Informace k zájezdu
Rachovské hory

Úvodní stránka zájezdu Rachovské hory ( Ukrajina, Zakarpatská Ukrajina )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jelikož se jedná o přechod hor natěžko se všemi potřebnými věcmi, je nutná dobrá fyzická a také psychická odolnost. Po celou dobu šestidenního přechodu si poneseme vše nezbytné na zádech a není možné dokupovat žádné jídlo. Turistika po poloninách je celkově středně náročná. Denní délka tras je naplánovaná nejčastěji na 7-9 hodin včetně pauz na odpočinek a kochání se, 5. den je odpočinkový - kratší. Převýšení se nejčastěji pohybuje mezi 900-1200 m denně ve výstupu i v sestupu. 3. den při nástupu na hřeben vystoupáme až 1400 m, 8. den při sestupu z hřebene nás čeká 1400 m sestupu. Jednotlivé etapy přechodu není možné zkracovat, v případě nečekané nouze je však možné z polonin sestoupit do údolí dříve. Vrcholy nejvyšší Černohorské poloniny přesahují 2000 m. Rachovské hory jsou o něco nižší s nejvyšším vrcholem pod 1950 m. Střídají se zde partie s většími převýšeními a plošší hřebenové úseky. Na poloninách se budeme pohybovat po travnatých stezkách i po širokých cestách, kromě jednoho kamenného moře se zde nevyskytují žádné náročné skalnaté úseky. Autobus máme společný s dalšími zájezdy na Ukrajinu. S busem se rozloučíme 2. den v Dilovém a uvidíme se s ním až 8. den večer v Jasini. V busu si během celého přechodu můžete ponechat případné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/ (Ukrajina)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla 2061 m)
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci mohou klesnout i pod 5 °C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

PENÍZE

Ceny: Peníze budete potřebovat na vstupné (koupaliště v Solotvině a hrad Palanok v Mukačevu - celkem cca 65 UAH), na případné suvenýry a na nákup jídla a pití (jen v úvodu a v závěru akce, také viz kap. stravování). Na Podkarpatské Rusi je každopádně levněji než v ČR, což ještě zvýrazňuje strmý pád ukrajinské měny v posledních letech. S sebou doporučujeme o něco menší obnos, jaký byste za tyto věci utratili na obdobné dovolené v ČR, je to hodně individuální, útrata záleží opravdu jen na vašich chutích a potřebách. K předpokládané útratě si vezměte určitě i finanční krizovou rezervu - kolem 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Ukrajinská měna se jmenuje HŘIVNA = UAH (= 100 kopějek) a u nás ji seženete jen těžko. S sebou tedy EUR (jen bankovky) nebo USD (jen nové bankovky - od roku 2006). Peníze vyměníme hned druhý den zájezdu ve směnárnách. Případně můžete peníze vybrat kartou z bankomatu - 2. den v Chustu. Kromě cesty tam a zpět (benzinky, ...) téměř nikde nelze platit kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Assa (Aurius): Maramures (Maramureš) 1:50 000
- Assa (Aurius): Chornohora (Černá Hora) 1:50 000
Nakladatelství Aurius vydalo více kvalitních map oblasti, některé se ale přestaly tisknout a jsou dostupné jen z posledních skladových zásob. Výše uvedené mapy z let 2013 -2014, které pokrývají náš přechod hor, by nyní měly být v některých e-shopech dostupné.

Alternativa:
- Dimap: Východní Karpaty 1:50 000 (Svidovec, Černohorská polonina, Rachovské hory), o něco horší, ale stále kvalitní turistická mapa, vydání 2008

Zakarpatská oblast 1 : 200 000 - mapa celé Zakarpatské oblasti, obsahuje i vrstevnice.
Zakarpatská oblast od Dimapu 1 : 250 000 - spíše automapa.

Z knižních průvodců doporučujeme:
Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: platný cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Batoh vhodný pro vícedenní přechody hor na těžko o objemu cca 55-75 l, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: teleskopické hole, batůžek do autobusu a na výlety po cestě tam a zpět (malý, lehký a skladný - po dobu přechodu ho necháte v autobusu), sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), GPS, mobil, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu).
Strava: jedná se o přechod hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, cibule, koření, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo na den, např.: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu minimálně 3 l na osobu, dle vaší osobní žíznivosti, vodu budeme postupně doplňovat, ovšem Rachovské hory bývají v létě hodně suché (voda je vždy na tábořištích, ale na denních túrách většinou ne). Zásobu vody na celou cestu na místo si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Brát s sebou alkohol z ČR je při ukrajinských příjemných cenách neekonomické, ale trocha slivovice se vždycky hodí :-)
Osobní lékárnička: léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů Poloniny Podkarpatské Rusi: Jan Pala - Podkarpatská Rus pěšky - přechody 2006, Přechod Podkarpatské Rusi 2007, Poloniny Podkarpatské Rusi 2011 - článek a spousta odkazů na úžasné fotky, Aleš Paděra - Zakarpatská Ukrajina 2006, Zakarpatská Ukrajina - přechod polonin 2009, Rosťa Navrátil - Přechod ukrajinských polonin 2009, Zakarpatská Ukrajina přechod 2010, Ondřej Glanz - Podkarpatská Rus přechod 2010, Jan Polák - Slideshow Poloniny Podkarpatské Rusi 2011, Jan Pala - Povídání o zájezdu Rachovské hory 2013.