Orlické hory

Turistika zapomenutým krajem strážce hor Rampušáka

Odlehlé, zapomenuté, tajemné a krásné jsou Orlické hory na česko-polském pomezí. Zdejší kraj je protkán hustou sítí značených turistických cest a naučných stezek, jenž se klikatí nejen po hlavním hřebeni kolem památek na československé hraniční opevnění, ale i po rozlehlých pastvinách a hlubokých lesích, v zaříznutých údolích a přes zapadlé horské vesničky.

Poznávání krás Orlických hor začněme výstupem přes Šerlišský mlýn na historickou Masarykovu chatu na Šerlichu s vyhlášenou kuchyní. Z Velké Deštné (1115 m), nejvyššího vrcholu Orlických hor, se z nově postavené rozhledny (2019) pokocháme fantastickým výhledem do kraje. Od tvrze Hanička přejdeme podél bývalého československého hraničního opevnění téměř celý hlavní hřeben Orlických hor až pod Velku Deštnou. Nezapomeneme ani na krásy údolí Divoké Orlice s Ledříčkovou skálou a jeskyní, kde podle legendy žil loupežník, který bohatým bral a chudým dával. Údolí Divoké Orlice nás dovede až k Zemské bráně nedaleko česko-polských hranic.

Terén je v Orlických horách technicky nenáročný a bezpečný. Chodit budeme převážně po turistických lesních stezkách, širokých zpevněných cestách nebo horských silničkách. Denně překonáme převýšení 400-700 m a na cestě strávíme průměrně 6-8 hodin. Ubytováni bude 4 noci v horské chatě v Deštném v Orlických horách, kde dostaneme vydatnou polopenzi. Každý den půjdeme na lehko jen s malým batůžkem. Vzhledem k umístění ubytování bude možné kteroukoliv túru vynechat a udělat si individuální program dle svých představ. Místo noclehu máme společné s cyklistickým zájezdem Orlické hory na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků od 18 hod na chatě Start v Deštném v Orlických horách, ubytování, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Po naučné stezce Okolím Deštného a nad údolím Bělé výstup přes Šerlišký mlýn na Polomský kopec (1051 m). Po Jiráskově cestě podél česko-polských hranic nad polským lyžařským střediskem Zieleniec přes Šerlich (1027 m) k historické Masarykově chatě s vyhlášenou kuchyní. Sestup Šerlišským dolem do Deštného. (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 3. den: Přes Studený vrch (883 m) a Luisino údolí výstup na nejvyšší vrchol Orlických hor, na Velkou Deštnou (1115 m) s nově postavenou rozhlednou (2019). Návrat na chatu přes osadu Zálesí a kolem kostela sv. Matouše s nádherným výhledem do kraje. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Místní dopravou na parkoviště u tvrzi Hanička. Kolem Haničky s možností prohlídky, přes Anenský vrch (992 m) s rozhlednou a po mírně stoupajícím hřebeni podél hraničního opevnění přes Mezivrší (949 m), Komáří vrch (992 m), Kunštátské kaple (1041 m), Homole (1001 m) až na rozcestí Pod Jelenkou - sedlo. Sestup přes Luisino údolí na ubytování. (8-9 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m)
  • 5. den: Auty na parkoviště u Zemské brány. Po Jiráskově cestě kolem Orlické chaty a hraničního opevnění do údolí Černého potoka. Údolím Divoké Orlice kolem Ledříčkovy skály s jeskyní přes Pašeráckou lávku zpět k Zemské bráně nedaleko česko-polských hranic (4-5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Ukončení programu kolem 16 hod a individuální návrat domů.

Ubytování

Spát budeme 4x v Deštném v Orlických horách na chatě Start ve 4-6lůžkových pokojích s novým sociálním zařízením. Ubytování 2 osob na 4lůžkovém pokoji nabízíme za příplatek 600 Kč/os. Na chatě je jídelna a bar, které nám večer budou plně k dispozici. Chata nabízí připojení k wifi zdarma.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta polopenze. Snídaně je podávána formou bufetu (pečivo, cereálie, máslo, marmelády, uzeniny, sýry, vajíčka, párky atp.) K večeři se podává jedno jednotné hlavní jídlo, většinou klasická česká kuchyně. Jednou se k večeři budou podávat čerství pstruzi ulovení v nedalekém rybníčku a připravené v místní smažírně ryb. Přes den se předpokládá jídlo vlastní s využitím občerstvení, restaurací a obchodů po cestě. Možnost nákupu je každý den.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Všechny túry jsou vedeny po značených a bezpečných turistických lesních nebo horských stezkách a širokých zpevněných nebo asfaltových cestách. Náročnost výletů je do značné míry dána jejich délkou. Denně strávíme na cestě 6-8 hodin, ujdeme 15-25 km a překonáme převýšení od 400 do 700 m. Odměnou nám budou krásné daleké výhledy a toulání malebnou krajinou našeho pohraničí.

Orlické hory

Orlické hory