Rachovské hory

Přechod východních polonin Podkarpatské Rusi (Ukrajina)

Zájezd Rachovské hory v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat z našich dalších zájezdů na Ukrajinu nebo ostatních turistických zájezdů.

Vzdušné svobodné poloniny, stáda koní, ovcí a krav, přívětiví bačové, pamětníci prvorepublikového Československa, roubené salaše se šindelovou střechou - to vše je Podkarpatská Rus. Račte vstoupit! Tato akce je určena milovníkům toulání se po nedozírných poloninách mimo civilizaci. Při přechodu hor poznáme nejzajímavější části karpatského oblouku - těžko přístupné Rachovské hory u rumunské hranice, po níž se dostaneme na Černohorskou poloninu a na střechu Ukrajiny s nejvyššími ukrajinskými vrcholy. Absolvujeme unikátní šestidenní přechod po nejvýchodnějších ukrajinských poloninách. Budeme se pohybovat turisticky dosud nepoznamenaným terénem po hranici Zakarpatské Ukrajiny a Rumunska, tedy po hranici EU, kam je třeba speciální povolení, které pro vás zařídíme. Další část přechodu pokračuje po hraničním hřebeni Zakarpatské a Ivanofrankivské oblasti Ukrajiny.

Po celou dobu přechodu hor je třeba nést vše potřebné na zádech v batohu a není možné dokupovat žádné jídlo. Denně strávíme na túrách 7-9 hodin včetně pauz, 5. den je kratší. Převýšení se nejčastěji pohybuje mezi 900-1200 m denně ve výstupu i v sestupu. Jednotlivé etapy přechodu není možné zkracovat. Nocovat budeme ve vlastních stanech v přírodě na horských tábořištích na poloninách. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob.

Na Podkarpatské Rusi je dlouhodobě zcela bezpečno. V současnosti je zde méně turistů a levněji než kdykoliv jindy, návštěva Ukrajiny je nejlepší možností, jak podpořit místní obyvatele. Válečné oblasti na východě Ukrajiny jsou od Zakarpatí vzdáleny cca 1200 km, což je dál než z Brna do Paříže.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd do Mukačeva, centrum, tržnice - rynok, hrad Palanok. Přejezd na východ do vesnice Dilové, vyzvednutí povolení do hraničního pásma, seznámení se s ukrajinskými hospůdkami. Nocleh na údolním tábořišti nedaleko za obcí.
  • 3. den: Z údolí výstup na poloniny, vyhlídkový vrchol Berlebaška (1733 m). Nocleh na polonině Lysyča. (8 hod), ↑ 1400 m, ↓ 250 m)
  • 4. den: Výstup na majestátní vrchol Pop Ivan Maramurešský (1937 m). Přechod po ostřejším hřebeni s Rumunskem po pravé a Ukrajinou po levé straně. Nocleh za horou Mežipotoky. (7 hod), ↑ 1100 m, ↓ 900 m)
  • 5. den: Pohraniční vojenskou cestou a po zvlněném hraničním hřebeni s krásnými výhledy na obě strany hranice na tábořiště pod horou Stoh, výstup na vrchol (1645 m) však závisí na náladě pohraničníků. (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 750 m)
  • 6. den: Z trojmezí - Zakarpatí, Ivano-Frankivská oblast a Rumunsko - po poloninách se salašemi a přes lesy do sedla pod Vaskulem. Výstup na bývalý nejvýchodnější bod meziválečného Československa Čorna hora (2020 m), nocleh u jezera pod horou Brebeněskul. (9 hod), ↑ 1200 m, ↓ 900 m)
  • 7. den: Přechod hřebene Černohorské poloniny s vrcholem Turkul (1933 m) a jezerem Nesamovite. Zdolání nejvyšší hory celé Ukrajiny Hoverla (2061 m). (9 hod), ↑ 900 m, ↓ 1100 m)
  • 8. den: Pokračování přechodu Karpatským národním parkem, výstup na výhledový vrchol Pietroš (2020 m). Po hřebeni dolů do Jasini, návrat do civilizace, ochutnání ukrajinských specialit. (7 hod, ↑ 450 m, ↓ 1400 m)
  • 9. den: Možnost prohlídky dřevěného huculského kostelíku - Strukivské cerkve. Dopolední odjezd z Jasini. Zastávka v Rachově na místním trhu, u geografického středu Evropy a v Solotvině - koupání ve starých solných dolech ve vodě ještě slanější než v Mrtvém moři, poslední nákupy. Noční přejezd přes Maďarsko.
  • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Ve vlastních stanech na horských tábořištích na poloninách. Na začátku přechodu spíme na údolním tábořišti za obcí Dilové, poslední noc na tábořišti v Jasini, kde je v ceně využití sprchy a WC v turbáze. Na tábořištích je většinou možné rozdělat oheň. Po celou dobu přechodu hor nelze nabíjet baterie, jedině a teoreticky až po sestupu v Jasini (přemluvit někoho v hospodě...).

Stravování: Je třeba mít vlastní stravu z ČR a vlastní vaření. Po celou dobu přechodu není možné dokupovat žádné jídlo. Některou z místních specialit však rádi ochutnáme na úvod přechodu v Dilovém a na konci přechodu v jasiňských hospůdkách. Nabízí se šašliky, boršč, vareniky, pelmeně a vynikající ukrajinská vodka či pivo Oboloň. Ceny jsou nyní na Podkarpatské Rusi nižší než u nás.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

S ohledem na nutnost vyřídit pro vás na ukrajinských úřadech speciální povolení pro vstup do pohraniční zóny je třeba se přihlásit na zájezd s předstihem - uzávěrka přihlášek je 10 dní před odjezdem zájezdu. Do poznámky v přihlášce uveďte: datum a místo narození, občanství a číslo pasu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Rachovské hory

Rachovské hory

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)