Ortler

Přechod po chatách v ledovcovém království (Itálie)

Horská skupina Ortler leží v severní Itálii, v jihozápadním cípu jižních Tyrol na území provincií Trident, Sondrio a Bolzano. Najdeme v ní takřka 100 ledovců a 80 třítisícových vrcholů. Nejvyšší velikán, Ortler (3905 m), byl před 1. světovou válkou nejvyšší horou Rakouska-Uherska. Dnes je po Piz Bernina (4049 m) druhou nejvyšší horou Východních Alp. Chata Payerhütte na jeho severním hřebeni byla koncem 19. století postavena pražskou sekcí Alpenvereinu a nese jméno teplického rodáka Julia von Payera, horolezce, kartografa a polárníka, který zdejší hory zmapoval. Podobně jako v italských Dolomitech, jsou i zde stále k vidění připomínky urputných bojů z období 1. světové války. Od roku 1935 je oblast vyhlášena jako Národní park Stelvio.

Nejvyšší, ledovci opevněné vrcholy, jsou tradičním cílem horolezců, my si zde však vychutnáme pravou alpskou turistiku s přechody po chatách v nadmořských výškách nejčastěji okolo 2500 m. Nebudeme tak muset na zádech nosit těžké batohy a ledovcové nebo ferratové vybavení. Pokud nám to podmínky dovolí, pokusíme se vystoupit na některé, po značených chodnících dostupné, třítisícové vrcholy. Odměnou nám budou výhledy nejen na monumentální Ortler (3905 m), Königspitze - Gran Zebru (3851 m) a Monte Zebru (3735 m) nad námi, ale i na protější Ötztálské Alpy.

Jedná se o čtyřdenní přechod, kde nás čekají pěší túry po kamenitých horských stezkách. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce, ve které se budeme pohybovat, můžeme narazit i na sněhová pole. Na túrách strávíme denně 6-8 hodin s průměrným převýšením kolem 1000 m (náročnost podrobněji). Ubytovaní budeme tři noci na horských chatách, kde doporučujeme využít nabídky stravování. Skupina bude mít do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 17 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň do severní Itálie.
  • 2. den: Místní dopravou do obce Sulden (1861 m) a výstup údolím Zaytal k chatě Düsseldorfer Hütte (2721 m), odtud nalehko na Hinteres Schöneck (3128 m). (6 hod, ↑ 1300 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Z Düsseldorfer Hütte (2721 m) přes Kanzel Il Pulpito (2348 m), sestup nad Sulden (1900 m) a pak stoupání k chatě Hintergrathütte (2650 m) (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 850 m). Nalehko možný výstup k chatě Madritschhütte (2818 m) s fantastickými výhledy na okolní vrcholy (+3-4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
  • 4. den: Stezkou Morosiniweg k chatě Langensteinhütte (2330 m) s možností výstupu k sošce Madonny ve výšce 2752 m ve východním hřebenu Ortleru (3905 m). Poté k chatě Tabarettahütte (2556 m). (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 850 m; k Marlet-Madonna +1,5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 5. den: K Payerhütte (3029 m), výchozímu místu výstupu na Ortler. Od Payerhütte výstup pod impozantní stěnu Ortleru s fantastickými výhledy na členitý ledovec Obere Ortler Ferner s trhlinami a seraky. Sestup do obce Trafoi (1532 m) (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 1500 m. Místním busem do obce Prad. Večerní odjezd přes Rakousko a Německo do ČR.
  • 6. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách Düsseldorfer Hütte, Hintergrathütte a Tabarettahütte. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu - většinou na dvoupatrových postelích nebo na matracích. Z hygienických důvodů je potřeba vložku do spacáku nebo lehký spacák. Deky jsou k dispozici.

Stravování

Doporučujeme využít nabídky chat (snídaně cca 15-20 €, večeře cca 10-15 €). Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr narazíme na další chaty, na kterých bude možné posvačit či poobědvat.

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Švýcarské Alpy - Davos

Plessurské Alpy a Silvretta (Švýcarsko)

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Švýcarsko - Albulské Alpy

Kesch Trek - přechod po chatách pod ledovci v blízkosti Davosu

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)