Informace k zájezdu
Raxalpe - skialp pro začátečníky

Úvodní stránka zájezdu Raxalpe - skialp pro začátečníky ( Rakousko, Alpy, Zimní zájezdy na hory, Skialp, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Zájezd je vhodný pro všechny, kteří chtějí strávit aktivní víkend v zimních horách a chtějí si užít technicky nenáročné a fyzicky středně náročné skitouringové túry. Zájezd je určen pro skialpinisty, kteří se skialpem začínají, ale již zvládají základní dovednosti na lyžích. Délka jednotlivých túr je 5-6 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Denní převýšení se pohybuje v rozmezí 400-900 m. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům a pohybovat se budeme po značených trasách. Na túrách si vystačíme jen s malým batohem, oporou nám bude několik horských chat, které cestou navštívíme. Náročnost zájezdu je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Dolní Rakousko

Počítejte s proměnlivým horským počasím, nepodceňte teplé, nepromokavé oblečení a kvalitní obutí. V chladnějších nejvyšších polohách na náhorní plošině Raxů se mohou vyskytnout úseky čerstvého prachového sněhu i nafoukaný, tvrdý firn.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vaše výdaje na místě záleží, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat na chatě večeře. Kupovat je možné i obědy nebo občerstvení na chatách přes den. Pokud nebudete mít vložku do spacáku či lehký spacák, počítejte s příplatkem 4 € za povlečení. Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.

Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny nebo výběru z bankomatu. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohu o objemu 30-40 l. Věci, které nebudete potřebovat na túru, můžete během dne ponechat na chatě. V autě si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.
Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba, teleskopické hole se sněhovými kotouči), spacák pro nocování na chatě, batoh o objemu 30-40 l, adekvátní množství eur, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění.
● Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení je nutné i pro všechny účastníky zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (lavinová výbava) jste uvedli v přihlášce. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických mikrotužkových baterií AAA.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem, tyčinka na rty, kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, kvalitní čelovka, telefon, nabíječka, GPS - případně buzola), ...
Oblečení: Termoprádlo na den i noc, kvalitní obuv „v bezproblémovém“ stavu včetně dobrých ponožek, dvoje rukavice, vysoké návleky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, fleece, softshell), … Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: V rámci ubytování je snídaně formou švédských stolů. Během dne bude možné zastavit se na některé z horských chat, kterou potkáme na túře a občerstvit se. Přesto doporučujeme i dostatečné množtví vlastní stravy během dne (energetické tyčinky, sušené ovoce nebo maso, svačina připravená z domova, slivovice aj.). Během túry není možné si vařit nebo si svačiny připravovat o pauzách.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.