Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Malá Fatra a Vrátna dolina - to jsou kouzelná místa v blízkosti našich hranic s vrcholy Velkého Rozsutce (1610 m), Kriváně (1709 m), Chlebu (1646 m) a dalších majestátních kopců. Náš skialpový kurz bude probíhat v samém srdci tohoto malebného pohoří - v Nové dolině a obci Štefanová. Budeme se pohybovat jak po sjezdovkách, tak po hřebenech i vrcholech Malé Fatry. Program bude probíhat v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách, výstrahách a případných omezeních vyhlášených horskou službou.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz je určen skialpovým nováčkům a všem milovníkům horských terénů, kteří se chtějí i v zimě vypravit do hor, osvojit si dovednosti spojené s používáním skialpinistického vybavení a seznámit se s lavinovou problematikou. Na své si přijdou i začátečníci, kteří již mají první skialpové krůčky za sebou, ale chtějí se v pohybu na pásech a dalších skialpových dovednostech zdokonalit. Chůze na lyžích má svá specifika a klade nároky na praktické dovednosti i fyzickou kondici. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu. Spát budeme na chatě, kde dostaneme místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 10 účastníků je přidělen 1 trpělivý, chápavý, tolerantní a veselý průvodce.

Aktuálně - vstup na Slovensko: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického venkovního výcviku se pod vedením zkušeného instruktora budeme věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení (rozdělení, popis, ukázka)
 • základní a pokročilejší pohyby na skialpových lyžích
 • sjezdy na skialpových lyžích
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová prevence
 • lavinová nehoda (principy hledání)

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 19 hod na Chatě vo Vyhnanej, ubytování, večeře, základní briefing a seznamovací večírek.
 • 2. den: Výjezd lanovkou ze Starého Dvora k Chatě na Grúni (970 m). Nácvik základních skialpinistických dovedností v oblasti mezi Chatou na Grůni a Poludňovým Grúněm (1460 m). Po obědě praktická ukázka práce s lavinovým setem a výšlap na Poludňový Grúň (1460 m) (8 hod, ↔ 9 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Večer první část přednášky o lavinách.
 • 3. den: Výjezd lanovkou na Grúň, výstup na Poludňový Grúň (1460 m). Následně nádherná hřebenová túra na vrchy Hromové (1636 m) a Chleb (1645 m). Sjezd na Chatu pod Chlebom, odpoledne praktická část lavinového kurzu - sněhový profil a testy stability sněhové pokrývky. Výstup na Velký Kriváň (1709 m) a sjezd přes Snilovské sedlo až k dolní stanici lanovky Vrátná (750 m) (8 hod, ↔ 12 km, ↑ 1000 m, ↓ 1300 m). Večer druhá část přednášky o lavinách a přednáška o skialpinistické výstroji a výzbroji.
 • 4. den: Po snídani přesun auty na parkoviště Starý Dvor. Půldenní túra do sedla Príslop (920 m), Baraniarky (1270 m), Žitné (1264 m) a Kraviarské (1360 m) (5 hod, ↔ 8 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Návrat na ubytování a odjezd.

Ubytování

3x na Chatě vo Vyhnanej v obci Štefanová pod Veľkým Rozsutcom. Bydlet budeme v útulných moderních 2-3lůžkových pokojích s WC a sprchou. K dispozici je restaurace, společenská místnost, bar, wifi, TV/SAT a parkoviště. Zájezd je možné zahájit až 2. den zájezdu v 9 hod se slevou 1200 Kč. Pokud máte o tuto variantu zájem, uveďte to prosím do poznámky u přihlášky.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. S výjimkou třetího dne bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Pokud se nebudete chtít stravovat v restauraci, vezměte si svačinu na celý den. Možnosti dokoupení jídla na místě jsou omezené.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v 19 hod u Chaty vo Vyhnanej v obci Štefanová (dálniční poplatky SR 15,80 €, parkování je možné u Chaty vo Vyhnanej).

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu. Odjezd je ve čtvrtek v odpoledních hodinách.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.
Do poznámky také prosím uveďte, zda si na kurz budete brát skialpy nebo splitboard a ohodnoťte úroveň svých lyžařských dovedností (např. mírně pokročilý, pokročilý).

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení), Slovensko - informace o zemi

 • 12.01.2023 - 15.01.2023
 • 4 dny
 • Číslo: 112
 • 7 500 Kč
 • Rezervace
 • 09.03.2023 - 12.03.2023
 • 4 dny
 • Číslo: 1122
 • 7 500 Kč
 • Rezervace

Malá Fatra - skialpový kurz

Malá Fatra - skialpový kurz

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Sněžnicové výlety v okolí Vrátné Doliny a Rozsutce

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier