Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Pojeďte s námi poznat nejvyšší bulharské hory Rilu, Pirin a Vitošu, nejznámější pravoslavné kláštery (monastýry) Rilský a Roženský, horská městečka Bansko a Samokov i největší bulharskou vinařskou oblast u Melniku a známé Melnické pyramidy. Budeme se pohybovat po technicky nenáročných turistických cestách, ale i přesto se nám podaří vystoupit i na nejvyšší vrchol celého Balkánu Musalu (2925 m), jejíž název pochází z dob Osmanské říše a v překladu znamená Alláhova hora - Mus Allah.

Na Rile budeme obdivovat nejen průzračná jezera a skalnaté štíty, ale i hluboké ledovcové kotle. Oslnivě bílý vápencový Pirin má poněkud dramatičtější charakter s ostrými hřebeny, kouzelnými říčkami a několikapatrovými plesy, v nichž se zrcadlí okolní štíty. Navštívíme nejproslulejší bulharskou památku a největší bulharský klášter Rilský monastýr, který svým vzhledem připomíná opevněný hrad. V jižním Pirinu si prohlédneme dřevěný klášter Roženský monastýr a vesnici Melnik vyhlášenou svým vínem. Dostatek času věnujeme návštěvám restaurací a vychutnávání vyhlášené bulharské kuchyně: šopska a ovčarska salata, kebabče a kjufte - pečená mletá masa, musaka a jiné pochutiny potěší bříško každého fajnšmejkra. Nevynecháme ani závěrečné koupání v horských plesech a termálech.

Čeká nás turistika v nejkrásnějších bulharských horách, 1 den na Vitoše, 2 dny na Rile a 3 dny na Pirinu. Budeme se pohybovat v nejvyšších partiích hor a vystoupíme i na nejvyšší vrcholy celého Balkánu. Některé výstupy a sestupy si usnadníme místní dopravou a lanovkami a tak bude průměrné denní převýšení jen cca 600 m nahoru a totéž dolů a délka túr asi 6 hodin i se všemi zastávkami. Většinu túr jde prodloužit výstupem na další vrcholy nebo naopak zkrátit. Ve skupině bývá obvykle 10-25 osob. Ubytovaní budeme v podhorských městečkách Samokov a Bansko v hotelech se snídaní. Doprava a ubytování jsou společné s cyklistickým zájezdem Bulharské hory na kole. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

S realizací letních i zimních zájezdů do Bulharska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Bulharsko je otevřené turistům, služby, restaurace a ubytování fungují - opatření v Bulharsku.
Aktuální povinnosti - vstup do Bulharska: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), dokončené očkování, prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti mladší 12 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd okolo 13 hod z Brna (u termínu 445 i z Olomouce kolem 11:00 hod, u termínu 4454 i z Prahy kolem 9:30 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Přechod hřebene pohoří Vitoša: Od chaty Aleko (1820 m) stoupání na nejvyšší vrchol Vitoši Črni Vrch (2280 m) a dále krásnou hřebenovkou k jihu s impozantními výhledy na Rilu až do vesničky Jarlovo. Přejezd autobusem do Samokova, ubytování na 3 noci. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 1300 m)
 • 3. den: Výjezd lanovkou na Jastrabec (2369 m). Výstup na nejvyšší vrchol Bulharska i celého Balkánu Musala (2925 m). (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 4. den: Nádherná jezernatá oblast Sedemte Rilski jezera na Maljovické Rile, jedna z nejhezčích částí tohoto pohoří. Možnost usnadnit si výstup a sestup místními offroady až do výšky 2100 m. (dle varianty 4-7 hod, ↑ 400-950 m, ↓ 400-950 m)
 • 5. den: Odpočinkový den: Přejezd do Rilského monastýru, největšího a nejzachovalejšího kláštera v Bulharsku. Prohlídka kláštera a pohodová procházka okolo kapliček Sv. Ivan Rilský a Sv. Luka (↔ 5 km, ↑ 250 m, ↓ 400 m). Prohlídka Stobských pyramid (↔ 5 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m), přejezd do Banska a ubytování na 4 noci.
 • 6. den: Výstup na nejvyšší vrchol Pirinu, mramorovou pyramidu Vichren (2914 m), sídlo boha blesků a hromu Peruna, který dal název celému pohoří (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Možnost přídavku o výstup na ostrý hřeben Končeto (+1,5 hod). Alternativně túra okolo jezer (3-5 hod).
 • 7. den: Pohodový den na jižním úbočí Pirinu: Návštěva dřevěného kláštera Rožeňský monastýr. Procházka bizarními skalními útvary Melnické pyramidy (2 hod, ↑ 50 m, ↓ 100 m) do Melniku - největší vinařské oblasti Bulharska. Výstup na vyhlídku Sveta Zona s rozhledem na celý Melnik a Melnické pyramidy (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Alternativně: Přes chatu Demjanica (1950 m) stoupání kolem Vasilijskich jezer na Todoričeski preval (2550 m) s nádhernými rozhledy na Ribno a Dalgo jezero s možností koupání, přes chatu Vichren až na bufet Banderica (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 8. den: Od chaty Bezbog (2240 m) k největšímu pirinskému jezeru Popovo jezero (2234 m) s ostrůvkem uprostřed a okruh v nejjezernatější oblasti Pirinu (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m), nebo přechod kolem jezer do Banska (8-9 hod, ↑ 450 m, ↓ 1700 m).
 • 9. den: Nákupy v Bansku nebo přejezd místní dopravou do Dobriniště. Koupání v termálech (turecké lázně nebo koupaliště s barem ve vodě) a poslední hodování v restauracích. Odpoledne odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, do Brna kolem poledne.
 • U termínu 4456 se 7. den půjde túra k jezerům od chaty Demjanica a nepojede se do Melniku.

Ubytování

7x v hotelech se snídaní - 3x v Samokově ve 2-3lůžkových pokojích nebo v apartmánech pro 6 osob se dvěma vícelůžkovými pokoji a 4x v Bansku asi 500 m od centra ve 2lůžkových pokojích nebo v apartmánech pro 4 osoby se dvěma 2lůžkovými pokoji. Apartmány i pokoje mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelů je i restaurace, v Bansku i bar, sauna, společenská místnost a wifi zdarma.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou snídani formou bufetu. K dispozici bude čaj, káva, mléko, džus, pečivo, máslo, salámy, sýry, jogurt, cereálie, džem, ovoce nebo zelenina. Na večeři (a někdy i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy a svačiny na túrách), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 1,5-3 BGN, polévky 3-5 BGN, jídlo 5-15 BGN, šopský salát 3-6 BGN), výběr a kvalita jídel je překvapující. Co se jídla týče, je Bulharsko jednou z nejpřitažlivějších balkánských zemí.

Video ze zájezdu do Bulharských hor Rila a Pirin z roku 2016 (Monča Bezuchová):


Rila a Pirin

Rila a Pirin