Picos de Europa - horská turistika

"Španělské Dolomity", vápencové štíty, soutěsky a modravá jezera

Picos de Europa je prvním španělským národním parkem, který obdržel tuto katalogizaci. Místní mu říkají prostě Picos, tedy "Štíty" a tuto přezdívku mají právem. Toto vápencové pohoří se strmě zvedá nad pobřežím severního Španělska jako neprostupná mohutná stěna. Leží na styku španělských provincií Asturie, Kantábrie, Kastilie a Leónu a je tvořeno třemi masivy: masivem východním neboli Andara, masivem centrálním neboli Urrielo a masivem západním neboli Cornión. Přízračný kolos čnící nad Kantaberským mořem vítal po staletí jako první spatřená pevnina španělské námořníky vracející se z Ameriky do Evropy. Jedinečná je i krajina těchto hor, místním skalám se díky dokonalé bělosti vápence dává přívlastek vápencový „ledovec“. Je to svět divokých skal tyčících se až do výšek 2600 m. Čekají vás ohromující scenérie připomínající italské Dolomity, ovšem bez turistických zástupů.

Při jednodenních túrách navštívíme nejvyšší centrální část pohoří Urriello a západní část El Cornion. Startovním místem do střední a nejvyšší části Picos de Europa, označované jako Macizo Central (Centrální masiv, 2 650 m), bude pro nás část jménem Fuente Dé položená v impozantním ledovcovém kotli pod strmými skalními stěnami. Čekají nás výstupy pod nejvyššími štíty, výhledy na ikonu oblasti a známý vrchol Naranjo de Bulnes (2519 m), jehož přes půl kilometru vysoká západní stěna se při západu slunce zbarvuje do oranžova. Kochat se budeme i pohledy na nejvyšší vrchol pohoří Picos de Europa Torre de Cerredo (2648 m). Projdeme tím nejhezčím, co příroda v kantaberském pohoří stvořila, překrásnou soutěskou Garganta de Cares, oddělující navzájem oba masívy, kde nás cesta povede nad vysokými, kolmými srázy, pod nimiž burácí divoká zelenomodrá voda řeky Cares. V západní části horstva pak spatříme nádherná modravá jezera oblasti Covadonga - Enol a Ercina. Výjezdová silnice k těmto jezerům bývá často kláním jedné z etap slavného cyklistického závodu okolo Španělska - Vuelta. V závěru bude i prostor na koupání na pláži Kantaberského moře.

Čekají nás jednodenní túry střední obtížnosti nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku, na trase nejsou žádné technicky obtížné partie. Denní převýšení je různorodé, nejčastěji mezi 500-1000 m nahoru a totéž dolů. Na túrách budeme většinu dní trávit mezi 5-8 hodinami včetně pauz (náročnost podrobněji). Téměř všechny túry lze zkracovat a kdykoliv je možné si zařadit odpočinkový den. Ubytováni budeme na 2 místech se snídaní. Na místě se budeme dopravovat půjčenými auty. Pojedeme ve skupině do 16 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy s jedním přestupem do baskického města Bilbao. Přejezd auty (cca 2,5 hod) pod pohoří Picos de Europa, ubytování na 3 noci.
  • 2. den: Z Fuente Dé výjezd lanovkou k horní stanici lanovky El Cable (1823 m) pod horou Peňa Olvidada do oblasti krásných zelených údolí Puertos de Aliva s bělostnými štíty nad nimi a panoramatickými výhledy k jihu na Cordillera Cantabrica. Krátký výstup k Horcadina de Covarrobles (1925 m) a dále sestup po Ruta Puertos de Áliva horskými loukami zpět ke spodní části lanovky. (5-6 hod, ↑ 200 m, ↓ 1000 m)
  • 3. den: Další výjezd lanovkou z Fuente Dé a středně náročná túra divokým masívem Uriello do centra pohoří, měsíční krajinou vápencových skal k bizarnímu bivaku Cabaňa Veronica (2325 m). Ze sedla Horcados Rojos (2344 m) náročnější výstup v kamenitém terénu na vrchol Torre de Los Horcados Rojos (2506 m) s úžasnou odměnou spatřit Picos de Europa jako na dlani, včetně výhledu na nejvyšší Torre de Cerredo. Návrat zpět k horní stanici lanovky, dolů lanovkou. (6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Výjezd podzemní lanovkou z Puente Poncebos do Bulnes (600 m). Výstup na hřbet s kamennou vsí El Castillo, přes vesnici Bulnes na vyhlídku na ikonu oblasti - monumentální vápencový vrchol Naranjo de Bulnes. Dále do zeleného sedla Collado Pandébano (1212 m). Zpět do Bulnes a sestup roklí Canal del Texu do Poncebos (218 m) (5-6 hod, ↑ 700 m, ↓ 1100 m). Přejezd na ubytování do Cangas de Onis (cca 45 min) na 4 noci.
  • 5. den: Výjezd místním autobusem do masívu El Cornion. Pozvolný výstup od většího jezera Enol na refugio Vegarredonda (1410 m) k úžasné vyhlídce Mirador de Ordiales na vápencové hory a do kilometr hlubokého údolí přímo pod námi. Návrat zpět kolem druhého z modravých jezer (Ercina (7-8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Případně je možná lehčí varianta výšlapu, okruh kolem jezer, které tvoří dvě velké laguny ledovcového původu (3-4 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
  • 6. den: Nejznámější místní trek úchvatnou „Božskou“ soutěskou Garganta de Cares, místy hlubokou stovky metrů. Náročnější túra po stezce vysekané ve skále, přes tunely a mostky - průchod celým kaňonem z Puente Poncebos až do vsi Caín a zpět (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Trek je možný si i zkrátit a vydat se stejnou cestou zpět k autům.
  • 7. den: Odpočinkový den. Přejezd k zaslouženému závěrečnému koupání na pláži Kantaberského moře. Po cestě případné zastávky u krásné baziliky Covadonga a návštěva známé Svaté jeskyně Santa Cueva s fotogenickým vodopádem. Možnost plážové procházky. (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
  • 8. den: Přejezd zpět na letiště do Bilbaa (cca 2,5 hod) a odlet do Prahy s jedním přestupem.

Ubytování

3x v oblasti Lon/Potes na horské chatě ve 2-3lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Na chatě je i restaurace.
4x v oblasti Arriondas v hotelu ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Vedle hotelu je restaurace.
Na obou místech je wifi ve společných prostorách zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V obou ubytováních dostaneme dobrou snídani. Přes den se budeme stravovat z vlastních zdrojů, dokupování zásob na místě je po většinu dní možné. Obědy na túře je třeba mít vlastní studené. Na večeře je možné chodit do restaurací na ubytování či ve městě, ceny jsou cca 2x vyšší než u nás. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na místě není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě). Doporučujeme vzít si s sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty, které řídí průvodci.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Picos de Europa - horská turistika

Picos de Europa - horská turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

La Gomera a La Palma - horská turistika

Dobrodružné Kanárské ostrovy, sopky a hvězdy (Španělsko)

Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Vysoké hory, kaňony a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)