Informace k zájezdu
Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích ( Slovensko, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice, Víkendovky, Kurzy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Cílem kurzu je seznámit účastníky se správným používáním sněžnic podle sněhových podmínek a vlastností krajiny. Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v zimním horském terénu. Je tedy zapotřebí dobrá fyzická kondice a kvalitní vybavení. Samotné túry lze označit jako středně náročné a budou se odvíjet od aktuální situace a počasí. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Kurz jsou schopny absolvovat i zdatné děti starší 15 let.

KURZ POHYBU NA SNĚŽNICÍCH - Kurz vám nabídne kromě příjemné a přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí i zkušeného instruktora, který vás provede krásným terénem Malé Fatry. Instruktor vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady.

LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy v nebezpečných místech a při řešení lavinové nehody. V horách mimo sjezdovky pak předvede využití lavinového setu a pohyb terénem v praxi.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Malá Fatra

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: V ceně ubytování je polopenze. Cena případného oběda na horské chatě by neměla přesáhnout 12-15 €.
Výměna peněz: Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Na místě již nebude příliš možností si peníze vyměnit nebo vybrat z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.

Zájemcům doporučujeme navíc tuto mapu:
Malá Fatra - Vrátna (1:50 000, VKÚ Hartmanec)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: Adekvátní množství finančních prostředků, platný cestovní doklad, evropský průkaz zdravotního pojištění, kartičku pojištění léčebných výloh. Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole, ideálně se sněhovými kotouči. Všichni účastníci kurzu s sebou musí mít povinně lavinovou výbavu - vyhledávač (pípák), sondu a lopatu. Průvodce bude mít toto vybavení také a v rámci kurzu vás zaškolí, jak jej používat. Váš zájem o zapůjčení vybavení (sněžnice, lavinový set) uveďte v poznámce přihlášky. Nezapomeňte si přibalit 4 AAA baterie do lavinového přístroje.
Doporučené vybavení: : Věci osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem (raději „vícefaktorový“), lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie, kvalitní čelovka, ...
Oblečení: Pevné boty do zimy buď s teplou vložkou, nebo teplé ponožky, případně podkolenky. Dále je vhodné oblečení pro venkovní aktivity - funkční spodní prádlo (Merino, Coolmax), tepelnou vrstvu (fleece, Merino) a větruodolné a nepromokavé svrchní oblečení (Gore-tex, Windstopper aj.), šátek na obličej, …. Čepice a teplé rukavice (i rezervní) jsou samozřejmostí.
Strava: V ceně ubytování je polopenze (snídaně a večeře). Na túry doporučujeme dostatek tekutin, termosku s teplým čajem a svačinu na celý den.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.