Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Rodna - Pěnišníkové hory ...trávy, zelené hřbety, milióny červených rododendronů, nízkých a něžných. ... Jdeš hřebenem dny k jihovýchodu a všude jen trávy: lesy jsou až hluboko pod tebou. Občas jezírka, jezera, stáda, opuštěné hřebeny. Jen nemnoho turistů potkáš na hřebenech rodnejských hor.
Maramureš - Bezcestné hory ...jediná turistická značka je nehyzdí, jediná chata. Jen rozvalené vojenské pikety ze starých dob pod travnatou hranicí... nekonečné lesy, dlouhá údolí, pastviny.
(Miloslav Nevrlý: Karpatské hry)

Rodna - nejvyšší pohoří Východních Karpat, národní park a rezervace UNESCO. Hory jsou nevelké svou rozlohou, ale romantické, pusté, bez komunikací a lidských obydlí. Rodna, to je téměř panenská příroda nedotčená lidskou činností, horská plesa, porosty pěnišníků, vlídní pastevci a daleké rozhledy až na hřebeny hor území bývalého Československa. Za přívětivého počasí vystoupíme na Pietrosul (2303 m), nejvyšší vrchol pohoří. Zatímco na severu spadají skalnaté srázy do údolí Borşa, jižní svahy jsou povlovné a skrývají malebná a romantická tábořiště s dostatkem dřeva na oheň.
Maramureš - opuštěné, ještě nedávno pro turisty uzavřené pohoří uzavírající hranice Rumunska, dnes přírodní park. Travnaté kopce, dřevěné chalupy, stáda ovcí a dřevorubecký vláček.

Přechod pohořím Rodna a Maramureš je středně náročný. Absolvujeme dvoudenní přechod natěžko v pohoří Maramureš v blízkosti ukrajinských hranic a pětidenní přechod natěžko v pohoří Rodna. Délky i převýšení denních túr jsou různé, nejčastěji půjdeme okolo 7 hodin včetně pauz s převýšením v průměru 600 m nahoru a 800 m dolů (náročnost podrobněji). Nocovat budeme ve vlastních stanech na horských a údolních tábořištích. S autobusem se potkáme 4. den mezi oběma přechody, kdy si z autobusu vyzvedneme zásoby a necháme v něm aktuálně nepotřebné věci. Ve skupině bývá obvykle okolo 15 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Vesnice Sapinta s unikátním veselým hřbitovem a dřevěným maramurešským kostelíkem, dále pohraniční městečko Sighetu Marmaţiei v Maramureši - návštěva skanzenu. Dojezd do Vişeu de Sus.
 • 3. den: Z Vişeu de Sus úzkorozchodným dřevorubeckým vláčkem přes dřevorubecké osady v dřevařském údolí Vaser. Zahájení dvoudenního přechodu pohoří Maramureš - výstup na hřeben. (6 hod, ↑ 900 m)
 • 4. den: Výstup na výhledový vrchol Toroiaga (1930 m). Sestup do Baia Borşa (cca 800 m), obchůdky a setkání s busem. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1150 m)
 • 5. den: Zahájení pětidenního treku v pohoří Rodna. Výstup údolím Lala s vodopádky k romantickému tábořišti u jezera Lala Mică (1920 m). (4 hod, ↑ 900 m)
 • 6. den: První dvoutisícovky rodnejského hřebene Vf. Ineu (2279 m) a Vf. Omul (2134 m), táboření v oblasti sedla Şaua Gărgalău. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 7. den: Přechod velké části hřebene kolem vrcholů Puzdrelor (2189 m), Negoiasa Mare (2041 m) a Repede (2074 m) k jezírku Rebra. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 350 m)
 • 8. den: Výstup nalehko na nejvyšší vrchol Rodny Pietrosul (2303 m). Opět natěžko přes sedlo Pietrii (1196 m) pod horu Muncelul Râios. (9 hod, ↑ 600 m, ↓ 1100 m)
 • 9. den: Výstup nalehko na Muncelul Râios (1703 m). Sestup do sedla Pasul Şetref (818 m) (3,5 hod, ↑ 250 m, ↓ 850 m). Setkání s busem, odjezd. Cestou návštěva krásného pravoslavného monastýru Bârsana. Noční přejezd Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v ranních hodinách.

Nocování

Ve vlastních stanech v přírodě na předem vyhlédnutých, osvědčených místech v horách, první a třetí nocleh strávíme dole v údolí. Třetí noc mezi přechody je v ceně sprcha v penzionu, u nějž táboříme. Na tábořištích je v dosahu zdroj pitné vody. Asi na polovině tábořišť je možné rozdělat oheň.

Stravování

V horách z vlastních zásob, vlastní vaření. Během přechodu obou pohoří nebudeme mít možnost dokoupit základní potraviny, na hřebenech hor neleží ani žádné horské chaty. 4. den odpoledne mezi oběma přechody hor bude prostor na nákup čerstvých potravin v místním krámku či na návštěvu rumunské hospůdky. Rumunské pochutiny bude možné ochutnat také na začátku a na konci akce. Ceny v Rumunsku jsou podobné jako u nás, potraviny ve vesnických krámcích a jídla v hospůdkách jsou o něco levnější.

Rodna a Maramureš

Rodna a Maramureš

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Nejvyšší vrcholy Rumunska

Přechod pohoří Fagaraš a Paring