Nízké Tatry - zimní přechod

Sněžnicový přechod Ďumbiérských Tater po chatách (Slovensko)

Ďumbiérské Tatry jsou součástí národního parku Nízké Tatry, který je největším národním parkem a zároveň druhým nejvyšším pohořím Slovenska. Budeme se pohybovat v romantické zimní krajině plné nekonečných hřebenů, dlouhých dolin a hlubokých kaňonů, smíšených lesů a nepropustných kosodřevin. Hřebenovka Nízkých Tater poskytuje možnost nádherných dalekých výhledů nejen na velkou část území Slovenska, ale hlavně na blízké Vysoké Tatry. Hory jsou také domovem velkých šelem jako je např. vlk, rys, a dokonce i medvěd.

Sněžnicový přechod hřebene Nízkých Tater patří k nezapomenutelným zážitkům a může být dobrou přípravou pro další a náročnější akce v zimních horách. Pokud nám to podmínky a počasí dovolí, společně vystoupíme na dva nejvyšší vrcholy pohoří - Chopok (2024 m) a Ďumbier (2046 m). Stravovat se a spát budeme na horských chatách, což nám umožní jít jen s lehkým batohem. Velikost skupiny bývá obvykle 8-15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků ráno v 9 hod v Ružomberoku a společný přesun místní dopravou nebo vlastními auty do obce Liptovská Lužná (775 m). Výstup na hřeben Nízkých Tater do Sedla pod Skalkou. Přechod hřebene přes vrcholy Latiborská hoľa (1648 m) a Zámostská hoľa (1630 m) na Ďurkovou (1751 m) s fantastickými výhledy na hřeben Malé Fatry s dominantním a skalnatým Velkým Rozsutcem (1609 m). Sestup do turistické útulny Ďurková (1623 m). (8 hod, ↔ 12 km, ↑ 1200 m, ↓ 300m)
  • 2. den: Velehorská část přechodu přes vrcholy Chabenec (1937 m), Poľana (1889 m), Dereše (2004 m) až na Kamennou chatu pod Chopkom (2000 m). Romantický západ slunce z vrcholu Chopok (2024 m) a úchvatné výhledy na Vysoké Tatry. (7 hod, ↔ 11 km, ↑ 800 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Z horské chaty přes vrchol Krúpova hoľa (1922 m) na nejvyšší vrchol pohoří Ďumbier (2043 m), sestup do Demänovské Doliny (931 m) (7 hod, ↔ 12 km, ↑ 400 m, ↓ 1500 m). Přesun místní dopravou nebo vlastními auty zpět na místo srazu, odjezd do ČR.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 1x na horské chatě Útulňa Ďurková pod Chabencom a 1x na Kamenné chatě pod Chopkom. Spát budeme ve společných noclehárnách, je třeba mít vlastní lehký spacák. Sprchy a WC jsou společné na chodbě.

Stravování: V ceně ubytování je zahrnuta snídaně. Na chatě Ďurková je snídaně jednodušší, na Kamenné chatě je podávána formou bufetu. Každý den je možné zakoupit večeři za cca 9-13 €. Doplnění zásob během přechodu nebude možné a s vařením během dne nepočítáme, na svačiny si tedy vezměte studené jídlo z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v Ružomberoku u hotelu Áčko, parkování je možné před hotelem (dálniční poplatky SR 10 €). Pokud přijedete již ve čtvrtek večer, můžeme vám zajistit nocleh se snídaní v hotelu Áčko za 650 Kč.

2) Mikrobusem s průvodci za příplatek 600 Kč za dopravu, odjezd z Brna je již ve čtvrtek v 16 hod. K dopravě je nutné si přiobjednat ubytování se snídaní navíc za 650 Kč.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. S ohledem na aktuální sněhové podmínky týden před zájezdem můžeme doporučit i turistické mačky nebo nesmeky (mačky vám v tomto případě půjčíme zdarma). Sněžnice i lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Slovensko - informace o zemi

Nízké Tatry - zimní přechod

Nízké Tatry - zimní přechod