Norsko na kole

Národní parky, jezera, divoké řeky

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejhezčí zemi Evropy. Ohromí nás krása severské krajiny, nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků. Otevřou se nám rozhledy na mohutné a rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů. Poskytneme vám jedinečnou příležitost nahlédnout do pohádkové krajiny obrů, skřítků a bájných božstev, krajiny, kterou utvářely především ledovce a divoké řeky.

Na kole se budeme pohybovat v centrální části jižního Norska, v blízkosti pohoří Hardangevidda. Norská krajina je zde typická rozlehlými jezery, divokými řekami, stromy obrostlými lišejníky a nádhernými výhledy do kraje. Projedeme se po legendární cyklostezce Rallarvegen, objedeme několik jezer, uvidíme typické dřevěné venkovské stavby, užijeme si půldenní rafting na řece Numedalslägen a každý večer se vrátíme zpět do zázemí horské ubytovny, kde na nás dýchne typická norská pohoda.

Na kole budeme jezdit převážně po asfaltových a šotolinových cestách. Budete se moci sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A: 35-50 km, B: 55-60 km). Všechny etapy je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem (náročnost podrobněji). Zájezd je vhodný i pro skupinky, rodiny či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Nocovat budeme po celou dobu v horském středisku Dagalifjelpark v pokojích nebo v chatkách. O jídlo se starat nemusíte díky polopenzi, kterou vám připraví náš kuchař.

Program zájezdu

  • 1. - 2. den: Předpokládaný ranní odjezd z Brna kolem 8 hod (bude upřesněno v závěrečných informacích) přes Jihlavu, Prahu a Ústí nad Labem do Německa a nočním trajektem do Švédska. Západním pobřežím Švédska až do jižního Norska, do horského střediska Dagalifjelpark na okraji náhorní planiny Hardangervidda.
  • 3. den: Jezero Pålsbufjorden: Po silnici na Geilo a po březích jezera Pålsbufjorden se vrátíme zpět údolím řeky Numedalslågen do Dagali. A: Po západní straně jezera (↔ 40 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m). B: Po východní straně jezera (↔ 55 km, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m).
  • 4. den: Údolím řeky Smådøldalen: A: Vystoupáme k nádhernému jezeru Ånevatnet a údolím rozlévající se řeky Smådøldalen sjedeme do města Rødberg (↔ 40 km, ↑ 350 m, ↓ 1050 m). B: Přídavek do města Uvdal a podél řeky Uvdalsåe do Rødbergu (↔ +15 km, ↑ +400 m, ↓ +250 m).
  • 5. den: Imingfjell rundt: A: Po šotolinové cestě po břehu jezera Sønstevann objedeme horský masiv až k turistické chatě Solheimstulen a údolím řeky Uvdalsåe se vrátíme zpět (↔ 50 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m). B: Dojezd na kole až do Dagali (↔ +20 km, ↑ +400 m, ↓ +600 m).
  • 6. den: Královská etapa Rallarvegen: Z města Haugastøl pozvolné stoupání legendární cestou k železniční stanici Finse a dlouhým sjezdem do města Flam. (↔ 80 km, ↑ 800 m, ↓ 1800 m)
  • 7. den: Dopoledne společný rafting na řece Numedalslågen pod vedením zkušených guidů. Odpoledne zábavný středně náročný trail HallingSpranget (↔ 15 km, ↑ 100 m, ↓ 1000 m).
  • 8. den: Oblast štol Bersjø: A: Z obce Skarsgard k farmě s možností občerstvení a zpět (↔ 35 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Od farmy do města Holl (↔ 60 km, ↑ 650 m, ↓ 1000 m).
  • 9. - 10. den: Ranní odjezd, přes jižní Norsko a západním pobřežím Švédska, nočním trajektem do Německa. Přejezd Německem do ČR přes Ústí nad Labem, Prahu a Jihlavu do Brna v odpoledních až večerních hodinách.

Ubytování

7x v turistickém středisku Dagalifjellpark na okraji Hardangerviddy. Spát budeme v pokojích v hlavní budově nebo v chatkách Lavvo. Jedná se o ubytování turistického typu, pokoje i chatky jsou spíše menší pouze se základním vybavením. Ubytovna má 5 pokojů pro 3-6 osob s patrovými postelemi. Zázemí ubytovny jsou 2 koupelny s WC a sprchovým koutem, kuchyňka a společná jídelna. Součástí hlavní budovy je kavárna/restaurace s veřejným WC. Lavvo jsou samostatně stojící dřevěné patrové chatky ve tvaru jehlanu. Dvě Lavvo jsou 4lůžkové a dvě jsou 6lůžkové. Sociální zařízení pro Lavvo je v samostatné budově. K dispozici je wifi. Potřebovat budete vlastní povlečení a ručníky, k dispozici jsou deky a polštáře.
Tam i zpět pojedeme nočním trajektem. Spát můžete na palubách ve vlastním spacáku nebo ve 4lůžkové kajutě s lůžkovinami. Jedno lůžko ve 4lůžkové kajutě na jeden směr stojí 1200 Kč/os. Kapacita kajut je omezená. Svůj zájem o spaní v kajutě uveďte již v přihlášce. Pokoje i kajuty doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jedné chatě/kajutě.

Stravování

Připravíme vám polopenzi v místní kuchyni. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Etapy vedou horami a divokou přírodou a proto lze ostatní potraviny a pivo dokupovat omezeně jen některé dny. Ceny v obchodech jsou přibližně 2-3x vyšší než u nás

Norsko na kole

Norsko na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek