Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod Ďumbierských Tater se spaním na chatách

Ďumbierské Tatry jsou součástí národního parku Nízké Tatry, který je největším národním parkem a zároveň druhým nejvyšším pohořím Slovenska. Pohybovat se budeme v romantické zimní krajině plné nekonečných hřebenů, dlouhých dolin, hlubokých kaňonů, smíšených lesů a nepropustných kosodřevin. Vrcholy Nízkých Tater poskytují nepřeberné možnosti nádherných výhledů nejen na velkou část území Slovenska, ale hlavně na blízké Vysoké Tatry. Národní park je také domovem velkých šelem jako je např. vlk, rys, a dokonce i medvěd.

Sněžnicový přechod hřebene Nízkých Tater patří k nezapomenutelným zážitkům a může být dobrou přípravou pro další a náročnější akce v zimních horách. Pokud nám to podmínky a počasí dovolí, vystoupíme společně na dva nejvyšší vrcholy pohoří - Chopok (2024 m) a Ďumbier (2046 m). Stravovat se a spát budeme na horských chatách, což nám umožní jít jen s lehkým batohem. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků ráno v 9 hod v Ružomberoku a společný přesun místní dopravou do obce Liptovská Lužná (775 m). Výstup na hřeben Nízkých Tater do Sedla pod Skalkou. Přechod hřebene přes vrcholy Latiborská hoľa (1648 m) a Zámostská hoľa (1630 m) na Ďurkovou (1751 m). Cestou se nám naskytnou fantastické výhledy na hřeben Malé Fatry s dominantním a skalnatým Velkým Rozsutcem (1609 m). Následný sestup do turistické útulny Ďurková (1623 m). (8 hod, ↔ 12 km, ↑ 1200 m, ↓ 300 m)
  • 2. den: Velehorská část přechodu přes vrcholy Chabenec (1937 m), Poľana (1889 m) a Dereše (2004 m) až na Kamennou chatu pod Chopkom (2000 m). Čeká nás romantický západ slunce z vrcholu Chopok (2024 m) i úchvatné výhledy na Vysoké Tatry. (7 hod, ↔ 11 km, ↑ 800 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Z horské chaty přes vrchol Krúpova hoľa (1922 m), kolem Chaty M.R. Štefánika přes Panskou holu (1635 m) a Rovienky (1602 m) sestup do sedla Čertovica (1232 m) (7 hod, ↔ 13 km, ↑ 400 m, ↓ 1150 m). Alternativně za dobrých povětrnostních podmínek a dostatku času výstup na Ďumbier (2046 m), nejvyšší vrchol Nízkých Tater (+1 hod, ↔ +2 km, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Přesun místní dopravou nebo vlastními auty zpět na místo srazu, odjezd do ČR.

Ubytování

1x na horské chatě Ďurková pod Chabencem a 1x na Kamenné chatě pod Chopkom. Spát budeme ve společných noclehárnách na matracích, je třeba mít vlastní lehký spacák. Sprchy a WC jsou společné na chodbě.

Stravování

V útulně Ďurková dostaneme místní polopenzi. Strava zde je jednodušší, ale dobrá - chatař na večeři připravuje jedno hlavní jídlo pro celé osazenstvo (guláš atp.), na snídani bývají např. párky nebo vajíčka. V ceně polopenze není zahrnuto pití, které si zaplatíme sami (čaj 1-2 €). Na Kamenné chatě pod Chopkom dostaneme snídani podávanou formou bufetu. Cena večeře se pohybuje kolem 10-15 €. Doplnění zásob během přechodu nebude možné a s vařením během dne nepočítáme, na svačiny si tedy vezměte studené jídlo z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v Ružomberku na parkovišti nedaleko vlakového a autobusového nádraží. Pokud přijedete již ve čtvrtek večer, můžeme vám zajistit nocleh se snídaní za 800 Kč.

2) Mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu, odjezd z Brna je již ve čtvrtek v 15:30 hod. K dopravě je nutné si přiobjednat ubytování se snídaní navíc za 800 Kč.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. V závislosti od sněhových podmínek lze výbavu rozšířit ještě o turistické mačky nebo nesmeky. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích