Informace k zájezdu
Mallorca - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Mallorca - pohodová turistika ( Španělsko, Evropa letecky, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás pestrý program v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně překonáme převýšení v rozmezí 400-800 m nahoru a totéž dolů, na túrách budeme trávit 5-7 hodin včetně pauz. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, ale také po kamenech či šotolině. Libovolný den v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.meteocentrum.cz/predpoved-pocasi/eu/254649/port-de-pollenca (Port de Pollença)

Mallorca je místem, které můžete díky velmi příznivému klimatu a 300 dnům slunečního svitu navštívit kdykoli v roce. Horké léto a mírná zima je typickým znakem středomořského podnebí. Na Mallorce je krásně už od května, kdy se teploty pohybují okolo příjemných 23 °C. Prakticky tu neprší a pokud se srážky přece jen vyskytnou, tak jsou ve formě krátkých přívalových dešťů. Ty během hodiny odezní, obloha se vyjasní a za chvíli není poznat, že pršelo.

MĚNA A KAPESNÉ


Výměna peněz: Na Mallorce se platí eurem. Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Mallorce hotovost z bankomatu. Směnárny (cambio) najdete v recepcích hotelů, cestovních kancelářích, často i v půjčovnách aut a malých kancelářích u pláží. Banky (bancos) jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 14 hodin. Denní kurzy výměny valut najdete v každé bance, směnárně a hotelu. Banky si při výměně účtují tzv. manipulační poplatek (comisión), proto doporučujeme měnit peníze v četných směnárnách či cestovních kancelářích, které si obvykle poplatek neúčtují. Na panelu s vypsanými denními kurzy jednotlivých měn mají uvedeno sin comisión. Banky přijímají všechny obvyklé druhy cestovních šeků. U vchodu do banky je obvykle umístěn i bankomat (telebanco). Většina hotelů, restaurací, větších obchodů i půjčoven aut přijímá i platbu mezinárodní kreditní kartou.
Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 20 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-70 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 200-300 €, za fakultativní vstupy a aktivity můžete očekávat částku cca 0-50 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Mallorca - turistická mapa (Kompass č. 230) 1 : 75 000

Knižní průvodci:
- Lonely Planet: Mallorca Rolf Goetz: Mallorca - Nejkrásnější turistické trasy
- Marco Polo: Malorka
- Berlitz: Mallorca: Inspirace na cesty

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes Wi-Fi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Elektrické napětí je ve Španělsku 220 V při 50 Hz. U elektrických zásuvek v moderních zařízeních nemusíte mít obavy, protože většinou narazíte na evropský standard - dvoukolíkové kruhové zásuvky. Problémem může být stará elektrická přípojka, která může fungovat, ale nebude zrovna přizpůsobena pro vaši zástrčku, jako je třeba zásuvka pro zástrčku se třemi kolíky v jedné řadě. V tom případě se vám bude hodit adaptér.

Mobilní síť je zde velice dobře dostupná, poplatky za volání se dozvíte u svého operátora (většinou jsou ceny v rámci EU již sjednocené). Před cestou si zkontrolujte vaše roamingové nastavení.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož není potřeba vaše věci dále přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh/krosnu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, malý batoh (20-30 l na jednodenní výlety a na palubu do letadla).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, zavírací nůž, čelovku, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (viz kap. Mapy a literatura), GPS, mobil, tělovou ledvinku nebo kapsičku na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické/funkční do teplého, slunečného počasí, ale i do větrného počasí. Počítejte i s tím, že přes noc se trochu ochladí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek s ohledem na možný deštík. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy, oblečení na noc.
Boty: Doporučujeme pevné trekové boty/pohorky a sandály/páskáče (na pláž, na přezutí po výšlapu, do města, ...).
Strava: V hotelu dostanete jednoduchou snídani formou bufetu. Během některých výletů bude možnost obědu v místních hospůdkách s ohledem na otevírací dobu a siestu, v ostatních případech se vybavíme svačinou. K večeři lze využít společných posezení v místních restauracích. Na místě lze bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Balenou vodu lze koupit v každém obchodě, ne všude je pitná voda z kohoutku. Doporučujeme alespoň 1,5l plnitelnou lahev či camelbak sebou.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.