Informace k zájezdu
Mallorca - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Mallorca - pohodová turistika ( Španělsko, Evropa letecky, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně překonáme převýšení v rozmezí 400-800 m nahoru a totéž dolů, na túrách budeme trávit 5-7 hodin včetně pauz. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, ale také po kamenech či šotolině. Libovolný den v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži.

LETENKY

Odlétáme z Prahy, většinou přímým letem.
V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště tuto poptávku prověříme a budeme vás informovat. Ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Termín zájezdu může být, po dohodě s účastníky, mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejvýhodnější nabídku letenek v době jejich nákupu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.meteocentrum.cz/predpoved-pocasi/eu/254649/port-de-pollenca (Port de Pollença)

Mallorca je místem, které můžete díky velmi příznivému klimatu a 300 dnům slunečního svitu navštívit kdykoli v roce. Horké léto a mírná zima je typickým znakem středomořského podnebí. Na Mallorce je krásně už od května, kdy se teploty pohybují okolo příjemných 23 °C. Prakticky tu neprší a pokud se srážky přece jen vyskytnou, tak jsou ve formě krátkých přívalových dešťů. Ty během hodiny odezní, obloha se vyjasní a za chvíli není poznat, že pršelo.

MĚNA A KAPESNÉ


Výměna peněz: Na Mallorce se platí eurem. Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Mallorce hotovost z bankomatu. Směnárny (cambio) najdete v recepcích hotelů, cestovních kancelářích, často i v půjčovnách aut a malých kancelářích u pláží. Banky (bancos) jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 14 hodin. Denní kurzy výměny valut najdete v každé bance, směnárně a hotelu. Banky si při výměně účtují tzv. manipulační poplatek (comisión), proto doporučujeme měnit peníze v četných směnárnách či cestovních kancelářích, které si obvykle poplatek neúčtují. Na panelu s vypsanými denními kurzy jednotlivých měn mají uvedeno sin comisión. Banky přijímají všechny obvyklé druhy cestovních šeků. U vchodu do banky je obvykle umístěn i bankomat (telebanco). Většina hotelů, restaurací, větších obchodů i půjčoven aut přijímá i platbu mezinárodní kreditní kartou.
Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 20 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-70 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 200-300 €, za fakultativní vstupy a aktivity můžete očekávat částku cca 0-50 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Mallorca - turistická mapa (Kompass č. 230) 1 : 75 000

Knižní průvodci:
- Lonely Planet: Mallorca Rolf Goetz: Mallorca - Nejkrásnější turistické trasy
- Marco Polo: Malorka
- Berlitz: Mallorca: Inspirace na cesty

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes Wi-Fi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Elektrické napětí je ve Španělsku 220 V při 50 Hz. U elektrických zásuvek v moderních zařízeních nemusíte mít obavy, protože většinou narazíte na evropský standard - dvoukolíkové kruhové zásuvky. Problémem může být stará elektrická přípojka, která může fungovat, ale nebude zrovna přizpůsobena pro vaši zástrčku, jako je třeba zásuvka pro zástrčku se třemi kolíky v jedné řadě. V tom případě se vám bude hodit adaptér.

Mobilní síť je zde velice dobře dostupná, poplatky za volání se dozvíte u svého operátora (většinou jsou ceny v rámci EU již sjednocené). Před cestou si zkontrolujte vaše roamingové nastavení.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si veškeré věci do batohu/krosny či cestovní tašky. Nedoporučujeme větší cestovní kufr na kolečkách s ohledem na velikost kufrů půjčených aut (hlavně převoz z a na letiště).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenkaletový itinerář, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, malý batoh (20-30 l na jednodenní výlety a na palubu do letadla).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (nejsou nezbytné, ale „kolenáři“ je při výstupech, a hlavně při sestupech ocení), sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, zavírací nůž (do odbaveného zavazadla), čelovku, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (viz kap. Mapy a literatura), GPS, mobil, tělovou ledvinku nebo kapsičku na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické/funkční do teplého, slunečného počasí, ale i do větrného počasí. Počítejte i s tím, že přes noc se trochu ochladí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek s ohledem na možný deštík. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy, oblečení na noc.
Boty: Doporučujeme pevné trekové boty/pohorky a sandály/páskáče (na pláž, na přezutí po výšlapu, do města, ...).
Strava: V hotelu dostanete jednoduchou snídani formou bufetu. Během některých výletů bude možnost obědu v místních hospůdkách s ohledem na otevírací dobu a siestu, v ostatních případech se vybavíme svačinou. K večeři lze využít společných posezení v místních restauracích. Na místě lze bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Balenou vodu lze koupit v každém obchodě, ne všude je pitná voda z kohoutku. Doporučujeme alespoň 1,5l plnitelnou lahev či camelbak sebou.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné nepřibližovat se k maximální váze zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.