Trekking na Réunionu

Sopky a kaldery zeleného ostrova v Indickém oceánu

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3-4

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 30.08.2017 - 15.09.2017
 • 17 dní
 • 50000 Kč
 • 9582
 •  
 •  
 •  

Úchvatnou perlu Indického oceánu najdeme v souostroví Maskarény asi 800 km východně od Madagaskaru, kde Réunion tvoří krásnější a podařenější dvojče ostrova Mauricius. Malému hornatému tropickému vulkanickému ostrovu dominuje mohutný, dnes vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), jenž ostrov kdysi vytvořil. Obklopen je trojlístkem obřích, nepředstavitelně členitých kalder - bizarních kráterů obehnaných téměř kolmými, až 1500 m vysokými stěnami. Stále aktivní je největší atrakce ostrova - sopka Piton de la Fournaise (2631 m), která občas vylévá proudy lávy přímo do moře. Réunion je porostlý bujnou tropickou vegetací, ale najdeme zde i sopečné pouště. Ostrov je rozerván hlubokými kaňony s říčkami čisté vody, které padají v burácejících vodopádech - nejslavnější jsou v kaňonu Trou de Fer, a ústí do rozbouřeného oceánu, ráje surfařů. Krásu nedotčenou komercí umocňuje na západním pobřeží korálová bariéra lemující ostrov, díky níž lze v průzračném azurovém moři s korálovými útesy zažít fantastické šnorchlování či potápění. Réunion je obývaný domorodými kreoly, kteří jsou směsicí asijských, arabských, afrických a evropských kultur, ostrov je však zámořským departementem Francie a představuje tak vzdálenou izolovanou komunitu EU daleko od Evropy.

Prožijeme nezapomenutelný horský trek panenskou přírodou, tropickými deštnými pralesy i prostými kreolskými osadami. Z nejvyššího vrcholu Piton des Neiges spatříme celý ostrov jako na dlani, zalitý paprsky slunce vycházejícího nad oceánem. Někoho si ještě více může získat činná sopka Piton de la Fournaise s její úchvatnou měsíční krajinou se spoustou barev a vulkanických útvarů a někdo zcela propadne turistice „nahoru a dolů“ po zelených kaňonech a horách. Vykoupeme se v průzračných tůních, vodopádech i ve vlnách teplého Indického oceánu, kde si na závěr přijdou na své milovníci šnorchlování a potápění. Prožijeme neopakovatelnou dovolenou na ostrově, na který komerční turistika prozatím zapomněla.

Absolvujeme dva vícedenní přechody po chatách, šestidenní a pětidenní. Přechody absolvujeme jen s menším batohem. V rámci obou přechodů je vždy jeden jednodenní vrcholový výstup nalehko. Mezi oběma přechody je vložen odpočinkový den s kratší túrou k vodopádům. Chaty leží v příjemných osadách mezi banánovníky nebo i na sopečném úpatí nejvyšších hor. Na chatách je možno zakoupení snídaní i večeří, což velmi doporučujeme. Vždy po čtyřech dnech na treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby. Ostrov má nebývale členitý reliéf, trasy vedou strmě nahoru a dolů, po úzkých, kamenitých stezkách. Denní převýšení je velmi různorodé, v průměru cca 1300-1400 m v součtu nahoru a dolů. Na trecích budeme po většinu dní trávit okolo 8 hodin včetně pauz. Ostrov navštívíme v době místní „zimy“, kdy se denní teploty ve středních polohách hor pohybují většinou mezi 15-20 °C a déšť je vzácný. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy přes Paříž (možný transfer z letiště Charles de Gaulle na letiště Orly). Přílet na Réunion do hlavního města Saint-Denis. Přesun k výchozímu bodu treku, vesnici Dos d´Âne, dle času krátká túra na první fantastickou vyhlídku do kaldery Mafate.
 • 3. den: Začátek treku ze vsi Dos d´Âne (1050 m). Putování obrovskou, nesmírně členitou kalderou Cirque du Mafate ohraničenou tisícimetrovou strmou stěnou vyhaslého kráteru, s četnými kaňony, vodopády a chudými kreolskými osadami, přístupnými pouze pěšky nebo vrtulníkem. Nocleh v osadě Aurère nebo Îlet à Malheur (850 m). (↑ 1000 m, ↓ 800 m)
 • 4. den: Přechod centrální části kráteru Mafate, přes strže do osady Roche Plate (1100 m), ležící pod vrcholem okraje kráteru Le Maïdo. (↑ 1100 m, ↓ 850 m)
 • 5. den: Okolo strhujícího vodopádu Trois Roches spadajího do hluboké štěrbiny, přechod do vesničky Marla (1600 m). (↑ 650 m, ↓ 150 m)
 • 6. den: Z kaldery Mafate přes sedlo Col du Taïbit (2081 m), výhled na obě obří kaldery. Přechod do jižní kaldery Cilaos, nocleh ve stejnojmenném horském městečku (1200 m), nákup potravin. (↑ 550 m, ↓ 950 m)
 • 7. den: Výstup stěnou kráteru na chatu pod nejvyšším vrcholem ostrova Piton des Neiges, nocleh v chatě Caverne Dufour (2480 m). (↑ 1300 m)
 • 8. den: Časný start, nalehko výstup na vrchol nejvyšší hory ostrova, vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), fantastické pozorování východu slunce nad oceánem. Sestup a přechod k chatě Bélouve (1500 m), nocleh 2 noci po sobě. (↑ 600 m, ↓ 1600 m)
 • 9. den: Odpočinkový den, kratší túra nalehko. Návštěva nejautentičtějšího tropického pralesa na ostrově Forét de Bélouve. Úchvatná vyhlídka na slavný kaňon Trou de Fer (Železná díra), do něhož spadá několik velkolepých vodopádů. (↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 10. den: Od chaty Bélouve přes prales Bébour do městečka La Plaine des Palmistes, nákup potravin a nocleh. (↑ 200 m, ↓ 500 m)
 • 11. den: Výstup sopečnou krajinou k chatě Gîte du Volcan (2240 m) pod sopkou Piton de la Fournaise, 2 noci po sobě. (↑ 1200 m, ↓ 200 m)
 • 12. den: Hlavní atrakce ostrova - výstup na nejaktivnější sopku Piton de la Fournaise (2632 m). Sestup do kaldery a trek na hranu aktivního kráteru Dolomieu se skvělým výhledem jak do hlavního kráteru, tak na kaldery. (↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 13. den: Od Gîte du Volcan sestup přes „měsíční“ sopečné pláně Plaine des Sables k údolní chatě Gîte de Basse Vallée (660 m). (↑ 150 m, ↓ 1750 m)
 • 14. den: Po botanické stezce sestup do pobřežního městečka St. Philippe (↓ 650 m). Transfer do přímořského St. Leu.
 • 15. den: Zasloužený odpočinek - relax na kouzelných plážích, fakultativně skvělé šnorchlování či potápění, možná návštěva želvária, nákupy.
 • 16. den: Přejezd do Saint-Denis, krátká prohlídka, nákupy suvenýrů. Odlet z Reunionu.
 • 17. den: Přestup v Paříži, návrat do ČR.

Ubytování a stravování

Ubytování: Během přechodů spíme 12x v horských chatách (pokoje po čtyřech i více), z toho 2x zůstáváme na jedné chatě dvě noci po sobě, na ostatních chatách přespíme vždy jen jednu noc. K dispozici jsou vždy teplé deky či přikrývky a většinou také povlečení. Jedinou výjimkou je horská chata pod nejvyšší horou ostrova, na které povlečení není, z hygienických důvodů proto zvažte vlastní lehkou vložku do spacáku. Poslední dva noclehy strávíme na pobřeží v bungalovech.

Stravování: Na chatách je možné zakoupit snídani (cca 5-7 €) a večeři (cca 15-20 €). Polopenze na chatách je dražší, ale bohatá a vzhledem ke složitému zásobování chat je nutno ji objednat předem. Polopenzi velmi doporučujeme, díky tomu půjdete v náročném terénu jen s lehkým batohem. Váš zájem o polopenzi uveďte do přihlášky. Přes den je třeba mít vlastní studenou stravu (maximálně na 4 dny). Vždy po čtyřech dnech treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby, ceny jsou jako v západní Evropě. Na skromný obchůdek nebo bufet lze narazit i v některých horských osadách. Pitná voda je dostupná na všech chatách. V závěru u moře si můžete vybrat z více možností stravování.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Pro přesuny z a na letiště v Saint-Denis a na začátek a z konce treku budeme využívat místní vyspělou a pravidelnou autobusovou dopravu.

Cestovní doklady a víza: Jelikož Réunion je francouzským departmentem, neopustíme při této cestě území EU a cestovat tak lze s platným občanským průkazem. Vzhledem ke vzdálenosti a možnosti mezipřistání v jiných státech se však doporučuje do zámořských departementů cestovat s platným cestovním pasem.

Očkování: Na Réunionu nehrozí téměř žádná zdravotní rizika. Není potřeba žádné speciální očkování. Na ostrově se nevyskytuje malárie. Aktuální informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Jitka Dostálová - zkušená průvodkyně, cestovatelka a horalka, která zná půlku světa. Živí se také jako překladatelka a tlumočnice a na svém oblíbeném Réunionu využije své jazykové nadání. Dotazy k zájezdu zodpoví zájemcům na emailu j(podtržítko)dostalova(zavináč)seznam.cz.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Upozornění: Původní termín zájezdu, tj. 31.8.2017 - 16.9.2017, byl změněn z důvodu výhodnějšího leteckého spojení. Odlet a návrat je o 1 den dříve.

Cena zájezdu Réunion

Cena 50000 Kč = 28000 Kč za zájezd + cca 22000 Kč za letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 25000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 28000 Kč zahrnuje: dopravu na Réunionu (dle programu), kompletní ubytování na místě (12x na horských chatách, 2x v bungalovech na pobřeží), českého průvodce, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 28000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy do Saint-Denis (cca 22000 Kč včetně tax), případnou dopravu mezi letištěm Charles de Gaulle a Orly v Paříži (dle letů - pomalejší bus Air France zdarma, taxi do 20 €/os.); volitelné výdaje: stravu na chatách, vstup do želvária (cca 7 €), fakultativní šnorchlování či potápění (ceny různé dle délky, typu výletu, počtu ponorů atd.)

 

Další podobné zájezdy:

Nepál - Everest trek

Nepál - Everest trek

Okruh pod nejvyšší horu světa Mt. Everest


51000 Kč
Detail zájezdu

 • 20.10.-11.11.
 • 21.04.-13.05.
Kilimanjaro, Mt. Kenya a safari


90000 Kč
Detail zájezdu

 • 13.01.-29.01.
Tropické Borneo

Tropické Borneo

Exotika ostrovní Malajsie, Singapur a Brunei


60000 Kč
Detail zájezdu

 • 08.03.-25.03.
 

Trekking na Réunionu

Kaldera Mafate Kaldera Salazie - nejvlhčí místo ostrova Odpolední pohoda starousedlíků Městečko Cilaos
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy