Informace k zájezdu
Rodna a Maramureš

Úvodní stránka zájezdu Rodna a Maramureš ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Je nutné počítat s tím, že při dvoudenním přechodu Maramureše a pětidenním přechodu Rodny si vše potřebné ponesete na zádech. Důležitá je proto volba batohu a hlavně jeho obsahu. Je nezbytná dobrá fyzická i psychická kondice. Naše putování povede na Maramureši ve výškách 800-1900 m, na Rodně ve výškách 1000-2300 m. Trasy vedou v nižších polohách při nástupech do hor po horských, případně lesních cestách, ve vyšších polohách na travnatých hřbetech po pěšinách či někdy širších hliněných nezpevněných cestách projetých pastevci. Nejvyšší partie hřebenů Rodny jsou kamenitější, místy skalnatější, nejrozsáhlejší sutě jsou kolem nejvyššího Pietrosulu. Na túrách nejčastěji strávíme okolo 7 hodin denně včetně pauz. Denní převýšení jsou velmi různorodá, 2 dny budeme jen nastupovat na hřebeny a 2 dny převážně sestupovat, ostatní dny je potřeba počítat s převýšením nahoru i dolů. V průměru je denní převýšení 600 m nahoru a 800 m dolů. Oba přechody je potřeba absolvovat celé, ale budete-li si chtít trochu odpočinout, je možné trasy 2x zkrátit a vynechat výstupy nalehko, které se jdou tam a zpět - na Toroiagu v Maramureši a na Pietrosul na Rodně. S autobusem se potkáme mezi oběma přechody 4. den odpoledne, kdy si z busu vyzvedneme zásoby na další průběh. V busu bude možné nechat aktuálně nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
https://www.yr.no/place/Romania/Other/Mun%C5%A3ii_Rodnei/ (Rodna).
Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni na déšť a bouřky, mlhu a chlad, ale stejně tak může být teplé a slunečné počasí. Teploty v noci se mohou přiblížit nule a na některých místech hřebene a v ledovcových karech může stále zůstávat sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za jízdu dřevařským vláčkem, a to cca 40 RON. Za fakultativní vstupy můžete dát cca 15 RON. Na jídlo a případné suvenýry by vám mělo stačit asi 30-40 €, ale záleží na vašich chutích a potřebách. Ceny za potraviny a ceny v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR. Pokud vám nějaké rumunské lei zbudou, bude možnost je utratit poslední den na zpáteční cestě. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu cca 30-50 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON). Doporučujeme vám snažit se RON sehnat již ve směnárnách v ČR. Na místě lze RON získat 2. den zájezdu při příjezdu do Rumunska - buď vybrat kartou z bankomatů (Negresti, Sighetu Marmatiei), nebo vyměnit ve směnárenských bankomatech za bankovky EUR, které si přivezete s sebou z ČR. Klasické směnárny či banky však bývají při příjezdu zavřené. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Dimap: Muntii Rodnei 1 : 50 000
Vaser Valley (Maramureš) cca 1 : 55 000 - lze koupit až na místě v Rumunsku
Knižní průvodci: Michal Bulička - Rumunské Karpaty (Mirago, edice v kroužkové vazbě).

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad


Zobrazit mapu zájezdu Rodna a Maramureš na větší mapě maps.google.cz

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička, malý batůžek. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství RON či EUR nebo platební karta, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, mapy (viz kap. Mapy a literatura), batůžek na palubu busu (malý, skladný), GPS, mobil, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu).
Strava: Jedná se o 2 přechody hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy - také viz kap. Stravování. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, cibule, koření, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody na celou cestu na místo si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jaroslav Novotný - Rumunsko - Rodna a Maramureš 2004, Michal Lollok - Rodna a Maramures 2006, Michal Lollok - Rodna, Maramures a Suhard podruhé 2006, Milan Brychta 2010 - Cesta a Maramureš, Suhard, Rodna.