Patagonie - až na konec světa

Ikonické horské špice Chile a Argentiny, ledovce a tučňáci

V Patagonii najdeme jedny z nejkrásnějších přírodních krajin světa. Hory zde byly vytvarovány do podoby bizarních věží, jejichž fotogeničnost umocňuje to správné sluneční světlo. Ledovce zde stékají z hor mnohem níže, než jsme zvyklí v Evropě a pod svými čely vytvářejí velká ledovcová jezera, po nichž plavou odlámané ledovcové kry. Pod horami rostou rozsáhlé pabukové pralesy s malinkými lístečky. Více na východě se rozšířila přirozeně bezlesá pampa. V ní žijí lamy guanako a pštrosům příbuzní nandu, v horách zahlédneme kroužící kondory, ve vodě bobry ve svých hradech, na mořských březích uvidíme lachtany a nejexotičtějšími tvory jsou určitě tučnáci magellanští tvořící rozsáhlé kolonie na mořských ostrovech či na pobřeží. Punc exotiky Patagonii dodávají superlativy „nejjižnější“ a ležící „na konci světa“. Kulturním obohacením oblasti je zcela dominantní španělština, argentinské tango a ty nejlepší steaky na světě.

Patagonie náleží Argentině i Chile, jejichž hranici několikrát přejedeme. Budeme se pohybovat v jižní Patagonii v Patagonských Andách a na ostrově Ohňová země, nejjižnějším cípu Ameriky, který od pevniny odděluje legendární Magalhãesův průliv. Z blízka uvidíme ty nejslavnější horské ikony - legendární masív Fitz Roy, ostrou špici Cerro Torre, trojzubec věží Torres del Paine či „rohy“ Cuernos del Paine. Nádherné hory jsou i na Ohňové zemi, kde se jmenují Fugeánské Andy. Budeme pozorovat odlamující se kry na ledovcových splazích, tím nejkrásnějším je Perito Moreno. Mezi túry jsou vloženy i lodní plavby - na „tučňáčí“ ostrov Isla Magdalena a po kanálu Beagle v Ushuaia, kudy se také vyráží na Antarktidu, která je odsud „jen“ dva dny plavby přes rozbouřený Drakeův průliv. Úvod a závěr obstará pobyt v hlavním městě Argentiny Buenos Aires.

Zájezd tvoří jednodenní túry v NP Los Glaciares a na Ohňové zemi a čtyřdenní přechod se středním batohem, slavný „W“ trek v NP Torres del Paine, při němž budeme spát v pronajatých stanech vybavených karimatkou (toto vybavení se nepřenáší) a dostaneme plnou penzi, v jednom ze tří kempů jsou na místě garantovány i spacáky, v ostatních dvou však nikoliv, proto je třeba počítat i s variantou, že si spacáky na treku ponesete. Mimo čtyřdenní přechod budeme spát v hostelech. Náročnost túr je střední. Převýšení na túrách je denně většinou mezi 500-1000 m nahoru a totéž dolů, na túrách strávíme denně nejčastěji 6-9 hodin včetně pauz (náročnost podrobněji). Některé dny je zařazena lehčí túra nebo odpočinkový poznávací program. Pojedeme v malé skupině většinou do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. -2. den: Odlet z Prahy. Večerní nebo ranní přílet do argentinského hlavního města Buenos Aires, ubytování. Prohlídka - parlament a nejširší ulice světa 9 de Julio s obeliskem, růžový prezidentský palác Casa Rosada, moderní přístav Madero, atmosféra barevné čtvrti La Boca s argentinským tangem v uličce Caminito.
 • 3. den: Vnitrostátní přelet z Buenos Aires do jižní Patagonie - El Calafate. Přejezd autobusem okolo obrovských jezer Lago Argentino a Lago Viedma do El Chalténu (400 m), ubytování na 3 noci. Úvodní túra v NP Los Glaciares s výhledem na celý masív a na El Chaltén. (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 4. den: Celodenní trek k laguně Torre s vyhlídkou na ikonickou skalní špici Cerro Torre (3128 m), pokračování blíže pod věž ke stejnojmennému ledovci (800 m). Odpoledne návrat do El Chaltén. (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
 • 5. den: Úžasná celodenní túra k jezeru Laguna de los Tres (1170 m) s fantastickou vyhlídkou na legendární žulový štít Fitz Roy (3405 m). Zpět do Chalténu (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Navíc možná zacházka k laguně Piedras Blancas s výhledem na visutý ledovec (+2 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 6. den: Přejezd zpět do El Calafate, ubytování. Výlet k asi nejkrásnějšímu ledovci světa Perito Moreno s pozorováním odlamování obřích kusů ledu z ledovcového čela do terminálního jezera, tzv. telení ledovce. Pěší okruh po vyhlídkových terasách přímo naproti ledovci (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Fakultativně zážitková vyjížďka lodí po jezeře s ještě bližším pozorováním ledovce.
 • 7. den: Přejezd z Argentiny do chilského města Puerto Natales, ubytování. Odpolední procházka městem ležícím u mořského zálivu hluboce zařezaného do pevniny.
 • 8. den: Odjezd do světoznámého NP Torres del Paine, začátek slavného treku "W" - výstup údolím podél řeky Ascensio a na dechberoucí vyhlídku od laguny Torres (870 m) na jedny z nejkrásnějších hor světa - tři špice Torres del Paine. Nocování u refugia na kempovišti El Chileno nebo v kempu Central v pronajatých místních stanech. (dle kempu 7-9 hod, ↑  900-1000 m,↓  650-1000 m)
 • 9. den: Rezerva pro případný ranní výstup na vyhlídku na Torres del Paine. Túra okolo jezera Nordenskjöld s úžasnými výhledy na jezerní modř a okolní hory do kempu Frances či kempu Los Cuernos. (dle kempů 6-8 hod, ↑ 350-550 m, ↓ 400-750 m)
 • 10. den: Výstup údolím Valle Francés k panoramatické vyhlídce Británico (760 m) na barevné, divoce tvarované „rohy“ Cuernos del Paine (2400-2600 m). Sestup údolím zpět, trasa k refugiu s kempem Paine Grande na břehu dalšího modravého jezera Pehoé. (dle kempu 9-10 hod, ↑ 700-850 m, ↓ 800-900 m)
 • 11. den: Dokončení slavného „W“ treku - výstup okolo jezera Grey na vyhlídku (330 m) nad terminál rozpraskaného splazu stejnojmenného ledovce, z něhož se odlamují ledové kry do jezera. Zpět k jezeru Pehoé, přeplutí katamaránem (9 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Večerní návrat busem do Puerto Natales, ubytování.
 • 12. den: Přejezd autobusem drsnou pampou do Punta Arenas, ubytování. Fakultativně plavba na malý ostrov Isla Magdalena s kolonií tučňáků magellanských - při procházce kolonií k majáku mají tučňáci vždy přednost.
 • 13. den: Celodenní přejezd busem na ostrov Ohňová země - Tierra del Fuego, krátkým trajektem přeplutí Magalhãesova průlivu, návrat zpět do Argentiny. Příjezd do nejjižnějšího města světa Ushuaia, ubytování na 3 noci.
 • 14. den: Jednodenní túra v NP Tierra del Fuego - výstup pabukovými pralesy, přes rašeliniště a po suťové stezce na skvělý vyhlídkový vrchol Cerro Guanaco (973 m) - panorama Fugeánských And. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 15. den: Fakultativně plavba lodí po kanálu Beagle s pozorováním lachtanů, kormoránů, okolo ostrůvku s majákem, případně možno přidat i plavbu za tučňáky. Nebo výšlap nad Ushuaiu k ledovci Martial, odkud je skvělý výhled na město a průliv Beagle (4 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m).
 • 16. den: Pohodová túra k modravému jezírku Laguna Esmeralda (400 m) pod horami se soustavou atraktivních bobřích hrází (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Prohlídka Ushuaie, města „na konci světa“ s úžasnou polohu u mořského průlivu Beagle pod Fugeánskými Andami. Odlet do Buenos Aires, ubytování.
 • 17. den: Závěr v Buenos Aires. Dokončení prohlídky města - hrobkový hřbitov Recoleta, kde je pohřbená Evita i další argentinské osobnosti. Poslední nákupy a odlet z Argentiny.
 • 18. den: Návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

V civilizaci budeme ubytovaní 12x v čistých cestovatelských hostelech převážně ve vícelůžkových pokojích se společným sociálním zařízením (pokoje jsou převážně 6-8lůžkové, v Ushuaia 2-3lůžkové, někdy může vyjít sdílení pokoje i s někým mimo náš zájezd). Na čtyřdenním „W“ treku v Torres del Paine budeme spát 3x v pronajatých stanech s karimatkou (toto vybavení se nepřenáší), v jednom ze tří kempů jsou na místě vždy k dispozici spacáky, v dalších dvou ale bohužel nemohou být plně garantovány. Je proto třeba počítat i s variantou, že si spacáky budeme muset půjčit na místě před trekem a nést si je po celou dobu v batohu. Tuto informaci obdržíte v dostatečném předstihu, abyste tomu mohli přizpůsobit velikost svého batohu. V každém případě doporučujeme přibalit vlastní vložku do spacáku. Dále na W treku poneseme jeden studený oběd na den, oblečení a osobní věci na tento trek. Mnoho hostelů má wifi, dokonce i na refugiích v NP Torres del Paine je možné si přístup k wifi zaplatit. Pokud chcete být nadstandardně online, je řešením koupení místní SIM karty s datovým balíčkem.

Stravování

Při přechodu po chatách („W“ trek) dostaneme na refugiích 3x plnou penzi - večeři, snídani a obědový balíček na túru. Mimo tento trek se budeme stravovat ve vlastní režii z lokálních zdrojů. Budeme využívat místních jídelen, bufetů, restaurací, fastfoodů nebo možnosti vlastního vaření v kuchyňce hostelu. Ceny potravin i hotových jídel jsou v Chile i Argentině cca 1,5-2x vyšší než u nás, dražší jsou pak steaky. Výrazně dráž je v NP Torres del Paine, kde však máme v ceně plnou penzi, avšak třeba za pivo tam dáte až cca 4x více než u nás. Dovoz stravy je velmi omezen, nesmíte přivézt hlavně žádné čerstvé potraviny, žádné mléčné ani masné výrobky. Bez problému lze mít v omezeném množství instantní potraviny v originálním balení, pár müsli tyčinek či jinou energetickou stravu. Minimální výdaje za jídlo jsou od cca 350 USD celkem, ovšem je to velmi individuální.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Z Buenos Aires doletíme do Patagonie místním letem do El Calafate a zpět do Buenos Aires poletíme z Ushuaia v Ohňové zemi. V Patagonii se budeme přepravovat turistickými autobusy a minibusy. V Buenos Aires budeme využívat taxi, metro, případně místní autobusy. Absolvujeme i několik plaveb, některé z nich jsou fakultativní.

Cestovní formality: Víza do Chile ani do Argentiny nejsou pro české ani slovenské občany potřeba. Je nutný cestovní pas s doporučenou platností alespoň 6 měsíců od předpokládaného vstupu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Patagonie - až na konec světa

Patagonie - až na konec světa

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Kanada - národní parky Skalistých hor

Horská turistika v provinciích Britská Kolumbie a Alberta

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Peru - trekking v Andách

Přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků

Nepál - krajem Šerpů pod Everestem

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Nový Zéland - země Pána prstenů

Národní parky Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další