Informace k zájezdu
Norsko na kole

Úvodní stránka zájezdu Norsko na kole ( Norsko, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

U většiny denních tras jsou připraveny dvě varianty s rozdílným stupněm náročnosti. Jezdit budeme po silnicích a zpevněných šotolinových cestách s krátkými terénními úseky. Pro pěší výlety je nutná pevná obuv a počítá se s převýšením od 100 do 1100 m nahoru i dolů. Denně se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A: 25-60 km, B: 45-80 km). Podmínkou pro rafting není předchozí zkušenost ani fyzická kondice, pouze věk minimálně 15 let a nutnost umět plavat, obtížnost je WW 3 a doba plavby je 2,5-3 hodiny. Pokud se nemůžete raftingu zúčastnit, poskytneme vám slevu 700 Kč. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a budeme jej podle potřeb využívat k zajištění našeho programu.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (rafting) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://norsko.orbion.cz/pocasi/ http://www.ocestovani.cz/norsko/predpoved-pocasi-ceny/ nebo na norském meteorologickém serveru http://www.yr.no/ , kde stačí do vyhledávače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Norsko se nachází severněji než naše republika, počasí zde je v létě chladnější než u nás. Budeme-li se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, bude zde chladněji než v údolích. Při nocování u jezer mohou noční teploty klesnout až k nule. Proto nezapomeňte na teplé spacáky a spodní prádlo. Rukavice a zimní čepice je běžnou potřebou v každých horách i v letním období, sandály jsou pro výstup a sjezd po ledovci také nedostatečné. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém a repelent (blízkost vody). Protože se budeme pohybovat v přímořských i horských oblastech, mohou být změny počasí rychlejší, než jsme z domova zvyklí.

MĚNA A KAPESNÉ

Bez švédských korun (1 SEK = 2,70 Kč) byste se měli při první etapě obejít, případně můžete použít platební kartu.
Ceny: V Norsku je oficiální měnou NOK (norská koruna). Ceny v Norsku jsou vyšší než u nás. Pokud ale nakupujete v supermarketu nejlevnější potraviny, dostanete se často na ceny podobné našim. Orientační ceny základních potravin nebo suvenýrů najdete např. na https://norge.cz/norsko/ceny-mena/345-ceny-potravin-a-zbozi-v-norsku
Doporučujeme vzít s sebou min. 1000 NOK na osobu (vstupy do muzeí, na lodě, pohlednice apod., s výjimkou potravin).
Výměna peněz: Norské koruny nakoupíte ve směnárně. Důrazně doporučujeme vyměnit si norské koruny již v ČR. Od roku 2014 nedrží pobočky norských bank hotovost a výměna eur na norské koruny je velmi obtížná ne-li nemožná. Platit se dá platební kartou nebo norskými korunami vybranými z bankomatu - ty jsou dostupné téměř všude. Bez švédských korun byste se měli při první etapě obejít, případně můžete použít platební kartu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme pro celkovou orientaci originální mapy Švédsko-jih, Norsko-jih a Norsko-střed.
• mapy jednotlivých oblastí 1 : 100 000 koupíte nejlépe až na místě v ceně 100-200 NOK, většinou však pokrývají jen část etap.
• Pro okolí kempu v Randsverku je vhodná mapa Jotunheimen Cappelens Kart 1 : 100 000, č. 45.
• průvodce Ivo Petr, Hory Skandinávie, nakl. Mirago 2005
• průvodce Phil Lee, Norsko, nakl. Jota, 2005
• průvodce Martin Schmidt, Norsko, nakl. CPress 2010

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/folderview?id=0B2VM5fIXUnjyY0w5V0ZUcVpaSG8&usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Také překážejí široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nezbytně nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 18 kg (včetně stanu) a snažte se o maximální skladnost. Při nedodržení váhy zavazadel riskujeme přetížení autobusu. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kartička pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), kolo, cyklistická helma. Stan, spacák a karimatka nebo povlečení (v případě spaní v chatce).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Crossové kolo, trekové kolo
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemohou celý zájezd opravovat vaše kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička,…), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Pevnou obuv a vhodné vybavení (hůlky) na volitelné túry na ledovec Glittertind a při Besseggen treku po hřebeni nad jezerem Gjende.
Strava: Misku, lžíci či příbor, hrníček na pití, utěrku. Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci než na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Ivana Vorlová - Norsko na kole 2009, Ondřej Šinkner - Norsko na kole 2013, Ondřej Šinkner - Norsko na kole 2015, Jan Hrežík - Norsko na kole 2016.