Informace k zájezdu
Národní parky Nového Zélandu

Úvodní stránka zájezdu Národní parky Nového Zélandu ( Nový Zéland, Daleké cesty, Turistika nenáročná, Turistika horská, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Náročnost jednotlivých túr je celkově 1-3, průměrně 2. Všechny túry jsou nalehko, jednodenní, jen s malým batůžkem na den. Túry náročnosti 2-3 a 3 jsou středně těžké, jedná se o: přechod Tongarira (8 hod, 800 m nahoru, 1100 m dolů), výstup na Brewster Hut (strmé, na úvod brodění, převýšení 1000 m nahoru a totéž dolů), výstup na Roys Peak (převýšení 950 až 1250 m nahoru a totéž dolů) a výstup na Mueller Hut (převýšení 1000 m nahoru a totéž dolů, někdy zbytky sněhu). Všechny tyto relativně náročnější túry mají buď snazší alternativu, nebo je lze zkrátit. Všechny ostatní túry jsou snazší, náročnosti 2, 1-2 nebo 1. Budeme se pohybovat po stezkách, které jsou jasně patrné a značené, nejčastěji oranžovými plastovými trojúhelníky. Asi polovina programu má aktivně-poznávací charakter s výlety. Většinu túr lze na místě upravit - záleží na aktuálních podmínkách, počasí, náladě. Náš mikrobus bude po dobu zájezdu s námi, všechny aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschovány na ubytování nebo v zavazadlovém prostoru mikrobusu.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.metservice.com/national/index

Jak známo, roční období jsou na Zélandku opačně než u nás. Většina Nového Zélandu (dále NZ) leží v mírném pásu, sever leží v subtropech. My přijedeme do časného nebo pozdního léta (dle termínu), ale mimo nejhlavnější turistickou sezónu (což jsou vánoce až leden). Pro počasí na NZ je typická dynamika, rychlé změny. NZ nezná pošmourná počasí věčného zatažena z naší Evropy. V létě bývá zpravidla teplo a slunečno. Zvraty počasí (určitě nějaké zažijeme) přicházejí zpravidla velmi náhle, rychle. Případné deště jsou prudké, rychlosti větru vysoké, mraky se ženou nízko nad zemí, ale špatné počasí zpravidla rychle přejde, stejně jak rychle přišlo. Každopádně s dešti počítejte. Vlhčí je vždy západní pobřeží NZ. Co se teplot týče, jsou obdobou našeho léta. Ale pozor - budeme se pohybovat i v horách, kde je počasí i v létě zcela nevyzpytatelné. Díky výše zmíněné dynamice jsou zvraty počasí ještě prudší. V létě může v horách klidně mrznout a sněžit, stejně tak může být nádherně. Připravte se na vše, opravdu počítejte i s teplotami lehce pod nulou. Vzduch na NZ je čistý, svěží, čistější prostředí na světě sotva najdete.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Ideální je vzít s sebou na Nový Zéland platební kartu (embosovanou, VISA či MASTERCARD) a vybírat si hotovost z bankomatů a případně kartou platit, kde je to možné (supermarkety, ...). Určitě s sebou i v tomto případě vzít základní obnos v hotovosti. Pokud neseženete novozélandské dolary (NZD) u nás, pak s sebou USD či EUR - obojí lze na místě bez problémů vyměnit, ale kurzy na letišti nebývají výhodné. Platební karta slouží i jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje. Pokud byste platební kartu neměli, je třeba k očekávaným výdajům vzít další finanční rezervu v řádu stovek USD či EUR.
Ceny: Ceny potravin jsou cca 1,5x vyšší než u nás, ale v supermarketech lze narazit na zajímavé slevy - pak jsou ceny podobné cenám u nás. Ceny v restauracích jsou vyšší výrazněji. Podrobněji viz kapitola stravování. Kromě stravy budete platit výdaje za vstupy a aktivity, z nichž mnohé jsou fakultativní a záleží jen na vás, zda je uskutečníte - zejména dražší adrenalinové a jiné aktivity. Podrobněji viz kapitola cena nezahrnuje. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat od 400 NZD (až do 800 NZD), za vstupy a aktivity je očekávaná částka útraty cca 460-550 NZD, ovšem můžete utratit dalších cca 360 NZD za adrenalinové fakultativní akce (bungee jumping, jet boating). Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy NZ:
- Freytag a Berndt: Neuseeland 1 : 700 000
- Nelles: New Zealand 1 : 1 250 000
- Marco Polo: Neuseeland 1 : 2 000 000

Knižní průvodci v češtině:
- Rough Guides, nakl. Jota, vydání 2016: Nový Zéland
- Lonely Planet, nakl. Svojtka, vydání 2017: Nový Zéland
- Ikar, vydání 2013: Nový Zéland

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/australia-newzealand-oceania
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Na všech ubytování lze dobíjet baterie, potřebujete ovšem adaptér do zásuvky, na Novém Zélandu jsou oproti Evropě odlišné zásuvky - na 3 hranaté kolíky: http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=NZ
Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít rozdvojku do zásuvky.
Na NZ fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ale volat z mobilu se dost prodraží, volání stojí dle operátora 30-80 Kč za minutu, SMS 10-14 Kč. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci, problémové ale samozřejmě v horách. Mobil si však vezměte určitě s sebou, minimálně pro případ nouze.
Internet: Většina backpackerů má wifi zdarma, někde je wifi za příplatek.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Na NZ je možné vše koupit, je zbytečné vézt s sebou zbytečné zásoby čehokoliv.
Batohy a zavazadla: Hlavní zavazadlo může být batoh, cestovní taška nebo kufr rozumné váhy a omezených rozměrů. (Hlavní zavazadlo se poveze v minibusu a na ubytování se s ním manipuluje jen na kratší vzdálenosti). Dále budete potřebovat menší, lehký, skladný batůžek o objemu cca 20-30 l na všechny jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla. Ohledně sbalení zavazadel do letadla si přečtěte také kapitolu zavazadla do letadla.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 3 měsíce po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební kartu na výběry z bankomatů, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny, adaptér do zásuvky.
Co určitě nebereme!!!: Stan, karimatku, spacák, vařič ani plynové bomby!
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, čelovka, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, repelent proti hmyzu (nejlépe obsahující látku DEET - Predator max 50% nebo Predator forte 25 %), hygienické potřeby, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), deštník do měst, chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do hor i na pláže, do opravdu teplého, slunečného, letního počasí i do chladnějšího horského, deštivého i větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále oblečení na noc, trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky přes boty(!), plavky.
Boty: Kvalitní pohorky, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do minibusu, na lehčí výlety) nebo lehčí tenisky.
Strava: O stravě také viz kap. stravování. Na stravování nutně ešus, lžíce, kapesní multifunkční nožík. Dovoz stravy je velmi omezen, ale většinou bez problému lze vzít např. pár musli tyčinek, práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A trochu slivovice :-).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.