Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a základní lavinový kurz

Malá Fatra a Vrátna dolina - to jsou kouzelná místa v blízkosti našich hranic s vrcholy Velkého Rozsutce (1610 m), Kriváně (1709 m), Chlebu (1646 m) a dalších majestátních kopců. Náš skialpový kurz bude probíhat v samém srdci tohoto malebného pohoří - v oblasti Vrátné doliny. Budeme se pohybovat jak po sjezdovkách, tak po hřebenech i vrcholech Malé Fatry. Program bude probíhat v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách, výstrahách a případných omezeních vyhlášených horskou službou.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz je určen skialpovým nováčkům a všem milovníkům horských terénů, kteří umějí lyžovat, chtějí si oddechnout od přeplněných sjezdovek, osvojit si dovednosti spojené s používáním skialpinistického vybavení a seznámit se s lavinovou problematikou. Na své si přijdou i začátečníci, kteří již mají první skialpové krůčky za sebou, ale chtějí se v pohybu na pásech a dalších skialpových dovednostech zdokonalit. Pro účast na kurzu je nezbytná schopnost bezpečně zlyžovat černou sjezdovku (nebude zde prostor pro výuku lyžování). Chůze na lyžích má svá specifika a klade nároky na praktické dovednosti i fyzickou kondici. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu. Spát budeme v penziónu, kde dostaneme místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 10 účastníků je přidělen 1 trpělivý, chápavý, tolerantní a veselý průvodce.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického venkovního výcviku se pod vedením zkušeného instruktora budeme věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení (rozdělení, popis, ukázka)
 • základní a pokročilejší pohyby na skialpových lyžích
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová prevence
 • lavinová nehoda (principy hledání)

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 19 hod v Penziónu pod Oblazom, ubytování, večeře, základní briefing a seznamovací večírek.
 • 2. den: Výjezd lanovkou ze Starého Dvora k Chatě na Grúni (970 m). Nácvik základních skialpinistických dovedností v oblasti mezi Chatou na Grúni a Poludňovým Grúněm (1460 m). Po obědě praktická ukázka práce s lavinovým setem a výšlap na Poludňový Grúň (1460 m) (8 hod, ↔ 9 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Večer první část přednášky o lavinách.
 • 3. den: Výjezd lanovkou do Snilovského sedla a odtud přechod hřebene přes Chleb (1645 m) a Poludňový Grúň (1460 m). Sjezd na Chatu na Grůni a následně odpoledne praktická část lavinového kurzu - sněhový profil a testy stability sněhové pokrývky (7 hod, ↔ 9 km, ↑ 250 m, ↓ 1100 m). Večer druhá část přednášky o lavinách a přednáška o skialpinistické výstroji a výzbroji.
 • 4. den: Po snídani přesun auty na parkoviště ve Vrátné dolině. Výstup do sedla za Kraviarským (1230 m) a dál přes Pekelník (1609 m) až do Snilovského sedla (1524 m), odtud sjezd po černé sjezdovce do Vrátné doliny (6 hod, ↔ 10 km, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Zdatní jedinci mohou vystoupat a zlyžovat nejvyšší vrchol Malé Fatry - Velký Kriváň (1709 m) (+0,5 hod, ↔ 1 km, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Návrat na ubytování a odjezd.

Ubytování

3x v Penziónu pod Oblazom v obci Terchová. Bydlet budeme v útulných moderních 2-4lůžkových pokojích s WC a sprchou. K dispozici je restaurace, společenská místnost, bar, wifi, TV/SAT a parkoviště. Zájezd je možné zahájit až 2. den zájezdu v 9 hod se slevou 1200 Kč. Pokud máte o tuto variantu zájem, uveďte to prosím do poznámky u přihlášky. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. S výjimkou čtvrtého dne bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Pokud se nebudete chtít stravovat v restauraci, vezměte si svačinu na celý den. Kousek od místa ubytování se nachází supermarket Lidl.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v 19 hod v Penziónu pod Oblazom v obci Terchová (dálniční poplatky SR 10 €, parkování je možné u Penziónu pod Oblazom).
2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu. Odjezd je první den zájezdu kolem 15 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Do poznámky také prosím uveďte, zda si na kurz budete brát skialpy nebo splitboard a ohodnoťte úroveň svých lyžařských dovedností (např. mírně pokročilý, pokročilý).

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Malá Fatra - skialpový kurz

Malá Fatra - skialpový kurz

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris