Réunion - přechod po chatách

Sopky a kaldery vulkanického ostrova v Indickém oceánu

Úchvatnou perlu Indického oceánu najdeme v souostroví Maskarény asi 800 km východně od Madagaskaru, kde Réunion tvoří krásnější a podařenější dvojče ostrova Mauricius. Malému hornatému tropickému vulkanickému ostrovu dominuje mohutný, dnes vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), jenž ostrov kdysi vytvořil. Obklopen je trojlístkem obřích, nepředstavitelně členitých kalder - bizarních kráterů obehnaných téměř kolmými, až 1500 m vysokými stěnami. Stále aktivní je největší atrakce ostrova - sopka Piton de la Fournaise (2631 m), která občas vylévá proudy lávy přímo do moře. Réunion je porostlý bujnou tropickou vegetací, ale najdeme zde i sopečné pouště. Ostrov je rozerván hlubokými kaňony s říčkami čisté vody, které padají v burácejících vodopádech - nejslavnější jsou v kaňonu Trou de Fer, a ústí do rozbouřeného oceánu, ráje surfařů. Krásu nedotčenou komercí umocňuje na západním pobřeží korálová bariéra lemující ostrov, díky níž lze v průzračném azurovém moři s korálovými útesy zažít fantastické šnorchlování či potápění. Réunion je obývaný domorodými kreoly, kteří jsou směsicí asijských, arabských, afrických a evropských kultur, ostrov je však zámořským departementem Francie a představuje tak vzdálenou izolovanou komunitu EU daleko od Evropy.

Prožijeme nezapomenutelné horské treky panenskou přírodou, tropickými deštnými pralesy i prostými kreolskými osadami. Z nejvyššího vrcholu Piton des Neiges spatříme celý ostrov jako na dlani, zalitý paprsky slunce vycházejícího nad oceánem. Někoho si ještě více může získat činná sopka Piton de la Fournaise s její úchvatnou měsíční krajinou se spoustou barev a vulkanických útvarů a někdo zcela propadne turistice „nahoru a dolů“ po zelených kaňonech a horách. Vykoupeme se v průzračných tůních, vodopádech a na závěr i ve vlnách teplého Indického oceánu. Prožijeme neopakovatelnou dovolenou na ostrově, na který komerční turistika prozatím zapomněla.

Absolvujeme dva vícedenní přechody po chatách, šestidenní a čtyřdenní. Přechody absolvujeme jen se středním batohem. V rámci obou přechodů je vždy jeden jednodenní vrcholový výstup nalehko. Mezi oběma přechody je vložen odpočinkový den s kratší túrou k vodopádům. Chaty leží v příjemných osadách mezi banánovníky nebo i na sopečném úpatí nejvyšších hor. Na chatách je možnost si předem objednat polopenzi, což vzhledem k zásadní váhové úspoře ve vašem batohu velmi doporučujeme. Vždy po čtyřech dnech na treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby. Ostrov má nebývale členitý reliéf, trasy vedou strmě nahoru a dolů, po úzkých, kamenitých stezkách. Denní převýšení je velmi různorodé, v průměru cca 1400-1500 m v součtu nahoru a dolů. Na trecích budeme po většinu dní trávit okolo 7-8 hodin včetně pauz (náročnost podrobněji). Ostrov navštívíme v době místní příjemné „zimy“, kdy se denní teploty ve středních polohách hor pohybují většinou mezi 15-20 °C a déšť je vzácný. Pojedeme v malé skupině okolo 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy přes Paříž (možný transfer z letiště Charles de Gaulle na letiště Orly). Přílet na Réunion do hlavního města Saint-Denis. Přesun k výchozímu bodu treku, vesnici Dos d´Ane, krátká túra na první fantastickou vyhlídku do kaldery Mafate. (2 hod, ↑ 250 m, ↓ 500 m)
 • 3. den: Začátek treku ze vsi Dos d´Ane (950 m). Putování obrovskou, nesmírně členitou kalderou Cirque du Mafate ohraničenou tisícimetrovou strmou stěnou vyhaslého kráteru, s četnými kaňony, vodopády a chudými kreolskými osadami, přístupnými pouze pěšky nebo vrtulníkem. Nocleh v osadě Cayenne (550 m). (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Přechod centrální části kráteru Mafate, přes strže do osady Roche Plate (1100 m), ležící pod vrcholem okraje kráteru Le Maïdo. Trasou přes kaňon, nejopravdovější kreolské osady Îlet des Lataniers a Îlet des Oranges a výhledové sedlo la Brèche. (7 hod, ↑ 1050 m, ↓ 500 m)
 • 5. den: Okolo strhujícího vodopádu Trois Roches spadajího do hluboké štěrbiny, přechod do vesničky Marla (1600 m). (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 150 m)
 • 6. den: Z kaldery Mafate přes sedlo Col du Taïbit (2081 m), výhled na obě obří kaldery. Přechod do jižní kaldery Cilaos, nocleh ve stejnojmenném horském městečku (1200 m), nákup potravin. (6-8 hod, ↑ 550-800 m, ↓ 950-1200 m)
 • 7. den: Výstup stěnou kráteru na chatu pod nejvyšším vrcholem ostrova Piton des Neiges, nocleh v chatě Caverne Dufour (2480 m). (6 hod, ↑ 1300 m)
 • 8. den: Časný start, nalehko výstup na vrchol nejvyšší hory ostrova, vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), fantastické pozorování východu slunce nad oceánem. Sestup a přechod k chatě Bélouve (1500 m). (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 1600 m)
 • 9. den: Odpočinkový den. Návštěva nejautentičtějšího tropického pralesa na ostrově Forét de Bélouve. Úchvatná vyhlídka na slavný kaňon Trou de Fer (Železná díra), do něhož spadá několik velkolepých vodopádů (6 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Od chaty Bélouve sjezd smluvenou dopravou do městečka Bourg Murat. Ubytování a prohlídka městečka s možností návštěvy vulkanologického muzea Cité du Volcan
 • 10. den: Výstup sopečnou krajinou k chatě Gîte du Volcan (2240 m) pod sopkou Piton de la Fournaise, 2 noci po sobě. (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 200 m)
 • 11. den: Hlavní atrakce ostrova - výstup na nejaktivnější sopku Piton de la Fournaise (2632 m). Sestup do kaldery s bizarním minikráterem Formica Léo a trek na hranu aktivního kráteru Dolomieu se skvělým výhledem jak do hlavního kráteru, tak na kaldery. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 12. den: Od Gîte du Volcan sestup přes „měsíční“ sopečné pláně Plaine des Sables k údolní chatě Gîte de Basse Vallée (660 m). (8 hod, ↑ 150 m, ↓ 1750 m)
 • 13. den: Sestup do pobřežní osady Basse Valée (2 hod, ↓ 650 m). Transfer do přímořského Saint-Leu.
 • 14. den: Odpočinkový den - možnost návštěvy botanické zahrady, akvária či želvária, nákup suvenýrů a zasloužený relax u moře. Fakultativně lze zorganizovat výlet na vyhlídku Maïdo (2205 m), tzv. „balkon Reunionu“ s úžasnými výhledy přes kalderu Mafate až k oceánu.
 • 15. den: Ranní přejezd do městečka Langevin, návštěva kaskád vodopádů, kterým vévodí Cascade de Grand Galet a procházka po nejjižnějším mysu Reunionu, kde se tříští vlny o rozeklané pobřeží. Pro zájemce fakultativně canyoning na řece Langevin nebo let helikoptérou, potápění, šnorchlování či výlet za velrybami a delfíny.
 • 16. den: Individuální program, přejezd do Saint-Denis, odlet z Reunionu.
 • 17. den: Přestup v Paříži (možný transfer mezi letišti), návrat do Prahy.

Ubytování

Během přechodů spíme 10x v horských chatách (pokoje po čtyřech i více) a 1x v prázdninovém domě s vybavenou kuchyní; z toho 1x zůstáváme na jedné chatě dvě noci po sobě, na ostatních místech přespíme vždy jen jednu noc. K dispozici jsou vždy teplé deky či přikrývky a většinou také povlečení. Jedinou výjimkou je horská chata pod nejvyšší horou ostrova, na které povlečení není, z hygienických důvodů proto zvažte vlastní lehkou vložku do spacáku. Poslední tři noclehy strávíme na pobřeží v bungalovech.

Stravování

Na chatách je možné a doporučené objednat si předem polopenzi - snídaně a večeře. Celková částka za 10x polopenzi včetně rezervačních poplatků je 8000 Kč a hradí se předem - váš zájem o tuto polopenzi uveďte do přihlášky. Polopenze na chatách je dražší, ale chutná a dostatečná. Objednání předem je nutné vzhledem ke složitému zásobování chat. Polopenzi velmi doporučujeme vzhledem k převážné absenci jiných občerstvovacích stanic na trase a možnosti využívání stravovacích (společných) prostor chat, díky tomu navíc půjdete v náročnějším terénu s lehčím batohem. Na snídani bývá obvykle bageta, máslo, marmeláda, teplé nápoje. Na večeři se podává po aperitivu (tropický rum) kari (rýže či luštěniny s masem - kuře, ryba, krevety, …) a vynikající kreolské dezerty. Přes den je třeba mít vlastní studenou stravu (maximálně na 4 dny). Vždy po čtyřech dnech treku dorazíme do městečka, kde doplníme zásoby, ceny jsou jako v západní Evropě. Na skromný obchůdek nebo bufet lze výjimečně narazit i v některých horských osadách. Pitná voda je dostupná na všech chatách. Ve městě Bourg Murat, kde polopenze není v ceně zájezdu, bude možné využít místních restaurací, případně si nakoupit suroviny a uvařit si večeři a snídani v domě, ve kterém budeme nocovat. V závěru u moře si můžete vybrat z více možností vlastního stravování (většinou se stravuje v místních restauracích).

Další informace k zájezdu


Doprava na místě: Všechny transfery na Reunionu (z/na letiště, přejezd z chaty Bélouve do Bourg Murat, tranzit z konce treku do St. Leu a výlet do Langevin) absolvujeme smluvním minibusem.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Ač je Réunion součástí EU, cestovat s občanským průkazem se kvůli odlehlé poloze a možným mezipřistáním mimo území EU rozhodně nedoporučuje. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu. Na ostrově se nevyskytuje malárie, ovšem doporučuje se obvyklá ochrana proti komárům (používání repelentů, zakryté tělo) vzhledem k výskytu horečky dengue v posledních letech (mimo horské polohy, do nadmořské výšky 800 m). Aktuální informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra, která mohou doporučit očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu.

Fakultativní akce: Canyoning na řece Langevin ve stejnojmenné obci je jedinečná zážitková aktivita, kterou můžete absolvovat s několika různými společnostmi v cenovém rozpětí mezi 60-80 €. Čas srazu před aktivitou je většinou v 08:00 a celá akce trvá 3 - 4 hodiny dle jednotlivých balíčků. S sebou netřeba žádného speciálního vybavení kromě plavek, ručníku a bot do vody. Těšit se můžete na 50 m vodní zip-line, samotný průchod soutěskou s přírodními skluzavkami, skoky do vody, jeskyněmi, sjezdy vodopádů aj. Více informací najdete na Cimeonature.
Let helikoptérou je jedinečný zážitek, bez kterého byste z Reunionu neměli odletět. Cena se pohybuje do 350 € na osobu za let trvající až 55 minut, v rámci kterého uvidíte to nejlepší, co vám ostrov může nabídnout. Společnost si zájemce o vyhlídkový let vyzvedne přímo v St. Leu, více informace na Helilagon.
Jelikož je třeba obě adrenalinové aktivity rezervovat s výrazným předstihem, zaznamenejte svůj zájem o konkrétní aktivitu již v přihlášce, prosím. Svůj zájem pak stvrdíte zálohou, kterou budeme požadovat, jakmile budeme aktivity reálně rezervovat. V případě zájmu o jiné aktivity (potápění či šnorchlování) je třeba nám to též sdělit již v přihlášce, rezervaci budeme pak řešit individuálně. Výlety za delfíny či velrybami je možné zařídit až na místě, není tedy třeba je rezervovat předem.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Réunion - přechod po chatách

Réunion - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Patagonie - až na konec světa

Ikonické horské špice Chile a Argentiny, ledovce a tučňáci

Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách

Drsná krajina tundry, ledovce, vodopády, fjordy a jezera (letecky)

Sopky Indonésie

Horské výstupy na vulkanických ostrovech Bali, Lombok a Jáva

Peru - trekking v Andách

Přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků