Picos de Europa - horská turistika

Pohořím Cordillera Cantabrica na severu Španělska

Národní park Picos de Europa - Evropské štíty leží na styku španělských provincií Asturie, Kantábrie, Kastilie a Leónu. Přízračný vápencový kolos čnící nad Kantaberským mořem vítal po staletí jako první spatřená pevnina španělské námořníky vracející se z Ameriky do Evropy - takto vzniknul unikátní název pohoří. Jedinečná je i krajina těchto hor, místním skalám se díky dokonalé bělosti vápence dává přívlastek vápencový „ledovec“. Je to svět divokých skal tyčících se až do výšek 2600 m.

Při jednodenních túrách navštívíme nejvyšší centrální část pohoří Urriello a západní část El Cornion. Čekají nás výstupy pod nejvyššími štíty, výhledy na ikonu oblasti - slavnou věž „bulneského pomeranče“ Naranjo de Bulnes (název dle oranžové barvy hory za úsvitu) i pohled na nejvyšší vrchol Torre de Cerredo (2648 m). Projdeme také tím nejhezčím, co příroda v Kantaberském pohoří stvořila - překrásnou soutěskou Cares oddělující navzájem oba masívy. V západní části horstva spatříme nádherná modravá jezera Covadonga - Enol a Ercina. Výjezdová silnice k těmto jezerům bývá často kláním jedné z etap slavného cyklistického závodu okolo Španělska - Vuelta. V závěru bude i prostor na koupání na pláži Kantaberského moře.

V Picos de Europa absolvujeme jednodenní túry nižší až střední obtížnosti nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku, na trase nejsou žádné technicky obtížné partie. Denní převýšení je různorodé, nejčastěji mezi 500-900 m nahoru a totéž dolů. Na túrách budeme většinu dní trávit mezi 5-7 hodinami včetně pauz. Téměř všechny túry lze zkracovat a kdykoliv je možné si zařadit odpočinkový den. Ubytováni budeme na 2 místech, ve 2 hotelech se snídaní. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy do baskického města Bilbao. Severním Španělskem dojezd pod pohoří Picos de Europa, ubytování na 3 noci.
  • 2. den: Z Fuente Dé výjezd lanovkou k horní stanici lanovky El Cable (1823 m) pod horou Peňa Olvidada do oblasti krásných zelených údolí Puertos de Aliva s bělostnými štíty nad nimi a panoramatickými výhledy k jihu na Cordillera Cantabrica. Krátký výstup k Horcadina de Covarrobles (1925 m) a dále sestup po Ruta Puertos de Áliva horskými loukami do Fuente Dé. (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 900 m)
  • 3. den: Další výjezd lanovkou a středně náročná túra divokým masívem Uriello do centra pohoří, měsíční krajinou vápencových skal k bizarnímu bivaku Cabaňa Veronica (2325 m). Ze sedla Horcados Rojos (2344 m) pro zájemce možnost náročnějšího výstupu v kamenitém terénu na vrchol Torre de Los Horcados Rojos (2506 m) s úžasnou odměnou spatřit Picos de Europa jako na dlani, včetně výhledu na nejvyšší Torre de Cerredo i slavnou věž Naranjo de Bulnes. Návrat zpět k horní stanici lanovky, dolů lanovkou. (5-6 hod, ↑ 600-750 m, ↓ 600-750 m)
  • 4. den: Výjezd podzemní lanovkou z Puente Poncebos do Bulnes (600 m). Výstup na hřbet s kamennou vsí El Castillo, přes vesnici Bulnes na vyhlídku na ikonu oblasti - monumentální vápencový vrchol Naranjo de Bulnes. Dále do zeleného sedla Collado Pandébano (1212 m). Zpět do Bulnes a sestup roklí Canal del Texu do Poncebos (218 m) (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 1050 m). Přejezd na ubytování do Cangas de Onis, 4 noci po sobě.
  • 5. den: Nejznámější místní trek úchvatnou „Božskou“ soutěskou Garganta de Cares, místy hlubokou stovky metrů. Túra po stezce vysekané ve skále, přes tunely a mostky - průchod celým kaňonem z Puente Poncebos do vsi Caín a zpět. (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
  • 6. den: Výjezd místním autobusem do masívu El Cornion. Pozvolný výstup od jezera Enol na refugio Vegarredonda (1410 m) k úžasné vyhlídce Mirador de Ordiales na vápencové hory a do kilometr hlubokého údolí přímo pod námi. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 7. den: Další výjezd místním autobusem. Kratší túra kolem nádherných modravých jezer Covadonga - Enol a Ercina, vychutnání si těch nejlepších výhledů na jezera (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Po cestě zpět zastávka u krásné baziliky Covadonga a návštěva známé Svaté jeskyně Santa Cueva s fotogenickým vodopádem. Gotický most z 13. století v Cangas de Onis. Zasloužené závěrečné koupání na pláži Kantaberského moře.
  • 8. den: Návrat zpět na letiště do Bilbaa a odlet do Prahy.

Ubytování

7x v jednoduchých, ale čistých cestovatelských hotelech na dvou místech. První ubytování - 3 noci v Potes/Ojedo, druhé ubytování - 4 noci v oblasti Covadonga/Cangas de Onís. Jedná se o 2-4 lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Na obou místech je zdarma dostupné wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V obou hotelech dostaneme jednoduchou snídani. Přes den se budeme stravovat z vlastních zdrojů, dokupování zásob na místě je po většinu dní možné. Obědy na túře je třeba mít vlastní studené. Na večeře je možné chodit do restaurací v hotelech či ve městě, ceny jsou cca 2x vyšší než u nás. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na místě není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě). Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2800 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Picos de Europa - horská turistika

Picos de Europa - horská turistika

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Gran Canaria - horská turistika

Nejkrásnějším z Kanárských ostrovů s jedinečnou přírodou (Španělsko)