Orlické hory na kole

Cyklistika zapomenutým krajem strážce hor Rampušáka

Odlehlé, zapomenuté, tajemné a krásné jsou Orlické hory na česko-polském pomezí. Zdejší kraj je protkán hustou sítí značených cyklistických tras, jenž se klikatí nejen po hlavním hřebeni kolem památek na československé hraniční opevnění, ale i po rozlehlých pastvinách a hlubokých lesích, v zaříznutých údolích a přes zapadlé horské vesničky.

Ubytováni budeme v samém srdci zdejších hor - v Deštném v Orlických horách a naplánované cyklotrasy nás postupně zavedou mimo jiné k vodní nádrže Pastviny, Zemské bráně, k poutnímu kostelu v Neratově a nebo přes Říčky v Orlických horách a kolem hraničních bunkrů k rozhledně na Anenském vrchu (992 m). Naší pozornosti neunikne ani náročnější výjezdy na nejvyšší vrchol Orlických hor na Velkou Deštnou (1115 m) s nově postavenou rozhlednou (2019) nebo k Masarykově chatě na Šerlichu s vyhlášenou kuchyní.

Jezdit budeme převážně po asfaltových cestách. Celou trasu tak bez problémů projedete na trekovém kole. Denně ujedeme mezi 30 až 60 km a překonáme převýšení asi 700-1000 m. Ubytováni bude 4 noci v horské chatě v Deštném v Orlických horách, kde dostaneme vydatnou polopenzi. Každý den pojedeme na lehko jen s malým batůžkem. Vzhledem k umístění ubytování bude možné kteroukoliv etapu vynechat a udělat si individuální program dle svých představ. Místo noclehu máme společné s pěším zájezdem Orlické hory.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků od 18 hod na chatě Start v Deštném v Orlických horách, ubytování, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Z Deštného výjezd Antoniiným údolím do vesnice Uhřínov. Krátká zajížďka k archeologickému skanzenu Villa Nova v Uhřínově. Dlouhý a rychlý sjezd přes Prorubky do Panské Habrové. Výjezd přes Lukavici, Debřeče a Skuhrov nad Bělou s rozhlednou a zříceninou hradu až do osady Lomy s nádherným výhledem na hlavní hřeben Orlických hor. Po lesních cestách návrat na ubytování (↔ 40 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Alternativně možno prodloužit trasu do Rychnova nad Kněžnou se zámkem a synagogou a dále atraktivní průjezd přes přírodní park Les včelný s meandry Javornického potoka. (↔ +15 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m)
  • 3. den: Královská etapa: Místní dopravou na parkoviště Šerlich - sedlo. Táhlým stoupáním výjezd na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou (1115 m) se zcela novou rozhlednou. Po mírně zvlněném hřebeni kolem bývalého hraničního československého opevnění pod vrcholy Homole (1001 m), Komáří Vrch (992 m), Anenský vrch (992 m) s rozhlednou a kolem pevnosti Hanička sjezd do Rokytnice v Orlických horách. Návrat na ubytování přes Říčky v Orlických horách, Zdobnici a Luisino údolí (↔ 50 km, ↑ 900 m, ↓ 1300 m). Alternativně bez použití místní dopravy výjezd na parkoviště Šerlich - sedlo vlastními silami (↔ +7 km, ↑ +400 m).
  • 4. den: Přes Sedloňov a Olešnici v Orlických horách výjezd pod Vrchmezí (1084 m) a přes Šerlišský mlýn na Masarykovu chatu na Šerlichu (1019 m). Dlouhý sjezd do Deštného v Orlických horách (↔ 30 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 5. den: Auty do Rokytnice v Orlických horách. Stoupání k tvrzi Hanička. Technicky náročnějším sjezdem po široké lesní cestě s kameny a kořeny do Neratova s nově opraveným kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Přes Bartošovice v Orlických horách k přírodní rezervaci Zemská brána v údolí Divoké Orlice poblíž česko-polských hranic. Kolem vodní nádrže Pastviny přes Nekoř a Žamberk se zámkem ze 16. století zpět do Rokytnice (↔ 60 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Ukončení programu kolem 16 hod a individuální návrat domů.

Ubytování

Spát budeme 4x v Deštném v Orlických horách na chatě Start ve 4-6lůžkových pokojích s novým sociálním zařízením. Ubytování 2 osob na 4lůžkovém pokoji nabízíme za příplatek 600 Kč/os. Na chatě je jídelna a bar, které nám večer budou plně k dispozici. Chata nabízí připojení k wifi zdarma.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta polopenze. Snídaně je podávána formou bufetu (pečivo, cereálie, máslo, marmelády, uzeniny, sýry, vajíčka, párky atp.) K večeři se podává jedno jednotné hlavní jídlo, většinou klasická česká kuchyně. Jednou se k večeři budou podávat čerství pstruzi ulovení v nedalekém rybníčku a připravené v místní smažírně ryb. Přes den se předpokládá jídlo vlastní s využitím občerstvení, restaurací a obchodů po cestě. Možnost nákupu je každý den.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Všechny etapy jedeme nalehko jen s malým batůžkem a věcmi potřebnými na 1 den. Většina naplánovaných tras vede po lesních nebo méně frekventovaných asfaltových silnicích. Krátké úseky povedou po polních zpevněných širokých cestách. Zájezd je bez problémů možné zvládnout i na trekovém kole, horské kolo není nutné. Denně ujedeme 30-50 km a překonáme převýšení mezi 700-1000 m. Náročnost etap je do značné míry dána kopcovitým horským terénem. Je potřeba počítat s krátkými příkrými i delšími a táhlými stoupáními. Odměnou za vynaloženou námahu mám budou fantastické výhledy do kraje.

Orlické hory na kole

Orlické hory na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce