Informace k zájezdu
Podkarpatská Rus MTB

Úvodní stránka zájezdu Podkarpatská Rus MTB ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, MTB speciality, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Na kole se budeme pohybovat v horském náročném terénu, většinou mimo asfalt (kromě některých dojezdů). Budeme jezdit po hladkých i rozbitých vozových cestách, pasteveckých pěšinách a nevyhneme se kamenitým sjezdům. Některé sjezdy jsou velmi prudké (někteří možná chvíli kolo povedou), stejně tak některé výjezdy bude nutné díky prudkému sklonu tlačit (alespoň chvíli bude tlačit každý). Ale celková technická náročnost je častěji daná sklonem než povrchem cest. Mnoho tras (především vozových hliněných cest) je sjízdná pouze za sucha, pokud by trvale pršelo, budeme volit alternativní trasy. S ohledem na terén na tento zájezd nedoporučujeme elektrokola. Délka etap je 30-60 km s převýšením 600-1600 m nahoru a 1500-1800 m dolů. Díky několika výjezdům gruzavikem nebo lanovkou si ušetříme nastoupané metry a síly na zbytek etapy. Nezbytné je horské kolo s terénními plášti (širší výhodou) a kvalitní odpružená vidlice (full je výhodou). Všechny etapy jedeme nalehko (jen s věcmi potřebnými na jeden den). Naše věci budeme mít na ubytování, s autobusem se přes den nepotkáme.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/weather/Kvasy/ (Kvasy)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla 2061 m),
https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-696881/Ukraine/Transcarpathia/Podobovets (Podobovec 672 m)
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci mohou klesnout i pod 5 °C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách mohou být nižší než v ČR nebo se blíží cenám u nás, v závislosti od navštívené oblasti. Příklady cen v hřivnách (UAH): pivo 30-50 UAH, víno stejně jako u nás (v obchodě 60 UAH, v hospodě až 300), vodka 50-90 UAH/láhev, šampus 90 UAH, cigarety 10-50 UAH, jídlo v hospodě 80-200 UAH, šašlik 60-100 UAH/100 g, tzn. porce 250 g cca 180 UAH.
Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven je nejvhodnější EURO nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky), které lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic, nebo i ve větších městech (Mukačevo, Chust, Jasiňa …) případně i v místě ubytování. S sebou doporučujeme obdobný obnos, jaký byste utratili za týdenní dovolenou v ČR. Vždy však záleží, kolik budete utrácet za ukrajinské pochutiny a suvenýry (příležitostí k tomu bude dost). Na útratu (jídlo, pití, vstupy, …) lze doporučit částku cca 100 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.

Z knižních průvodců doporučujeme:
Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011. Oblast druhé řásti zájezdu je podrobně popsaná zde: Petr Stavinoha a Martin Mitáš Podkarpatská Rus - Verchovina, Freytag Bernd, 2018

V chytrých telefonech doporučujeme používat aplikaci mapy.cz. Aplikaci si stáhněte. V menu zvolte Offline mapy, vyberte Ukrajinu a stáhněte si mapy Zakarpatská, Lvovská, Ivanofrankovská a Černovická oblast do vašeho telefonu. Získáte tak kvalitní a ověřené mapové pokrytí celé navštívené oblasti.

PŘEPRAVA KOL

Na všechny cyklozájezdy na Ukrajinu přepravujeme kola přímo v autobuse (s vlekem za autobusem je vjezd na Ukrajinu zakázán). Díky menším otřesům uvnitř autobusu se jedná o přepravu šetrnější, než na vleku, ale vyžaduje určitou přípravu kola. Kola budou přepravována v busu ve speciálních cyklovacích. Z kola je třeba demontovat přední kolo a většinou i oba blatníky. Pokud vlastníte kola s dlouhými rámy, je potřeba pro uložení do vaku demontovat i zadní kolo (demontovaná přední případně zadní kola se vkládají také do vaku společně s rámem. Ve vacích jsou k tomu všité speciální kapsy). U kol s kotoučovými brzdami je nutné vložit klínek mezi brzdové desky zabraňující jejich zavzdušnění.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas, adekvátní množství cizí měny a příp. platební karta (zejména na výběr z bankomatu), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění. výloh, evropský průkaz zdravot. pojištění, malý batoh cca 10-20 l na jednodenní vyjížďky na kole, cyklistická přilba (povinná), kvalitní zámek na kolo.
Doporučené vybavení: Cyklorukavice, cyklistické brýle, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy, GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo - kolo určené pro jízdu převážně v terénu, je vybaveno plášti s hrubým vzorkem a odpruženou přední vidlicí a někdy i odpruženou zadní stavbou, celoodpružené (full) je výhodou. Elektrokola na tento zájezd nedoporučujeme.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větruodolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu.
Strava: Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo je ideální dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.