Mexiko

Poznávací zájezd do světa starých indiánských kultur

Zájezd Mexiko v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat například zájezd Treking v Peru nebo ostatní daleké cesty.

Staré národy Střední Ameriky vtiskly dnešnímu Mexiku nádhernou, nepopsatelnou atmosféru, do dnešní podoby dotvářenou dramatickým a mnohdy bolestivým propojováním světa jejich potomků se západní civilizací. Seznámíme se s hlavními památkami Mayů, Aztéků, Olméků, Toltéků i Zapotéků, ale také se běžným životem dnešních Mexičanů. Navštívíme pralesy Tabasca a Yucatánu, hory i nížiny Chiapasu a náhorní planiny středního Mexika. Města nás okouzlí příjemnou atmosférou a často rozsáhlou koloniální architekturou. Zcela určitě nahlédneme pod pokličku vyhlášené mexické kuchyně. Poznáme i věci tak prozaické jako bělostné pláže i zelenavé šero tropického pralesa, třesknou hudbu roztomilých hudebníků mariachi s velkými klobouky, ... chutě tequily a mezcalu snad není potřeba zmiňovat. Parádním zpestřením zájezdu bude koupání v moři i občasné výlety turistického charakteru. Zájezd není náročný fyzicky jako spíše množstvím delších přesunů a teplým klimatem.

Předběžný program zájezdu

 • 1. - 3. den: Letecký přesun z Prahy nebo Vídně (podle aktuální nejvýhodnější nabídky letenek) do Mexico city, jednoho z největších měst světa. Zde poprvé nahlédneme do života běžných Mexičanů. Prohlídka města: ohromné archeologické muzeum, ruiny Velké pyramidy, největší mexické náměstí Zócalo, Prezidentský palác s unikátními nástěnnými malbami od Diega Rivery, náměstí Tří kultur, moderní čtvrť s mrakodrapy kolem Paseo de la Reforma, rozlehlý park Chapultepec s jezírky a mnoha muzei, plavba po vodních kanálech na Xochimilcu, ... Nevynecháme ani náměstí Garibaldi s hudebníky mariachis.
 • 4. den: Projdeme se kolem Pyramidy Slunce a Pyramidy Měsíce v největším předkolumbovském městě Mexika, slavném TEOTIHUACANU. Noční přejezd do státu Oaxaca.
 • 5. den: Navštívíme koloniální město OAXACA se stále živými tradicemi, krásnými kostely, barevnými trhy a vynikajícími kulinářskými specialitami. Město je proslavené také skvělou čokoládou a alkoholickým nápojem mezcal. Dále nás budou čekat ruiny zapotéckého města MONTE ALBAN, které se tyčí na kopcích ve výšce asi 2000 m nad třemi údolími.
 • 6. den: Se zájemci podnikneme fakultativní výlet do hor k travertinovým kupám a jezírkům HIERVE EL ÁQUA s možností koupání, popř. k mixtéckým vykopávkám v městečku MITLA. Návštěva nejstaršího tisovce (stáří přes 2000 let) na území Ameriky - „ahuehuete“ s obvodem kmene 58 m.
 • 7. - 9. den: Přesun k pobřeží. Na překrásných písečných plážích okusíme mohutnost a sílu největšího z oceánů - Pacifiku. Zde si budeme užívat slunění, koupání a procházky po útesech a zažijeme zde neopakovatelnou večerní atmosféru. Pro zájemce zorganizujeme fakultativní návštěvu chovné stanice želv v MAZUNTE nebo lodní výlet spojený s koupáním a šnorchlováním na dalších místech pobřeží TICHÉHO OCEÁNU.
 • 10. - 11. den: Přejezd do horského Chiapasu, do oblasti, kde žije největší populace indiánů v jižním Mexiku. Zde uvidíme potomky Mayů v příjemném koloniálním městečku SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS uprostřed horského údolí a navštívíme jedny z nejpestřejších indiánských trhů s rukodělnými výrobky. Se zájemci vyrazíme na fakultativní výlet a plavbu lodí téměř tisíc metrů hlubokým vápencovým kaňonem SUMIDERO. S trochou štěstí zde budeme moci pozorovat nejen vodní ptactvo, kondory a leguány, ale také opice a krokodýly.
 • 12. - 13. den: Přesuneme se do nížinného, pralesního Chiapasu, kde navštívíme perlu mayské architektury - ruiny pyramid a Chrám nápisů v PALENQUE. Podnikneme výlet do džungle k vodopádu MISOL HÁ a k travertinovým kaskádám AQUA AZÚL s možností krásného koupání poblíž vodopádů.
 • 14. den: Zavítáme do oblasti MEXICKÉMU ZÁLIVU, do elegantního města Villahermosa. Zde kromě historického centra navštívíme především pralesní park LA VENTA, kde se budeme moci seznámit s unikátní kulturou Olméků a jejich tajemnými obřími sochami.
 • 15. - 16. den: Přesun na poloostrov YUCATÁN. Prohlídka univerzitního, bílého města MÉRIDA a jeho zajímavostí. Obchody, kde prodávají nejkvalitnější mexické hamaky. Vyjedeme si na výlet za poznáním originální mayské architektury a kultury do ruin UXMALU a dalších mayských měst (LABNÁ, SAYIL a KABAH) na trase RUTA PUUC.
 • 17. - 18. den: Navštívíme maysko-toltécké památky v CHICHÉN ITZÁ se slavnou Kukulkanovou pyramidou a mayskou observatoří. Se zájemci vyzkoušíme koupel v posvátné jeskynní „cenotě“ a navštívíme i mayskou svatyni v jeskyni BALANCANCHÉ.
 • 19. - 20. den: Přejezd k pobřeží KARIBIKU s neskutečně bílými písečnými plážemi. Ubytujeme se v typických cabañas mezi kokosovými palmami a na závěr si zde budeme užívat parádní koupání. Návštěva mayského opevněného pobřežního města TULÚM. Kdo bude chtít, bude si ještě moci vyzkoušet fakultativní šnorchlování nebo potápění na 2. nejdelším korálovém útesu světa.
 • 21. den: Přejezd do CANCÚNU, odbavení a odlet zpět do Evropy.

Pozn.: Tento zájezd lze prodloužit o dalších 11 dnů a pokračovat zájezdem do Guatemaly. Toto rozšíření o dalších 11 dní vás bude stát pouze 14000 Kč (ušetříte 8000 Kč + další letenku).

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Noclehy lze rozdělit do několika typů. Většinou budeme nocovat v hotýlcích či cestovatelských hostelech ve 2-8 lůžkových pokojích, někdy se sociálním zařízením přímo na pokoji, jindy se společným. Specialitou pro Latinskou Ameriku jsou tzv. dvoulůžkové „matrimonial“ = postele typu letiště. Takže se nám někdy určitě stane, že budeme spát na velké posteli ještě s někým jiným z naší skupiny, třeba i osobou opačného pohlaví. Celkem 5 nocí strávíme v autobusech při dlouhých přesunech mezi jednotlivými lokalitami, což může být pro někoho trochu náročnější. Cca 4 noci budeme přebývat v tzv. „cabaňas“, což jsou zastřešené chýše, většinou spletené z palmového listí nebo nahrubo stlučených prken, ve kterých se spí buďto přímo na holé zemi nebo v hamace (závěsné síti), příp. na jednoduché posteli. Podlahu v cabaňas tvoří většinou beton. Sami brzy zjistíte, že i takovéto spaní má svoje kouzlo. Hamaka se dá na místě buď půjčit nebo zakoupit (v Mexiku se vyrábějí jedny z nejkvalitnějších hamak na světě). Pokud nepočítáte se spaním v hamace, ale na zemi, je dobré vzít si pro tyto noclehy v cabaňas karimatku či alumatku.

Stravování: Do Mexika není třeba vozit žádné jídlo. Stravovat se tedy budeme z dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách, comedorech (jídelnách) či pouličních stáncích. Mexická kuchyně je velmi rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Zcela jistě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo nejrůznější druhy placek (kukuřičné tortillas, burritos, enchiladas, quesadillas nebo tortas). K tomu pak tradiční frijoles, nejrůznější druhy masa, množství zeleniny a ovoce známého i téměř neznámého. Dále polévky a širokou škálu omáček všech možných chutí nebo velké množství sladkého pečiva. A to vše může být v kombinaci s chilles (pálivými papričkami), kterých existuje v Mexiku okolo 30 druhů. Základní potraviny bude možné dokupovat téměř každý den.

Doprava po Mexiku: Během zájezdu budeme využívat místní dopravu, která nám skutečně přiblíží život běžných Mexičanů. Někdy pojedeme klimatizovaným autobusem s WC na palubě, jindy bude mít řidič místo klimatizace za jízdy pouze otevřené dveře, kterými potáhne a vedle nás může sedět upocený mexický dělník nebo ukřičená indiánská rodina. V některých oblastech budeme využívat camionety nebo collectiva (= malé dodávky), občas se svezeme metrem, popř. taxíkem. Během fakultativních výletů vyzkoušíme také nejrůznější druhy člunů a lodí.

Průvodce: Průvodcem na tomto zájezdu bude Milan Jána. Do Mexika jezdí opakovaně od roku 2003, celkově strávil v této zemi zhruba 5 měsíců života.

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Národní parky, hory a exotika ostrovní Malajsie

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další