Informace k zájezdu
Nízké Tatry

Úvodní stránka zájezdu Nízké Tatry ( Slovensko, Karpaty, Přechody hor, Víkendovky )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o přechod hřebene Nízkých Tater s noclehy na horských chatách. Při přechodu po horských chatách si poneseme po 2,5 dne všechny věci s sebou v batohu, ale není toho nutné nést mnoho. Určitě budeme potřebovat lehčí spacák do útulny (bývá tam dost teplo, není potřeba zimní spacák) a jídlo na den. Své věci si sbalte do batohu střední velikosti (do 40 litrů), jehož váha by neměla být velká. Autobus nás vysadí 1. den v místě ubytování, 2. den nás sveze na začátek túry a shledáme se s ním opět až 4. den. Případné věci na cestu zpět lze ponechat v autobusu.
Na hřeben Nízkých Tater budeme muset nejprve první den nastoupat, tento den je proto třeba překonat největší převýšení ve výstupu. Hřebenovka se pak vlní se stoupáními a klesáními, denní převýšení dvou hlavních dnů jsou ve stoupání 1100-1400 m, v klesání 600-1000 m. Délka těchto túr je 8-10 hodin včetně pauz. 4. den se jedná o kratší túru převážně se sestupem do sedla. Túry nelze zkracovat, pouze v případě dvou nejvyšších vrcholů Chopok a Ďumbier se jedná o odbočky z hlavní trasy, oba vrcholy tak lze vynechat.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.hzs.sk/info/predpovedprehlad.php?datum=0 (všechny slovenské hory)

V horách je počasí nevyzpytatelné.
V polovině května může být krásně slunečno, ale i větrno, chladno a deštivo. Možný rozptyl denních teplot: 20 až 0 °C. Je třeba být připraven na vše. V květnu bývají na vyšších hřebenech Nízkých Tater nesouvislé zbytky sněhových polí, nejvíce zasněžené jsou pak žleby na severních svazích.

Koncem srpna bývá většinou slunečno, ale očekávat i větrné a deštivé počasí s bouřkami. Možný rozptyl denních teplot: 10° - 25°C. Je třeba být připraven na vše.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Z jídel vám doporučujeme dokoupit si jednu večeři na Štefánikově chatě (do cca 10 €). V útulně Ďurková počítejte s placením pití (čaj ke snídani 2 €, pivo 2-3 €). Při cestě domů si můžete koupit slovenské sýry. Ceny jsou celkově o něco vyšší než u nás. Žádné další výrazné výdaje asi mít nebudete. Přesto doporučujeme finanční rezervu cca 30-50 €.
Výměna peněz: Na Slovensku se platí eurem. Na útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzinkách, na chatách a v horách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů nebude možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• VKÚ Harmanec: 122 Nízké Tatry - Chopok 1 : 50 000.
• Část túry prvního dne se nachází na mapě 121 Velká Fatra 1 : 50 000
• Část túry posledního se nachází na mapě č. 123 Nízké Tatry - Kráľova hoľa 1 : 50 000.

Knižní průvodci:
• Petr Daněk - Freytag a Berndt: Nízké Tatry (2007).
• Otakar Brandos, Kamil Balaj - nakl. SKY: Nízké Tatry, Starohorské vrchy (2001).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, spacák (lehčí, třísezónní nebo letní), batoh cca 30-40 l na přechod po chatách.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (sníh!), krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa (odkaz v kap. Mapy a literatura), ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, návleky, oblečení na chaty a na nocleh na chatách. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv do busu, tyto druhé boty však neberte na přechod, na obou chatách jsou přezůvky.
Strava: Část stravy máte v ceně (viz kap. Stravování). Doporučujeme si koupit večeři na Štefánikově chatě, ušetříte na váze batohu. Jinak je třeba mít na den vlastní studené jídlo z ČR. S sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je (kromě piva :-)) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev o objemu cca 1,5 - 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Mimo chaty je doplňování vody na hřebeni omezené. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Veronika Jirsáková - Nízké Tatry 2012, Veronika Zahradníková - Nízké Tatry 2012, Ivo Bednář - Nízké Tatry 2018 - deník