Ötztálské Alpy - přechod po chatách

V království ledovců pod nejvyšší horou Tyrolska

Ötztálské Alpy se řadí k nejkrásnějším rakouským pohořím. Jedná se o nejmohutněji zaledněnou oblast celých Východních Alp, nachází se zde více jak 130 vrcholů přesahujících hranici 3000 metrů. Nad bělostnými ledovci a ocelově modrou oblohou shlíží do hlubokých údolí z nadmořské výšky 3774 metrů nejvyšší tyrolská a zároveň druhá nejvyšší rakouská hora Wildspitze. Ta je právem označována za královnu celé oblasti.

Budeme obdivovat úžasná panoramata ledovci rámovaných hor lemujících údolí Kaunertal, Pitztal a nejdelší boční údolí v celém Rakousku - Ötztal, která budou cílem našeho horského přechodu. Po horských stezkách projdeme sedlo Ölgrubenjoch, napojíme se na legendární dálkovou trasu E5, dostaneme se na dohled ledovce Mittelbergferner, nad kterým se tyčí Wildspitze (3774 m), a budeme mít možnost vystoupit na vyhlídkové vrcholy Brandkogel (2677 m) a Karleskopf (2901 m).

Zájezd je určen pro fyzicky aktivní turisty, kteří zvládnou převýšení 1000 m nahoru i dolů a délku jednotlivých tras okolo 6 hodin (náročnost podrobněji). Trasy vedou po horských stezkách v nadmořské výšce do 3000 m (tuto hranici překonáme pouze druhý den programu). Díky nocování a stravování na chatách je možné ušetřit na váze batohu a absolvovat přechod téměř nalehko.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Z parkoviště Fernergries (1930 m) v údolí Kaunertal do sedla Ölgrubenjoch (3039 m) a následně podél říčky Sexegertenbach na chatu Taschachhaus (2434 m) v údolí Pitztal. (5 hod, ↑ 1200 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: Z chaty Taschachhaus (2434 m) nad údolím Taschachtal pod vrcholy Vorderer Eiskastenkopf (3087 m) a Grubenkarspitze (3002 m) na chatu Riffelseehütte (2293 m) ležící u panoramatického jezera Rifflsee (4 hod, ↑ 400 m, ↓ 550 m). V případě zájmu možnost nalehko vystoupat na nedaleký vrchol Brandkogel (2677 m) (+3 hod, +↑ 500 m, +↓ 500 m).
  • 4. den: Při sestupu do údolí Pitztal mineme spodní stanici Gletscherexpress a přes chatu Gletscherstube (1915 m) podél vodopádů na říčce Pitze po legendární evropské dálkové cestě E5 až k ledovci Karlesferner u chaty Braunschweiger Hütte (2759 m). Od chaty na dohled ledovec Mittelbergferner, nad kterým se tyčí samotná Wildspitze (3774 m). (6 hod, ↑ 1050 m, ↓ 600 m)
  • 5. den: Z chaty na vrchol Karleskopf (2091 m). Po překročení sedla Pitztaler Jöchl (2995 m) a části mizícího stejnojmenného ledovce podél říčky Rettenbach sestup až do světoznámého lyžařského střediska Sölden (1368 m) v údolí Ötztal (7 hod, ↑ 300 m, ↓ 1700 m). Setkání s autobusem. Ve večerních hodinách odjezd zpět do ČR. Přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně, Prahy, Jihlavy a následně Brna.

Ubytování

1x horská chata Taschachhaus, 1x Riffelseehuette a 1x Braunschweiger huette. Spí se na matracích ve společné noclehárně, deky jsou k dispozici, stačí mít vlastní vložku do spacáku.

Stravování

Doporučujeme si kupovat na chatě polopenzi (snídaně formou bufetu + večeře). Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, jsou nutné vlastní věci na vaření včetně vařiče, které si musíte nahoru vynést, vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR.

Ötztálské Alpy - přechod po chatách

Ötztálské Alpy - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika kolem divoce rozeklaného hřebene rakouských Dolomit

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)