Sopky a kaldery vulkanického ostrova v Indickém oceánu
Úchvatnou perlu Indického oceánu najdeme v souostroví Maskarény asi 800 km východně od Madagaskaru, kde Réunion tvoří krásnější a podařenější dvojče ostrova Mauricius. Malému hornatému tropickému vulkanickému ostrovu dominuje mohutný, dnes vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), jenž ostrov kdysi vytvořil. Obklopen je trojlístkem obřích, nepředstavitelně členitých kalder - bizarních kráterů obehnaných téměř kolmými, až 1500 m vysokými stěnami. Stále aktivní je největší atrakce ostrova - sopka Piton de la Fournaise (2631 m), která občas vylévá proudy lávy přímo do moře. Réunion je porostlý bujnou tropickou vegetací, ale najdeme zde i sopečné pouště. Ostrov je rozerván hlubokými kaňony s říčkami čisté vody, které padají v burácejících vodopádech - nejslavnější jsou v kaňonu Trou de Fer, a ústí do rozbouřeného oceánu, ráje surfařů. Krásu nedotčenou komercí umocňuje na západním pobřeží korálová bariéra lemující ostrov, díky níž lze v průzračném azurovém moři s korálovými útesy zažít fantastické šnorchlování či potápění. Réunion je obývaný domorodými kreoly, kteří jsou směsicí asijských, arabských, afrických a evropských kultur, ostrov je však zámořským departementem Francie a představuje tak vzdálenou izolovanou komunitu EU daleko od Evropy.
Prožijeme nezapomenutelné horské treky panenskou přírodou, tropickými deštnými pralesy i prostými kreolskými osadami. Z nejvyššího vrcholu Piton des Neiges spatříme celý ostrov jako na dlani, zalitý paprsky slunce vycházejícího nad oceánem. Někoho si ještě více může získat činná sopka Piton de la Fournaise s její úchvatnou měsíční krajinou se spoustou barev a vulkanických útvarů a někdo zcela propadne turistice „nahoru a dolů“ po zelených kaňonech a horách. Vykoupeme se v průzračných tůních, vodopádech a na závěr i ve vlnách teplého Indického oceánu. Prožijeme neopakovatelnou dovolenou na ostrově, na který komerční turistika prozatím zapomněla.
Absolvujeme dva vícedenní přechody po chatách, šestidenní a čtyřdenní. Přechody absolvujeme jen se středním batohem. V rámci obou přechodů je vždy jeden jednodenní vrcholový výstup nalehko. Mezi oběma přechody je vložen odpočinkový den s kratší túrou k vodopádům. Chaty leží v příjemných osadách mezi banánovníky nebo i na sopečném úpatí nejvyšších hor. Na chatách je možnost si předem objednat polopenzi, což vzhledem k zásadní váhové úspoře ve vašem batohu velmi doporučujeme. Vždy po čtyřech dnech na treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby. Ostrov má nebývale členitý reliéf, trasy vedou strmě nahoru a dolů, po úzkých, kamenitých stezkách. Denní převýšení je velmi různorodé, v průměru cca 1400-1500 m v součtu nahoru a dolů. Na trecích budeme po většinu dní trávit okolo 7-8 hodin včetně pauz (náročnost podrobněji). Ostrov navštívíme v době místní příjemné „zimy“, kdy se denní teploty ve středních polohách hor pohybují většinou mezi 15-20 °C a déšť je vzácný. Pojedeme v malé skupině okolo 13 cestovatelů.
Během přechodů spíme 10x v horských chatách (pokoje po čtyřech i více) a 1x v penzionu; z toho 2x zůstáváme na jedné chatě dvě noci po sobě, na ostatních místech přespíme vždy jen jednu noc. K dispozici jsou vždy teplé deky či přikrývky a většinou také povlečení. Jedinou výjimkou je horská chata pod nejvyšší horou ostrova, na které povlečení není, z hygienických důvodů proto zvažte vlastní lehkou vložku do spacáku. Poslední tři noclehy strávíme na pobřeží v bungalovech.
Na chatách je možné a doporučené objednat si předem polopenzi - snídaně a večeře. Celková částka za 10x polopenzi včetně rezervačních poplatků je 8000 Kč a hradí se předem - váš zájem o tuto polopenzi uveďte do přihlášky. Polopenze na chatách je dražší, ale chutná a dostatečná. Objednání předem je nutné vzhledem ke složitému zásobování chat. Polopenzi velmi doporučujeme vzhledem k převážné absenci jiných občerstvovacích stanic na trase a možnosti využívání stravovacích (společných) prostor chat, díky tomu navíc půjdete v náročnějším terénu s lehčím batohem. Na snídani bývá obvykle bageta, máslo, marmeláda, teplé nápoje. Na večeři se podává po aperitivu (tropický rum) kari (rýže či luštěniny s masem - kuře, ryba, krevety, …) a vynikající kreolské dezerty. Přes den je třeba mít vlastní studenou stravu (maximálně na 4 dny). Vždy po čtyřech dnech treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby, ceny jsou jako v západní Evropě. Je ale nutné nezapomínat, že např. v neděli bude velmi těžké zásoby nakoupit. Na skromný obchůdek nebo bufet lze výjimečně narazit i v některých horských osadách. Pitná voda je dostupná na všech chatách. V penzionu Auberge Desprairies je možné si připlatit za večeři (snídaně je v ceně), svůj zájem o ní domluvíte přímo na místě s průvodkyní, která vám sdělí i aktuální cenu. V závěru u moře si můžete vybrat z více možností vlastního stravování (většinou se stravuje v místních restauracích).
Doprava na místě: Všechny transfery na Reunionu (z/na letiště, přejezd z chaty Bélouve do Bourg Murat, tranzit z konce treku do St. Leu a výlet do Langevin) absolvujeme smluvním minibusem.
Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Ač je Réunion součástí EU, cestovat s občanským průkazem se kvůli odlehlé poloze a možným mezipřistáním mimo území EU rozhodně nedoporučuje. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Očkování: Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu. Na ostrově se nevyskytuje malárie, ovšem doporučuje se obvyklá ochrana proti komárům (používání repelentů, zakryté tělo) vzhledem k výskytu horečky dengue v posledních letech (mimo horské polohy, do nadmořské výšky 800 m). Aktuální informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra, která mohou doporučit očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu.
Fakultativní akce: Canyoning na řece Langevin ve stejnojmenné obci je jedinečná zážitková aktivita, kterou můžete absolvovat s několika různými společnostmi v cenovém rozpětí mezi 60-80 €. Čas srazu před aktivitou je většinou v 08:00 a celá akce trvá 3 - 4 hodiny dle jednotlivých balíčků. S sebou netřeba žádného speciálního vybavení kromě plavek, ručníku a bot do vody. Těšit se můžete na 50 m vodní zip-line, samotný průchod soutěskou s přírodními skluzavkami, skoky do vody, jeskyněmi, sjezdy vodopádů aj. Více informací najdete na Cimeonature.
Let helikoptérou je jedinečný zážitek, bez kterého byste z Reunionu neměli odletět. Cena se pohybuje do 350 € na osobu za let trvající až 55 minut, v rámci kterého uvidíte to nejlepší, co vám ostrov může nabídnout. Společnost si zájemce o vyhlídkový let vyzvedne přímo v St. Leu, více informace na Helilagon.
Jelikož je třeba obě adrenalinové aktivity rezervovat s výrazným předstihem, zaznamenejte svůj zájem o konkrétní aktivitu již v přihlášce, prosím. Svůj zájem pak stvrdíte zálohou, kterou budeme požadovat, jakmile budeme aktivity reálně rezervovat. V případě zájmu o jiné aktivity (potápění či šnorchlování) je třeba nám to též sdělit již v přihlášce, rezervaci budeme pak řešit individuálně. Výlety za delfíny či velrybami je možné zařídit až na místě, není tedy třeba je rezervovat předem.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.