Informace k zájezdu
Mallorca – pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Mallorca – pohodová turistika ( Španělsko, Turistika nenáročná, Daleké cesty )

NáročnostLetenkyPojištění léčebných výlohPojištění stornaPočasíMěna a kapesnéMapy a literaturaVybavení

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně překonáme převýšení v rozmezí 400-800 m nahoru a totéž dolů, na túrách budeme trávit 5-7 hodin včetně pauz. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, ale také po kamenech či šotolině. Libovolný den v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je spíše orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ LÉČEBNÝCH VÝLOH

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění, proto doporučujeme si ho sjednat.
Na tento zájezd nabízíme 3 varianty pojištění:
1) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa (s max. krytím do 3 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 320 Kč.
2) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa s vyšším pojistným limitem (s max. krytím do 100 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 440 Kč.
3) členství v rakouském alpském svazu Alpenverein s celoročním pojištěním za 1690 Kč.

POJIŠTĚNÍ STORNA

Účastníkům zájezdu nabízíme možnost zprostředkování pojištění storna zájezdu pro případ vážné nemoci či úrazu u pojišťovny Generali, které pokrývá cenu zájezdu včetně letenky. Pojištění storna je možné sjednat pouze s pojištěním léčebných výloh. Informace k limitům pojistného plnění a ceny najdete zde - pojištění storna zájezdů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.meteocentrum.cz/predpoved-pocasi/eu/254649/port-de-pollenca (Port de Pollença)

Mallorca je místem, které můžete díky velmi příznivému klimatu a 300 dnům slunečního svitu navštívit kdykoli v roce. Horké léto a mírná zima je typickým znakem středomořského podnebí. Na Mallorce je krásně už od května, kdy se teploty pohybují okolo příjemných 23 °C. Prakticky tu neprší a pokud se srážky přece jen vyskytnou, tak jsou ve formě krátkých přívalových dešťů. Ty během hodiny odezní, obloha se vyjasní a za chvíli není poznat, že pršelo.

MĚNA A KAPESNÉ

Ve Španělsku se platí Eurem (EUR). Směnárny (cambio) najdete v recepcích hotelů, cestovních kancelářích, často i v půjčovnách aut a malých kancelářích u pláží. Banky (bancos) jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9.00 do 14.00 hodin. Denní kurzy výměny valut najdete v každé bance, směnárně a hotelu. Banky si při výměně účtují tzv. manipulační poplatek (comisión), proto doporučujeme měnit peníze v četných směnárnách či cestovních kancelářích, které si obvykle poplatek neúčtují. Na panelu s vypsanými denními kurzy jednotlivých měn mají uvedeno sin comisión. Banky přijímají všechny obvyklé druhy cestovních šeků. U vchodu do banky je obvykle umístěn i bankomat (telebanco). Většina hotelů, restaurací, větších obchodů i půjčoven aut přijímá i platbu mezinárodní kreditní kartou.
Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 20 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-70 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 200-300 €, za fakultativní vstupy a aktivity můžete očekávat částku cca 0-50 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

JÍDLO

Na ostrově jsou restaurace a obchody otevřené cca od 9 do 14 hod. Poté se dodržuje polední siesta zhruba do 16:30 hod.
Kuchyně je vychází z tradičních španělských receptů. Je velmi rozmanitá, chutná a zdravá. Čerpá ze dvou základních zdrojů - darů moře a země (ryby, mořští živočichové a zelenina). Ostrované milují i vepřové maso, králíka a šneky.
Na Mallorce rozhodně stojí za to ochutnat rozmanitou nabídku „tapas“, nebo „cassola de pescador“ - rybí hrnec s piniovými oříšky, rozinkami a trochou šafránu. Ochutnat by jste měli i typickou španělskou svačinu „pambolí“ (krajíc chleba natřený olivovým olejem a šťávou z čerstvých rajčat, ke kterému se podává sušená šunka, olivy, sýr či klobása). Na každém rohu můžete dostat „arroz brut“ (rýži s kousky kuřecího nebo králičího masa). Nejznámější baleárská specialita je „ensaimada“ z kynutého těsta, plněný či dutý koláč na sladko i na slano ve tvaru šnečí ulity.
Víno je tu potravina = patří a pije se k jídlu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Mallorca - turistická mapa (Kompass č. 230) 1 : 75 000

Knižní průvodci:
- Lonely Planet: Mallorca Rolf Goetz: Mallorca - Nejkrásnější turistické trasy
- Marco Polo: Malorka
- Berlitz: Mallorca: Inspirace na cesty

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Elektrické napětí je ve Španělsku 220 V při 50 Hz. U elektrických zásuvek v moderních zařízeních nemusíte mít obavy, protože většinou narazíte na evropský standard - dvoukolíkové kruhové zásuvky. Problémem může být stará elektrická přípojka, která může fungovat, ale nebude zrovna přizpůsobena pro vaši zástrčku, jako je třeba zásuvka pro zástrčku se třemi kolíky v jedné řadě. V tom případě se vám bude hodit adaptér.
Mobilní síť je zde velice dobře dostupná, poplatky za volání se dozvíte u svého operátora (většinou jsou ceny v rámci EU již sjednocené). Před cestou si zkontrolujte vaše roamingové nastavení.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož není potřeba vaše věci dále přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh/krosnu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, malý batoh (20-30 l na jednodenní výlety a na palubu do letadla).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, zavírací nůž, čelovku, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (viz kap. Mapy a literatura), GPS, mobil, tělovou ledvinku nebo kapsičku na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické/funkční do teplého, slunečného počasí, ale i do větrného počasí. Počítejte i s tím, že přes noc se trochu ochladí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek s ohledem na možný deštík. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy, oblečení na noc.
Boty: Doporučujeme pevné trekové boty/pohorky a sandály/páskáče (na pláž, na přezutí po výšlapu, do města, ...).
Strava: V hotelu dostanete kontinentální snídani formou bufetu. Během některých výletů bude možnost obědu v místních hospůdkách s ohledem na otevírací dobu a siestu, v ostatních případech se vybavíme svačinou. K večeři lze využít společných posezení v místních restauracích. Na místě lze bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Balenou vodu lze koupit v každém obchodě, ne všude je pitná voda z kohoutku. Doporučujeme alespoň 1,5l plnitelnou lahev či camelbak sebou.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.