Ortler

Přechod po chatách v ledovcovém království (Itálie)

Horská skupina Ortler leží v severní Itálii, v jihozápadním cípu jižních Tyrol na území provincií Trient, Sondrio a Bolzano. Najdeme v ní takřka 100 ledovců a 80 třítisícových vrcholů. Nejvyšší velikán, Ortler (3905 m), byl před 1. světovou válkou nejvyšší horou Rakouska-Uherska. Dnes je po Piz Bernina (4049 m) druhou nejvyšší horou Východních Alp. Chata Payerhütte na jeho severním hřebeni byla koncem 19. století postavena pražskou sekcí Alpenvereinu a nese jméno teplického rodáka Julia von Payera, horolezce, kartografa a polárníka, který zdejší hory zmapoval. Podobně jako v italských Dolomitech, jsou i zde stále k vidění připomínky urputných bojů z období 1. světové války. Od roku 1935 je oblast vyhlášena jako Národní park Stelvio.

Nejvyšší, ledovci opevněné vrcholy, jsou tradičním cílem horolezců, my si zde však vychutnáme pravou alpskou turistiku s přechody po chatách v nadmořských výškách nejčastěji okolo 2500 m. Nebudeme tak muset na zádech nosit těžké batohy a ledovcové nebo ferratové vybavení. Pokud nám to podmínky dovolí, pokusíme se vystoupit na některé, po značených chodnících dostupné, třítisícové vrcholy. Odměnou nám budou výhledy nejen na monumentální Ortler či Königspitze - Monte Zebru nad námi, ale i na protější Ötztálské Alpy.

Jedná se o čtyřdenní přechod, kde nás čekají pěší túry po kamenitých horských stezkách. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce, ve které se budeme pohybovat, můžeme narazit i na sněhová pole. Na túrách strávíme denně 6-8 hodin s průměrným převýšením kolem 1000 m. Ubytovaní budeme tři noci na horských chatách, kde doporučujeme využít nabídky stravování. Skupina bude mít do 15 osob.

Aktuálně - vstup do Itálie: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 18 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň do severní Itálie.
  • 2. den: Z obce Sulden (1861 m) výstup údolím Zaytal k chatě Düsseldorfer Hütte (2721 m), odtud nalehko na Hinteres Schöneck (3128 m). (6 hod, ↑ 1300 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Z Düsseldorfer Hütte (2721 m) přes Kanzel Il Pulpito (2348 m), sestup nad Sulden (1900 m) a pak stoupání k chatě Hintergradhütte (2650 m) (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 850 m). Nalehko možný výstup k chatě Madritschhütte (2818 m) a k nedaleké jačí farmě legendárního horolezce Reinholda Messnera (+3-4 hod, ↑ +600 m, ↓ +600 m).
  • 4. den: Stezkou Morosiniweg k chatě Langensteinhütte (2330 m) s možností výstupu k sošce Madonny ve výšce 2752 m ve východním hřebenu Ortleru (3905 m). Poté k chatě Tabarettahütte (2556 m). (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 850 m; k Marlet-Madonna +1,5 hod, ↑ +350 m, ↓ +350 m)
  • 5. den: K Payerhütte (3029 m), výchozímu místu výstupu na Ortler. Možnost zdolání vrcholu Tabarettaspitze (3128 m), poté dolů k chatě Berglhütte (2188 m) a dále do obce Trafoi (1532 m) (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 1500 m, na Tabarettaspitze +1 hod, ↑ +100 m, ↓ +100 m). Místním busem do obce Prad. Večerní odjezd přes Rakousko a Německo do ČR.
  • 6. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách Düsseldorfer Hütte, Hintergradhütte a Tabarettahütte. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu - většinou na dvoupatrových postelích.

Stravování

Doporučujeme využít nabídky chat (snídaně cca 15-20 €, polopenze cca 40-60 €). Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr narazíme na další chaty, na kterých bude možné posvačit či poobědvat.

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Švýcarské Alpy - Davos

Plessurské Alpy a Silvretta (Švýcarsko)

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika divoce rozeklaným hřebenem rakouských Dolomit

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)