Informace k zájezdu
Pyreneje

Úvodní stránka zájezdu Pyreneje ( Španělsko, Francie, Turistika horská, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Užijeme si jednodenní horské túry proložené méně náročnými výlety a poznáváním. Na túry budeme vyrážet nalehko jen s malým batůžkem na den, všechny ostatní věci budeme mít uloženy v kempu či v busu. Hlavní túry jsou středně náročnou turistikou po horských stezkách, které jsou v Pyrenejích většinou kamenité. Skalnaté náročnější partie jsou vzácně jen na několika málo krátkých úsecích (výjimkou je výstup na Pico de Aneto, viz níže). Ve dnech, kdy je program náročnější, je vždy možné si zvolit mezi variantami: náročnější a delší túra (převýšení 800-1500 m nahoru a totéž dolů, délka túry 7-10 hod) či pohodovější, kratší a fyzicky méně náročná túra (převýšení 200-600 m nahoru a totéž dolů, délka túry 3-6 hod). Kteroukoliv túru lze vynechat a zařadit si vlastní program či odpočinek. Nejnáročnější je výstup na vrchol Pico de Aneto (náročnost 4), který však absolvovat nemusíte; ledovec na Anetu lze přejít jedině v mačkách a s cepínem, obojí je pro výstup povinné (průvodci seznámí ty méně zkušené s používáním). Mačky a cepín vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Autobus zůstává s naším zájezdem, budeme se s ním setkávat každý den.

Pokud budete absolvovat náročnější verzi túr, pak vzhledem k nadmořské výšce nad 3000 m a chůzi po ledovci na Anetu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Chamonix: http://www.chamonix.net/english/weather/forecast.htm
Ordesa: http://www.accuweather.com/en-us/es/aragon/ordesa/quick-look.aspx
Pico de Aneto:
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-d-Aneto/forecasts/3404
I přes jižní geografickou polohu Pyrenejí je počasí v horách velmi proměnlivé. Může nás potkat několik dní stabilnějšího slunečného počasí nebo přechody front a vytrvalejší déšť či náhlé silné bouřky, v nejvyšších polohách může i nasněžit. Rozsah možných denních teplot je obrovský - od teplot kolem 0 °C ve výškách nad 3000 m po vedra v nižších polohách (až ke 30 °C). Je nutné být připraven na oba extrémy. V noci mohou teploty na místech noclehu klesnout i pod 0 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Doporučené lanovky v Chamonix vyjdou na 63 € či 26 €, dle vaší volby. Další fakultativní výdaje: kostelíky ve Val de Boí (5-7 €), Oceánografické muzeum v Monaku (16 €), MHD v Monaku (2 €). Dále vaše výdaje záleží na tom, v jaké míře si budete dokupovat potraviny na místě. Ceny potravin jsou zhruba 2x vyšší než u nás, stejně tak ceny v restauracích. K předpokládané útratě doporučujeme vzít navíc cca 50-100 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Ve všech navštívených zemích (Francie, Španělsko, Andorra, Monako) se platí eurem. Eura si vyměňte v ČR, na místě je za koruny určitě nevyměníte. 2. den je možnost výběru hotovosti z bankomatu v Chamonix, 4. den v Lourdách, 7. den v Benasque, ke konci akce v Andoře a v Monaku. Platbu kartou lze nejvíce využít po cestě na benzínkách a při pobytu mimo Pyreneje - v Chamonix (lanovky, obchody), v Andoře (nákupy) a Monaku; v samotných Pyrenejích jsou možnosti platby kartou omezené zejména na město Benasque.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Mt Blanc:
Chamonix č. 3630 OT 1 : 25 000 (IGN)
Pyreneje:
Ordesa y Monte Perdido 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina),
Aneto, Maladeta 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina).
Knižní průvodci:
Ivo Petr - Španělské hory (nakl. Mirago, kroužková vazba).
Rough Guide: Pyreneje

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Náš autobus nikdy nezajede až zcela do kempu, s dopravou zavazadel na místo nám někdy může pomoci místní auto. Spíše je třeba počítat s tím, že zavazadlo si na 300-500 m vzdálené místo donesete sami, což je rychlejší a operativnější, volte proto raději klasický větší batoh. Na tento zájezd nejsou vhodné kufry na kolečkách (ke kempovacímu místu nevede hladký asfalt) ani obtížně přenosné cestovní tašky. Neberte si s sebou nadměrná zavazadla a věci, které nutně nepotřebujete, kapacita busu je omezená. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 5 °C), malý batoh na jednodenní túry (cca 20-30 l), čelovka. Pro výstup na Pico de Aneto jsou povinné mačky a turistický cepín.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, toaletní papír, plavky, ručník, mapy (odkaz v kapitola Mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (do busu, na lehčí výlety, na přezutí po túře).
Strava: V kempech pro vás budeme připravovat polopenzi z naší polní kuchyně (snídaně, večeře o 2 chodech), s sebou si vezměte: jídelní misku či ešus + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku. Také viz kapitola Stravování. Vlastní věci na vaření nejsou potřeba. Jídlo na den si vezměte převážně z ČR, čerstvé potraviny můžete dokupovat na místě. Ze studeného jídla s sebou: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití: Pitnou vodu lze doplňovat v kempech. S sebou vezměte na túry láhev na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. max. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.