Neziderské jezero na kole

Cyklostezky v krajině vinic a termálů

Krajina v okolí 35 km dlouhého Neusiedlersee, nejzápadněji položeného stepního jezera v Eurasii, je v mnoha ohledech unikátní. Díky propojení alpské, středomořské a asijské přírody i dlouhému vegetačnímu období jde o místo typické neobyčejnou druhovou rozmanitostí fauny a flóry. Neziderské jezero je hluboké pouhých 1,5 metru. Jeho břehy jsou typické rákosovým porostem, který je po dunajské deltě druhý největší v Evropě. Poskytují útočiště pro více než 300 druhů hnízdících i migrujících ptáků. Národní parky Nationalpark Neusiedler See - Seewinkel na rakouské straně a Fertö-Hanság na maďarské straně jsou zapsány na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Obklopeny hustou sítí cyklostezek a opuštěných asfaltových cest mezi vinohrady jsou ideálním místem pro projížďky. Během nich nasajeme poklidnou atmosféru zdejší krajiny šumícího rákosí a původních vinných sklípků, doplněnou relaxem v termálních lázních na závěr zájezdu.

Čekají nás jednodenní etapy mírně zvlněným terénem převážně po cyklostezkách s průměrným převýšením 200 m, na kterých strávíme denně 3-4 hodiny čistého času jízdy. Zájezd je vhodný i pro rodiny s dětmi od 10 let s odpovídající fyzickou zdatností. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytováni budeme v obci Fertörákos v příjemném penzionu ve dvoulůžkových pokojích. Zde dostaneme také snídaně ve standardu místní gastronomie. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Odpolední odjezd z Brna přes Bratislavu do obce Fertörákos, ubytování.
  • 2. den: Okruh k přístavišti v Mörbisch am See, odtud trajektem do Illmitz a dále po cyklostezce národním parkem Fertö-Hanság přes městečko Fertöd se zámkem Esterházy zpět do místa ubytování ve Fertörákos (↔ 60 km, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Na trase návštěva termálních lázní Sá-Ra Termál v obci Hegykö. Fakultativně možnost prodloužení trasy a prohlídka města Sopron (↔ +10 km, ↑ +150 m, ↓ +150 m).
  • 3. den: Okruh z místa ubytování k přístavišti ve Fertörákos a po cyklostezce krajinou slaných jezer v Nationalpark Neusiedler See - Seewinkel k rozhledně Aussichtswarte Hölle, přes Podersdorf am See do přístaviště v městečku Illmitz, dále trajektem do Mörbisch am See a zpět do místa ubytování ve Fertörákos (↔ 60 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Na trase možnost návštěvy termálních lázní St. Martins u rakouského Frauenkirchen. Odjezd přes Bratislavu do ČR, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x v příjemném penzionu Huber Pension, v obci Fertörákos ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V penzionu dostaneme chutnou snídani. Na večeři si zajdeme do některé z místních restaurací. Z domova s sebou přibalte jen něco málo na obědy a svačiny přes den. Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou podobné jako u nás, výběr a kvalita jídel mile překvapí. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno

Doprava:
1) Mikrobusem za příplatek 800 Kč z Brna. Z Brna vyjíždíme kolem 15 hod.
2) Vlastní dopravou. Z Prahy celkem asi 410 km a z Brna asi 210 km.

V poznámce do přihlášky prosím uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Vhodný typ kola: crossové kolo, trekové kolo
Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč a je nutné je hlásit předem.
Povrch: 75 % asfalt, 25 % šotolina.
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol na cyklovleku: přeprava kol
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Neziderské jezero na kole

Neziderské jezero na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk