Informace k zájezdu
Malá Fatra - skialpový kurz

Úvodní stránka zájezdu Malá Fatra - skialpový kurz ( Slovensko, Zimní zájezdy na hory, Skialp, Víkendovky, Kurzy )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Cílem kurzu je seznámit účastníky se správným používáním skialpového vybavení a lavinového setu podle sněhových podmínek a vlastností terénu. Předpokládá se dobrá fyzická kondice a dobře zvládnuté základní lyžařské dovednosti (hlavně jistá jízda na sjezdových lyžích v upraveném terénu). Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v zimním horském terénu. Samotné túry se budou odvíjet od momentální situace a počasí.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (skialpinismus) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

SKIALPOVÝ KURZ - Kurz vám nabídne kromě příjemné a přátelské atmosféry kolektivu podobně naladěných lidí i zkušeného instruktora, který vás provede krásným terénem Malé Fatry. Instruktor vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady.

LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy v nebezpečných místech a při řešení lavinové nehody. V horách mimo sjezdovky pak předvede využití lavinového setu a pohyb v terénu v praxi.

PŮJČOVNA LAVINOVÉHO VYBAVENÍ
Pro zájemce můžeme zajistit zapůjčení lavinového setu:
• lavinový přístroj (bez baterií = 4x AAA baterie)
• lopata na sníh
• lavinová sonda
Cena za set na celou dobu konání zájezdu je 400 Kč. Vybavení vám předá průvodce na začátku zájezdu a vybere po jeho skončení. Od doby předání po dobu vrácení za zapůjčené vybavení odpovídáte. Zájem o zapůjčení vybavení uveďte již do přihlášky na zájezd.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Malá Fatra

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Pokud pojedete vlastním autem, počítejte s dálničními poplatky ve výši 10 €. Obědy v restauraci nebo horské chatě stojí obvykle 8 - 12 €.
Výměna peněz: Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Na místě již nebude příliš možností si peníze vyměnit nebo vybrat z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme navíc tuto mapu:
Malá Fatra - Vrátna (1 : 50 000, VKÚ Hartmanec)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: Je třeba, aby s sebou každý účastník měl kompletní výbavu pro pohyb na skialpech - skialpový set (boty, lyže, pásy a hole), lavinový set (vyhledávač, lopata a sonda), k lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických mikrotužkových baterií AAA, batoh s upínáním na lyže o objemu cca 35-45 l a lyžařskou helmu, adekvátní množství eur, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění. Váš zájem o půjčení vybavení (lavinový set 400 Kč) jste uvedli v přihlášce. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimě rychle ztrácejí kapacitu), kvalitní čelovka s náhradními bateriemi, telefon, nabíječku a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), ...
Oblečení: Pohodlné oblečení do chaty i na skialpy - funkční spodní prádlo (Merino, Coolmax), tepelnou vrstvu (fleece, Merino) a větruodolné a nepromokavé svrchní oblečení (Gore-tex, Windstopper aj.), kvalitní a teplé ponožky. Čepice, kvalitní teplé i slabší rukavice (proti větru, i rezervní) jsou samozřejmostí. Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: V ceně ubytování je polopenze (snídaně a večeře). Na túry doporučujeme dostatek tekutin a termosku s teplým čajem. Všechny dny programu (vyjma posledního dne) bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Pokud se nebudete chtít stravovat v restauraci, vezměte si svačinu na celý den. Možnosti dokoupení jídla na místě jsou omezené.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.