Informace k zájezdu
Norsko na kole

Úvodní stránka zájezdu Norsko na kole ( Norsko, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

U většiny denních tras jsou připraveny dvě varianty s rozdílným stupněm náročnosti. Jezdit budeme po silnicích a zpevněných šotolinových cestách s krátkými terénními úseky. Denně se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A: 35-50 km, B: 55-60 km). Hlavní rozdíl mezi variantami A a B je ale v převýšení. Výjimkou je královská etapa, kdy ujedete 80 km, převážně z kopce, ale i tak nastoupáte 800 m. Podmínkou pro rafting není předchozí zkušenost ani fyzická kondice. Obtížnost je WW 3 a doba plavby je 2,5 - 3 hodiny. Pokud se nemůžete raftingu zúčastnit, poskytneme vám slevu 700 Kč. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a budeme jej podle potřeb využívat k zajištění našeho programu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://norsko.orbion.cz/pocasi/ http://www.ocestovani.cz/norsko/predpoved-pocasi-ceny/ nebo na norském meteorologickém serveru http://www.yr.no/ , kde stačí do vyhledávače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Norsko se nachází severněji než naše republika, počasí zde je v létě chladnější než u nás. Budeme-li se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, bude zde chladněji než v údolích. Proto nezapomeňte na teplejší oblečení a vhodné spodní prádlo. Rukavice a zimní čepice je běžnou potřebou v každých horách i v letním období. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém a repelent (blízkost vody). Protože se budeme pohybovat horských oblastech, mohou být změny počasí rychlejší, než jsme z domova zvyklí.

MÍSTNÍ MĚNA

1 NOK (koruna) = 2,157 Kč
V Norsku je oficiální měnou NOK (norská koruna). Platební kartou lze platit téměř všude i malé částky. Bankomaty jsou dostupné téměř všude. Při přejezdu Švédska a Německa během zastávek je možné platit také platební kartou.

MAPY A LITERATURA

 • mapy jednotlivých oblastí 1 : 100 000 koupíte nejlépe až na místě v ceně 100-200 NOK,
 • průvodce Ivo Petr, Hory Skandinávie, nakl. Mirago 2005
 • průvodce Phil Lee, Norsko, nakl. Jota, 2005
 • průvodce Martin Schmidt, Norsko, nakl. CPress 2010

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velmi doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
V ubytovně je možné nabíjet na pokojích. Pro použití elektrických zásuvek v Norsku není potřeba žádná redukce.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Kapacita většiny vleků je 40 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít lehokolo, koloběžku či jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace včetně fotografií uložení kol naleznete na stránce přeprava kol.

Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč. Vzhledem k jejich rozměrům a hmotnosti jich ale můžeme vzít jen omezené množství. Proto nás prosím již při přihlášení informujte, že jedete s elektrokolem (uveďte tuto informaci v přihlášce). Přepravu nenahlášených elektrokol nemůžeme garantovat. Před naložením do cyklovleku prosím demontujte z kola baterii.
Z minulých let nemáme žádné informace o tom, že by byl na zájezdech problém s nabíjením elektrokol, ale vzhledem k jejich rostoucímu počtu se může stát, že vás bude na jednu zásuvku více a nabíjení bude časově náročnější, časově omezené, nebo by mohlo být na místě zpoplatněno. Bohužel nemůžeme garantovat 100 % možnost nabíjení elektrokol, ani jejich dobíjení během etap. Svoje kolo znáte nejlépe vy sami, proto prosím zvažte, zda je vhodné na konkrétní zájezd s ohledem na délku, převýšení a terén etap.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 18 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Na kolo: kolo, cyklohelma, malý batoh na kolo, náhradní duše, případně i plášť, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo, cykloláhev, přední světlo, zadní červená blikačka. Navíc např. cyklocomputer, oddělávací blatníky, držák na mobil či GPS, kapsička na rám či brašna pod sedlo.
 • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici, do této destinace vzhledem k nízkým teplotám doporučujeme
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, repelent a pevnou obuv
 • Strava: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka, energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží, podrobnosti zde: http://www.toll.no
V hotovosti lze dovézt max. 25.000 NOK, bezcelně pak zboží v hodnotě do 6.000 NOK (vč. tabáku a alkoholu).
Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky pouze pro osobní potřebu a nejlépe s potvrzením od lékaře v angličtině), dále zbraní, střeliva a pyrotechniky.
Bezcelně lze dovézt:
1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva
a 200 ks cigaret nebo 250g tabáku a 200 ks tabákového papíru.
Kvóta lihovin může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva, kvótu na víno lze vyměnit za stejné množství piva. Kvóta na tabák může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva. Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Norsku
Embassy of the Czech Republic
Fritzners gate 14, 0244 Oslo
Tel: +47/22121031
Fax: +47/22553395
Nouzová linka: +47/92611283 (pohotovostní telefon mimo pracovní dobu, je určen občanům ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života)
Email: oslo@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/oslo
Provozní hodiny úřadu: po-pá 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: út, st, čt 10.00-12.00

Honorární konzulát ČR v Trondheimu
Tungaveien 38, 7440 Trondheim
Tel: +47/93233100
Email: trondheim@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-16.00

Důležitá telefonní čísla: Policie 112, První pomoc 113, Hasiči 110

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Ivana Vorlová - Norsko na kole 2009, Ondřej Šinkner - Norsko na kole 2013, Ondřej Šinkner - Norsko na kole 2015, Jan Hrežík - Norsko na kole 2016.