Informace k zájezdu
Ortler

Úvodní stránka zájezdu Ortler ( Švýcarsko, Itálie, Alpy, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o klasickou vysokohorskou turistiku, která nás dovede do nadmořských výšek až 3100 m. Samotné túry jsou technicky jednoduché, jedná se o klasické kamenité horské stezky. Vzhledem k vyšším nadmořským výškám nelze vyloučit ani během vrcholného léta možnost sněžení a přechody sněhových polí, ledovcové a horolezecké vybavení však není potřeba. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, účastník musí být schopen zvládat pohyb v horském terénu s většími převýšeními, velmi důležitá je i dobrá psychická odolnost vůči případnému horšímu počasí. Zájezd zvládne fyzicky aktivní člověk, kterému nečiní potíže pohybovat se až 8 hodin denně. Největší stoupání nás čeká během 2. dne k chatě Düsseldorfer Hütte, naopak největší klesání si užijeme během poslední túry při sestupu do civilizace. Během každého dne můžeme ještě absolvovat kratší výstupy (většinou i bez batohů) na blízké vrcholy či k nedalekým horským jezerům. Autobus opustíme 2. den brzy ráno a setkáme se s ním 5. den v podvečerních hodinách. Je možné si v něm nechat věci potřebné pouze na zpáteční cestu.

Vzhledem k pohybu v nadmořských výškách nad 3000 m doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Sulden: http://www.bergfex.com/sulden-ortler/wetter/
http://www.dolomitimeteo.it/de/suedtirol/sulden/
http://www.meteo.it/previsioni-montagna/Sulden-Solda/istat-3100131
Passo Stelvio: http://www.passostelvio.com/ita-meteo.php
http://www.3bmeteo.com/meteo/passo+dello+stelvio
http://www.ilmeteo.it/meteo/Passo+dello+Stelvio
Během dne můžou teploty dosáhnout i 25 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 0 °C. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ubytování na chatách cca 14-27 € za osobu na noc, snídaně cca 11 €, polopenze 34-46 €, ceny jídel od cca 12 €, 1 l vína cca 10 €, pivo cca 4 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte euro, množství záleží na každém (nezapomeňte na platby za ubytování a stravování). Na chatách není možné platit platebními kartami, bankomat je možné využít pouze v obci Sulden, kde se však budeme pohybovat pouze krátkou dobu, takže na tuto možnost raději nespoléhejte. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 50 € jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme některou z těchto originálních map:
Kompass 636 Ortles / Ortler 1 : 25 000
Alternativně
Ferytag & Berndt WK S6 Orleralpen - Martell - Ultental - Val di Sole 1 : 50 000

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, spací vložka do spacáku či sešité prostěradlo.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (sníh!), krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, nabíječka na mobilní telefon ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky (sníh!), oblečení na chaty a na nocleh na chatách. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně doporučujeme kupovat na chatách. Více viz výše kap. Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR. Na svačiny volte vámi osvědčené potraviny jako např. tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, oplatky, tvrdé sýry, paštiky. Pro pitný režim mějte s sebou šumivé tablety do vody. Nezapomeňte na plastovou láhev či hydrovak!
Poznámky ke stravování: Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit na stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha)!!! Během dne je několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.