Informace k zájezdu
Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Úvodní stránka zájezdu Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní ( Mongolsko, Daleké cesty, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Jedná se o aktivní poznávání Mongolska, s relativně méně náročnými kratšími túrami a výlety v rámci jednoho dne nalehko, s možností zařadit vyjížďky na koních i velbloudech. Střídá a prolíná se aktivně poznávací a turistický program. Celkově lze pojmout program fyzicky zcela nenáročně a pohodově, ale je možné si náročnost zvýšit a využít veškerého volného času k túrám, toulání se a objevování zajímavostí, pasteveckého života a okolí jurtových kempů. Náročnost túr odpovídá stupni 1-2, výjimku tvoří dny u jezera Hovsgol, kdy túra do hor i jízda na koni je až náročnosti 2-3, zjednodušení i ztížení je možné. Náročnost zvyšují přesuny dodávkou po špatných, drsných, prašných mongolských cestách a scházející či primitivní infastruktura. Projedeme Mongolsko z Ulánbátaru na jih a okruhem na daleký sever a zpět do Ulánbátaru. Téměř každý den je zařazený k přejezdům s pauzami a zastávkami aktivně poznávací program, výlety a kratší túry. Některé túry jsou půldenní a po 3 dny je možno absolvovat celodenní túry dle vaší volby - na koních a do hor či jejich kombinace. Túry, výlety a procházky často vedou volným terénem bez cest, nicméně většinou nenáročným, nejčastěji po pastvinách. Jindy se chodí po vyjetých cestách, v horách jsou místy pěšiny, často zvířecí. Někdy jsou procházky, výlety a túry formou volného toulání krajinou. V Mongolsku neexistují žádné značené trasy a rozměr turistiky je odlišný, volnější, než jak jej známe z Evropy.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.accuweather.com/en/mn/ulan-bator/246421/weather-forecast/246421 (Ulánbátar)

Mongolsko se vyznačuje drsným kontinentálním klimatem - dlouhé a velmi chladné zimy, kratší teplá léta. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou a dnem a nocí. V době našeho zájezdu, tedy v létě, lze denní teploty očekávat v rozmezí nejčastěji cca 12-25 °C, zejména na jihu v poušti Gobi mohou být teploty i vyšší, v noci zase mohou teploty na některých místech klesnout i k 0 °C. Srážkově je Mongolsko podprůměrné, nicméně v létě občas zaprší, může přijít bouřka. Pokud je slunečno, je teplota velmi příjemná.

MĚNA A KAPESNÉ


Bankomaty a výměna peněz: Mongolský tugrik je v zahraniční nesměnitelná měna. Ideální je vzít s sebou platební kartu (embosovanou, VISA či MASTERCARD) a vybírat si hotovost z bankomatů. Síť bankomatů je zcela dostatečná a spolehlivá, dostatek je jich v Ulánbátaru, ale jsou i v jiných osadách po cestě. Poplatky za výběry z bankomatů záleží na vaší bance, stejně jako použitý kurz. Většinou však vychází výběry výhodněji než směna hotovosti. Jako hotovost s sebou vezměte USD (bankovky ne starší jak 2006) či případně EUR, které směníte za tugriky ve směnárnách v Ulánbátaru. Počítejte s nutností mít s sebou finanční rezervu, tedy k platební kartě alespoň nějakou hotovost v USD či v EUR, pokud budete mít jen hotovost, tak počítat s rezervou v USD či EUR navíc.
Ceny: Mongolsko je poměrně levnou zemí, většina cen je podobná jako u nás nebo mírně nižší než u nás. Za základní porci nudlí s masem (tsujvan) dáte okolo 60 Kč, celodenní strava včetně vody vás vyjde na cca 250 Kč. Potraviny stojí podobně jako u nás. Fakultativní vstupy a atrakce (jízdy na koních, ...) vás přijdou celkem do 2000 Kč. Celkově byste na místě mohli utratit v přepočtu okolo 6000-7000 Kč, závisí to hodně na vašem stravování a na tom, zda povezete nějaké jídlo z ČR a budete si případně sami vařit, částku může výrazně navýšit útrata za suvenýry a za alkohol.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Mongolia, Lonely Planet (angl., 8. edice - 2018)

Knižní průvodci:
- Mongolsko, Lonely Planet (česky, nakl. Svojtka, vydáno 2008);
- Mongolsko, Bradt (česky, 2009);
- Mongolia, Lonely Planet (angl., 7. edice - 2014)

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Je třeba se dostatečně vybavit náhradními bateriemi, jelikož dobíjení baterií je kapacitně omezené a nemusí být možné úplně každý den. Jurtové kempy i některé jurty mají zdroj elektrické energie ze solárních panelů nebo z agregátů. V omezené míře je možné nabíjení baterií přes zapalovač v autě, ale nelze to předem slíbit, je však dobré si pro tento případ vzít nabíječku do zapalovače s USB. Zásuvky jsou stejné jako v ČR, není třeba žádný adaptér. Hodit se však může rozdvojka do zásuvky.
Všichni čeští operátoři mají v Mongolsku roaming, za ty nejvyšší sazby. Dostupnost mobilní sítě je omezená vzhledem k charakteru osídlení. Všude v osadách však signál je.
Internet je dostupný v Ulánbátaru, v Mörönu, případně dalších větších sídlech (občasné wifi). Pokud potřebujete mobilní internetové připojení, lze si koupit místní mobilní číslo a balíček dat.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Veškeré věci je možné sbalit do batohu, cestovní tašky či kufru (nikde nebude třeba zavazadla přenášet na větší vzdálenost). Na všechny jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla je třeba menší batůžek cca 20-30 l. Ohledně sbalení zavazadel do letadla si přečtěte také kapitolu „Zavazadla do letadla“. Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas s vízem (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnějšími nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i pod 5 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty (s vyšším ochranným faktorem), repelent proti hmyzu (nejlépe obsahující látku DEET - Predator max. 50% nebo Predator forte 25 %), hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), teleskopické hole (nejsou nezbytné, „kolenáři“ je při pár túrách ocení), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady, do dvojic rozdvojka do zásuvky, nabíječka do zapalovače auta s výstupy na USB.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, cestovatelské kalhoty; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále ponožky, kraťasy, oblečení na noc do jurty, pokrývku hlavy (hlavně proti slunci - šátek, kšiltovka, ...), návleky na boty, otužilci plavky. Boty: Kvalitní trekové boty do přírody a hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Ideální jsou lehčí nižší trekové boty, vysoké pohory nejsou nezbytné. Je dobré si vzít i sandály - páskáče nebo jinou lehkou obuv (na přezutí, do auta, do letadla).
Strava: Viz také kap. stravování. Ve všech jurtových kempech je možné si koupit hotová jídla - večeře a snídaně. Vězte však, že místní strava je poměrně jednotvárná a sestává hlavně ze skopového masa, k němuž se kombinují různé přílohy. Ráno a večer je také možné vlastní vaření na vlastním vařiči nebo libovolná kombinace vlastního vaření a místní stravy. Obědy budou někdy studené, někdy na oběd zastavíme v místní restauraci. Zásoby nakoupíme na úvod v Ulánbátaru, který je kvalitně zásobený. Čerstvé potraviny a další zásoby pak budeme postupně dokupovat v menších městech. Pokud si chcete sami vařit, jsou nutné vlastní věci na vaření - vařič, ešus, k vařiči závětří, dále lžíce, nůž, otvírák. Plynové kartuše nelze převážet letadlem - šroubovací kartuše koupíme v Ulánbátaru. Pokud chcete, je z potravin možné vzít z ČR v rozumném množství: lehké instantní potraviny na vaření (předpřipravená jídla typu „Dobrý hostinec“ a „Rychlá večeře“, instantní bramborové kaše, instantní polévky, sladké kaše), energetické potraviny (műsli a műsli tyčinky, čokolády, bonbony, oříšky, sušené ovoce, …), příp. trochu studené stravy na den (krabička sýrů, pár paštik), dále sůl, koření, čaj, cukr. Nevyplatí se brát základní potraviny na vaření jako těstoviny, rýži, čínské nudlové polévky, konzervy.
Tekutiny: Dodávka poveze kanystry s vodou, které budeme postupně doplňovat - voda na vaření. Balenou vodu na pití budeme kupovat na místě. Je možné vzít také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Hodí se slivovice.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.