutcom. 1x na horské Chatě pod Chlebom a 1x na Chatě pod Suchým. Na Chatě vo Vyhnanej přespíme v útulných moderních 2-3lůžkových pokojích s WC a sprchou. K dispozici je restaurace, společenská místnost, bar, wifi, TV/SAT a parkoviště. Na chatách na hřebeni budeme spát ve společných pokojích, povlečení a deky jsou k dispozici, spacák není třeba. Na obou chatách je zdarma wifi. Zájezd je možné zahájit až 2. den zájezdu v 9:00 se slevou 1 200 Kč. Pokud máte o tuto variantu zájem, uveďte to prosím do poznámky u přihlášky.

Stravování

Na Chatě vo Vyhnanej dostaneme místní polopenzi (1. den večeře, 2. den snídaně). Na obou chatách na hřebeni doporučujeme zakoupit polopenzi za cenu 12-17 €. Doplnění zásob jídla během přechodu nebude možné a s vařením během dne nepočítáme, na svačiny si tedy vezměte studené jídlo z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v 19 hod u Chaty vo Vyhnanej v obci Štefanová (dálniční poplatky SR 15,80 €, parkování je možné u chaty).

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu 800 Kč/os. Odjezd je ve čtvrtek v odpoledních hodinách.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. V závislosti od sněhových podmínek lze výbavu rozšířit ještě o turistické mačky nebo nesmeky. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení), Slovensko - informace o zemi

 • 12.01.2023 - 15.01.2023
 • 4 dny
 • Číslo: 110
 • 6 000 Kč
 • Rezervace
 • 09.03.2023 - 12.03.2023
 • 4 dny
 • Číslo: 1102
 • 6 000 Kč
 • Rezervace

Malá Fatra - přechod na sněžnicích

Malá Fatra - přechod na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ukrajina - přechod Hoverly a Svidovce na sněžnicích

Zimní přechod nejvyšších polonin Zakarpatské Ukrajiny

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Sněžnicové výlety v okolí Vrátné Doliny a Rozsutce

Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod Ďumbierských Tater se spaním na chatách

Dachstein - přechod na sněžnicích

Zimní přechod se spaním na chatách i pro začátečníky