Informace k zájezdu
Neziderské jezero na kole

Úvodní stránka zájezdu Neziderské jezero na kole ( Maďarsko, Rakousko, Cykloturistika nenáročná, Cyklistické zájezdy, Zájezdy bez nočních přejezdů, Cyklostezky, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čekají nás jednodenní etapy s délkou okolo 60 km v mírně zvlněném terénu jezerní krajiny, převážně po cyklostezkách, s převýšením do 300 m, na nichž strávíme denně 3-4 hodiny čistého času jízdy. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi od cca 10 let s odpovídající fyzickou a pohybovou zdatností. Jednotlivé trasy jsou ideální pro treková nebo crossová kola. Vedou po asfaltových silnicích, zpevněných šotolinových či terénních cestách. Na trasy budeme vyrážet nalehko, s vybavením pouze na jeden den, ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na www.idojaras.hu
Pro Maďarsko je typické klima mírného podnebného pásu s příjemným kontinentálním charakterem. Mějte však na paměti, že i zde může být počasí proměnlivé. Počítejte nejen s příjemnými slunečnými dny, ale také s deštěm, větrem či chladem.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 392,08 HUF
100 HUF (forint) = 6,463 Kč
Před odjezdem doporučujeme výměnu peněz ještě v ČR. Na místě jsou české koruny obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Szarvas Faragó: Fertö Lajta-hegység Hanság
  • Freytag & Berndt: WK 271 Neusiedler See Eisenstadt Leithagebirge Rust Sopron seewinkel Nationalpark
  • Kompass: 215 Neusiedler See

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velmi doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Maďarska, stačí část Dunántúl - Györ-Moson-Sopron (19 MB) a Rakouska, stačí část Ostösterreich - Burgenland (39 MB).

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Kapacita většiny vleků je 20-40 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít lehokolo, koloběžku či jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace včetně fotografií uložení kol naleznete na stránce přeprava kol. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč. Vzhledem k jejich rozměrům a hmotnosti jich ale můžeme vzít jen omezené množství. Proto nás prosím již při přihlášení informujte, že jedete s elektrokolem (uveďte tuto informaci v přihlášce). Přepravu nenahlášených elektrokol nemůžeme garantovat. Před naložením do cyklovleku prosím demontujte z kola baterii.
Z minulých let nemáme žádné informace o tom, že by byl na zájezdech problém s nabíjením elektrokol, ale vzhledem k jejich rostoucímu počtu se může stát, že vás bude na jednu zásuvku více a nabíjení bude časově náročnější, časově omezené, nebo by mohlo být na místě zpoplatněno. Bohužel nemůžeme garantovat 100 % možnost nabíjení elektrokol, ani jejich dobíjení během etap. Svoje kolo znáte nejlépe vy sami, proto prosím zvažte, zda je vhodné na konkrétní zájezd s ohledem na délku, převýšení a terén etap.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění
  • Na kolo: kolo, cyklohelma, malý batoh na kolo, náhradní duše, případně i plášť, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo, cykloláhev, přední světlo, zadní červená blikačka. Navíc např. cyklocomputer, oddělávací blatníky, držák na mobil či GPS, kapsička na rám či brašna pod sedlo.
  • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Maďarsku
1064 Budapest VI., Rózsa u. 61.

Tel.: +36 1 462 50 11
Konzulární oddělení +36 1 462 50 14, nebo +36 1 462 50 26
Nouzové volání: +36 30 924 7081
E-mail: budapest@embassy.mzv.cz
Pracovní doba: pondělí - pátek 7.45 - 16.15 hod.

V mimopracovní době, o víkendech a ve svátky - pouze občanům ČR, kteří se ocitli v nouzi či ohrožení zdraví a života. V případech nouze - v pracovní době velvyslanectví (7.45 - 16.15 hod.) volejte telefony konzulárního oddělení.

Konzulární oddělení Velvyslanectví České republiky v Maďarsku
1063 Budapest VI., Szegfű utca 4.

Tel.: sekretariát konzula +36 1 462 50 14, konzul +36 1 462 50 24
konzulární referentky +36 1 462 50 25, 462 50 26, 462 50 27
E-mail: consulate_budapest@mzv.cz
Úřední hodiny: pondělí a středa 9.00-11.00 hod.


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Markéta Kozáková - Neziderské jezero na kole.