Informace k zájezdu
Portugalsko - Rota Vicentina

Úvodní stránka zájezdu Portugalsko - Rota Vicentina ( Portugalsko, Přechody hor, Evropa letecky, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Jedná se o osmidenní přechod ve středně náročném terénu po pobřežních stezkách a útesech (počítejte s všudypřítomným pískem). Na cestě budeme se všemi svými věcmi sbalenými v příručním zavazadle do 8/10 kg na zádech). Denně strávíme na túrách 5-9 hodin včetně přestávek a zdoláme převýšení v průměru 400 metrů. Na túrách se nevyskytují žádné technicky náročnější partie, některá místa kolem útesů jsou mírně exponovaná, nicméně bezpečná a zvládnou je běžní turisté.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat zde:
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/po%C4%8Das%C3%AD-na-14-dn%C3%AD/sagres_portugalsko_2263650 - Sagres
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/po%C4%8Das%C3%AD-na-14-dn%C3%AD/cercal_portugalsko_2269413 - Cercal
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/po%C4%8Das%C3%AD-na-14-dn%C3%AD/lisabon_portugalsko_2267057 - Lisabon

Počasí na konci března a začátku dubna je velice příjemné pro náš trek. Denní teploty se pohybují kolem 20°C, je dostatek příjemného jarního slunce (někdy sluníčko trochu i "peče"), ale počítejte i s pobřežním chladnějším větrem (umí zastudit ve stínu). Znovuzrozená krajina a intenzita barev a vůní dělají z jara jedno z nejlepších období k návštěvě této oblasti.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 EUR (euro) = 25,330 Kč
Výměna peněz: Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13 %.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Portugalsko jih - Alentejo 1:300.000 mapa, TURINTA
 • Portugalsko - Algarve 1:176.000 mapa, TURINTA

Knižní průvodci:

 • Nakladatelství Cicerone, 2019: Portugal´s Rota Vicentina (anglicky)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout offline mapu: Portugalsko

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské unii s jedinou výjimkou, a to Irsko. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Nemusíte tak kupovat žádnou redukci nebo adaptér.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadlo: Batoh o objemu cca 30 l (max 8 kg). Dbejte pokynů pro příruční zavazadla níže. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadla lehké a mobilní.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, adekvátní množství místní měny či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem (hodí se i 50, sunblock na rty, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, vhodné jsou návleky na boty (nejsou nutné, jen kvůli písku v botách)
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

Kompletní informace platné pro Portugalsko naleznete zde:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/portugalsko/cestovani/duty.html

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Lisabonu:
Rua Pêro de Alenquer, 14
1400-294 Lisboa
Tel.: +351 213 010 487
Fax: +351 213 010 629
E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz
Konzulární hodiny pro veřejnost: Po - Čt, 9:00 - 12:00
Pro naléhavé případy, mimo pracovní dobu úřadu, je určen pohotovostní mobilní telefon +351 919 319 422.

Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112

Časový posun oproti ČR: - 1 hod