Informace k zájezdu
Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích ( Slovensko, Zimní zájezdy na hory, Víkendovky, Zájezdy bez nočních přejezdů, Sněžnice, Kurzy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Cílem kurzu je seznámit účastníky se správným používáním sněžnic podle sněhových podmínek a vlastností krajiny. Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v zimním horském terénu. Je tedy zapotřebí dobrá fyzická kondice a kvalitní vybavení. Samotné túry lze označit jako středně náročné a budou se odvíjet od aktuální situace a počasí. V terénu se budeme pohybovat cca 6-7 hodin, kromě posledního dne, kdy je túra kratší kvůli odjezdu domů. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Denní převýšení nepřesáhne 800 m nahoru a 1400 m dolů. Kurz jsou schopny absolvovat i zdatné děti starší 15 let.

Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).

KURZ POHYBU NA SNĚŽNICÍCH - Kurz vám nabídne kromě příjemné a přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí i zkušeného instruktora, který vás provede krásným terénem Malé Fatry. Instruktor vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady.

LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy v nebezpečných místech a při řešení lavinové nehody. V horách mimo sjezdovky pak předvede využití lavinového setu a pohyb terénem v praxi.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Malá Fatra

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,730 Kč
Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. V obci Terchová je několik bankomatů a směnárna.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme navíc tuto mapu:

  • Malá Fatra - Vrátna (1:50 000, VKÚ Hartmanec)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapu (Slovensko/RŠÚJ Stredné Slovensko - 148,8 MB).

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění
  • Nutná výbava: sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (v případě vyhledávačů z půjčovny CK Alpina 3 ks alkalických AAA baterií, ne nabíjecí!), kvalitní nesmeky.
  • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
  • Boty: kvalitní kotníkové, rozchozené, sněhu a vodě odolné, naimpregnované boty do zasněžených a zaledněných hor, boty na přezutí po túře
  • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh s možností připnutí sněžnic, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky atd.), láhev na pití a termoska. Během túry není možné vařit, svačiny na den je třeba si připravit předem.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR na Slovensku
Veľvyslanectvo Českej republiky
Hviezdoslavovo nám. 8, 810 00 Bratislava
Tel: +421/2/59203303
Fax: KO +421/2/59203346
Nouzová linka: +421/903287003, +421/903747006
Email: bratislava@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/bratislava
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 07.45-16.15
Úřední hodiny KO pro veřejnost: po-čt: 08.00-12.00, 14.00 - 16.00, pá 8.00 - 11.00

Důležitá telefonní čísla:
Policie 158, Hasiči 150, Rychlá lékařská pomoc 155, Integrovaný záchranný systém 112