Informace k zájezdu
Pyreneje

Úvodní stránka zájezdu Pyreneje ( Francie, Španělsko, Turistika nenáročná, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Užijeme si jednodenní horské túry proložené méně náročnými výlety a poznáváním. Na túry budeme vyrážet nalehko jen s malým batůžkem na den, všechny ostatní věci budeme mít uloženy v kempu či v autobuse. Hlavní túry jsou středně náročnou turistikou po horských stezkách, které jsou v Pyrenejích většinou kamenité. Skalnaté náročnější partie jsou vzácně jen na několika málo krátkých úsecích (výjimkou je výstup na Pico de Aneto, viz níže). Ve dnech, kdy je program náročnější, je vždy možné si zvolit mezi variantami: náročnější a delší túra (převýšení 800-1500 m nahoru a totéž dolů, délka túry 7-10 hod) či pohodovější, kratší a fyzicky méně náročná túra (převýšení 200-600 m nahoru a totéž dolů, délka túry 3-6 hod). Kteroukoliv túru lze vynechat a zařadit si vlastní program či odpočinek.

Nejnáročnější je výstup na vrchol Pico de Aneto (náročnost 4), který však absolvovat nemusíte; ledovec na Anetu lze přejít pouze za použití cepínu a stoupacích želez (maček), které lze upevnit jen na vysokou a pevnou trekingovou obuv. Pro výstup na vrchol jsou povinné mačky, cepín a přilba (průvodci případně seznámí ty méně zkušené s používáním). Mačky, cepín a přilbu vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Upozorňujeme, že nesmeky v žádném případě nenahrazují mačky, stejně tak turistické hole nenahrazují cepín!

Autobus zůstává s naším zájezdem, budeme se s ním setkávat každý den.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Chamonix: http://www.chamonix.net/english/weather/forecast.htm
Ordesa: http://www.accuweather.com/en-us/es/aragon/ordesa/quick-look.aspx
Pico de Aneto:
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-d-Aneto/forecasts/3404

I přes jižní geografickou polohu Pyrenejí je počasí v horách velmi proměnlivé. Může nás potkat několik dní stabilnějšího slunečného počasí ale i přechody front a vytrvalejší déšť či náhlé silné bouřky. V nejvyšších polohách může i nasněžit. Rozsah možných denních teplot je obrovský - od teplot pod bodem mrazu nejen ve vyšších polohách hor až po vedra v nižších polohách či údolích. Je nutné být připraven na velké extrémy.

Vzhledem k časnému termínu zájezdu je možné, že se ve vyšších polohách ještě bude vyskytovat sníh, o čemž vás bude vždy zavčas informovat průvodce zájezdu. V těchto místech pak bude záhodné využít mačky (platí o těch, co se chystají na výstup na Pico de Aneto), případně nesmeky, které pro všechny případy doporučujeme přibalit všem, kteří na tento výstup neaspirují. S termínem také souvisí možné nižší teploty nejenom v horách, což je samozřejmost, ale i v údolích.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,350 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR. Na místě je platba kartou a výběr hotovosti z bankomatů možný pouze v některé dny. Pro výběr hotovosti z bankomatu jde o 2. den v Chamonix, 4. den v Lourdách, 7. den v Benasque, ke konci akce v Andoře a v Monaku. Platbu kartou lze nejvíce využít po cestě na benzínkách a při pobytu mimo Pyreneje - v Chamonix (lanovky, obchody), v Andoře (nákupy) a Monaku; v samotných Pyrenejích jsou možnosti platby kartou omezené, zejména na město Benasque.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Mt Blanc:

 • Chamonix č. 3630 OT 1 : 25 000 (IGN)

Pyreneje:

 • Ordesa y Monte Perdido 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina),
 • Aneto, Maladeta 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina).

Knižní průvodci:

 • Ivo Petr - Španělské hory (nakl. Mirago, kroužková vazba)
 • Rough Guide: Pyreneje

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro potřeby zobrazení map v oblastech, ve kterých se budeme pohybovat, není třeba stahovat mapy celého Španělska, ale pouze jeden dotčený region, kterým je Aragonie (Severovýchod). Pro potřeby zobrazení offline map v Andorře je pak nutné stáhnout mapu i této země.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10 - 400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Nabíjení telefonů je v kempech možné na veřejných místech, případně v kuchařském stanu, bude-li na to kapacita.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování zvolte adekvátní velikost stanu (pro jednotlivce či dvojice malý nebo max. střední stan). Náš autobus nikdy nezajede až zcela do kempu, s dopravou zavazadel na místo nám někdy může pomoci místní auto. Spíše je třeba počítat s tím, že zavazadlo si na 300-500 m vzdálené místo donesete sami, což je rychlejší a operativnější, volte proto raději klasický větší batoh. Na tento zájezd nejsou vhodné kufry na kolečkách (ke kempovacímu místu nevede hladký asfalt) ani obtížně přenosné cestovní tašky.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Nocování:
  • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
  • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
  • spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 5 °C)
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), návleky na boty. Pro výstup na Pico de Aneto jsou povinné mačky a turistický cepín. Těm, co neplánují výstup na Pico de Aneto, a nebudou tak mít povinnou výbavu, doporučujeme přibalit nesmeky pro případ výskytu sněhu ve vyšších nadmořských výškách.
 • Strava: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka, energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Do Andorry se doporučuje cestovat s platným cestovním pasem, jelikož občané ČR mohou podle platné andorrské a české legislativy vstupovat na území Andorry jen s tímto dokladem, více informací zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/andorra/cestovani/documents.html

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Francii
Ambassade de la République Tchèque
15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris
Tel: +331/40651300,
sekretariát - 40651301
Fax: +331/40651313
Nouzová linka +33/607764394
Email: paris@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/paris
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-13.00, 13.30-17.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 09.00-13.00, 13.00-17.30

Konzulární oddělení velvyslanectví ČR ve Francii
18, rue Bonaparte, 75006 Paris
Tel: +33/144320200
Fax: +331/44320212
Nouzová linka: +33/607764394
Email: consulate.paris@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/paris
Úřední hodiny pro veřejnost: po-st, pá 09.30-12.30

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc (SAMU) 15, Policie - pohotovostní služba 17, Hasiči 18, SOS linka 112


Velvyslanectví ČR ve Španělsku - Madrid
Embajada de la República Checa
Avenida Pío XII, 22 - 24, 28016 Madrid
Tel: +34 91 353 1880, KO: +34 91 353 1897 - 96 - 80 (ústředna)
Fax: +34 91 353 1885
Nouzová linka: +34 69 998 2307
Email: madrid@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/madrid
Úřední hodiny velvyslanectví: 8,30-17,00 hod.
Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí, úterý a čtvrtek 10-12 hod., středa 10-14 hod.

Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112