Informace k zájezdu
Picos de Europa - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Picos de Europa - horská turistika ( Španělsko, Evropa letecky, Letecké zájezdy, Turistika horská, Novinky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

V Picos de Europa absolvujeme jednodenní túry nižší až střední obtížnosti. Všechny trasy půjdeme nalehko, jen s malým batůžkem s nezbytnostmi na výlet daného dne. Jedná se o klasickou horskou turistiku po běžných horských stezkách a kamenitých úsecích, na trase nejsou žádné technicky obtížné partie. Denní převýšení je různorodé, nejčastěji mezi 500-1000 m nahoru a totéž dolů. Na túrách budeme většinu dní trávit mezi 5-8 hodinami včetně pauz. Téměř všechny túry lze zkracovat a kdykoliv je možné si zařadit individuální odpočinkový den.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://weather.com/cs-CZ/weather/tenday/l/4339648d6f0b8b0a0c6a9ef485dc6980e26e28931cda90b32d7227452da1091b
(Potes)
https://weather.com/cs-CZ/weather/tenday/l/95a207891d514a7b50a5dad771a3a8af85991ac2ba0522aaff199c578175d6c9
(Cangas de Onís)

V horách panuje velice proměnlivé počasí. Je potřeba se připravit na slunečné počasí a teploty kolem 25°C, ale zároveň i na větrné a deštivé počasí s teplotami kolem 10°C.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 EUR (euro) = 24,895 Kč
Výměna peněz: Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13 %.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a knižní průvodce:

 • Picos de Europa - W (El Cornion) 1:25000
 • Picos de Europa - central + E (Los Urrielles y Andara) 1:25000
 • Picos de Europa - W coast of Asturia 1:80000
 • Průvodce Picos de Europa s mapami anglicky, vydavatel: Craenen BBV distribuce, vydání 2016

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu: Španělsko, Severozápad: Asturie, Kantábrie a Španělsko, Střed: Kastílie a León.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské unii s jedinou výjimkou, a to Irsko. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Nemusíte tak kupovat žádnou redukci nebo adaptér.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadla: hlavní zavazadlo - cestovní taška/kufr či batoh/krosna (pouze nedoporučujeme veliký "lodní" kufr s ohledem na velikost kufrů půjčených aut a limity leteckých společností); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, adekvátní množství místní měny či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice - v horách je občas dost větrno s občasným deštíkem
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Španělsku - Madrid
Embajada de la República Checa
Avenida Pío XII, 22 - 24, 28016 Madrid
Tel: +34 91 353 1880, KO: +34 91 353 1897 - 96 - 80 (ústředna)
Fax: +34 91 353 1885
Nouzová linka: +34 69 998 2307
Email: madrid@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/madrid
Úřední hodiny velvyslanectví: 8,30-17,00 hod.
Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí, úterý a čtvrtek 10-12 hod., středa 10-14 hod.

Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112

Honorární konzulát České republiky - Bilbao
Plaza Venezuela n. 1, Principal, Derecha, 48001 Bilbao
tel.: +34 944 340 235
fax: +34 944 978 209
e-mail: bilbao@honorary.mzv.cz
Honorární konzul: pan Mikel Garteiz-Goxeaskoa Elguezabal
Působnost úřadu: Autonomní oblasti Baskicko a Navarra
Úřední hodiny: pátek 10-14 hod.

Časový posun oproti ČR: - 1 hod