Informace k zájezdu
Patagonie - až na konec světa

Úvodní stránka zájezdu Patagonie - až na konec světa ( Chile, Argentina, Daleké cesty, Turistika horská, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Zájezd tvoří jednodenní túry v NP Los Glaciares a na Ohňové zemi a čtyřdenní přechod nalehko, slavný „W“ trek v NP Torres del Paine, při němž budeme spát v pronajatých a na místě již postavených stanech, zapůjčené dostaneme i karimatky a spacáky. Na „W“ treku dostaneme i plnou penzi. Tedy i tento čtyřdenní trek půjdeme téměř nalehko jen s vybavením a stravou na den. Mimo čtyřdenní přechod budeme spát v hostelech. Náročnost túr je střední. Nikde se nenachází technicky náročnější úseky, terén je lehčí až středně náročný. Převýšení na túrách je denně většinou mezi 500-1000 m nahoru a totéž dolů, na túrách budeme trávit denně nejčastěji 6-9 hodin včetně pauz. Některé dny je zařazena lehčí túra nebo odpočinkový poznávací program. Náročnost je mimo přechod po chatách 2-3, přechod po chatách tíhne k náročnosti 3.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.fantasticosur.com/en/trekking-in-torres-del-paine/weather/ (NP Torres del Paine);
https://www.yr.no/place/Argentina/Tierra_del_Fuego/Ushuaia/ (Ushuaia);
https://www.yr.no/place/Argentina/Distrito_Federal/Buenos_Aires/ (Buenos Aires).

Patagonie leží v mírném podnebném pásu, rok je rozdělen do čtyř ročních období, podobně jako v Evropě. Když je na severní polokouli léto, je na jižní polokouli zima a naopak. Nejvhodnější dobou pro cestu je patagonské léto čili naše zimní období. Nejen že v tu dobu je na území Patagonie relativně nejpříznivější počasí, ale zároveň jsou nejdelší dny. Jižní Patagonie a Ohňová země leží převážně mezi 50°-55° jižní šířky, tedy asi jako ČR a Polsko na severní polokouli, ovšem ochlazující vliv Antarktidy způsobuje, že je patagonské klima mnohem drsnější. Otázky typu "jaké bude zítra počasí" se tu nepokládají, patagonské počasí se vymyká jakýmkoli předpovědím. Připraveni musíte být na horské proměnlivé počasí, možný déšť a teploty od 0° C do 25° C. Typicky bývá v Patagonii silně větrno. Buenos Aires na 35° j.š. má teplé a vlhké klima.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Na místě se platí v místní měně - argentinským a chilským pesem (doporučujeme menší část do začátku zkusit vyměnit již v ČR). S sebou pak na směnu na místě USD (kurz EUR je oproti USD nevýhodný) a peníze pak vyměnit v tamějších směnárnách a bankách. Obecně kurzy na letištích bývají velmi nevýhodné, lepší je měnit ve městech. Místní měnu můžete vybrat i z bankomatu, jejichž síť je ve městech dostatečná, ale výběry z bankomatu (obzvlášť v Argentině) jsou omezeny limitem - někde pouze 2000 ARS. S sebou tedy kromě hotovosti v USD vezměte platební kartu Visa či MasterCard, které slouží také jako finanční rezerva.
Ceny: Za fakultativní plavby dáte do 180 USD. Vaše další výdaje budou zejména za stravu. Ceny potravin i hotových jídel jsou v Chile i Argentině cca 1,5-2x vyšší než u nás, dražší jsou pak steaky. Výrazně dráž je v NP Torres del Paine, kde však máme v ceně plnou penzi, avšak třeba za pivo tam dáte až cca 4x více než u nás. Celkově se vybavte penězi jako byste jeli na dovolenou do západní Evropy. Minimální výdaje za jídlo jsou od cca 350 USD celkem, ovšem je to velmi individuální.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy treků a celé oblasti:
- Patagonia - trekking map 1 : 160 000, TerraQuest
- Chile South, Patagonia, 1 : 750 000 - 1:2 mil, ITM
- Chile, Patagonia 1 : 2,5 mil, Nelles

Knižní průvodci o zemi:
- Argentina - Rough Guide, Jota, česky, vyd. 2009
- Chile - Lonely Planet, Svojka, česky, vyd. 2013
- Chile and Easter Island - Lonely Planet, angl., vyd. 2018
- Argentina - Lonely Planet, angl., vyd. 2018

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení). Konkrétně stahujte tyto mapy:
Argentina - 2 provincie: Santa Cruz, Tierra del Fuego
Chile - 1 region: Region of Magallanes and Chilean Antarctica
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
https://www.openandromaps.org/en/downloads/south-and-middle-america
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ A INTERNET

Ve všech hostelech je možnost nabíjení baterií a elektrických zařízení. Problematické je nabíjení po 3 noci v NP Torres del Paine - zásuvky v chatách v omezeném množství jsou, ale primárně se k nim dostanou ubytovaní, nikoliv kempující. Pokud očekáváte, že budete potřebovat po tyto 4 dny zdroj elektrické energie, doporučujeme na tyto 4 dny power banku. Do Argentiny a Chile je potřeba adaptér - kromě evropských zásuvek najdete v Argentině i typ I http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=AR (tři hranaté kolíky ve tvaru obráceného Y); v Chile i typ L http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=CL (tři kulaté kolíky v řadě).
Mobilní síť je bezproblémová v civilizaci, signál není v horách v národních parcích. Záleží na vašem tarifu, ale obecně patří Argentina i Chile do nejdražší zóny pro mezinárodní hovory (60-70 Kč/min, SMS okolo 14 Kč). Mnoho hostelů má wifi, dokonce i na refugiích v NP Torres del Paine je možné si přístup k wifi zaplatit. Pokud chcete být nadstandardně online, je řešením koupení místní SIM karty s datovým balíčkem.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.
Zavazadla: Jako hlavní zavazadlo můžete mít batoh, ale je možný i kufr na kolečkách. (Všechna ubytování jsou v rozumné vzdálenosti od autobusu a ve městech se dá s kufříkem na ubytování pohodlně dojít). Jelikož nebereme kempovací vybavení, věci na vaření ani zásoby jídla, měli byste se v pohodě sbalit do středně velkého zavazadla - ten dáte do podpalubí letadla a při túrách ho necháte na hostelech. Na horské túry (včetně 4denního treku v Torres del Paine) i výlety a na palubu letadla je dále nutný menší, lehký, skladný batoh o objemu do 30 l.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 90 dní ode dne vstupu), adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební kartu na výběry z bankomatů, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny, adaptéry do zásuvky.
Co určitě nebereme!!!: Stan, karimatku, spacák, vařič, plynové bomby ani ešus!
Důležité upozornění!!!: V národních parcích na území Argentiny a Chile platí přísný zákaz kouření a to včetně elektronických cigaret. Porušení tohoto zákazu se velmi přísně trestá. Dále je v národních parcích přísně zakázáno používání dronů.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, čelovka, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), deštník do měst, chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do hor i na cesty, hlavně do spíše chladnějšího, horského, deštivého i větrného počasí, ale i do teplejšího, slunečného, letního počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále oblečení na noc, trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti chladu i slunci), lehčí rukavice, návleky přes boty(!).
Boty: Kvalitní pohorky, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je vhodné si vzít i lehčí tenisky nebo sandály - páskáče (do měst, na lehčí výlety…) a ultralehké přezůvky na hostely.
Strava: O stravě také viz kap. stravování. Můžete si vzít lžíci a kapesní multifunkční nožík. Dovoz stravy je velmi omezen, nesmíte přivézt hlavně žádné čerstvé potraviny, žádné mléčné ani masné výrobky. Bez problému lze mít v omezeném množství instantní potraviny v originálním balení, pár müsli tyčinek či jinou energetickou stravu. A trochu slivovice do hlavního zavazadla :-).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.