Ötztálské Alpy

Turistika v krajině pod nejvyšší horou Tyrolska

Ötztálské Alpy se řadí k nejkrásnějším rakouským pohořím. Jedná se o nejmohutněji zaledněnou oblast celých Východních Alp, nachází se zde více jak 130 vrcholů přesahujících hranici 3000 m. Nad bělostnými ledovci a ocelově modrou oblohou shlíží do hlubokých údolí z nadmořské výšky 3774 metrů nejvyšší tyrolská a zároveň druhá nejvyšší rakouská hora Wildspitze. Ta je právem označována za královnu celé oblasti.

Fantastické panorama ledovci ověnčených hor dotváří tři údolí: Kaunertal, Pitztal a nejdelší boční údolí v celém Rakousku - Ötztal. Túry nás zavedou do okolí jezera GepatschStausee, v údolí Pitztal se podíváme k ledovci Karlesferner, zájemci se můžou vydat na vyhlídkový vrchol Karleskopf (2901 m). Podíváme se také do známého lyžařského střediska Sölden.

Budeme se pohybovat po klasických alpských stezkách v nadmořské výšce do 2700 m, délka základních túr se pohybuje kolem 6-7 hodin s převýšením 650-1050 m ve výstupu a 850-1500 m v sestupu. Poslední dva dny si vypomůžeme lanovkou. Díky takřka nepřebernému množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit tak program dle aktuálních podmínek na místě. Zájezd je vhodný i pro aktivní děti od cca 10 let. Na trasách túr jsou horské chaty a salaše s možností občerstvení. Ubytováni budeme v unikátním klášterním komplexu s doslova pohádkovou kulisou v podobě torza hradu Kronburg, v překrásném horském prostředí nedaleko vesnice Zams, která leží na dosah řeky Inn. V místě ubytování dostaneme i chutnou místní polopenzi. Doprava a ubytování jsou společné s ferratovým zájezdem Ötztálské Alpy - ferraty pro začátečníky.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Od jezera Gepatsch Stausee (1765 m) v údolí Kaunertal stezkou Zirbenweg s okázalými výhledy na jezero až k chatě Gepatschhaus (1928 m), možnost občerstvení. Kolem salaše Gepatsch Alm (1920 m) k „pohádkové chaloupce“ Obere Birg Alm, sestup na parkoviště Fernergries (1930 m) k autobusu (7 hod, ↑ 1050 m, ↓ 950 m). Přejezd na ubytování.
  • 3. den: Od stanice lanovky Gletscherexpress (1740 m) údolím Pitztal přes chatu Gletscherstube (1915 m) podél vodopádů na říčce Pitze až k ledovci Karlesferner u chaty BraunschweigerHütte (2759 m), možnost výstupu na nedaleký vyhlídkový vrchol Karleskopf (2901 m). Od chaty na dohled ledovec Mittelbergferner, nad kterým se tyčí samotná Wildspitze (3774 m). Zpět stejnou stezkou k lanovce Gletscherexpress. (7 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m, s výstupem na Karleskopf +1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
  • 4. den: Z údolí řeky Inn a vesnice Ried im Oberinntal (876 m) lanovkou k chatě Sattelklause (1900 m). Odtud přes vrcholy Mittagskopf (2616 m) a Roter Schrofen (2702 m) s fantastickými výhledy do údolí Kaunertal, přes salaš Fendler Alm (1970 m) sestup zpět k lanovce. (5 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 5. den: Z legendárního lyžařského střediska Sölden (1368 m) v údolí Ötztal lanovkou Giggijochbahn přes vesničku Hochsölden (2083 m) a následně k překrásnému panoramatickému jezeru Peerlersee (2467 m). Poté zpět do Söldenu, prohlídka města (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 1500 m). Ve večerních hodinách odjezd zpět do ČR . Přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně, Prahy, Jihlavy a následně Brna.

Ubytování

3x v příjemném klášterním penzionu Gasthof/Klösterle Kronburg nedaleko vesnice Zams v 1 a 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Jednolůžkové pokoje jsou bez příplatku, tím pádem vhodné pro ty co mají rádi soukromí. V hotelu je k dispozici wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Bohatá snídaně se podává formou bufetu. Večeře se skládá z dvouchodového menu. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na túry si tak vezměte s sebou z domova. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na horských chatách, které na túře potkáme. Součástí ubytování je restaurace, v okolí se nenachází žádný supermarket. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Ötztálské Alpy

Ötztálské Alpy