Picos de Europa

Horská turistika v pohoří Cordillera Cantabrica na severu Španělska

Národní park Picos de Europa - Evropské štíty leží na styku španělských provincií Asturie, Kantábrie, Kastilie a Leónu. Přízračný vápencový kolos čnící nad Kantaberským mořem vítal po staletí jako první spatřená pevnina španělské námořníky vracející se z Ameriky do Evropy - takto vzniknul unikátní název pohoří. Jedinečná je i krajina těchto hor, místním skalám se díky dokonalé bělosti vápence dává přívlastek vápencový „ledovec“. Je to svět divokých skal tyčících se až do výšek 2600 m.

Při jednodenních túrách navštívíme nejvyšší centrální část pohoří Urriello a západní část El Cornion. Čekají nás výstupy pod nejvyššími štíty, výhledy na ikonu oblasti - slavnou věž „bulneského pomeranče“ Naranjo de Bulnes (název dle oranžové barvy hory za úsvitu) i pohled na nejvyšší vrchol Torre de Cerredo (2648 m). Projdeme také tím nejhezčím, co příroda v Kantaberském pohoří stvořila - překrásnou soutěskou Cares oddělující navzájem oba masívy. V západní části horstva spatříme nádherná modravá jezera Covadonga - Enol a Ercina. Výjezdová silnice k těmto jezerům bývá často kláním jedné z etap slavného cyklistického závodu okolo Španělska - Vuelta. V závěru bude i prostor na koupání na pláži Kantaberského moře.

V Picos de Europa absolvujeme jednodenní túry nižší až střední obtížnosti nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku, na trase nejsou žádné technicky obtížné partie. Denní převýšení je různorodé, nejčastěji mezi 500-900 m nahoru a totéž dolů. Na túrách budeme většinu dní trávit mezi 5-7 hodinami včetně pauz. Téměř všechny túry lze zkracovat a kdykoliv je možné si zařadit odpočinkový den. Ubytovaní budeme na 2 místech, ve 2 hotelech se snídaní. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

S realizací leteckých zájezdů do Španělska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Španělsko je z hlediska Covidu bezpečná a pro turisty dlouhodobě otevřená destinace, služby, restaurace a ubytování fungují - platná opatření..
Aktuální povinnosti - vstup do Španělska: splnění jedné ze tří podmínek: dokončené očkování, negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), prodělání Covidu v minulých 6 měsících; výjimka pro děti do 12 let; pro všechny povinné vyplnit elektronický sanitární formulář. Při návratu do ČR je třeba: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu.


Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do baskického města Bilbao. Severním Španělskem dojezd pod pohoří Picos de Europa, ubytování na 3 noci.
 • 2. den: Z Fuente Dé výjezd lanovkou k horní stanici lanovky El Cable (1823 m) pod horou Peňa Olvidada do oblasti krásných zelených údolí Puertos de Aliva s bělostnými štíty nad nimi a panoramatickými výhledy k jihu na Cordillera Cantabrica. Krátký výstup k Horcadina de Covarrobles (1925m) a dále sestup po Ruta Puertos de Áliva horskými loukami do Fuente Dé. (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 900 m)
 • 3. den: Další výjezd lanovkou a středně náročná túra divokým masívem Uriello do centra pohoří, měsíční krajinou vápencových skal k bizarnímu bivaku Cabaňa Veronica (2325 m). Ze sedla Horcados Rojos (2344 m) pro zájemce možnost náročnějšího výstupu v kamenitém terénu na vrchol Torre de Los Horcados Rojos (2506 m) s úžasnou odměnou spatřit Picos de Europa jako na dlani, včetně výhledu na nejvyšší Torre de Cerredo i slavnou věž Naranjo de Bulnes. Návrat zpět k horní stanici lanovky, dolů lanovkou. (5-6 hod, ↑ 600-750 m, ↓ 600-750 m)
 • 4. den: Výjezd podzemní lanovkou z Puente Poncebos do Bulnes (600 m). Výstup na hřbet s kamennou vsí El Castillo, přes vesnici Bulnes na vyhlídku na ikonu oblasti - monumentální věž Naranjo de Bulnes. Dále do zeleného sedla Collado Pandébano (1212 m). Zpět do Bulnes a sestup roklí Canal del Texu do Poncebos (218 m) (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 1050 m). Přejezd na ubytování do Cangas de Onis, 4 noci po sobě.
 • 5. den: Nejznámější místní trek úchvatnou „Božskou“ soutěskou Garganta de Cares, místy hlubokou stovky metrů. Túra po stezce vysekané ve skále, přes tunely a mostky - průchod celým kaňonem z Puente Poncebos do vsi Caín a zpět. (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
 • 6. den: Výjezd místním autobusem do masívu El Cornion. Pozvolný výstup od jezera Enol na refugio Vegarredonda (1410 m) k úžasné vyhlídce Mirador de Ordiales na vápencové hory a do kilometr hlubokého údolí přímo pod námi. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 7. den: Další výjezd místním autobusem. Kratší túra kolem nádherných modravých jezer Covadonga - Enol a Ercina, vychutnání si těch nejlepších výhledů na jezera (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Po cestě zpět zastávka u krásné baziliky Covadonga a návštěva známé Svaté jeskyně Santa Cueva s fotogenickým vodopádem. Gotický most z 13. století v Cangas de Onis. Zasloužené závěrečné koupání na pláži Kantaberského moře.
 • 8. den: Návrat zpět na letiště do Bilbaa a odlet do Prahy.

Ubytování

7x v čistých cestovatelských hotelech na dvou místech. První ubytování - 3 noci v hotelu Valdecoro Potes, druhé ubytování - 4 noci v hotelu Cangas de Onis Center. Jedná se o 2-4 lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

V obou hotelech dostaneme jednoduchou snídani. Další stravování je ve vlastní režii. Na večeře je možné chodit do restaurací v hotelech či ve městě, ceny jsou cca 2x vyšší než u nás. Obědy na túře je třeba mít vlastní studené, dokupování zásob na místě je po většinu dní možné.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2400 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní doklady: Španělska je členem EU, k překročení hranic postačuje platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 03.07.2022 - 10.07.2022
 • 8 dní
 • Číslo: 4771
 • 28 500 Kč
 • Rezervace

Picos de Europa

Picos de Europa

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Azorské ostrovy - horská turistika

Sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial

Pyreneje

Hory, národní parky, kaňony a památky Aragonie

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Gran Canaria - horská turistika

Divoké pobřeží, sopky, písečné duny a jedinečná příroda

Kréta - pohodová turistika

Největší řecký ostrov s ohromující rozmanitostí, mýty a legendami