Informace k zájezdu
Ötztálské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Ötztálské Alpy ( Rakousko, Alpy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o středně náročnou horskou turistiku. Naše trasy se nejčastěji budou pohybovat v rozmezí nadmořských výšek 2000 až 2500 m. Túry jsou technicky jednoduché, jedná se většinou o běžně schůdné kamenité horské stezky, občas suťové partie. Potřeba je kvalitní pevná a rozchozená obuv, teleskopické hole při pohybu jistě pomohou. Časová náročnost túr se pohybuje kolem 6-7 hodin a v minimální variantě je potřebné zvládat denní převýšení kolem 900 m ve výstupu a 700-1600 m při sestupu. Poslední den si navíc vypomůžeme jednosměrně lanovkou. Díky takřka nepřebernému množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit tak program dle aktuálních podmínek na místě.

Zájezd je vhodný pro aktivní děti od cca 10 let. Na trasách túr jsou horské chaty a salaše s možností občerstvení.

Doprava a ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Ötztálské Alpy - ferraty pro začátečníky. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž si můžeme nechat na túru nepotřebné věci.

Vzhledem k tomu, že se budeme pohybovat ve vysokohorském prostředí a je zde možnost přechodu sněhových polí, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kaunertal
Pitztal
Ötztal

V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 20 °C. Ve vyšších polohách může být místy i souvislá stará sněhová pokrývka (doporučujeme návleky na boty a teleskopické hole).

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: K předpokládaným výdajům si sebou vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.

Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách. Vybírání hotovosti z bankomatů nebude možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme www.provdcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Kompass 042 Inneres Ötztal, Pitztal, Gurgler Tal, Venter Tal 1:25 000
• Freytag & Berndt WK251 Ötztal, Pitztal, Kaunertal, Wildspitze 1: 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. až 4. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, svačina) do menšího batohu, se kterým absolvujete jednotlivé túry. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30 l na túry (výhodný batoh s hydrovakem - Camelbag, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, zavírací nůž, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky…
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do hotelu a na nocleh, plavky, plavecká čepice a případně brýle. Boty: Kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do hotelu, na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Rakouska. Polopenze začíná až večeří. Přes den na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na většině túr je možné využít pohostinnosti místních horských chat. Na hotelu je pitná voda. Pivo si můžete koupit v autobuse a v místě ubytování. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdu není zahrnuto zahraniční cestovní pojištění, proto doporučujeme si toto pojištění sjednat samostatně u jakékoliv pojišťovny dle vlastního uvážení. Nebo můžete využít naší spolupráce s pojišťovnou Generali a alpským spolkem Alpenverein.
Více informací o sjednání cestovního pojištění na zájezdy CK Alpina najdete na našich stránkách ZDE.