Norsko na kole

Národní parky, jezera, ledovce, fjordy, Oslo

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejhezčí zemi Evropy. Ohromí nás krása severské krajiny, nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků. Otevřou se nám rozhledy na mohutné a rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů. Poskytneme vám jedinečnou příležitost nahlédnout do pohádkové krajiny obrů, skřítků a bájných božstev, krajiny, kterou utvářely především ledovce a divoké řeky.

Na kole navštívíme jižní část této země s nejkrásnějšími norskými fjordy, oblast Geirangerfjordu se světoznámou vyhlídkou Dalsnibba, národní parky Rondane a Jotunheimen, na raftu sjedeme jeden z nejkrásnějších úseků na řece Sjoa. Pěšky vystoupíme na ledovec Glittertind. Projdeme se po legendárním hřebeni Bessegen, přes který prchal na hřbetě soba Peer Gynt, hrdina veršovaného dramatu Henrika Ibsena, a spatříme dvě jezera jen pár desítek metrů od sebe, ale s výškovým rozdílem 400 m.

Na kole se budeme pohybovat převážně po asfaltových a šotolinových cestách, okrajově přímo terénem. Program je zpestřený dvěma pěšími túrami (4. a 6. den). Denně se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A: 25-60 km, B: 45-80 km). Všechny etapy je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Nocovat budeme v příjemných kempech ve stanech nebo ve čtyřlůžkových chatkách a připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně.

Aktuálně - vstup do Norska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 8 hod přes Jihlavu, Prahu a Ústí nad Labem do Německa, noční trajekt do Švédska.
 • 2. den: Přejezd jižním Švédskem do Norska přes Lillehammer (zastávka u olympijských můstků) do kempu poblíž města Heidal.
 • 3. den: NP Rondane. A: Náhorní planina parku Rondane, jezero Rondvatnet v srdci NP, sjezd soutěskou Uladalen do města Otta k divoké řece Sjoa (↔ 45 km, ↑ 250 m, ↓ 1200 m). B: Z Otty proti proudu stejnojmenné řeky přes vesničku Lalm do kempu u Randsverku (↔ +35 km, ↑ +700 m, ↓ +400 m).
 • 4. den: A: Cykloetapa širokým údolím řeky Veo (↔ 30 km, ↑ 600 m, ↓ 1000 m), případně navíc kolem jezera Tesse a Lemonsjoen (↔ +30 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m). B: Z hranice NP Jotunheimen k chatě Glitterheim (1390 m). Za příznivého počasí možnost pěšího výstupu na druhou nejvyšší horu Skandinávie Glittertind (2464 m). Na kole údolím řeky Veo zpět do kempu (↔ 45 km, ↑ 300 m, ↓ 800 m na kole, 5 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m pěšky).
 • 5. den: A: Podél řeky Sjoa do vesničky Heidal s dřevěným kostelem (↔ 15 km, ↑ 150 m, ↓ 400 m). Rafting na řece Sjoa: sjížděný úsek Heidal-Faukstat (↔ 17 km, 2,5 hod). Zpět do kempu na kole (↔ 15 km, ↑ 400 m, ↓ 150 m). B: Navíc okruh na kole kolem horského jezera Flatingen (↔ +20 km, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
 • 6. den: Jedna z nejatraktivnějších túr v Norsku: Lodí po blankytně průzračných vodách ledovcového jezera Gjende. A: Túra kolem jezera Gjende (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). B: Túra přes legendární hřeben Besseggen, jehož stěny kolmo spadají na jedné straně k světle modravému jezeru Gjende (983 m) a na druhou k tmavšímu Bessvatnet (1373 m) (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m).
 • 7. den: Přejezd autobusem přes městečko Lom s nádherným dřevěným kostelem k jezeru Breiddalsvatnet. A: Na kole z Grotli přes lyžařské středisko Videsaeter a vesnici Hjelle k jezeru Strynevatnet (↔ 55 km, ↑ 500 m, ↓ 1300 m). B: Navíc odbočky k vodopádům Glomnes a do ledovcového údolí Erdalu (↔ +15 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 8. den: Krátká pěší vycházka k ledovcovému splazu Brigsdalsbreen. Etapy na kole: A: Od kostelíka v Loenu kolem peřejí řeky Loelva a jezera Lovatnet s výhledy na ledovec až k ledovcovému splazu Kjenndalsbreen a zpět (↔ 40 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Alternativně možnost prodloužení etapy sjezdem od Brigsdalsbreenu až do Loenu (↔ +25 km, ↑ +100 m, ↓ +300 m) nebo dojezdem z Loenu do kempu (↔ +20 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 9. den: A: Světoznámá vyhlídka Dalsnibba (1500 m) a zážitkový sjezd do Geirangerfjordu, prohlídka městečka Geiranger a vyhlídková plavba kolem vodopádu Sedmi sester (Sju søstre) do města Hellesylt (↔ 25 km, ↑ 500 m, ↓ 1500 m). B: Vrcholová prémie Cestou orlů (Ørnevegen) s výhledem na nejkrásnější fjord Norska Geiranger (UNESCO) a sjezd zpět do Geirangeru (↔ +25 km, ↑ +650 m, ↓ +650 m).
 • 10. den: Přejezd do Osla a individuální prohlídka města s možností navštívit např. Frognerův park se sochami významného norského sochaře Gustava Vigelanda či olympijský areál Holmenkollen.
 • 11. den: Dokončení prohlídky Osla: muzea na poloostrově Bygdoy (Vikingské, Kon-Tiki, Fram). Přejezd přes jižní Švédsko, noční trajekt do Německa.
 • 12. den: Příjezd přes Prahu a Jihlavu do Brna kolem 19 hod.

Ubytování a nocování

5x v Randsverku, 3x u jezera Strynvatnet a 1x v Oslu. Dvě varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu nebo v chatkách typu TURIST za příplatek 3100 Kč/os. Vzhledem k chladnějšímu a deštivějšímu norskému klimatu doporučujeme chatkovou variantu. Jedná se většinou o malé dřevěné chatičky s patrovými postelemi a obytné ploše 16-25 m² převážně pro 4 osoby, vybaveny jsou elektrickým topením, 1-2plotýnkovým elektrickým vařičem, malou ledničkou a jsou tepelně izolovány. Chatky v Oslu jsou vybaveny jen velmi prostě. Potřebovat budete vlastní povlečení a ručníky, k dispozici jsou deky a polštáře. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená voda. Sprcha bývá za příplatek 10-20 NOK. V kempech je k dispozici wifi. Tam i zpět pojedeme nočním trajektem. Spát můžete na palubách ve vlastním spacáku nebo ve 4lůžkové kajutě s lůžkovinami. Jedno lůžko ve 4lůžkové kajutě na jeden směr stojí 1000 Kč/os. Kapacita chatek i kajut je omezená. Svůj zájem o ubytování v chatkách nebo spaní v kajutě uveďte již v přihlášce.

Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den snídaní a končí 11. den snídaní. Ostatní potraviny lze během zájezdu dokoupit téměř denně. Ceny v obchodech jsou přibližně 3x vyšší než u nás, alkohol je ještě dražší.

Norsko na kole

Norsko na kole