Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Nízké Tatry jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším pohořím Slovenska. Hřebenovka Nízkých Tater, s vrcholy přesahujícími 2000 m, patří mezi nejatraktivnější na Slovensku - nádherné travnaté hory s poli kamenných moří, velehorsky vyhlížející skalnaté severní srázy, tmavé ostrovy kosodřevin v nižších partiích a nezapomenutelné výhledy skoro na polovinu Slovenska. Přejdeme celou vyšší západní část této hřebenovky. Na jaře budou louky nádherně rozkvetlé a na hřebenech budeme pravděpodobně přecházet nesouvislé zbytky sněhu. Srpnový termín naopak nabídne pohledy obohacené o barvy pozdního léta a pomalu se ohlašujícího podzimu. Každý z našich nabízených termínů je jiný, ale oba jsou skvělou volbou pro aktivně strávený prodloužený víkend!

Jedná se o přechod hřebene Nízkých Tater s noclehy na horských chatách. Potřebné věci si 2,5 dne poneseme sami v batohu, jehož váhu lze zásadně omezit. Na horských chatách dostaneme snídaně a večeře. Denní převýšení dvou hlavních dnů je ve stoupání 1100-1400 m, v klesání 600-1000 m. Délka těchto túr je 8-10 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek (náročnost podrobněji). Velikost skupiny bývá kolem 20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd okolo 13 hod z Brna, odpolední přejezd přes Olomouc na Slovensko. Večerní příjezd do podhorské osady Liptovské Revúce.
  • 2. den: Krátký ranní dojezd pod Nízké Tatry. Výstup z podhorské lázeňské osady Korytnica-kúpele (875 m) do Hiadeľského sedla (1099 m) a na první vysoký vrchol Veľká Chochuľa (1753 m). Přechod po travnatém vlnícím se hřebeni, místy s oky kosodřevin, přes Latiborskou hoľu (1648 m) a Ďurkovou (1750 m) do obhospodařované turistické útulny Pod Ďurkovou (1625 m). (8-10 hod, ↑ 1400 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Nejvyšší partie Nízkých Tater: Výstup na masív Chabenec (1955 m), dále do centrální části pohoří - přes Dereše (2004 m), skalnatý Chopok (2024 m) s kamennými moři, až na nejvyšší vrchol Nízkých Tater, mohutný Ďumbier (2043 m) s téměř kolmými skalnatými severními srázy, famózní rozhledy. Sestup pod Ďumbier na chatu M. R. Štefánika (1740 m). (8-10 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Přechod přes Panskou hoľu (1635 m), Kumštové sedlo (1550 m) a Lajštroch, sestup do sedla Čertovica (1238 m), setkání s autobusem (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 700 m). Přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 19 hod.

Ubytování

1x na chatě v údolní osadě Liptovské Revúce, 1x v obhospodařované turistické útulně Ďurková pod Chabencem a 1x na horské chatě M. R. Štefánika pod Ďumbierem. V Liptovské Revúci se jedná o 3-5lůžkové pokoje, sprcha a WC jsou společné na chodbě, k dispozici je kuchyňka. V útulně se spí v primitivnějších, ale zcela postačujících podmínkách v jednom společném prostoru na matracích nebo místních karimatkách, je ovšem zapotřebí vlastní spacák. Na horské chatě M. R. Štefánika jsou postele, spacák můžete využít i zde, pokoje jsou 8lůžkové, k dispozici je sprcha. Wifi je pouze na chatě v Liptovské Revúce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně zájezdu je zahrnuta polopenze v horské útulně Ďurková. Strava zde je jednodušší, ale dobrá - chatař na večeři připravuje jedno hlavní jídlo pro celé osazenstvo (guláš atp.), na snídani bývají např. párky nebo vajíčka. V ceně polopenze není zahrnuto pití, které si zaplatíme sami (čaj cca 2 €, pivo 3 €). Na Štefánikově horské chatě máme v ceně snídani, večeři si zde vybereme z jídelního lístku dle chuti a zaplatíme sami (do cca 12 €). Na obou horských chatách je možné dopředu domluvit bezmasou stravu - zájem o ni uveďte prosím do poznámky v přihlášce. Na 1. večer a 2. den ráno (chata v Liptovské Revúci) si vezměte jídlo z domova. Na této chatě je k dispozici kuchyňka. Jídlo na den musíte mít také vlastní z domova, při přechodu není žádná možnost dokoupení potravin. Na všech třech chatách je pitná voda. Při cestě zpět bývá možnost pod Velkou Fatrou nakoupit výborné slovenské sýry. Ceny jsou celkově o něco vyšší než u nás.

Nízké Tatry

Nízké Tatry

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Malá Fatra - přechod po chatách

Přechod hřebene Kriváňské Malé Fatry

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)