Ötztálské Alpy - přechod po chatách

V království ledovců pod nejvyšší horou Tyrolska

Ötztálské Alpy se řadí mezi nejkrásnější rakouské hory vůbec. Jedná se o nejmohutněji zaledněnou oblast celých Východních Alp a nachází se zde více jak 130 vrcholů přesahujících hranici 3000 m. Nad bělostnými ledovci a ocelově modrou oblohou shlíží do hlubokých údolí z nadmořské výšky 3774 metrů nejvyšší tyrolská, a zároveň druhá nejvyšší rakouská hora Wildspitze. Ta je po právu označována za královnu celé oblasti.

Budeme obdivovat dechberoucí panoramata ledovci ověnčených hor lemujících údolí Kaunertal, Pitztal a nejdelší boční údolí v celém Rakousku - Ötztal, která budou cílem našeho horského přechodu. Po horských stezkách projdeme sedlo Ölgrubenjoch, napojíme se na legendární dálkovou trasu E5, dostaneme se na dohled ledovce Mittelbergferner, nad kterým se tyčí Wildspitze (3774 m), a budeme mít možnost vystoupit na vyhlídkový vrchol Karleskopf (2902 m).

Zájezd je určen pro fyzicky aktivní turisty, kteří zvládnou převýšení 1000 m nahoru i dolů a délku jednotlivých tras okolo 6 hodin. Trasy vedou po horských stezkách v nadmořské výšce do 3000 m (tuto hranici překonáme pouze druhý den programu). Díky nocování a stravování na chatách je možné ušetřit na váze batohu a absolvovat přechod téměř nalehko.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Z parkoviště Fernergriess (1930 m) v údolí Kaunertal do sedla Ölgrubenjoch (3039 m) a následně podél říčky Sexegertenbach na chatu Taschachhaus (2434 m) v údolí Pitztal. (6 hod, ↑ 1200 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: Od spodní stanice lanovky Gletscherexpress přes chatu Gletscherstuberl (1915 m) podél vodopádů na říčce Pitze po legendární evropské dálkové cestě E5 až k ledovci Karlesferner u chaty Braunschweiger Hütte (2759 m) (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 800 m), možnost výstupu nalehko na nedaleký vyhlídkový vrchol Karleskopf (2902 m) (+1 hod, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 4. den: Po překročení sedla Pitztaler Jöchl (2995 m) a části mizícího stejnojmenného ledovce podél říčky Rettenbach sestup až do světoznámého lyžařského střediska Sölden (1368 m) v údolí Ötztal (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 1700 m). Setkání s autobusem, ve večerních hodinách odjezd zpět do ČR, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 5. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně, Prahy, Jihlavy a následně Brna.

Ubytování

1x na horské chatě Taschachhaus a 1x na chatě Braunschweiger-huette. Spí se na matracích ve společné noclehárně, teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku.

Stravování

Polopenze formou á la carte (snídaně + večeře dle jídelního lístku) na chatě Taschachhaus je povinná, na chatě Braunschweiger Hütte (snídaně + tříchodová večeře) zase nepovinná. Polopenze na každé chatě stojí cca 30 € a doporučujeme ji využít. Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, jsou nutné vlastní věci na vaření včetně vařiče, které si musíte nahoru vynést, vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR.

Ötztálské Alpy - přechod po chatách

Ötztálské Alpy - přechod po chatách