Reunion - horská turistika

Sopky a kaldery zeleného ostrova v Indickém oceánu

Úchvatnou perlu Indického oceánu najdeme v souostroví Maskarény asi 800 km východně od Madagaskaru, kde Réunion tvoří krásnější a podařenější dvojče ostrova Mauricius. Malému hornatému tropickému vulkanickému ostrovu dominuje mohutný, dnes vyhaslý vulkán Piton des Neiges (3071 m), jenž ostrov kdysi vytvořil. Obklopen je trojlístkem obřích, nepředstavitelně členitých kalder - bizarních kráterů obehnaných téměř kolmými, až 1500 m vysokými stěnami. Stále aktivní je největší atrakce ostrova - sopka Piton de la Fournaise (2631 m), která občas vylévá proudy lávy přímo do moře. Réunion je porostlý bujnou tropickou vegetací, ale najdeme zde i sopečné pouště. Ostrov je rozerván hlubokými kaňony s říčkami čisté vody, které padají v burácejících vodopádech a ústí do rozbouřeného oceánu. Krásu nedotčenou komercí umocňuje na západním pobřeží korálová bariéra lemující ostrov, díky níž lze v průzračném azurovém moři s korálovými útesy zažít fantastické šnorchlování. Réunion je obývaný domorodými kreoly, kteří jsou směsicí asijských, arabských, afrických a evropských kultur, ostrov je však zámořským departementem Francie a představuje tak vzdálenou izolovanou komunitu EU daleko od Evropy.

Prožijeme nezapomenutelné horské túry panenskou přírodou, tropickými deštnými pralesy i prostými kreolskými osadami. Z vrcholů a z vyhlídek budeme obdivovat pohledy do hlubokých, členitých a divokých kalder. Někoho si ještě více může získat činná sopka Piton de la Fournaise s její úchvatnou měsíční krajinou se spoustou barev a vulkanických útvarů a někdo zcela propadne turistice „nahoru a dolů“ po zelených kaňonech a horách. Vykoupeme se v průzračných tůních, vodopádech a na závěr i ve vlnách teplého Indického oceánu. Prožijeme neopakovatelnou dovolenou na ostrově, na který komerční turistika prozatím zapomněla.

Absolvujeme několik jednodenních túr nalehko a jedno dvoudenní putování do kaldery Mafate s noclehem na chatě s polopenzí. I na tuto dvoudenní túru ponesete jen minimum věcí a půjdete také téměř nalehko. V druhé polovině zájezdu je vložen odpočinkový den u moře. Ostrov má nebývale členitý reliéf, trasy vedou často strmě nahoru a dolů, po úzkých, kamenitých stezkách. Denní převýšení je různorodé, v průměru cca 600-1000 m nahoru a totéž dolů. Na trecích budeme po většinu dní trávit okolo 4-7 hodin včetně pauz. Ubytovaní budeme v horských chatách a hostelech se společnými vícelůžkovými pokoji, u moře v bungalovech. Na chatě při dvoudenní túře je v ceně polopenze, na chatě a v hostelu večeře. Ostrov navštívíme v době místní příjemné „zimy“, kdy se denní teploty ve středních polohách hor pohybují většinou mezi 15-20 °C a déšť je vzácný. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

S realizací zájezdu na Reunion počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezd rušit nebudeme. Reunion je otevřený pro plně očkované turisty, služby, restaurace i ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup na Reunion: splnění obou podmínek: dokončené očkování a negativní PCR (72 hod) nebo antigenní test (48 hod); dále vyplnění čestného prohlášení o bezinfekčnosti a online vyplnění formuláře Passenger Locator Form; (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem; pro tranzit Francií je třeba vyplnění čestného prohlášení o bezinfekčnosti a online vyplnění formuláře Passenger Locator Form.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy přes Paříž (možný transfer z letiště Charles de Gaulle na letiště Orly). Přílet na Réunion do hlavního města Saint-Denis. Přesun do obří kaldery Salazie, po cestě výhled na vodopád Voile de la Mariée. Procházka po vesnici Hell-Bourg s krásnými kreolskými domky. Ubytování v hostelu na 2 noci po sobě.
 • 3. den: Úvodní túra - výstup na Piton d´ Anchain (1356 m), zbytek bývalého vulkánu čnícího z kaldery Salazie. Shora krásné výhledy na kalderu. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 4. den: Výjezd do sedla Petit Col (1864 m), nádherné výhledy přes stromové kapradiny do kalder. Zahájení dvoudenního okruhu téměř nalehko do obrovské, nesmírně členité kaldery Cirque du Mafate ohraničené tisícimetrovými strmými stěnami vyhaslého kráteru, s četnými kaňony, vodopády a kreolskými osadami, přístupnými pouze pěšky nebo vrtulníkem. Sestup do kaldery po atraktivní stezce Sentier Augustave. Nocleh v horské chatě v osadě Aurère (940 m). (4 hod, ↓ 950 m)
 • 5. den: Ranní výhledy do kaldery z Bord Bazaar. Přes strž Bras Bemare do osady Îlet à Malheur, zastávka v kiosku. Výstup po mimořádné stezce Sentier Scout s výhledy na špici Piton Cabris. Nahoru zpět do Petit Col (1864 m) (6-7 hod, ↑ 1150 m, ↓ 250 m). Sjezd auty zpět do Salazie, ubytování na 1 noc v hostelu.
 • 6. den: Túra k vodopádům Takamaka v zeleném údolí říčky Rivière des Marsouins (4 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Výjezd na Plaine de Cafres. Ubytování 2 noci po sobě v horské chatě Vulcan.
 • 7. den: Hlavní atrakce ostrova - výstup na nejaktivnější sopku Piton de la Fournaise (2632 m). Brzký ranní výjezd na hranu kaldery. Sestup z Pas de Bellecombe do kaldery s bizarním minikráterem Formica Léo a trek na hranu aktivního kráteru Dolomieu se skvělým výhledem jak do hlavního kráteru, tak do kaldery. (7-8 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 8. den: Po cestě od vulkánu ranní vyhlídky na „měsíční“ sopečné pláně Plaine des Sables, do kráteru Commerson a vyhlídka Nez de Boeuf do obří rokle Rivière des Remparts. Z Bois Court túra hluboko dolů do mimořádné rokle Grand Bassin, zdatní až na dno s nepřístupnou vesnicí a nádherným vodopádem spadajícím do jezírka. Výstup zpět nahoru (6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Večer sjezd k moři do přímořského St. Leu, nocleh 5 nocí po sobě.
 • 9. den: Zasloužený odpočinek - relax u moře, fakultativně šnorchlování či potápění, možná návštěva želvária, nákupy suvenýrů.
 • 10. den: Brzký ranní výjezd na Le Maïdo - asi nejúžasnější lehce dostupnou vyhlídku na ostrově. Kaldera Mafate přímo pod námi. Výstup po okraji kaldery na vrchol Grand Bénare (2898 m) - ještě lepší výhled na kalderu Mafate, Cilaos i na nejvyšší vrchol ostrova Piton des Neiges (3070 m). (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 11. den: Jižní kaldera Cilaos - ze stejnojmenného městečka túra do hluboké rokle Bras Rouge s úzkou skalnatou soutěskou la Chapelle - možné brodění soutěskou, koupání v tůních. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 12. den: Poznávací a odpočinkový den v jižní části ostrova. Obří hluboká rokle Grand Galet s nádhernými vodopády. Divoké lávové pobřeží se skalním mostem na mysu Cap Méchant a staré lávové proudy na mysu Pointe de la Table. Lávové pole z vulkánu Piton de la Fournaise - Grand Brûlé. Kostel Notre Dame des Laves ve vesnici Piton Ste-Rose obklopený ztuhlou lávou.
 • 13. den: Závěrečné dopoledne u moře, přejezd do Saint-Denis - krátká návštěva města, odlet.
 • 14. den: Přestup v Paříži (možný transfer mezi letišti), návrat do Prahy.

Ubytování

Spíme celkem 6x v horských chatách a hostelech ve 4lůžkových i vícelůžkových pokojích, z toho 2x zůstáváme na jednom místě 2 noci po sobě. K dispozici jsou vždy teplé deky či přikrývky a povlečení. Posledních 5 nocí budeme ubytovaní na pobřeží v bungalovech.

Stravování

Při dvoudenní túře do kaldery Mafate je v ceně zájezdu 1x polopenze na horské chatě. V hostelu v Salazie a na horské chatě Vulcan je v ceně zájezdu celkem 5x večeře. Snídaně jsou vlastní nebo je možné si je objednat na ubytování za cca 7 €. Strava na chatách je chutná a dostatečná. Na večeři se podává po aperitivu (tropický rum) kari (rýže či luštěniny s masem - kuře, ryba, krevety, …) a vynikající kreolské dezerty. Snídaně bývá jednodušší - obvykle bageta, máslo, marmeláda, teplé nápoje. Přes den budete jíst vlastní studenou stravu, zásoby budeme doplňovat pravidelně, ceny jsou jako v západní Evropě. V bungalovech v St. Leu je vybavená kuchyňka s lednicí, snídaně i večeře si tak můžete připravit sami nebo můžete na večeři zajít do restaurace. Pitná voda je dostupná na všech ubytování. Pitná voda je na všech chatách. Je vhodné vzít také práškové energetické nápoje.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2500 Kč na zájezd (požadujeme: český ŘP a alespoň desetileté zkušenosti aktivního řidiče). Řidič na místě najezdí v průměru 2 hodiny celkem za celý den. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Reunion - horská turistika

Reunion - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další

Kostarika

Sopky, tropické pralesy, papoušci a pobřeží Pacifiku

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Národní parky, hory a exotika ostrovní Malajsie