Pyreneje

Hory, národní parky, kaňony a památky Aragonie

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho Pyreneje tvoří množství horských masivů různorodé geologické struktury, díky čemuž je toto pohoří jedním z nejrozmanitějších v Evropě. Jednotlivé oblasti Pyrenejí jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.

My projdeme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Podnikneme túry ve francouzské i španělské části Národního Parku Ordesa, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů. Jejich stěny skrápí velkolepé vodopády a tvoří svahy okolních třítisícových hor. S obnaženými vrásami jsou nejpestřejší paletou barev. Poznáme i pyrenejské podhůří, kde v kamenných městečkách a vesnicích drží Španělé odpolední siestu. Další výšlapy nás čekají v přírodním parku Possets y Maladeta, ve kterém se nachází nádherná jezernatá údolí, nad nimiž ční ty nejslavnější pyrenejské třítisícovky. Zájemci mohou vystoupit i na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, který je svou výškou 3404 m druhým nejvyšším v pevninském Španělsku. V andorských Pyrenejích pak navštívíme malebná jezera Tristaina ukrývající se vysoko v horách.

Na programu jsou jednodenní horské túry proložené méně náročnými výlety a poznáváním. Na túry budeme vyrážet nalehko. Hlavní túry jsou středně náročnou turistikou po horských stezkách. Ve dnech, kdy je program náročnější, je vždy možné si zvolit mezi variantami: A pohodovější, kratší a fyzicky méně náročná túra (převýšení 200-600 m nahoru a totéž dolů, délka túry 3-6 hod); B náročnější a delší túra (převýšení 800-1500 m nahoru a totéž dolů, délka túry 7-10 hod) (náročnost podrobněji). Naplánované túry se mohou operativně upravit nebo změnit podle aktuální situace, povětrnostních a sněhových podmínek. Kteroukoliv túru lze vynechat a zařadit si vlastní program či odpočinek. Nejnáročnější je výstup na vrchol Pico de Aneto (náročnost 4), který však absolvovat nemusíte; všichni zájemci o tento výstup musí mít povinně mačky, cepín a přilbu, které vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Nocujeme v kempech ve vlastních stanech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Dopravu a část programu máme společnou se zájezdem Pyreneje - přechod po chatách.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 14 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
 • 2. den: Francouzské Chamonix. A: Unikátní lanovkou na vyhlídkovou špici Aiguille du Midi (3842 m) - čtyřtisícové ledovcové hory s Mt. Blancem "na dosah". Pohodová túra po výhledové trase Grand Balcon k ledovcovému splazu Mer de Glace s ledovcovou jeskyní, sjezd do Chamonix zubačkou (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 400 m). B: Z Bréventu (2525 m) k mléčnému jezeru Lac Blanc (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 1150 m). Noční přejezd Francií.
 • 3. den: A: Ze sedla Col de Tentes (2208 m) výstup k horské chatě Sarradets (2587 m) pod impozantní skalní bránou Breche de Roland, lze až do skalní brány (2807 m) (4-6 hod, ↑ 400-600 m, ↓ 400-600 m). B: Navíc snadná třítisícovka Taillón (3146 m) s fantastickým výhledem (+2 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Kemp v Gavarnie.
 • 4. den: Kratší túra v monumentálním kotli Cirque de Gavarnie pod nejvyšší francouzský vodopád, 422 m vysoký la Grande Cascade (3-4 hod, ↑ 300-500 m, ↓ 300-500 m). Návštěva slavného poutního místa Lourdes s nádhernou katedrálou. Přejezd do Španělska do údolí Pineta - nocleh 3 noci.
 • 5. den: A: Z údolí Valle de Pineta (1270 m) výstup ke stupni vodopádů Churros de Marmorés, sestup kolem vodopádu Cascada de Lalarri (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). B: Výstup na úchvatný výhled Balcón de Pineta (2550 m) a k modravému jezeru Ibón de Marmorés (2600 m) pod třítisícovkami (8 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m).
 • 6. den: Fantastický kaňon Ordesa, kdysi vymodelovaný ledovcem. Dno kaňonu zdobené sérií kaskád a vodopádů, terasy ve stěně kaňonu Faja Pelay skýtající skvostné výhledy. A: Túra po dně kaňonu (5-6 hod, ↑ 400-500 m, ↓ 400-500 m). B: Okružní túra (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 7. den: Odpočinkový den. Kamenné městečko Ainsa s náměstíčkem, přejezd do údolí Benasque do kempu Aneto - nocleh 3 noci. Kratší výlet z kempu podél potoka do malebného městečka Benasque a zpět (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Odpolední nákupy či posezení v restauraci.
 • 8. den: A: Místní dopravou na La Besurtu, výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masív Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 700 m). B: Navíc výstup na vrchol Tuca de Salvaguardia (2738 m) (+2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
 • 9. den: A: Z La Besurty túra přes Plan dels Aigualluts do nádherného údolí s jezery Valleta de l´Escaleta (3-6 hod, ↑ 150-450 m, ↓ 150-450 m). B: Pro zájemce brzy ráno výjezd místním busem na La Besurtu (1890 m), výstup okolo chaty Renclusa na hřeben Portillones a přes ledovec až na nejvyšší vrchol Pyrenejí, Pico de Aneto (3404 m). Návrat okruhem se sestupem na Plan dels Aigualluts (11 hod, ↑ 1550 m, ↓ 1550 m). Náročnost varianty B je do značné míry závislá na počasí, aktuální situaci na ledovci, množství a kvalitě sněhu.
 • 10. den: Přejezd z Pyrenejí do hornatého knížecího státu Andorra - odpolední výstup k jezerům Tristaina ve středisku Vallnord (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Podvečerní zastávka v hlavním městě Andorra de la Vella, prohlídka města, nákupy. Noční přejezd Francií.
 • 11. den: Knížectví Monako - prohlídka druhého nejmenšího státu na světě: pobřežní útesy, výhledy na jachtové přístavy, zahrady se subtropickou vegetací, bělostná katedrála, Knížecí palác, okruh F1, slavné kasino v Monte Carlu, koupání ve vodách Středozemního moře. Fakultativní návštěva Oceánografického muzea s akvárii se žraloky a světem tropických moří. Podvečerní odjezd.
 • 12. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna, kde budeme po poledni.

Nocování a ubytování

7x v kempech (1x Gavarnie, 3x Pineta, 3x Aneto) ve vlastních stanech. Kempy mají čisté WC, teplé sprchy (v Gavarnii za příplatek 2 €), v kempech Pineta a Aneto je bazén a připojení wifi, které ale není plně stabilní na všech místech areálů obou kempů.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den večeří a končí 10. den snídaní. Vzhledem k programu a časové organizaci bude 9. den na snídani studený balíček. Jídlo na den si vezměte částečně s sebou z ČR. Možnosti nákupů potravin na místě jsou: 2., 4., 5., 7., 8. a 10. den. Případná návštěva restaurace s ochutnáním místních specialit je ideální při odpolední návštěvě městečka Benasque, Aínsa či na závěr v Monaku. Pitnou vodu lze doplňovat v kempech.

Pyreneje

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - horská turistika

Perla středomoří - nejvyšší hory, přírodní krásy, města a moře

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Tour du Mont Blanc

Okruh kolem nejvyšší hory Evropy (Francie, Itálie, Švýcarsko)

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Walliské Alpy

Horská turistika v okolí Zermattu a Saas Fee (Švýcarsko)

Francouzské Alpy - NP Écrins

Turistika v okolí Les Deux Alpes a Briançonu