Informace k zájezdu
Podkarpatská Rus MTB

Úvodní stránka zájezdu Podkarpatská Rus MTB ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, MTB speciality, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Na kole se budeme pohybovat v horském náročném terénu, většinou mimo asfalt (kromě některých dojezdů). Budeme jezdit po hladkých i rozbitých vozových cestách, pasteveckých pěšinách a nevyhneme se kamenitým sjezdům. Některé sjezdy jsou velmi prudké (někteří možná chvíli kolo povedou), stejně tak některé výjezdy bude nutné díky prudkému sklonu tlačit (alespoň chvíli bude tlačit každý). Ale celková technická náročnost je častěji daná sklonem než povrchem cest. Mnoho tras (především vozových hliněných cest) je sjízdná pouze za sucha, pokud by trvale pršelo, budeme volit alternativní trasy. S ohledem na terén na tento zájezd nedoporučujeme elektrokola. Délka etap je 30-60 km s převýšením 600-1600 m nahoru a 1500-1800 m dolů. Díky několika výjezdům gruzavikem nebo lanovkou si ušetříme nastoupané metry a síly na zbytek etapy. Nezbytné je horské kolo s terénními plášti (širší výhodou) a kvalitní odpružená vidlice (full je výhodou). Všechny etapy jedeme nalehko (jen s věcmi potřebnými na jeden den). Naše věci budeme mít na ubytování, s autobusem se přes den nepotkáme.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (MTB) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/weather/Kvasy/ (Kvasy)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla 2061 m),
https://www.yr.no/sted/Ukraina/Zakarpattia/Podobovets%E2%80%99/ (Podobovec 672 m)
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci mohou klesnout i pod 5 °C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Peníze budete potřebovat na lanovku na Boržavu (cca 80 UAH), na vstupné (kostel v Koločavě, hrad Palanok, vodopád Šipot - celkem cca 150 UAH), na případný další vývoz gruzavikem (cca 150 UAH), na suvenýry a na nákup potravin a útratu za jídlo a pití v hospůdkách. Také viz kap. stravování. Na Podkarpatské Rusi je každopádně levněji než v ČR, což ještě zvýrazňuje strmý pád ukrajinské měny v posledních letech. S sebou doporučujeme na nákup jídla a návštěvu restaurací obnos o něco menší, než jaký byste za tyto věci utratili na obdobné dovolené v ČR - je to hodně individuální, útrata záleží opravdu jen na vašich chutích a potřebách. K předpokládané útratě si vezměte určitě i finanční krizovou rezervu - kolem 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Ukrajinská měna se jmenuje HŘIVNA = UAH (= 100 kopějek) a u nás ji seženete jen těžko. Měna v posledních letech silně devalvuje. S sebou tedy EUR (jen bankovky) nebo USD (jen nové bankovky - od roku 2006). Peníze vyměníme hned druhý den zájezdu ve směnárnách v Chustu. Nebo můžete tamtéž vybrat peníze kartou z bankomatu. Kromě cesty tam a zpět na benzinkách nelze téměř nikde platit kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Aurius: Černá Hora, Svidovec 1 : 50 000,
• Aurius: Svidovec, polonina Krásná 1 : 50 000,
• Aurius: Borzhava 1 : 50 000
Nakladatelství Aurius vydalo více kvalitních map oblasti, některé se ale přestaly tisknout a jsou dostupné jen z posledních skladových zásob. Výše uvedené mapy z let 2013 - 2014, které pokrývají náš přechod hor, by nyní měly být v některých e-shopech dostupné.

Alternativa pro východní část Zakarpatí:
Dimap: Východní Karpaty 1 : 50 000 (Svidovec, Černohorská polonina, Rachovské hory), o něco horší, ale stále kvalitní turistická mapa, vydání 2008

Dimap: Zakarpatská oblast 1 : 250 000 - automapa

Z knižních průvodců doporučujeme:
Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Na všechny cyklozájezdy na Ukrajinu přepravujeme kola přímo v autobuse (s vlekem za autobusem je vjezd na Ukrajinu zakázán). Díky menším otřesům uvnitř autobusu se jedná o přepravu šetrnější, než na vleku, ale vyžaduje určitou přípravu kola. Kola budou přepravována v busu ve speciálních cyklovacích. Z kola je třeba demontovat přední kolo a většinou i oba blatníky. Pokud vlastníte kola s dlouhými rámy je potřeba pro uložení do vaku demontovat i zadní kolo (demontovaná přední případně zadní kola se vkládají také do vaku společně s rámem. Ve vacích jsou k tomu všité speciální kapsy). U kol s kotoučovými brzdami je nutné vložit klínek mezi brzdové desky zabraňující jejich zavzdušnění.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas, adekvátní množství cizí měny a příp. platební karta (zejména na výběr z bankomatu), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění. výloh, evropský průkaz zdravot. pojištění, malý batoh cca 10-20 l na jednodenní vyjížďky na kole, cyklistická přilba (povinná), kvalitní zámek na kolo.
Doporučené vybavení: Cyklorukavice, cyklistické brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy, GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo - kolo určené pro jízdu převážně v terénu, je vybaveno plášti s hrubým vzorkem a odpruženou přední vidlicí a někdy i odpruženou zadní stavbou, celoodpružené (full) je výhodou. Elektrokola na tento zájezd nedoporučujeme.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu.
Strava: Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo je ideální dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.