Trekking na Réunionu

Sopky a kaldery zeleného ostrova v Indickém oceánu

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3-4

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška

Úchvatnou perlu Indického oceánu najdeme v souostroví Maskarény asi 800 km východně od Madagaskaru, kde Réunion tvoří krásnější a podařenější dvojče ostrova Mauricius. Malému hornatému tropickému vulkanickému ostrovu dominuje mohutný, dnes vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), jenž ostrov kdysi vytvořil. Obklopen je trojlístkem obřích, nepředstavitelně členitých kalder - bizarních kráterů obehnaných téměř kolmými, až 1500 m vysokými stěnami. Stále aktivní je největší atrakce ostrova - sopka Piton de la Fournaise (2631 m), která občas vylévá proudy lávy přímo do moře. Réunion je porostlý bujnou tropickou vegetací, ale najdeme zde i sopečné pouště. Ostrov je rozerván hlubokými kaňony s říčkami čisté vody, které padají v burácejících vodopádech - nejslavnější jsou v kaňonu Trou de Fer, a ústí do rozbouřeného oceánu, ráje surfařů. Krásu nedotčenou komercí umocňuje na západním pobřeží korálová bariéra lemující ostrov, díky níž lze v průzračném azurovém moři s korálovými útesy zažít fantastické šnorchlování či potápění. Réunion je obývaný domorodými kreoly, kteří jsou směsicí asijských, arabských, afrických a evropských kultur, ostrov je však zámořským departementem Francie a představuje tak vzdálenou izolovanou komunitu EU daleko od Evropy.

Prožijeme nezapomenutelný horský trek panenskou přírodou, tropickými deštnými pralesy i prostými kreolskými osadami. Z nejvyššího vrcholu Piton des Neiges spatříme celý ostrov jako na dlani, zalitý paprsky slunce vycházejícího nad oceánem. Někoho si ještě více může získat činná sopka Piton de la Fournaise s její úchvatnou měsíční krajinou se spoustou barev a vulkanických útvarů a někdo zcela propadne turistice „nahoru a dolů“ po zelených kaňonech a horách. Vykoupeme se v průzračných tůních, vodopádech i ve vlnách teplého Indického oceánu, kde si na závěr přijdou na své milovníci šnorchlování a potápění. Prožijeme neopakovatelnou dovolenou na ostrově, na který komerční turistika prozatím zapomněla.

Absolvujeme dva vícedenní přechody po chatách, šestidenní a pětidenní. Přechody absolvujeme jen se středním batohem. V rámci obou přechodů je vždy jeden jednodenní vrcholový výstup nalehko. Mezi oběma přechody je vložen odpočinkový den s kratší túrou k vodopádům. Chaty leží v příjemných osadách mezi banánovníky nebo i na sopečném úpatí nejvyšších hor. Na chatách je možnost zakoupení snídaní i večeří, což velmi doporučujeme. Vždy po čtyřech dnech na treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby. Ostrov má nebývale členitý reliéf, trasy vedou strmě nahoru a dolů, po úzkých, kamenitých stezkách. Denní převýšení je velmi různorodé, v průměru cca 1400-1500 m v součtu nahoru a dolů. Na trecích budeme po většinu dní trávit okolo 7-8 hodin včetně pauz. Ostrov navštívíme v době místní „zimy“, kdy se denní teploty ve středních polohách hor pohybují většinou mezi 15-20 °C a déšť je vzácný. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy přes Paříž (možný transfer z letiště Charles de Gaulle na letiště Orly). Přílet na Réunion do hlavního města Saint-Denis. Přesun k výchozímu bodu treku, vesnici Dos d´Âne, krátká túra na první fantastickou vyhlídku do kaldery Mafate. (1,5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 3. den: Začátek treku ze vsi Dos d´Âne (1050 m). Putování obrovskou, nesmírně členitou kalderou Cirque du Mafate ohraničenou tisícimetrovou strmou stěnou vyhaslého kráteru, s četnými kaňony, vodopády a chudými kreolskými osadami, přístupnými pouze pěšky nebo vrtulníkem. Nocleh v osadě Îlet à Malheur (850 m). (9 hod, ↑ 1100 m, ↓ 950 m)
 • 4. den: Přechod centrální části kráteru Mafate, přes strže do osady Roche Plate (1100 m), ležící pod vrcholem okraje kráteru Le Maïdo. Buď náročnější trasou přes kaňon, nejopravdovější kreolské osady Îlet des Lataniers a Îlet des Oranges a výhledové sedlo la Brèche, nebo přímější trasou z Grand Place. (8-10 hod, ↑ 1000-1250 m, ↓ 750-1000 m)
 • 5. den: Okolo strhujícího vodopádu Trois Roches spadajího do hluboké štěrbiny, přechod do vesničky Marla (1600 m). (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 150 m)
 • 6. den: Z kaldery Mafate přes sedlo Col du Taïbit (2081 m), výhled na obě obří kaldery. Přechod do jižní kaldery Cilaos, nocleh ve stejnojmenném horském městečku (1200 m), nákup potravin. (6-8 hod, ↑ 550-800 m, ↓ 950-1200 m)
 • 7. den: Výstup stěnou kráteru na chatu pod nejvyšším vrcholem ostrova Piton des Neiges, nocleh v chatě Caverne Dufour (2480 m). (6 hod, ↑ 1300 m)
 • 8. den: Časný start, nalehko výstup na vrchol nejvyšší hory ostrova, vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), fantastické pozorování východu slunce nad oceánem. Sestup a přechod k chatě Bélouve (1500 m), nocleh 2 noci po sobě. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 1600 m)
 • 9. den: Odpočinkový den, snazší túra nalehko. Návštěva nejautentičtějšího tropického pralesa na ostrově Forét de Bélouve. Úchvatná vyhlídka na slavný kaňon Trou de Fer (Železná díra), do něhož spadá několik velkolepých vodopádů. (6 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 10. den: Od chaty Bélouve přes prales Bébour do městečka La Plaine des Palmistes, nákup potravin a nocleh. (7 hod, ↑ 200 m, ↓ 500 m)
 • 11. den: Výstup sopečnou krajinou k chatě Gîte du Volcan (2240 m) pod sopkou Piton de la Fournaise, 2 noci po sobě. (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 200 m)
 • 12. den: Hlavní atrakce ostrova - výstup na nejaktivnější sopku Piton de la Fournaise (2632 m). Sestup do kaldery s bizarním minikráterem Formica Léo a trek na hranu aktivního kráteru Dolomieu se skvělým výhledem jak do hlavního kráteru, tak na kaldery. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 13. den: Od Gîte du Volcan sestup přes „měsíční“ sopečné pláně Plaine des Sables k údolní chatě Gîte de Basse Vallée (660 m). (8 hod, ↑ 150 m, ↓ 1750 m)
 • 14. den: Sestup do pobřežní osady Basse Valée (2 hod, (↓ 650 m). Transfer do přímořského St. Leu.
 • 15. den: Zasloužený odpočinek - relax u moře, fakultativně šnorchlování či potápění, možná návštěva želvária, nákupy suvenýrů.
 • 16. den: Individuální program, přejezd do Saint-Denis, odlet z Reunionu.
 • 17. den: Přestup v Paříži (možný transfer mezi letišti), návrat do ČR.

Ubytování a stravování

Ubytování: Během přechodů spíme 12x v horských chatách (pokoje po čtyřech i více), z toho 2x zůstáváme na jedné chatě dvě noci po sobě, na ostatních chatách přespíme vždy jen jednu noc. K dispozici jsou vždy teplé deky či přikrývky a většinou také povlečení. Jedinou výjimkou je horská chata pod nejvyšší horou ostrova, na které povlečení není, z hygienických důvodů proto zvažte vlastní lehkou vložku do spacáku. Poslední dva noclehy strávíme na pobřeží v bungalovech.

Stravování: Na chatách je možné zakoupit snídani (cca 5-7 €) a večeři (cca 15-20 €). Polopenze na chatách je dražší, ale chutná a dostatečná a vzhledem ke složitému zásobování chat je nutno ji objednat předem. Polopenzi velmi doporučujeme, díky tomu půjdete v náročném terénu s lehčím batohem. Na snídani bývá obvykle bageta, máslo, marmeláda, teplé nápoje. Na večeři se podává po aperitivu (tropický rum) kari (rýže či luštěniny s masem - kuře, ryba, krevety, …) a vynikající kreolské dezerty. Váš zájem o polopenzi uveďte do přihlášky. Přes den je třeba mít vlastní studenou stravu (maximálně na 4 dny). Vždy po čtyřech dnech treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby, ceny jsou jako v západní Evropě. Na skromný obchůdek nebo bufet lze narazit i v některých horských osadách. Pitná voda je dostupná na všech chatách. V závěru u moře si můžete vybrat z více možností stravování.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Pro přesuny z a na letiště v Saint-Denis a na začátek a z konce treku budeme využívat místní vyspělou a pravidelnou autobusovou dopravu.

Cestovní doklady a víza: Jelikož Réunion je francouzským departmentem, neopustíme při této cestě území EU a cestovat tak lze s platným občanským průkazem. Vzhledem ke vzdálenosti a možnosti mezipřistání v jiných státech se však doporučuje do zámořských departementů cestovat s platným cestovním pasem.

Očkování: Na Réunionu nehrozí téměř žádná zdravotní rizika. Není potřeba žádné speciální očkování. Na ostrově se nevyskytuje malárie. Aktuální informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Jitka Dostálová - zkušená průvodkyně, cestovatelka a horalka, která zná půlku světa. Živí se také jako překladatelka a tlumočnice a na svém oblíbeném Réunionu využije své jazykové nadání.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Réunion

Cena 50000 Kč = 28000 Kč za zájezd + cca 22000 Kč za letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 25000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 28000 Kč zahrnuje: dopravu na Réunionu (dle programu), kompletní ubytování na místě (12x na horských chatách, 2x v bungalovech na pobřeží), českého průvodce, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 28000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy do Saint-Denis (cca 22000 Kč včetně tax), případnou dopravu mezi letištěm Charles de Gaulle a Orly v Paříži (dle letů - pomalejší bus Air France zdarma, taxi do 20 €/os.); volitelné výdaje: stravu na chatách, vstup do želvária (cca 7 €), fakultativní šnorchlování či potápění (ceny různé dle délky, typu výletu, počtu ponorů atd.)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3-4

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po ostrovech Bali, Flores, Komodo, Rinca a Lombok


52000 Kč
Detail zájezdu

 • 14.06.-01.07.
Trekking v Peru

Trekking v Peru

Andy - přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash


61000 Kč
Detail zájezdu

 • 12.09.-30.09.
Nepál - Everest trek

Nepál - Everest trek

Okruh pod nejvyšší horu světa Mt. Everest


51000 Kč
Detail zájezdu

 • 12.10.-04.11.
 • 26.10.-18.11.
 

Trekking na Réunionu

Kaldera Salazie - nejvlhčí místo ostrova Na vrcholu Piton de la Fournais Vulkanické „vrásky“ Východ slunce na vrcholu Piton des Neiges (3071 m)
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy