Neziderské jezero na kole

Cyklostezky v krajině vinic a termálů

Krajina v okolí 35 km dlouhého Neusiedlersee, nejzápadněji položeného stepního jezera v Eurasii, je v mnoha ohledech unikátní. Díky propojení alpské, středomořské a asijské přírody i dlouhému vegetačnímu období jde o místo typické neobyčejnou druhovou rozmanitostí fauny a flóry. Neziderské jezero je pouhých 1,5 metrů hluboké a jeho břehy s typickým rákosovým porostem, který je druhý největší v Evropě (větší je pouze v dunajské deltě), jsou známým útočištěm pro více než 300 druhů hnízdících i migrujících ptáků, jímž svým mírným větrným klimatem utváří optimální podmínky. Národní parky Nationalpark Neusiedler See - Seewinkel na rakouské straně a Fertö-Hanság na maďarské straně jsou zapsány na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Obklopeny vinicemi s hustou sítí cyklostezek a opuštěných asfaltových cest mezi vinohrady jsou ideálním místem pro projížďky, během kterých nasajeme poklidnou atmosféru zdejší krajiny s šumícím rákosím a původními vinnými sklípky. Závěr zájezdu si zpestříme relaxem v termálních lázních.

Čekají nás jednodenní etapy mírně zvlněným terénem převážně po cyklostezkách s průměrným převýšením 200 m, na kterých strávíme denně 4-5 hodin čistého času jízdy. Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi od 10 let s odpovídající fyzickou zdatností. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. V obci Fertörákos budeme ubytovaní v příjemném penzionu ve dvou a třílůžkových pokojích, kde dostaneme také snídaně ve standardu místní gastronomie. Dopravu autobusem máme společně s ferratovým zájezdem Maďarsko - ferraty. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Odpolední odjezd z Brna přes Bratislavu do obce Fertörákos, ubytování.
  • 2. den: Okruh z místa ubytování k přístavišti ve Fertörákos a po cyklostezce krajinou slaných jezer v Nationalpark Neusiedler See - Seewinkel k rozhledně Aussichtswarte Hölle, přes Podersdorf am See a okolo vyhlídky Hochstand do přístaviště v městečku Illmitz, odtud trajektem do Mörbisch am See a zpět do místa ubytování ve Fertörákos. (↔ 60 km, ↑ 300 m, ↓ 250 m). Na trase možnost návštěvy termálních lázní St. Martins u rakouského Frauenkirchen.
  • 3. den: Okruh k přístavišti v Mörbisch am See, odtud trajektem do Illmitz a dále po cyklostezce národním parkem Fertö-Hanság přes městečko Fertöd zpět do místa ubytování ve Fertörákos. (↔ 60 km, ↑ 200 m, ↓ 150 m). Na trase návštěva termálních lázní Sá-Ra Termíl v obci Hegykö. Setkání s autobusem a odjezd přes Bratislavu do ČR. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x v příjemném penzionu Horváth ház panzió, v obci Fertörákos ve dvou a třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

V penzionu dostaneme chutnou snídani. Na večeři si zajdeme do některé z místních restaurací. Z domova s sebou přibalte jen něco málo na obědy a svačiny přes den. Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou podobné jako u nás (polévka 900 HUF, zeleninový salát 900 HUF, hlavní jídlo 2 500 HUF, pizza 1 200 HUF, pivo 750 HUF, džus 350 HUF, pitná voda 300 HUF), výběr a kvalita jídel mile překvapí. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Čekají nás jednodenní etapy s délkou okolo 60 km v mírně zvlněném terénu jezerní krajiny, převážně po cyklostezkách, s převýšením do 300 m ve stoupání a 250 m v klesání, na nichž strávíme denně 4-5 hodin čistého času jízdy. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi od 10 let s odpovídající fyzickou a pohybovou zdatností. Jednotlivé trasy jsou vhodné pro horská, treková nebo crossová kola a vedou po asfaltových silnicích, zpevněných šotolinových či terénních cestách, na které budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den a ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování.

Neziderské jezero na kole

Neziderské jezero na kole