Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Nízké Tatry jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším pohořím Slovenska. Hřebenovka Nízkých Tater, s vrcholy přesahujícími 2000 m, patří mezi nejatraktivnější na Slovensku - nádherné travnaté hory s poli kamenných moří, velehorsky vyhlížející skalnaté severní srázy, tmavé ostrovy kosodřevin v nižších partiích a nezapomenutelné výhledy skoro na polovinu Slovenska. Přejdeme celou vyšší západní část této hřebenovky. Na jaře budou louky nádherně rozkvetlé a na hřebenech budeme pravděpodobně přecházet nesouvislé zbytky sněhu. Srpnový termín naopak nabídne pohledy obohacené o barvy pozdního léta a pomalu se ohlašujícího podzimu. Každý z našich nabízených termínů je jiný, ale oba jsou skvělou volbou pro aktivně strávený prodloužený víkend!

Jedná se o přechod hřebene Nízkých Tater s noclehy na horských chatách. Potřebné věci si po 2,5 dne poneseme sami v batohu, jehož váhu lze zásadně omezit. Na horských chatách dostaneme snídaně a večeře. Denní převýšení dvou hlavních dnů je ve stoupání 1100-1400 m, v klesání 600-1000 m. Délka těchto túr je 8-10 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek. Velikost skupiny bývá kolem 20 osob.

S realizací zájezdů na Slovensko dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Slovensko je otevřené pro očkované turisty a z hlediska Covidu patří mezi nejbezpečnější země Evropy (opatření na Slovensku).
Aktuální povinnosti - vstup na Slovensko: Do země mohou bez karantény vstoupit osoby s dokončeným očkováním nebo osoby po prodělání Covidu a současně alespoň s první dávkou očkování; děti do 12 let mají stejný režim jako jejich rodiče. Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu. Podmínky cestování do zahraničí najdete v tabulce Alpina semafor - kam je možné s námi cestovat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd okolo 13 hod z Brna, přes Olomouc na Slovensko. Večerní příjezd do podhorské osady Liptovské Revúce.
  • 2. den: Krátký ranní dojezd pod Nízké Tatry. Výstup z podhorské lázeňské osady Korytnica-kúpele (875 m) do Hiadeľského sedla (1099 m) a na první vysoký vrchol Veľká Chochuľa (1753 m). Přechod po travnatém vlnícím se hřebeni, místy s oky kosodřevin, přes Latiborskou hoľu (1648 m) a Ďurkovou (1750 m) do obhospodařované turistické útulny Pod Ďurkovou (1625 m). (8-10 hod, ↑ 1400 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Nejvyšší partie Nízkých Tater: Výstup na masív Chabenec (1955 m), dále do centrální části pohoří - přes Dereše (2004 m), skalnatý Chopok (2024 m) s kamennými moři, až na nejvyšší vrchol Nízkých Tater, mohutný Ďumbier (2043 m) s téměř kolmými skalnatými severními srázy, famózní rozhledy. Sestup pod Ďumbier na chatu M. R. Štefánika (1740 m). (8-10 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Přechod přes Panskou hoľu (1635 m), Kumštové sedlo (1550 m) a Lajštroch, sestup do sedla Čertovica (1238 m), setkání s autobusem (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 700 m). Přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 19 hod.

Ubytování

1x na chatě v údolní osadě Liptovské Revúce, 1x v obhospodařované turistické útulně Ďurková pod Chabencem a 1x na horské chatě M. R. Štefánika pod Ďumbierem. V Liptovské Revúci se jedná o 3-5lůžkové pokoje, sprcha a WC jsou společné na chodbě, k dispozici je kuchyňka a wifi. V útulně se spí v primitivnějších, ale zcela postačujících podmínkách v jednom společném prostoru na matracích nebo místních karimatkách, je ovšem zapotřebí vlastní spacák. Na horské chatě M. R. Štefánika jsou postele, spacák můžete využít i zde (ušetříte za lůžkoviny, za něž se jinak doplácí navíc 5 €), pokoje jsou 8lůžkové, k dispozici je sprcha. Wifi na chatách není.

Stravování

V ceně zájezdu je zahrnuta polopenze v horské útulně Ďurková. Strava zde je jednodušší, ale dobrá - chatař na večeři připravuje jedno hlavní jídlo pro celé osazenstvo (guláš atp.), na snídani bývají např. párky nebo vajíčka. V ceně polopenze není zahrnuto pití, které si zaplatíme sami (čaj 1-2 €). Na Štefánikově horské chatě máme v ceně snídani, večeři si zde vybereme z jídelního lístku dle chuti a zaplatíme sami (do cca 10 €). Na obou horských chatách je možné dopředu domluvit bezmasou stravu - zájem o ni uveďte prosím do poznámky v přihlášce. Na 1. večer a 2. den ráno (chata v Liptovské Revúci) si vezměte jídlo z domova. Na této chatě je k dispozici kuchyňka. Jídlo na den musíte mít také vlastní z domova, při přechodu není žádná možnost dokoupení potravin. Na všech třech chatách je pitná voda. Při cestě zpět bývá možnost pod Velkou Fatrou nakoupit výborné slovenské sýry.

Nízké Tatry

Nízké Tatry

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)