Trekking na Réunionu

Sopky a kaldery zeleného ostrova v Indickém oceánu

Úchvatnou perlu Indického oceánu najdeme v souostroví Maskarény asi 800 km východně od Madagaskaru, kde Réunion tvoří krásnější a podařenější dvojče ostrova Mauricius. Malému hornatému tropickému vulkanickému ostrovu dominuje mohutný, dnes vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), jenž ostrov kdysi vytvořil. Obklopen je trojlístkem obřích, nepředstavitelně členitých kalder - bizarních kráterů obehnaných téměř kolmými, až 1500 m vysokými stěnami. Stále aktivní je největší atrakce ostrova - sopka Piton de la Fournaise (2631 m), která občas vylévá proudy lávy přímo do moře. Réunion je porostlý bujnou tropickou vegetací, ale najdeme zde i sopečné pouště. Ostrov je rozerván hlubokými kaňony s říčkami čisté vody, které padají v burácejících vodopádech - nejslavnější jsou v kaňonu Trou de Fer, a ústí do rozbouřeného oceánu, ráje surfařů. Krásu nedotčenou komercí umocňuje na západním pobřeží korálová bariéra lemující ostrov, díky níž lze v průzračném azurovém moři s korálovými útesy zažít fantastické šnorchlování či potápění. Réunion je obývaný domorodými kreoly, kteří jsou směsicí asijských, arabských, afrických a evropských kultur, ostrov je však zámořským departementem Francie a představuje tak vzdálenou izolovanou komunitu EU daleko od Evropy.

Prožijeme nezapomenutelné horské treky panenskou přírodou, tropickými deštnými pralesy i prostými kreolskými osadami. Z nejvyššího vrcholu Piton des Neiges spatříme celý ostrov jako na dlani, zalitý paprsky slunce vycházejícího nad oceánem. Někoho si ještě více může získat činná sopka Piton de la Fournaise s její úchvatnou měsíční krajinou se spoustou barev a vulkanických útvarů a někdo zcela propadne turistice „nahoru a dolů“ po zelených kaňonech a horách. Vykoupeme se v průzračných tůních, vodopádech a na závěr i ve vlnách teplého Indického oceánu. Prožijeme neopakovatelnou dovolenou na ostrově, na který komerční turistika prozatím zapomněla.

Absolvujeme dva vícedenní přechody po chatách, šestidenní a pětidenní. Přechody absolvujeme jen se středním batohem. V rámci obou přechodů je vždy jeden jednodenní vrcholový výstup nalehko. Mezi oběma přechody je vložen odpočinkový den s kratší túrou k vodopádům. Chaty leží v příjemných osadách mezi banánovníky nebo i na sopečném úpatí nejvyšších hor. Na chatách je možnost si předem objednat polopenzi, což vzhledem k zásadní váhové úspoře ve vašem batohu velmi doporučujeme. Vždy po čtyřech dnech na treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby. Ostrov má nebývale členitý reliéf, trasy vedou strmě nahoru a dolů, po úzkých, kamenitých stezkách. Denní převýšení je velmi různorodé, v průměru cca 1400-1500 m v součtu nahoru a dolů. Na trecích budeme po většinu dní trávit okolo 7-8 hodin včetně pauz. Ostrov navštívíme v době místní příjemné „zimy“, kdy se denní teploty ve středních polohách hor pohybují většinou mezi 15-20 °C a déšť je vzácný. Pojedeme v malé skupině cca do 13 cestovatelů.

Aktuálně - vstup na Reunion: Od 1.8.2022 je vstup povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování i bez vyplňování Covid formulářů. Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy přes Paříž (možný transfer z letiště Charles de Gaulle na letiště Orly). Přílet na Réunion do hlavního města Saint-Denis. Přesun k výchozímu bodu treku, vesnici Dos d´Âne, krátká túra na první fantastickou vyhlídku do kaldery Mafate. (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 400 m)
 • 3. den: Začátek treku ze vsi Dos d´Âne (950 m). Putování obrovskou, nesmírně členitou kalderou Cirque du Mafate ohraničenou tisícimetrovou strmou stěnou vyhaslého kráteru, s četnými kaňony, vodopády a chudými kreolskými osadami, přístupnými pouze pěšky nebo vrtulníkem. Nocleh v osadě Cayenne (550 m). (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Přechod centrální části kráteru Mafate, přes strže do osady Roche Plate (1100 m), ležící pod vrcholem okraje kráteru Le Maïdo. Trasou přes kaňon, nejopravdovější kreolské osady Îlet des Lataniers a Îlet des Oranges a výhledové sedlo la Brèche. (7 hod, ↑ 1050 m, ↓ 500 m)
 • 5. den: Okolo strhujícího vodopádu Trois Roches spadajího do hluboké štěrbiny, přechod do vesničky Marla (1600 m). (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 150 m)
 • 6. den: Z kaldery Mafate přes sedlo Col du Taïbit (2081 m), výhled na obě obří kaldery. Přechod do jižní kaldery Cilaos, nocleh ve stejnojmenném horském městečku (1200 m), nákup potravin. (6-8 hod, ↑ 550-800 m, ↓ 950-1200 m)
 • 7. den: Výstup stěnou kráteru na chatu pod nejvyšším vrcholem ostrova Piton des Neiges, nocleh v chatě Caverne Dufour (2480 m). (6 hod, ↑ 1300 m)
 • 8. den: Časný start, nalehko výstup na vrchol nejvyšší hory ostrova, vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), fantastické pozorování východu slunce nad oceánem. Sestup a přechod k chatě Bélouve (1500 m), nocleh 2 noci po sobě. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 1600 m)
 • 9. den: Odpočinkový den, snazší túra nalehko. Návštěva nejautentičtějšího tropického pralesa na ostrově Forét de Bélouve. Úchvatná vyhlídka na slavný kaňon Trou de Fer (Železná díra), do něhož spadá několik velkolepých vodopádů. (6 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 10. den: Od chaty Bélouve přes prales Bébour do městečka La Plaine des Palmistes, nákup potravin a nocleh. (7 hod, ↑ 200 m, ↓ 500 m)
 • 11. den: Výstup sopečnou krajinou k chatě Gîte du Volcan (2240 m) pod sopkou Piton de la Fournaise, 2 noci po sobě. (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 200 m)
 • 12. den: Hlavní atrakce ostrova - výstup na nejaktivnější sopku Piton de la Fournaise (2632 m). Sestup do kaldery s bizarním minikráterem Formica Léo a trek na hranu aktivního kráteru Dolomieu se skvělým výhledem jak do hlavního kráteru, tak na kaldery. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 13. den: Od Gîte du Volcan sestup přes „měsíční“ sopečné pláně Plaine des Sables k údolní chatě Gîte de Basse Vallée (660 m). (8 hod, ↑ 150 m, ↓ 1750 m)
 • 14. den: Sestup do pobřežní osady Basse Valée (2 hod, ↓ 650 m). Transfer do přímořského St. Leu.
 • 15. den: Zasloužený odpočinek - relax u moře, fakultativně šnorchlování či potápění, možná návštěva želvária, nákupy suvenýrů.
 • 16. den: Individuální program, přejezd do Saint-Denis, odlet z Reunionu.
 • 17. den: Přestup v Paříži (možný transfer mezi letišti), návrat do Prahy.

Ubytování

Během přechodů spíme 12x v horských chatách (pokoje po čtyřech i více), z toho 2x zůstáváme na jedné chatě dvě noci po sobě, na ostatních chatách přespíme vždy jen jednu noc. K dispozici jsou vždy teplé deky či přikrývky a většinou také povlečení. Jedinou výjimkou je horská chata pod nejvyšší horou ostrova, na které povlečení není, z hygienických důvodů proto zvažte vlastní lehkou vložku do spacáku. Poslední dva noclehy strávíme na pobřeží v bungalovech.

Stravování

Na chatách je možné a doporučené objednat si předem polopenzi - snídaně a večeře. Celková částka za 12x polopenzi včetně rezervačních poplatků je 9500 Kč a hradí se předem - váš zájem o tuto polopenzi uveďte do přihlášky. Polopenze na chatách je dražší, ale chutná a dostatečná. Objednání předem je nutné vzhledem ke složitému zásobování chat. Polopenzi velmi doporučujeme, díky tomu půjdete v náročnějším terénu s lehčím batohem. Na snídani bývá obvykle bageta, máslo, marmeláda, teplé nápoje. Na večeři se podává po aperitivu (tropický rum) kari (rýže či luštěniny s masem - kuře, ryba, krevety, …) a vynikající kreolské dezerty. Přes den je třeba mít vlastní studenou stravu (maximálně na 4 dny). Vždy po čtyřech dnech treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby, ceny jsou jako v západní Evropě. Na skromný obchůdek nebo bufet lze narazit i v některých horských osadách. Pitná voda je dostupná na všech chatách. V závěru u moře si můžete vybrat z více možností stravování (většinou se stravuje v místních restauracích).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Úvodní transfer z letiště v Saint-Denis na začátek treku absolvujeme smluvním minibusem. Pro další přesuny (transfer z konce treku do St. Leu, závěrečný transfer na letiště, případně další) využijeme místní vyspělou a pravidelnou veřejnou autobusovou dopravu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Ač je Réunion součástí EU, cestovat s občanským průkazem se kvůli odlehlé poloze a možným mezipřistáním mimo území EU rozhodně nedoporučuje. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu. Na ostrově se nevyskytuje malárie, ovšem doporučuje se obvyklá ochrana proti komárům (používání repelentů, zakryté tělo) vzhledem k výskytu horečky dengue v posledních letech (mimo horské polohy, do nadmořské výšky 800 m). Aktuální informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra, která mohou doporučit očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 01.09.2023 - 17.09.2023
 • 17 dní
 • Číslo: 958
 • 62 000 Kč
  Bez letenky: 32 000 Kč
 • Rezervace

Trekking na Réunionu

Trekking na Réunionu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Patagonie - až na konec světa

Ikonické horské špice Chile a Argentiny, ledovce a tučňáci

Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách

Drsná krajina tundry, ledovce, vodopády, fjordy a jezera (letecky)

Sopky Indonésie

Horské výstupy na vulkanických ostrovech Bali, Lombok a Jáva

Trekking v Peru

Andy - přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků