Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod Ďumbierských Tater po chatách (Slovensko)

Hlavní hřeben Nízkých Tater láká „přechodáře“ na svůj mírný a technicky nenáročný reliéf odnepaměti. Kdo by si nechtěl projít tuto věhlasnou hřebenovku a vychutnat si všechny zdejší přírodní krásy? My se sem tentokrát vydáme v zimě, což dodá celému přechodu zcela novou dimenzi - zmrzlou a zasněženou krajinou projedeme na sněžnicích a všeobjímající ticho bude rušit jenom vítr a křoupání sněhu pod našima nohama. Díky podpoře horských chat nemusíme tahat na zádech těžkou krosnu, stačí nám menší batoh s nejnutnějším vybavením. Pojeďte si s námi užít mrazivá rána, vítr ve tváři, nádherné výhledy na Vysoké Tatry a celkově dobrodružnou atmosféru jedné z nejkrásnějších turistických tras na Slovensku.

Sněžnicový přechod hřebene Nízkých Tater patří k nezapomenutelným zážitkům a může být dobrou přípravou pro další a technicky náročnější akce v zimních horách. Předchozí zkušenosti se sněžnicemi nejsou nezbytně nutné, je ale třeba mít dobrou fyzickou kondici a jistý krok i po celodenní chůzi (náročnost podrobněji). Pokud nám to podmínky a počasí dovolí, vystoupíme společně na dva nejvyšší vrcholy pohoří - Chopok (2024 m) a Ďumbier (2046 m). Denně na túrách strávíme okolo 8 hodin. Největší úsek nás čeká druhý den při nástupu na hřeben (cca 1200 m nahoru), další dny už je převýšení menší. Stravovat se a spát budeme na horských chatách, což nám umožní jít jen s lehkým batohem. Velikost skupiny bývá obvykle do 12 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd okolo 14:30 z Brna, přes Olomouc, podvečerní příjezd do Liptovské Lúžne, ubytování na jednu noc, základní breefing a seznamovací večírek.
  • 2. den: Výstup na hřeben Nízkých Tater do Sedla pod Skalkou. Přechod hřebene přes vrcholy Latiborská hoľa (1648 m) a Zámostská hoľa (1630 m) na Ďurkovou (1751 m). Cestou se nám naskytnou fantastické výhledy na hřeben Malé Fatry s dominantním a skalnatým Velkým Rozsutcem (1609 m). Následný sestup do turistické útulny Ďurková (1623 m). (8 hod, ↔ 18 km, ↑ 1200 m, ↓ 300 m)
  • 3. den: Velehorská část přechodu přes vrcholy Chabenec (1937 m), Poľana (1889 m) a Dereše (2004 m) až na Kamennou chatu pod Chopkom (2000 m). Čeká nás romantický západ slunce z vrcholu Chopok (2024 m) i úchvatné výhledy na Vysoké Tatry. (7 hod, ↔ 11 km, ↑ 800 m, ↓ 400 m)
  • 4. den: Z horské chaty přes vrchol Krúpova hoľa (1922 m), kolem Chaty M.R. Štefánika přes Panskou holu (1635 m) a Rovienky (1602 m) sestup do sedla Čertovica (1232 m) (7 hod, ↔ 13 km, ↑ 400 m, ↓ 1150 m). Alternativně za dobrých povětrnostních podmínek a dostatku času výstup na Ďumbier (2046 m), nejvyšší vrchol Nízkých Tater (+1 hod, ↔ +2 km, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Po krátkém občerstvení na Čertovici odjezd do ČR.

Ubytování

1x v turistické ubytovně v Liptovské Lúžne ve 3lůžkových pokojích, 1x na horské chatě Ďurková pod Chabencem a 1x na Kamenné chatě pod Chopkom. Spát budeme ve společných noclehárnách na matracích, je třeba mít vlastní lehký spacák (ne vždy je k dispozici dostatek erárních přikrývek). Sprchy a WC jsou společné na chodbě.

Stravování

První a druhé ubytování máme s polopenzí, poslední se snídaní. Stravování tedy začíná 1. den večeří po příjezdu na ubytování. Druhý den v útulně Ďurková dostaneme místní polopenzi. Strava zde je jednodušší, ale dobrá - chatař na večeři připravuje jedno hlavní jídlo pro celé osazenstvo (guláš atp.), na snídani bývají např. párky nebo vajíčka. V ceně polopenze není zahrnuto pití, které si zaplatíme sami (čaj 1-2 €). Na Kamenné chatě pod Chopkom dostaneme snídani podávanou formou bufetu. Cena večeře se pohybuje kolem 10-15 €. Doplnění zásob během přechodu nebude možné a s vařením během dne nepočítáme, na svačiny si tedy vezměte studené jídlo z domu.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Olomouc

Nutná výbava: sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, kvalitní nesmeky, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Malá Fatra – přechod na sněžnicích

Zimní přechod hřebene Malé Fatry se spaním na chatách

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva

Krkonoše na sněžnicích

Výlety na sněžnicích v srdci českých velehor

Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Rauris na sněžnicích

Sněžnicové výlety pod majestátnými třítisícovkami Vysokých Taur

Dachstein - přechod na sněžnicích

Zimní přechod se spaním na chatách i pro začátečníky