Ikonické horské špice Chile a Argentiny, ledovce a tučňáci
V Patagonii najdeme jedny z nejkrásnějších přírodních krajin světa. Hory zde byly vytvarovány do podoby bizarních věží, jejichž fotogeničnost umocňuje to správné sluneční světlo. Ledovce zde stékají z hor mnohem níže, než jsme zvyklí v Evropě a pod svými čely vytvářejí velká ledovcová jezera, po nichž plavou odlámané ledovcové kry. Pod horami rostou rozsáhlé pabukové pralesy s malinkými lístečky. Více na východě se rozšířila přirozeně bezlesá pampa. V ní žijí lamy guanako a pštrosům příbuzní nandu, v horách zahlédneme kroužící kondory, ve vodě bobry ve svých hradech, na mořských březích uvidíme lachtany a nejexotičtějšími tvory jsou určitě tučnáci magellanští tvořící rozsáhlé kolonie na mořských ostrovech či na pobřeží. Punc exotiky Patagonii dodávají superlativy „nejjižnější“ a ležící „na konci světa“. Kulturním obohacením oblasti je zcela dominantní španělština, argentinské tango a ty nejlepší steaky na světě.
Patagonie náleží Argentině i Chile, jejichž hranici několikrát přejedeme. Budeme se pohybovat v jižní Patagonii v Patagonských Andách a na ostrově Ohňová země, nejjižnějším cípu Ameriky, který od pevniny odděluje legendární Magalhãesův průliv. Z blízka uvidíme ty nejslavnější horské ikony - legendární masív Fitz Roy, ostrou špici Cerro Torre, trojzubec věží Torres del Paine či „rohy“ Cuernos del Paine. Nádherné hory jsou i na Ohňové zemi, kde se jmenují Fugeánské Andy. Budeme pozorovat odlamující se kry na ledovcových splazích, tím nejkrásnějším je Perito Moreno. Mezi túry jsou vloženy i lodní plavby - na „tučňáčí“ ostrov Isla Magdalena a po kanálu Beagle v Ushuaia, kudy se také vyráží na Antarktidu, která je odsud „jen“ dva dny plavby přes rozbouřený Drakeův průliv. Úvod a závěr obstará pobyt v hlavním městě Argentiny Buenos Aires.
Zájezd tvoří jednodenní túry v NP Los Glaciares a na Ohňové zemi a čtyřdenní přechod se středním batohem, slavný „W“ trek v NP Torres del Paine, při němž budeme spát v pronajatých stanech vybavených karimatkou (toto vybavení se nepřenáší) a dostaneme plnou penzi, v jednom ze tří kempů jsou na místě garantovány i spacáky, v ostatních dvou však nikoliv, proto je třeba počítat i s variantou, že si spacáky na treku ponesete. Mimo čtyřdenní přechod budeme spát v hostelech. Náročnost túr je střední. Převýšení na túrách je denně většinou mezi 500-1000 m nahoru a totéž dolů, na túrách strávíme denně nejčastěji 6-9 hodin včetně pauz (náročnost podrobněji). Některé dny je zařazena lehčí túra nebo odpočinkový poznávací program. Pojedeme v malé skupině většinou do 14 cestovatelů.
Průvodce: Marek Schauer
Průvodce: Lenka Franková
Průvodce: Lucie Dominiková
V civilizaci budeme ubytovaní 12x v čistých cestovatelských hostelech převážně ve vícelůžkových pokojích se společným sociálním zařízením (pokoje jsou převážně 6-8lůžkové, v Ushuaia 2-3lůžkové, někdy může vyjít sdílení pokoje i s někým mimo náš zájezd). Na čtyřdenním „W“ treku v Torres del Paine budeme spát 3x v pronajatých stanech s karimatkou (toto vybavení se nepřenáší), v jednom ze tří kempů jsou na místě vždy k dispozici spacáky, v dalších dvou ale bohužel nemohou být plně garantovány. Je proto třeba počítat i s variantou, že si spacáky budeme muset půjčit na místě před trekem a nést si je po celou dobu v batohu. Tuto informaci obdržíte v dostatečném předstihu, abyste tomu mohli přizpůsobit velikost svého batohu. V každém případě doporučujeme přibalit vlastní vložku do spacáku. Dále na W treku poneseme jeden studený oběd na den, oblečení a osobní věci na tento trek. Mnoho hostelů má wifi, dokonce i na refugiích v NP Torres del Paine je možné si přístup k wifi zaplatit. Pokud chcete být nadstandardně online, je řešením koupení místní SIM karty s datovým balíčkem.
Při přechodu po chatách („W“ trek) dostaneme na refugiích 3x plnou penzi - večeři, snídani a obědový balíček na túru. Mimo tento trek se budeme stravovat ve vlastní režii z lokálních zdrojů. Budeme využívat místních jídelen, bufetů, restaurací, fastfoodů nebo možnosti vlastního vaření v kuchyňce hostelu. Ceny potravin i hotových jídel jsou v Chile i Argentině cca 1,5-2x vyšší než u nás, dražší jsou pak steaky. Výrazně dráž je v NP Torres del Paine, kde však máme v ceně plnou penzi, avšak třeba za pivo tam dáte až cca 4x více než u nás. Dovoz stravy je velmi omezen, nesmíte přivézt hlavně žádné čerstvé potraviny, žádné mléčné ani masné výrobky. Bez problému lze mít v omezeném množství instantní potraviny v originálním balení, pár müsli tyčinek či jinou energetickou stravu. Minimální výdaje za jídlo jsou od cca 350 USD celkem, ovšem je to velmi individuální.
Doprava na místě: Z Buenos Aires doletíme do Patagonie místním letem do El Calafate a zpět do Buenos Aires poletíme z Ushuaia v Ohňové zemi. V Patagonii se budeme přepravovat turistickými autobusy a minibusy. V Buenos Aires budeme využívat taxi, metro, případně místní autobusy. Absolvujeme i několik plaveb, některé z nich jsou fakultativní.
Cestovní formality: Víza do Chile ani do Argentiny nejsou pro české ani slovenské občany potřeba. Je nutný cestovní pas s doporučenou platností alespoň 6 měsíců od předpokládaného vstupu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.