Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Pojeďte s námi poznat nejvyšší bulharské hory Rilu, Pirin a Vitošu, nejznámější pravoslavné kláštery (monastýry) Rilský a Roženský, horská městečka Bansko a Samokov i největší bulharskou vinařskou oblast u Melniku a známé Melnické pyramidy. Budeme se pohybovat po technicky nenáročných turistických cestách, ale i přesto se nám podaří vystoupit i na nejvyšší vrchol celého Balkánu Musalu (2925 m), jejíž název pochází z dob Osmanské říše a v překladu znamená Alláhova hora - Mus Allah.

Na Rile budeme obdivovat nejen průzračná jezera a skalnaté štíty, ale i hluboké ledovcové kotle. Oslnivě bílý vápencový Pirin má poněkud dramatičtější charakter s ostrými hřebeny, kouzelnými říčkami a několikapatrovými plesy, v nichž se zrcadlí okolní štíty. Navštívíme nejproslulejší bulharskou památku a největší bulharský klášter Rilský monastýr, který svým vzhledem připomíná opevněný hrad. V jižním Pirinu si prohlédneme dřevěný klášter Roženský monastýr a vesnici Melnik vyhlášenou svým vínem. Ochutnáme vyhlášenou bulharskou kuchyni: šopska a ovčarska salata, kebabče a kjufte (pečená mletá masa), musaka, kavarma a jiné speciality potěší bříško každého fajnšmekra. Nevynecháme ani koupání v termálech.

Čeká nás turistika v nejkrásnějších bulharských horách, 1 den na Vitoše, 2 dny na Rile a 3 dny na Pirinu. Budeme se pohybovat v nejvyšších partiích hor a vystoupíme i na nejvyšší vrcholy celého Balkánu. Některé výstupy a sestupy si usnadníme místní dopravou a lanovkami, a tak bude průměrné denní převýšení jen cca 600 m nahoru a totéž dolů a délka túr asi 6 hodin i se všemi zastávkami (náročnost podrobněji). Většinu túr jde prodloužit výstupem na další vrcholy nebo naopak zkrátit. Ve skupině bývá obvykle 10-25 osob. Ubytováni budeme v podhorských městečkách Samokov a Bansko v hotelech se snídaní. Doprava a ubytování jsou ve většině termínů společné s cyklistickým zájezdem Bulharské hory na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod (u termínu 4456 i z Prahy kolem 17 hod) přes Bratislavu, Maďarsko a noční Srbsko.
 • 2. den: Odpolední příjezd do podhorského města Samokov, ubytování na 4 noci, seznámení se s okolím a místními restauracemi.
 • 3. den: Nádherná jezernatá oblast Sedemte Rilski jezera na Maljovické Rile, jedna z nejhezčích částí tohoto pohoří. Možnost usnadnit si výstup a sestup lanovkou až do výšky 2100 m. (dle varianty 4-7 hod, ↑ 400-950 m, ↓ 400-950 m)
 • 4. den: Přechod hřebene pohoří Vitoša: Od chaty Aleko (1820 m) stoupání na nejvyšší vrchol Vitoši Črni Vrch (2280 m) a dále krásnou hřebenovkou k jihu s impozantními výhledy na Rilu až do vesničky Zheleznitsa. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 1300 m)
 • 5. den: Výjezd lanovkou na Jastrabec (2369 m). Výstup na nejvyšší vrchol Bulharska i celého Balkánu Musala (2925 m). (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 6. den: Odpočinkový den: Přejezd do Rilského monastýru, největšího a nejzachovalejšího kláštera v Bulharsku. Prohlídka kláštera a pohodová procházka okolo kapliček Sv. Ivan Rilský a Sv. Luka (↔ 5 km, ↑ 250 m, ↓ 400 m). Prohlídka Stobských pyramid (↔ 5 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m), přejezd do Banska a ubytování na 3 noci.
 • 7. den: Výstup na nejvyšší vrchol Pirinu, mramorovou pyramidu Vichren (2914 m), sídlo boha blesků a hromu Peruna, který dal název celému pohoří (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Možnost přídavku o výstup na ostrý hřeben Končeto (+1,5 hod). Alternativně túra okolo jezer (3-5 hod).
 • 8. den: Pohodový den na jižním úbočí Pirinu: Návštěva dřevěného kláštera Rožeňský monastýr. Procházka bizarními skalními útvary Melnické pyramidy (2 hod, ↑ 50 m, ↓ 100 m) do Melniku - největší vinařské oblasti Bulharska. Výstup na vyhlídku Sveta Zona s rozhledem na celý Melnik a Melnické pyramidy (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m).
 • 9. den: Od chaty Bezbog (2240 m) k největšímu pirinskému jezeru Popovo jezero (2234 m) s ostrůvkem uprostřed a okruh v nejjezernatější oblasti Pirinu (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Následná návštěva v termálních lázní v Dobrništi. Večerní odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

7x v hotelech se snídaní - 4x v Samokově ve 2-3lůžkových pokojích nebo v apartmánech pro 6 osob se dvěma vícelůžkovými pokoji a 3x v Bansku asi 500 m od centra ve 2-3lůžkových pokojích. Apartmány i pokoje mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelu v Bansku je i restaurace, bar, sauna, bazén, společenská místnost a wifi zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou snídani formou bufetu. K dispozici bývá například čaj, káva, mléko, džus, pečivo, máslo, salámy, sýry, jogurt, cereálie, džem, ovoce nebo zelenina. Na večeři (a někdy i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy a svačiny na túrách), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR, výběr a kvalita jídel je překvapující. Co se jídla týče, je Bulharsko jednou z nejpřitažlivějších balkánských zemí.

Video ze zájezdu do Bulharských hor Rila a Pirin z roku 2016 (Monča Bezuchová):


Rila a Pirin

Rila a Pirin

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie

Nejhezčí hory Srbska

Pohodová turistika v NP Đerdap, Ovčarsko-kablarské soutěsce, nad kaňonem řeky Uvac a v pohoří Zlatibor