Informace k zájezdu
Rila a Pirin

Úvodní stránka zájezdu Rila a Pirin ( Bulharsko, Balkán, Turistika horská, Turistika nenáročná, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Jedná se o zájezd zaměřený na středně náročnou horskou turistiku po nejkrásnějších a nejvyšších partiích Rily a Pirinu. Na programu jsou jednodenní horské túry nalehko pouze s malým batůžkem, které jsou proloženy odpočinkovými dny s kratšími vycházkami. Túry nejsou technicky náročné a měl by je zvládnout každý, pro koho není problém jít asi 4 hodiny čistého času chůze (tedy cca 5-7 hodin i se zastávkami). Díky lanovkám a výjezdům vysoko do hor se nám za dobrého počasí podaří zdolat Črni Vrh (Vitoša), Musalu (Rila) a Vichren (Pirin), nejvyšší vrcholy navštívených pohoří. Odpočinkové dny začleněné v programu rozvinou vnímání o nádech poznávacího zájezdu - Rilský monastýr a Melnik s Roženským monastýrem. Po konzultaci s průvodcem není problém si navrhovanou trasu prodloužit, zkrátit a nebo úplně vynechat a udělat si den s vlastním programem. Na obtížnost jednotlivých horských túr má samozřejmě velký vliv také počasí. Proto je důležité mít i teplé a nepromokavé oblečení. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde bude možné nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Odkazy na předpověď počasí najdete zde:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/08/bulharsko-pocasi-na-horach-rila-pirin.html
Jedete do vysokých hor, tak je třeba počítat s jakýmkoli počasím a podle toho si vzít i věci do deště a přes den teplé a větru odolné oblečení.

MĚNA A KAPESNÉ

Přibližné ceny: V Bulharsku je velmi levně, potraviny a jídlo v restauracích jsou asi o 20 % levnější než u nás, tradiční mechany s živou hudbou jsou dražší.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. Doporučujeme mít valuty v co nejmenších papírových bankovkách. Na první den či dva je vhodné s sebou vyměnit nějaké leva. Možnost výměny valut za bulharské leva je v Samokově a Bansku. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, lanovky, …) lze doporučit částku cca 200 €. Ve vybraných obchodech a restauracích lze platit i platební kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
DOMINO: Vitoša, 1 : 25 000
DOMINO: Rila 1 : 50 000
DOMINO: Pirin, 1 : 50 000
V Bulharsku by měla být možnost zakoupit výše uvedené mapy Vitoši, Rily a Pirinu v ceně asi 6-8 Lv.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batoh (20-40 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě, teleskopické hole. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, telefon vč. nabíječky.
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", goretex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh), kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory (podle náročnosti zájezdu), sandály (na přezutí, na cestu do busu).
Strava: Společné snídaně v hotelech + místní hospůdky na večeře a někdy i obědy + nákupy na místě. Z domu si můžete vzít věci na svačiny a případně studené obědy na túrách (salámy, paštiky, cukrovinky), ale vše lze koupit i v Bulharsku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petr Gregor - Rila a Pirin 2016, Rila a Pirin 2015, Rila a Pirin 2014, Tomáš Peterka - Video - Rila a Pirin 2015.

Video ze zájezdu do Bulharských hor Rila a Pirin z roku 2016 (Monča Bezuchová):