Informace k zájezdu
Nízké Tatry - zimní přechod

Úvodní stránka zájezdu Nízké Tatry - zimní přechod ( Slovensko, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice, Víkendovky )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o přechod Ďumbierských Tater střední náročnosti s noclehy na horských chatách, kde bude i možnost stravování. Během víkendového přechodu si vše potřebné poneseme v batohu na zádech. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách a počasí. Teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem. Délka jednotlivých túr nám zabere okolo 7 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Za náročnější lze považovat první den, kdy je potřeba vystoupat celkem 1200 m. Poslední den pak budeme převážně sestupovat. Pro pohyb v tomto terénu se nám nejvíce osvědčily sněžnice.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Ďumbier

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Cena polopenze na chatách stojí obvykle 10-15 €. Použití sprchy na chatách stojí 1-2 €. Pokud pojedete vlastním autem, počítejte s dálničními poplatky ve výši 10 €. Ubytování v penzionu s polopenzí stojí obvykle 30-40 €.
Výměna peněz: Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Na místě již nebude příliš možností si peníze vyměnit nebo vybrat z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
VKÚ Harmanec: 122 Nízké Tatry - Chopok 1 : 50 000

Knižní průvodci:
Petr Daněk - Freytag a Berndt: Nízké Tatry (2007)
Otakar Brandos, Kamil Balaj - nakl. SKY: Nízké Tatry, Starohorské vrchy (2001)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohu o objemu 35-40 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech. V autě si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.
Nezbytné vybavení: Spacák pro nocování na chatách, sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou), batoh o objemu 35-40 l. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice 250 Kč, lavinová výbava 400 Kč. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA) jste uvedli v poznámce přihlášky. Adekvátní množství eur, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimně rychle ztrácejí kapacitu), kvalitní čelovka, telefon, nabíječku a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), ...
Oblečení: Termoprádlo na den i noc, kvalitní obuv „v bezproblémovém“ stavu včetně dobrých ponožek, dvoje rukavice, vysoké návleky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), … Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Doporučujeme využít polopenze, kterou nabízejí na chatách, kde budeme ubytováni. Samostatné vaření v blízkosti chat by mohlo vyvolat zbytečné konflikty s ubytovateli nebo strážci NP. Přes den si vystačíte s energetickými tyčinkami nebo pečivem.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.