Informace k zájezdu
Ötztálské Alpy - přechod po chatách

Úvodní stránka zájezdu Ötztálské Alpy - přechod po chatách ( Rakousko, Alpy, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o středně náročnou horskou turistiku, která nás dovede do nadmořských výšek až téměř 3000 m (první den lehce tuto magickou hranici překročí). Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, účastník musí být schopen zvládat pohyb v horském terénu s větším převýšením, velmi důležitá je i dobrá psychická odolnost vůči případnému horšímu počasí. Zájezd zvládne fyzicky aktivní jedinec, kterému nečiní potíže pohybovat se až 7 hodin denně (včetně přestávek). Největší stoupání nás čeká během 2. a 3. dne, naopak největší klesání, dohromady 1700 výškových metrů, zdoláme během poslední túry při sestupu do civilizace. Díky ubytování na horských chatách můžeme váhu zavazadla snížit na minimum.

Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu a setkáme se s ním až 5. den v odpoledních hodinách, je tedy možné si v něm nechat potřebné věci na zpáteční cestu.

Vzhledem k tomu, že se budeme pohybovat ve vysokohorském prostředí a je zde možnost přechodu sněhových polí, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kaunertal
Pitztal
Ötztal

V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 20 °C. Ve vyšších polohách může být místy i souvislá stará sněhová pokrývka (doporučujeme návleky na boty a teleskopické hole).

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za 2 noclehy na chatách. V případě chaty Taschachhaus 13 €/noc členové ÖEAV a 29 €/noc nečlenové ÖEAV. Na chatě Braunschweiger Hütte 13 €/noc členové ÖEAV a 24 €/noc nečlenové ÖEAV. Na chatě Taschachhaus je navíc povinná polopenze za cca 27 €. Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatě. Doporučujeme si na chatě kupovat snídaně a večeře. Cena za jídlo viz výše v kapitole Stravování. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.

Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách,
na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme www.provdcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

• Kompass 042 Inneres Ötztal, Pitztal, Gurgler Tal, Venter Tal 1:25 000
• Freytag & Berndt WK251 Ötztal, Pitztal, Kaunertal, Wildspitze 1: 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Vzhledem k charakteru zájezdu a stravování na horských chatách by se vám všechny potřebné věci měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, hygienická vložka do spacáku, batoh cca 30-40 l na túry (vhodný je batoh s hydrovakem - Camelback, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka s náhradními bateriemi, zavírací nůž, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, sportovní brýle s UV filtrem (sluneční nebo čiré), ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě, plavky. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na VHT, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv do busu. Na chatách jsou k dispozici přezůvky.
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatách. Více viz výše kap. Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túry 3. dne narazíme v době oběda na další chatu. Sebou každopádně chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je (kromě piva :-)) samozřejmě i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdu není zahrnuto zahraniční cestovní pojištění, proto doporučujeme si toto pojištění sjednat samostatně u jakékoliv pojišťovny dle vlastního uvážení. Nebo můžete využít naší spolupráce s pojišťovnou Generali a alpským spolkem Alpenverein.
Více informací o sjednání cestovního pojištění na zájezdy CK Alpina najdete na našich stránkách ZDE.