Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 1-2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 12.06.2018 - 01.07.2018
 • 20 dní
 • 54200 Kč
 • 937
 • Na tento termín již není možné se hlásit.
 • Zarezervovat
 • Zájezd je uzamčen pro přihlášení

Obrovské Mongolsko s plochou 20x větší než ČR sahá od zpívajících písků vysokých dun pouště Gobi na jihu po svěží modřínovou tajgu na severu, od nekončících stepních plání od obzoru k obzoru po vysoké zasněžené hory Mongolského Altaje. Krajina je překvapivě úžasně různorodá, i s pestře barevnými erozními a bizarními skalními útvary, oblými travnatými kopci, nebesky modrými jezery či horkými prameny. Mongolský způsob života je život na koních, v tradičních delech (oděv), v jurtách roztroušených v zelených pasteveckých údolích, kočování se stády koz, ovcí, krav, jaků či velbloudů v nekonečném prostoru. Kromě Ulánbátaru jsou všechna další sídla jen prašné osady s dřevěnými domky, prašnými cestami a s krámkem, kde nečekaně seženete vše podstatné. V jurtě či jídelně „guanz“ ochutnáme mongolský cujvan, výborný chuušuur či buuz, což zapijeme lehce slaným mongolským čajem. Při ranní puji buddhistických mnichů v červených rouchách nás zamrazí při poslechu kakofonie zvuků, mongolské buddhistické chrámy jsou blízké těm tibetským. Země potomků Čingischána je snad nejpřitažlivější středoasijskou destinací.

Absolvujeme velký okruh z Ulánbátaru, při němž uvidíme všechny mongolské typy krajiny. Začneme poznáním pouště Gobi s fantastickými dunami Chongoryn Els či barevnými útesy Bajanzag. Pojedeme přes zelený hornatý střed Mongolska s pasteveckými údolími Orchon a Cencher, buddhistickým komplexem Erdene Zuu Khiid i s překrásným jezerem Terchijn Tsagaan Nuur. Na severu je perlou obrovské jezero Hovsgol, dvojče Bajkalu, obklopené tajgou a vysokými horami.

Čeká nás aktivní poznávání Mongolska s relativně méně náročnými kratšími túrami a výlety v rámci jednoho dne nalehko i s možností zařadit vyjížďky na koních. Po Mongolsku se budeme pohybovat ruskou dodávkou Furgon s místním řidičem, který nás bez zaváhání, s GPS "zabudovanou v hlavě", proveze volnou stepí, po prašných cestách a terénem. Dodávka nám po celou dobu poveze veškeré věci. Nocovat budeme v přírodě ve vlastních stanech a v místních jurtách v jurtových kempech, typy nocování budeme střídat. Je třeba smysl pro dobrodružství a tolerance vůči jisté míře nepohodlí vyplývající ze scházející či nedostatečné infrastruktury a primitivnějších podmínek - pak si odvezete z Mongolska maximální zážitky. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Evropy.
 • 2. den: Přílet do Ulánbátaru - hlavního a jediného skutečného mongolského města. Nákup zásob. Zajímavé náměstí Süchbatar s parlamentem a sochou Čingischána, buddhistický komplex chrámů Choijin Lama Temple, výhled na město od památníku Zaisan, první posvátná „ovoo“. Fakultativně večerní představení tradičních hrdelních zpěvů a mongolských maskových tanců.
 • 3. den: Start velké mongolské cesty - výjezd ruskou dodávkou Furgon z Ulánbátaru zelenou stepí - první koně, ovce a jurty. Výšlapy mezi bizarními skálami Baga Gazryn Chuluu (2 hod, ↑ 100-250 m, ↓ 100-250 m), táboření poblíž skal.
 • 4. den: Tranzit polopouští s prvními velbloudy, přes první gobijské osady. Fakultativně muzeum s dinosauřími vejci. Túra atraktivní soutěskou Jolyn Am s kozorožci. Na dně soutěsky až do léta zůstává led (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd hor Gobijského Altaje, stanování mezi horami.
 • 5. den: Procházka k soutěsce Dugany Am (1 hod, ↓ 50 m). Podél 180 km dlouhého pásu písečných dun pouště Gobi k jurtám s vebloudy, možnost projížďky na velbloudech. Výstup na 250 m vysoké duny Chongoryn Els, nejvyšší a nejkrásnější v Mongolsku. Životní výhledy na pole přesypů a barchanů. Možný západ slunce na „zpívajících píscích“ (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Stanování u paty dun.
 • 6. den: Přejezd od dun. Bajanzag - túra s výhledy na erozní barevné svahy a útvary, červené skalní hřiby, erozní kaňony - americký „Bryce Canyon“ v malém. Přes pláň s nálezy zkamenělin k malému mongolskému „Monument Valley“ - barevným bizarním skalním útvarům, lze zůstat na západ slunce (3 hod, ↑ 50 m, ↓ 200 m). Nocleh v jurtovém kempu.
 • 7. den: Tranzit polopouštěmi ke klášteru Ongiin Chiid. Výlety poutavou krajinou kolem kláštera a řeky - výhledy z vrcholků, ruiny starého kláštera, malý funkční buddhistický chrám a stúpa (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Noc v jurtovém kempu.
 • 8. den: Z polopouští do zeleného hornatého centrálního Mongolska. Oběd v jurtě. Přes Chužir do Orchonu. Skvělý výhled na barevné stěny nad záhybem řeky, vzhůru travnatým pasteveckým údolím Orchon se spoustou jurt, stády jaků, koní, ovcí a koz. Kouzelné táboření u řeky.
 • 9. den: Výlet v úchvatné oblasti okolo periodického vodopádu Orchon - říční kaňon, jezírko pod vodopádem, pastevecké scenérie (2-3 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Přejezd do Charchorinu, nejslavnější mongolský klášter Erdene Zuu - výhled na klášter shora, bělostná stúpová zeď ve stepi, buddhistické chrámy, fakultativně zajímavé interiéry, toulky po klášteře (1,5 hod). Nocleh v jurtovém kempu.
 • 10. den: Výhled na dřevěné ploty a domky současného Charchorinu. Malý fotogenický buddhistický chrám. Přejezd do fantastického údolí Cencher. Jurtový kemp s termálními bazénky u horkých pramenů. Túra pasteveckým údolím, krajinou pastvin, lesů a kopců, obklopeni jurtovým životem, stády koz a ovcí, jaky a koňmi. (3 hod, ↑ 200-300 m, ↓ 200-300 m)
 • 11. den: Tržiště v Cecerlegu, městě se zajímavou polohou pod skalami. Výhled od kláštera Galdan Zuu. Skalní blok ve stepi Taichar Chuluu. Výhled do kaňonu řeky Chuluut. První pohledy na jezero Terchijn Tsagaan Nuur (Bílé jezero) (2050 m), které je však fantasticky modré. Výšlap na vyhlídku a procházky kolem jezera po krásném poloostrově se skálou a písečnou kosou, možné koupání (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Stanování poblíž jezera, fakultativně v jurtě, 2 noci po sobě.
 • 12. den: Na koních či pěšky podél jezera Terchijn Tsagaan Nuur, přes černá lávová pole pod vulkán. Krátký výstup ke kráteru Chorgo (2200 m), dále okolo kráteru. Výstup na protější hřeben s barevnými loukami za nádhernými výhledy na kráter. (na koních 1,5 hod, dále pěšky 5-6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 13. den: Dlouhý náročný přejezd - podél jezera, přes zapadlou dřevěnou osadu Žargaland, divoká jízda přes hory a stepní údolí do prašného městečka Mörön - nocleh v hostelové jurtě. Po cestě procházka malebným údolím s možným zakončením u buddhistického chrámku. (1 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 14. den: Magické jelení kameny Uušigin Uver - pohřební stély z doby bronzové. Chatgal na okraji jezera Hovsgol (1645 m), výhled na jezero s neuvěřitelným odstínem modři z kopce nad osadou (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Dojezd k průzračnému jezeru, výlety po pobřeží a úžasném poloostrově se štěrkovými plážemi, okolní modřínová tajga (2 hod). Spaní v jurtovém kempu, 3 noci po sobě.
 • 15. den: Túra do hor Horidol Saridag nad jezerem Hovsgol, lze až na vrchol Ikh Uul (2961 m), fantastické výhledy na jezero. (5-8 hod, ↑ 600-950 m, ↓ 600-950 m)
 • 16. den: Na mongolských koních s místním koňákem jízda okolo jezera Hovgol a do hor za výhledy, délka jízdy dle sil. Možnost kdykoliv přerušit, případně absolvovat pěší alternativu kolem jezera. (4-5 hod)
 • 17. den: Tranzit zeleným severem Mongolska k řece Selenga. Výstup na vyhaslý zelený vulkán s vypreparovaným sopouchem Uran Togoo Uul se zajímavými výhledy (1,5 hod, ↑ 120 m, ↓ 120 m).
 • 18. den: Dlouhý návrat stepní krajinou do Ulánbátaru.
 • 19. den: Ulánbátar - ranní puja mnichů v buddhistickém komplexu Gandan, chrámy, stúpy, obří socha Buddhy. Dokončení prohlídky města, nákupy na pestrých tržištích, volno.
 • 20. den: Odlet z Ulánbátaru, přílet do Evropy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: Budeme střídat ubytování ve vlastních stanech (7x) a v mongolských jurtách (8x), které jsou umístěné v jurtových kempech. Stanuje se ve volné přírodě. V jurtě se spí na postelích umístěných kolem dokola, nejčastěji po 5, přikrývky jsou k dispozici, většinou ale využijete spíše vlastní spacák. Nad rámec v ceně zahrnutých noclehů v jurtách je možné si 2 dny zvolit místo vlastního stanu další 2 noclehy v jurtě navíc - doplatek přímo místním pastevcům (cca 150-200 Kč/os./noc). Jurtové kempy mají často primitivní suché WC, většinou je složitá situace s vodou - nejsou zde vodovody, voda je jen v barelech, primitivní sprcha je většinou za příplatek (30-50 Kč), často je hůře tekoucí. V Ulánbátaru spíme 3x v čistém hostelu s jednoduchou snídaní ve společných pokojích, ulánbátarské hostely jsou většinou předělané z panelákových bytů.

Stravování: Vlastní strava. Asi polovinu dní z vlastních zásob, polovinu dní lze koupit hotové jídlo. V jurtových kempech je často možné si dát teplé mongolské jídlo na večeři, někde koupit i snídani. Některé dny bude příležitost zastavit se na oběd v zapadlých osadách či v jurtách u cest, kdy zajdeme do jídelen „guanz“ či restaurací „zoognyj gazaar“ - nejčastěji mají nudle se zeleninou a masem „cujvan“, výborné polévky „šool“, místy smaženou masovou kapsu „chuušur“, někde i plněné knedlíky „buuz“ a všude se pije výborný mongolský lehce slaný čaj s mlékem. Širší nabídka jídel a restaurací je v Ulánbátaru. Mnohé obědy budete mít vlastní studené. Večeře a snídaně (zejména mimo jurtové kempy) si budete připravovat a vařit sami na vlastním vařiči (plynové bomby lze v Ulánbátaru po příjezdu sehnat). Dokoupení zásob proběhne po příjezdu v dobře zásobeném Ulánbátaru, trvanlivé potraviny je vhodné přivézt z ČR. Překvapivě dobře zásobené jsou téměř všechny krámky po celém Mongolsku, i v těch nejzapadlejších prašných osadách mají chléb, těstoviny, polévky, konzervy, marmelády, vodu, nápoje a většinou i pivo. Dodávka poveze kanystry s vodou na vaření, které budeme cestou doplňovat.

Další informace k zájezdu

Doprava v Mongolsku: Po celou dobu akce se budeme (mimo Ulánbátar) přesouvat ruskou dodávkou Furgon, jejíž kapacita je 7 cestujících. Vzadu je dostatečný zavazadlový prostor, kde umístíme všechny naše věci, které dodávka poveze po celou cestu. Dodávku řídí místní řidič, který se v zemi vyzná a proveze nás zkušeně pro nás nenavigovatelným terénem. Většina cest je prašných a drsných, často se jedná jen o několik kolejí vyjetých ve stepi přetínajích stovky jiných kolejí a odboček - jen místní vědí, kudy dál. Pojedeme i pískem pouští, přes hory, lesy a brody. Asfaltové cesty se postupně budují, po asfaltu pojedeme cca 5 dní. V Ulánbátaru budeme využívat místní MHD.

Cestovní doklady: K této cestě potřebujeme cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Mongolska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem na mongolské ambasádě v Praze. Vízum pro vás zařídíme za 2200 Kč. Až to bude aktuální (ozveme se vám), je třeba, abyste k vyřízení víza poslali do naší CK: cestovní pas, doklad o cestovním pojištění (pokud jej nevyřizujete přes naši CK, prosíme o zajištění s dostatečným časovým předstihem), vyplněný formulář (pošleme vám), 1 fotografie pasového formátu. Ostatní potřebné dokumenty (plán cesty, letenka) zajistí naše CK.

Očkování: Do Mongolska není povinné žádné očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B, zvážit lze očkování proti břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Cena 54200 Kč = 32000 Kč za zájezd + cca 20000 Kč za letenku z Evropy včetně tax + 2200 Kč za vyřízení víza (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 20000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 32000 Kč zahrnuje: dopravu po Mongolsku dodávkou, dopravu z a na letiště v Ulánbátaru a MHD v Ulánbátaru (dle programu), 3x ubytování v hostelu v Ulánbátaru s jednoduchou snídaní, 8x ubytování v jurtě, českého průvodce, vstupy do NP, informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 32000 Kč nezahrnuje (ceny z roku 2017): nutné výdaje: zpáteční letenka do Ulánbátaru (cca 20000 Kč), víza do Mongolska (2200 Kč); volitelné výdaje: pronájem koně a koňáka (2x, cca 200 Kč a 300 Kč), fakultativní jízdu na velbloudovi (dle počtu osob a smlouvání okolo 200 Kč), vstupy do chrámů, památek, archeologických lokalit a muzeí (celkem cca 300 Kč), tradiční představení mongolských tanců a hrdelních zpěvů (v Ulánbátaru cca 250 Kč, příp. další u Charchorinu cca 130 Kč), 2 fakultativní noclehy v jurtách nad uvedený rámec (150-200 Kč/noc), sprchu v jurtových kempech (30-50 Kč/použití)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 1-2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 12.06.2018 - 01.07.2018
 • 20 dní
 • 54200 Kč
 • 937
 • Na tento termín již není možné se hlásit.
 • Zarezervovat
 • Zájezd je uzamčen pro přihlášení
 

Další podobné zájezdy:

Gruzie - Svanetie

Gruzie - Svanetie

Turistika na Kavkaze a po vesničkách se strážními věžemi


35000 Kč
Detail zájezdu

 • 30.06.-14.07.
 • 18.08.-01.09.
 • 01.09.-15.09.
 • a další
Ladakh - Malý Tibet pohodově

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek s koňmi v Himálaji (Indie)


50000 Kč
Detail zájezdu

 • 19.08.-04.09.
Čína - hory Sečuánu

Čína - hory Sečuánu

Příroda, koně, kláštery a tibetské vesničky


53100 Kč
Detail zájezdu

 • 07.09.-25.09.
Laos a Kambodža


56000 Kč
Detail zájezdu

 • 11.11.-01.12.
 • 26.12.-15.01.
 

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Mongolsko - jurty Duny Chongoryn Els Jezero Hovsgol Stúpa v klášteře Erdene Zuu
 

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Mongolsko Modlitební mlýnky Doprava po Mongolsku Mongolsko Mongolsko Mongolsko Písečná bouře Fauna pouští Mongolsko Mongolsko Doprava v Mongolsku má své překážky Mongolsko Mongolsko Táboření u jezera Terchijn Tsagaan Nuur Mongolsko Mongolsko Stúpa u kláštera Ongiin Chiid
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy