Informace k zájezdu
Reunion - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Reunion - horská turistika ( Francie, Daleké cesty, Turistika horská, Letecké zájezdy, Novinky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Absolvujeme několik jednodenních túr nalehko jen s věcmi na jeden den a jedno dvoudenní putování do kaldery Mafate s noclehem na chatě s polopenzí. I na tuto dvoudenní túru ponesete jen minimum věcí a půjdete také téměř nalehko. V druhé polovině zájezdu je vložen odpočinkový den u moře. Ostrov má nebývale členitý reliéf, trasy vedou často strmě nahoru a dolů, po úzkých, kamenitých stezkách. Denní převýšení je různorodé, v průměru cca 600-1000 m nahoru a totéž dolů. Na trecích budeme po většinu dní trávit okolo 4-7 hodin včetně pauz.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: https://www.yr.no/place/R%C3%A9union/R%C3%A9union/Saint-Denis/ (Saint-Denis 44 m)
https://www.yr.no/place/R%C3%A9union/Other/Piton_de_la_Fournaise/ (Piton de la Fournaise, 2631 m)
https://www.yr.no/place/R%C3%A9union/R%C3%A9union/Saint-Leu/ (Saint-Leu, 10 m)

Tropický ostrov navštívíme v době místní „zimy“, na cestě zelenými horami a kaňony tak nebudeme přidušeni vlhkým horkem, denní teploty budou ve středních polohách hor příjemné mezi 15-20 °C, déšť je vzácný, jedná se o relativně nejsušší období roku. Ve vyšších polohách jsou běžné výkyvy teplot, kdy v noci klesá teplota k nule. Chladno může být na vulkánu Piton de la Fournaise a ráno na vyhlídce Le Maïdo. Velkou roli hraje v horách vítr a jeho ochlazovací efekt. V nižších polohách a u moře bývá klasické léto, příjemných 23-25 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Měnou je EUR. Na Réunionu nejsou žádné směnárny. Je třeba buď přivézt hotovost v EUR, nebo si EUR vybrat na místě z bankomatu (bankomaty jsou na letišti, v městech a městečkách nepravidelně po cestě, v závěru pak v Saint-Leu). Každopádně je velmi doporučené vzít s sebou funkční platební kartu (embosovanou, mezinárodní, VISA či MASTERCARD). Platit kartou lze v některých obchodech a v restauracích v civilizaci mimo hory. Platební karta slouží i jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje.
Ceny: Ceny v obchodech za potraviny jsou jako v západní Evropě či ještě dražší (2x dráž jak u nás), snídaně stojí okolo 7 €. Určitě si vezměte nad rámec útraty zejména za stravu finanční rezervu minimálně 100-150 €, ale mnohem lépe raději platební kartu na výběr z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální trekové mapy Réunionu (průvodkyně je bude mít):
- IGN: list St-Denis 4402RT 1 : 25 000,
- IGN: list Piton de la Fournaise 4406RT 1 : 25 000
- IGN: Reunion 1 : 75 000 (celková mapa ostrova)

Knižní průvodci v češtině:
- Mauricius, Réunion a Seychely: Lonely Planet - Svojtka. Česky, 2017.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
https://www.openandromaps.org/en/downloads/africa (pod Madagaskarem).
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Na všech místech ubytování je možnost nabíjet baterie, často však kapacitně značně omezená, doporučujeme do dvojic rozdvojku do zásuvky. Není potřeba žádná redukce do zásuvky.
Na ostrově fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ceny za volání jsou stejné jako ve Francii, tedy stejné jako v EU, po zrušení roamingových poplatků tedy stejné jako v ČR, jednotliví operátoři ale mohou mít podmínky pro různé tarify odlišné. Pokrytí signálem je bezproblémové v civilizaci a většinou i v horských osadách, problémovější je signál v členitých horách mimo osady. Mobil si však vezměte určitě s sebou, minimálně pro případ nouze.
Internet: Přes mobil funguje za stejných tarifních podmínek jako u nás s možnými odchylkami u některých operátorů a některých tarifů.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost. S sebou na všechny věci si můžete vzít batoh nebo je případně možný i menší kufr na kolečkách či sportovní taška. Zavazadla nebudeme přenášet na větší vzdálenosti. Na dvoudenní horskou túru a na všechny jednodenní túry je třeba batoh o objemu cca 30 litrů (využijete ho i na palubu do letadla).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní pas, vytištěná zpáteční letenka, adekvátní množství EUR nebo platební karta na výběr z bankomatu, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, vytištěné tyto pokyny.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (důrazně doporučené), čelovka, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty (s vyšším ochranným faktorem), hygienické potřeby, toaletní papír (na chatách však je k dispozici), ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, do dvojic rozdvojka do zásuvky.
Co určitě nebereme: Žádnou karimatku, spacák, vařič ani ešus.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, cestovatelské kalhoty; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále ponožky, kraťasy, oblečení na noc, pokrývku hlavy proti slunci i proti chladu (kšiltovka, šátek, lehká čepice, …), návleky, lehké rukavice, plavky.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do náročnějšího terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Jistější jsou do réunionského terénu klasické pohory, lze ovšem absolvovat i v lehčích nižších, ale kvalitních trekových botách, dle vaší preference. Je vhodné si vzít i sandály - páskáče nebo jinou lehkou obuv (na přezutí po túře, k moři, do letadla).
Strava: Také viz kap. stravování. Při dvoudenní túře do kaldery Mafate je v ceně zájezdu 1x polopenze na chatě. Dále je v ceně celkem 5x večeře. Snídaně jsou vlastní a je možné si je objednat na ubytování. Přes den budete jíst vlastní studenou stravu, zásoby budeme doplňovat pravidelně, ceny jsou jako v západní Evropě. V bungalovech v St. Leu je vybavená kuchyňka s lednicí, snídaně i večeře si tam můžete připravit sami nebo můžete na večeři zajít do restaurace. Z ČR je možné vzít např. energetické potraviny (műsli a műsli tyčinky, čokolády, bonbony, …) a omezeně studenou stravu na úvodní dny (svačina či oběd: krabička sýrů, paštiky, …). Určitě neberte vlastní vaření, na chatách na vlastním vařiči vařit nelze. Tekutiny: Pitná voda je na všech ubytování. S sebou si vzít láhve na vodu na denní etapy (2 l dle vaší osobní žíznivosti). Je vhodné vzít také práškové energetické nápoje. Hodí se malinko slivovice :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.