Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Sněžnicové výlety v okolí Vrátné Doliny a Rozsutce

Malá Fatra a Vrátna dolina - to jsou kouzelná místa v blízkosti našich hranic s ostrým vrcholem Velkého Rozsutce (1610 m), vápencovými výstupky Tiesňav i Bobot a kuželovitou homolí Stohu (1607 m). Nabízíme vám kurz zaměřený na výuku pohybu na sněžnicích, které vám umožní objevit krásy zimní horské přírody, jež by jinak zůstaly nepřístupné a skryté. V rámci výcviku si projdeme část hlavního hřebene Malé Fatry, ale i odlehlejší a méně známá místa. Vyšlapané stezky necháme stranou našeho zájmu a budeme hledat možnosti výstupu na příkré svahy a hřebeny, které jsou jinak v zimě přístupné jen zkušeným horalům a skialpinistům.

Kurz pohybu na sněžnicích je určen milovníkům zimy, kteří si rádi vychutnají klid a pohodu v zimní přírodě a zároveň si chtějí i v zimě udržet dobrou fyzickou kondici (náročnost podrobněji). Instruktor vám vysvětlí a ukáže, jak se na sněžnicích pohybovat v terénu. Seznámí vás s riziky, která pohyb v zimních horách provází. Večery si zpestříme teoretickými přednáškami. Přestože nepůjdeme lavinovým terénem, povíme si něco málo i o lavinové tematice. Spát budeme v penzionu v obci Terchová, kde dostaneme místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 10 účastníků je přidělen 1 průvodce. Vítáni jsou jak dospělí, tak i zdatné děti od cca 15 let věku.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 19 hod v Penziónu pod Oblazom, ubytování, večeře, základní briefing a seznamovací večírek.
  • 2. den: Túra okolo Velkého Rozsutce (1610 m). Ranní přesun do Štefanové (630 m) a odtud přes rozcestí Medziholie (1185 m) do sedla Medzirozsutce (1200 m). Dále kolem rozcestníků Pod Tanečnicou a Pod Těsnou Rizňou do sedla Vrchpodžiar (753 m). Odtud zpět do Štefanové. Během túry nácvik pohybu na sněžnicích, stoupání, klesání a traverzování svahu. (6 hod, ↔ 11 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m) Večer přednáška zaměřená na historii sněžnic.
  • 3. den: Celodenní túra s výstupem na Velký Kriváň (1709 m): výjezd lanovkou na hřeben Malé Fatry (1500 m), přes Snilovské sedlo (1525 m) výstup na Velký Kriváň (1709 m). Hřebenová túra přes Chleb (1647 m), Hromové (1635 m) na Poludňový grúň (1460 m) s parádními výhledy na zasněžené pláně. Sestup přes chatu Na Grúni (989 m) zpět k parkovišti pod lanovkou (750 m). (7 hod, ↔ 10 km, ↑ 520 m, ↓ 1390 m) Večer přednáška věnovaná lavinové problematice.
  • 4. den: Dopoledne túra po naučném chodníku na Boboty: Ze Štefanové přes sedlo Vrchpodžiar (745 m), hotel Boboty (650 m) a zpět do Štefanové (3 hod, ↔ 6 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Návrat na ubytování, odjezd.

Ubytování

3x v Penziónu pod Oblazom v obci Terchová. Bydlet budeme v útulných moderních 2-4lůžkových pokojích s WC a sprchou. K dispozici je restaurace, společenská místnost, bar, wifi, TV/SAT a parkoviště. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. Třetí den bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Ostatní dny je třeba mít svačinu na celý den. Kousek od místa ubytování se nachází supermarket Lidl.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v 19 hod v Penziónu pod Oblazom v obci Terchová (dálniční poplatky SR 10 €, parkování je možné u Penziónu pod Oblazom).

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu. Odjezd je první den zájezdu kolem 15 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V přihlášce prosím uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole, ideálně se sněhovými kotouči, návleky, nesmeky. Všichni účastníci kurzu s sebou musí mít povinně lavinovou výbavu - vyhledávač (pípák), sondu a lopatu. Průvodce bude mít toto vybavení také a v rámci kurzu vás zaškolí, jak jej používat. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích