Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

Obrovské Mongolsko s plochou 20x větší než ČR sahá od zpívajících písků vysokých dun pouště Gobi na jihu po svěží modřínovou tajgu na severu, od nekončících stepních plání od obzoru k obzoru po vysoké zasněžené hory Mongolského Altaje. Krajina je překvapivě úžasně různorodá, i s pestře barevnými erozními a bizarními skalními útvary, oblými travnatými kopci, nebesky modrými jezery či horkými prameny. Mongolský způsob života je život na koních, v tradičních delech, v jurtách roztroušených v zelených pasteveckých údolích, kočování se stády koz, ovcí, krav, jaků či velbloudů v nekonečném prostoru. Kromě Ulánbátaru jsou všechna další sídla jen osady s dřevěnými domky, prašnými cestami a s krámkem, kde nečekaně seženete vše podstatné. V jurtě či jídelně „guanz“ ochutnáme mongolský cujvan, výborný chuušuur či buuz, což zapijeme lehce slaným mongolským čajem. Při ranní puji buddhistických mnichů v červených rouchách nás zamrazí při poslechu kakofonie zvuků, mongolské buddhistické chrámy jsou blízké těm tibetským. Země potomků Čingischána je snad nejpřitažlivější středoasijskou destinací.

Absolvujeme velkou cestu z Ulánbátaru na jih i sever Mongolska, při níž navštívíme všechny mongolské typy krajiny. Začneme poznáním pouště Gobi s fantastickými dunami Chongoryn Els či barevnými útesy Bajanzag. Pojedeme přes zelený hornatý střed Mongolska s pasteveckými údolími Orchon a Cencher, buddhistickým komplexem Erdene Zuu Khiid i s překrásným jezerem Terchijn Tsagaan Nuur. Na severu je perlou obrovské jezero Hovsgol, dvojče Bajkalu, obklopené tajgou a vysokými horami.

Čeká nás aktivní poznávání Mongolska s relativně méně náročnými kratšími túrami a výlety v rámci jednoho dne nalehko i s možností zařadit vyjížďky na koních. Po Mongolsku se budeme pohybovat ruskou dodávkou Furgon s místním řidičem, který nás bez zaváhání, s GPS "zabudovanou v hlavě", proveze volnou stepí, po prašných cestách a terénem. Dodávka nám po celou dobu poveze veškeré věci. Ubytovaní budeme v mongolských jurtách v jurtových kempech, v Ulánbátaru pak v hostelu. Je třeba smysl pro dobrodružství a tolerance vůči jisté míře nepohodlí vyplývající ze scházející či nedostatečné infrastruktury a primitivnějších podmínek - pak si odvezete z Mongolska maximální zážitky. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.
Občané EU nepotřebují v roce 2023 nově pro vstup do Mongolska víza!

Aktuálně - vstup do Mongolska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Ulánbátaru - hlavního a jediného skutečného mongolského města. Ranní puja mnichů v buddhistickém komplexu Gandan, chrámy, stúpy, obří socha Buddhy, první posvátné „ovoo“. Ubytování se v hostelu a nákup zásob. Odpolední prohlídka města - zajímavé náměstí Süchbatar s parlamentem a sochou Čingischána, buddhistický komplex chrámů Choijin Lama Temple. Fakultativně večerní představení tradičních hrdelních zpěvů a mongolských maskových tanců.
 • 3. den: Start velké mongolské cesty - výjezd ruskou dodávkou Furgon z Ulánbátaru zelenou stepí - první koně, ovce a jurty. Výšlapy mezi bizarními skálami Baga Gazryn Chuluu (2 hod, ↑ 100-250 m, ↓ 100-250 m), první nocleh v jurtě.
 • 4. den: Tranzit polopouští s prvními velbloudy, přes první gobijské osady. Túra atraktivní soutěskou Jolyn Am s kozorožci a posvátnými „ovoo“. Na dně soutěsky až do léta zůstává led (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Fakultativně muzeum s dinosauřími vejci. Nocleh v jurtovém kempu pod horami.
 • 5. den: Přejezd hor Gobijského Altaje. Procházka k soutěsce Dugany Am (1 hod, ↓ 50 m). Jízda podél dlouhého pásu písečných dun pouště Gobi k jurtám s velbloudy, možnost projížďky na velbloudech. Výstup na 250 m vysoké duny Chongoryn Els, nejvyšší a nejkrásnější v Mongolsku. Životní výhledy na pole přesypů a barchanů. Možný západ slunce na „zpívajících píscích“ (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Jurtový kemp u dun.
 • 6. den: Přejezd od dun. Bajanzag - túra s výhledy na erozní barevné svahy a útvary, červené skalní hřiby, erozní kaňony - americký „Bryce Canyon“ v malém. Přes pláň s nálezy zkamenělin k malému mongolskému „Monument Valley“ - barevným bizarním skalním útvarům, lze zůstat na západ slunce (3 hod, ↑ 50 m, ↓ 200 m). Nocleh v jurtovém kempu na pláních.
 • 7. den: Tranzit polopouštěmi ke klášteru Ongiin Chiid. Výlety poutavou krajinou kolem kláštera a řeky - výhledy z vrcholků, ruiny starého kláštera, malý funkční buddhistický chrám a stúpa (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Noc v jurtovém kempu u řeky.
 • 8. den: Z polopouští do zeleného hornatého centrálního Mongolska. Oběd v jurtě. Přes Chužir do Orchonu. Skvělý výhled na barevné stěny nad záhybem řeky, vzhůru travnatým pasteveckým údolím Orchon se spoustou jurt, stády jaků, koní, ovcí a koz. Jurtový kemp v údolí Orchon.
 • 9. den: Výlet v úchvatné oblasti okolo periodického vodopádu Orchon - říční kaňon, jezírko pod vodopádem, pastevecké scenérie (3 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Přejezd do Charchorinu s nejslavnějším mongolským klášterem Erdene Zuu - vyhlídky na klášter a na dřevěné ploty a domky současného Charchorinu. Malý fotogenický buddhistický chrám. Nocleh v jurtovém kempu poblíž hlavního kláštera.
 • 10. den: Prohlídka nejslavnějšího mongolského kláštera Erdene Zuu - bělostná stúpová zeď ve stepi, buddhistické chrámy, fakultativně zajímavé interiéry, toulky po klášteře. Přejezd do fantastického údolí Cencher. Jurtový kemp s termálními bazénky u horkých pramenů. Túra pasteveckým údolím, krajinou pastvin, lesů a kopců, obklopeni jurtovým životem, stády koz a ovcí, jaky a koňmi. (3 hod, ↑ 200-300 m, ↓ 200-300 m)
 • 11. den: Tržiště a zajímavé klášterní muzeum mongolských tradic v Cecerlegu, městě se zajímavou polohou pod skalami. Výhled od kláštera Galdan Zuu. Skalní blok ve stepi Taichar Chuluu. Výhled do kaňonu řeky Chuluut. První pohledy na jezero Terchijn Tsagaan Nuur (Bílé jezero) (2050 m), které je však fantasticky modré. Výšlap na vyhlídku a procházky kolem jezera po krásném poloostrově se skálou a písečnou kosou, možné koupání (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Jurty u jezera, 2 noci po sobě.
 • 12. den: Na koních či pěšky podél jezera Terchijn Tsagaan Nuur, přes černá lávová pole pod vulkán. Krátký výstup ke kráteru Chorgo (2200 m), dále okolo kráteru. Výstup na protější hřeben s barevnými loukami za nádhernými výhledy na kráter (na koních 1,5 hod, dále pěšky 5-6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Podvečerní přejezd podél jezera a přes hory do zapadlé dřevěné osady Žargaland, po cestě zastávka v malebném pastevním údolí s buddhistickým chrámkem. Jurtový kemp s termálními prameny.
 • 13. den: Dlouhý a náročnější přejezd - divoká jízda přes hory a stepní údolí do prašného městečka Mörön - nocleh v hostelové jurtě.
 • 14. den: Magické jelení kameny Uušigin Uver - pohřební stély z doby bronzové. Chatgal na okraji jezera Hovsgol (1645 m), výhled na jezero s neuvěřitelným odstínem modři z kopce nad osadou (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Dojezd k průzračnému jezeru, výlety po pobřeží a úžasném poloostrově se štěrkovými plážemi, okolní modřínová tajga (2 hod). Spaní v jurtovém kempu 3 noci po sobě.
 • 15. den: Túra do hor Horidol Saridag nad jezerem Hovsgol, lze až na vrchol Ikh Uul (2961 m), fantastické výhledy na jezero. (5-8 hod, ↑ 600-950 m, ↓ 600-950 m)
 • 16. den: Na mongolských koních s místním koňákem jízda okolo jezera Hovgol a do hor za výhledy, délka jízdy dle sil. Možnost kdykoliv přerušit, případně absolvovat pěší alternativu kolem jezera. (4-5 hod)
 • 17. den: Tranzit zeleným severem Mongolska k řece Selenga. Výstup na vyhaslý zelený vulkán s vypreparovaným sopouchem Uran Togoo Uul se zajímavými výhledy (1,5 hod, ↑ 120 m, ↓ 120 m).
 • 18. den: Dlouhý návrat stepní krajinou do Ulánbátaru.
 • 19. den: Odlet z Ulánbátaru, přílet do Prahy.

Ubytování

Budeme ubytovaní 15x v mongolských jurtách, které jsou umístěné v jurtových kempech. V jurtě se spí na postelích umístěných kolem dokola, nejčastěji po 5, přikrývky jsou k dispozici, většinou ale využijete spíše vlastní spacák. Jurtové kempy mají často primitivní suché WC, často je složitá situace s vodou - nejsou zde vodovody, voda je jen v barelech, sprcha je někdy primitivní a hůře tekoucí, výjimečně (jen 1-2x) sprcha s ohledem na pouštní charakter oblasti kempu chybí. V Ulánbátaru spíme 2x v čistém osvědčeném hostelu s jednoduchou snídaní ve společných pokojích.

Stravování

Ve všech jurtových kempech je možné si dát teplé mongolské jídlo na večeři a koupit si snídani. Některé dny bude příležitost zastavit se na oběd v zapadlých osadách či v jurtách u cesty, kdy zajdeme do jídelen „guanz“ či restaurací „zoognyj gazaar“. Některé dny bude možnost jen studeného oběda. Nejčastější mongolská jídla jsou nudle se zeleninou a masem „cujvan“, výborné polévky „šool“, místy mají smažené masové kapsy „chuušur“, někde i plněné knedlíky „buuz“, někde uvaří i maso s rýží či s bramborami a všude se pije výborný mongolský lehce slaný čaj s mlékem. Maso je téměř vždy skopové. V mnoha jurtových kempech připraví na večeři a snídani jen jeden typ jídla. Širší nabídka jídel a restaurací je v Ulánbátaru. Nebo je případně možné si večeře a snídaně připravovat a vařit sami na vlastním vařiči (plynové bomby lze v Ulánbátaru po příjezdu sehnat). Nakoupení zásob proběhne po příjezdu v dobře zásobeném Ulánbátaru, trvanlivé potraviny si v případě vlastního vaření můžete přivézt z ČR. Překvapivě dobře zásobené jsou téměř všechny krámky po celém Mongolsku, i v těch nejzapadlejších prašných osadách mají chléb, těstoviny, polévky, konzervy, marmelády, vodu, nápoje a většinou i pivo. Je možné vzít si sebou z ČR v rozumném množství: lehké instantní potraviny na vaření (předpřipravená jídla typu „Dobrý hostinec“ a „Rychlá večeře“, instantní bramborové kaše, instantní polévky, sladké kaše), energetické potraviny (műsli a műsli tyčinky, čokolády, bonbony, oříšky, sušené ovoce, …), příp. trochu studené stravy na den (krabička sýrů, pár paštik), dále sůl, koření, čaj, cukr. Dodávka poveze kanystry s vodou na případné vlastní vaření, které budeme cestou doplňovat. Balenou vodu na pití budeme kupovat na místě. Je možné vzít také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava v Mongolsku: Po Mongolsku se budeme přesouvat po zemi smluvní dopravou - ruskou dodávkou Furgon. Dodávka má kapacitu 7 cestujících. Vzadu je dostatečný zavazadlový prostor, kde umístíme všechny naše věci, které dodávka poveze po celou cestu. Dodávku řídí místní řidič, který se v zemi vyzná a proveze nás zkušeně pro nás nenavigovatelným terénem. Většina cest je prašných a drsných, často se jedná jen o několik kolejí vyjetých ve stepi přetínajích stovky jiných kolejí a odboček - jen místní vědí, kudy dál. Pojedeme i pískem pouští, přes hory, lesy a brody. Asfaltové cesty se postupně budují, po asfaltu pojedeme cca 4 dny.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Mongolska). Občané EU nepotřebují v roce 2023 nově pro vstup do Mongolska víza (platí pro turistické pobyty do 30 dní). Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie