Velká cesta pouští, stepí a tajgou
Obrovské Mongolsko s plochou 20x větší než ČR sahá od zpívajících písků vysokých dun pouště Gobi na jihu po svěží modřínovou tajgu na severu, od nekončících stepních plání od obzoru k obzoru po vysoké zasněžené hory Mongolského Altaje. Krajina je překvapivě úžasně různorodá, i s pestře barevnými erozními a bizarními skalními útvary, oblými travnatými kopci, nebesky modrými jezery či horkými prameny. Mongolský způsob života je život na koních, v tradičních delech, v jurtách roztroušených v zelených pasteveckých údolích, kočování se stády koz, ovcí, krav, jaků či velbloudů v nekonečném prostoru. Kromě Ulánbátaru jsou všechna další sídla jen prašné osady s dřevěnými domky, prašnými cestami a s krámkem, kde nečekaně seženete vše podstatné. V jurtě či jídelně „guanz“ ochutnáme mongolský cujvan, výborný chuušuur či buuz, což zapijeme lehce slaným mongolským čajem. Při ranní puji buddhistických mnichů v červených rouchách nás zamrazí při poslechu kakofonie zvuků, mongolské buddhistické chrámy jsou blízké těm tibetským. Země potomků Čingischána je snad nejpřitažlivější středoasijskou destinací.
Absolvujeme velkou cestu z Ulánbátaru na jih i sever Mongolska, při níž navštívíme všechny mongolské typy krajiny. Začneme poznáním pouště Gobi s fantastickými dunami Chongoryn Els či barevnými útesy Bajanzag. Pojedeme přes zelený hornatý střed Mongolska s pasteveckými údolími Orchon a Cencher, buddhistickým komplexem Erdene Zuu Khiid i s překrásným jezerem Terchijn Tsagaan Nuur. Na severu je perlou obrovské jezero Hovsgol, dvojče Bajkalu, obklopené tajgou a vysokými horami.
Čeká nás aktivní poznávání Mongolska s relativně méně náročnými kratšími túrami a výlety v rámci jednoho dne nalehko i s možností zařadit vyjížďky na koních. Po Mongolsku se budeme pohybovat ruskou dodávkou Furgon s místním řidičem, který nás bez zaváhání, s GPS "zabudovanou v hlavě", proveze volnou stepí, po prašných cestách a terénem. Dodávka nám po celou dobu poveze veškeré věci. Závěrečný tranzit ze severu Mongolska zpět to Ulánbátaru absolvujeme rychle a pohodlně letecky. Ubytovaní budeme v mongolských jurtách v jurtových kempech, v Ulánbátaru pak v hostelu. Je třeba smysl pro dobrodružství a tolerance vůči jisté míře nepohodlí vyplývající ze scházející či nedostatečné infrastruktury a primitivnějších podmínek - pak si odvezete z Mongolska maximální zážitky. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.
Budeme ubytovaní 14x v mongolských jurtách, které jsou umístěné v jurtových kempech. V jurtě se spí na postelích umístěných kolem dokola, nejčastěji po 5, přikrývky jsou k dispozici, většinou ale využijete spíše vlastní spacák. Jurtové kempy mají často primitivní suché WC, často je složitá situace s vodou - nejsou zde vodovody, voda je jen v barelech, sprcha je někdy primitivní a hůře tekoucí, výjimečně (jen 1-2x) sprcha s ohledem na pouštní charakter oblasti kempu chybí. V Ulánbátaru spíme 2x v čistém osvědčeném hostelu s jednoduchou snídaní ve společných pokojích.
Ve všech jurtových kempech je možné si dát teplé mongolské jídlo na večeři a koupit si snídani. Některé dny bude příležitost zastavit se na oběd v zapadlých osadách či v jurtách u cest, kdy zajdeme do jídelen „guanz“ či restaurací „zoognyj gazaar“. Některé dny bude možnost jen studeného oběda. Nejčastější mongolská jídla jsou nudle se zeleninou a masem „cujvan“, výborné polévky „šool“, místy mají smažené masové kapsy „chuušur“, někde i plněné knedlíky „buuz“, někde uvaří i maso s rýží či s bramborami a všude se pije výborný mongolský lehce slaný čaj s mlékem. Maso je téměř vždy skopové. V mnoha jurtových kempech připraví na večeři a snídani jen jeden typ jídla. Širší nabídka jídel a restaurací je v Ulánbátaru. Nebo je případně možné si večeře a snídaně připravovat a vařit sami na vlastním vařiči (plynové bomby lze v Ulánbátaru po příjezdu sehnat). Nakoupení zásob proběhne po příjezdu v dobře zásobeném Ulánbátaru, trvanlivé potraviny si v případě vlastního vaření můžete přivézt z ČR. Překvapivě dobře zásobené jsou téměř všechny krámky po celém Mongolsku, i v těch nejzapadlejších prašných osadách mají chléb, těstoviny, polévky, konzervy, marmelády, vodu, nápoje a většinou i pivo. Dodávka poveze kanystry s vodou na případné vlastní vaření, které budeme cestou doplňovat.
Doprava v Mongolsku: Po Mongolsku se budeme přesouvat po zemi smluvní dopravou - ruskou dodávkou Furgon. Závěrečný tranzit ze severu Mongolska zpět to Ulánbátaru absolvujeme rychle a pohodlně letecky. Dodávka má kapacitu 7 cestujících. Vzadu je dostatečný zavazadlový prostor, kde umístíme všechny naše věci, které dodávka poveze po celou cestu. Dodávku řídí místní řidič, který se v zemi vyzná a proveze nás zkušeně pro nás nenavigovatelným terénem. Většina cest je prašných a drsných, často se jedná jen o několik kolejí vyjetých ve stepi přetínajích stovky jiných kolejí a odboček - jen místní vědí, kudy dál. Pojedeme i pískem pouští, přes hory, lesy a brody. Asfaltové cesty se postupně budují, po asfaltu pojedeme cca 3 dny.
Cestovní doklady: K této cestě potřebujeme cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Mongolska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem na mongolské ambasádě v Praze. Vízum pro vás můžeme zařídit za 2300 Kč. V případě vašeho samostatného vyřízení je vízový poplatek ambasádě 60 EUR. Zájem o vyřízení víza prosím napište do poznámky v přihlášce. Cca 2 měsíce před akcí se zájemcům o vyřízení víz ozveme, abyste poslali do naší CK: cestovní pas, doklad o cestovním pojištění (pokud jej nevyřizujete přes naši CK), vyplněný formulář (pošleme vám), 1 fotografii pasového formátu. Ostatní potřebné dokumenty (plán cesty, letenka) zajistí naše CK.
Očkování: Do Mongolska není povinné žádné očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B, zvážit lze očkování proti břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.