Informace k zájezdu
Rumunské hory s koňským povozem

Úvodní stránka zájezdu Rumunské hory s koňským povozem ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Horské přechody s podporou, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o přechod nalehko, převážně podhůřím a po okolních vesnicích. Ponesete si jen malý batoh s věcmi na den, váš hlavní batoh poveze vůz tažený koněm, vedený rumunským vozkou. Proto jde o fyzicky relativně snazší přechod rumunských hor. S vozem nepůjdeme neustále, po některých stezkách by vůz neprojel, nejpozději každý večer se ale s vozem vždy shledáme. Na některých úsecích budeme muset koňovi s jeho nákladem trochu pomoci a občas potlačit vůz. Může se výjimečně stát, že na určitý úsek cesty budete muset nést celý váš batoh (např. po silném dešti či v různých nepředvídatelných situacích) a podle toho se nabalit. Proto balte s rozvahou, úsporně a berte si stejné věci, jaké byste si vzali na vícedenní přechod natěžko. Délky denních etap se pohybují mezi 4-7 hodinami čisté chůze denně, s pauzami je to pak 6-9 hodin. Kratší jsou dny nástupu do hor a sestupu z nich (2. a 9. den). Denní převýšení je různorodé, ale nepřesahuje 500 výškových metrů ve výstupu i v sestupu, délka tras je do 20 km za den. Budeme se pohybovat v menší skupině cca do 12 osob. S naším autobusem se rozloučíme 2. den v Braşově a dále do východních Karpat dojedeme místní dopravou. S autobusem se opět potkáme až 9. den odpoledne, po přesunech místní dopravou. Zájezd je vhodný pro rodiny s dětmi od 10 let. V autobuse je možné si ponechat případné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko),
http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/hdfForecast?query=Intorsura+Buzaului%2C+Romania (Intorsura Buzaului)
Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni jak na déšť a bouřky, mlhu a chlad, tak na nádherné, slunečné, teplé či horké počasí. Jedná se o relativně nižší hory, rozsah možných denních teplot je 10 až 30 °C, podobně jako v letních horách u nás.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Útrata za jídlo na místě záleží jen na vás a vašich chutích a potřebách, doporučené kapesné je cca 50-70 €. Pokud vám nějaké rumunské lei zbydou, bude možnost je utratit poslední den v Brašově, v Sibiu nebo je vyměnit zpět na eura. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu cca 30-50 €, dle vašeho uvážení. Ceny za potraviny jsou v Rumunsku podobné jako v ČR. Základní jednoduché potraviny (zejména chleba) a pivo jsou v malých vesnických krámcích většinou levnější než u nás. Ceny v restauracích jsou podobné jako u nás.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Do Rumunska je třeba si vzít EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Nebo je možný výběr platební kartou z bankomatu, a to 2. a 9. den v Brašově. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzinkách a případně v některých obchodech v Brašově a v Sibiu, určitě však ne v zapadlých horách.

MAPY A LITERATURA

Tato zapadlá turisticky neznámá oblast není pokryta žádnými na trhu dostupnými turistickými mapami ani knižními průvodci.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Sbalte se stejně jako na vícedenní přechod hor natěžko. V žádném případě si neberte sportovní ani jiné tašky ani kufry na kolečkách, akci s nimi nezvládnete! Jako hlavní zavazadlo je nutné vzít větší batoh, který sice většinou pojede na voze, ale je třeba být připraven na to, že zavazadlo můžete hodně přenášet (při místní dopravě, na tábořiště či v terénu, který vůz nebude moci projet). Snažte se proto maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. S ohledem na možnosti vozu a koně, je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 18 kg a snažte se o maximální skladnost. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 50-60 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství cizí měny, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, menší batůžek (lehký a skladný, ve kterém si pořád ponesete věci na den). Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 5 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, GPS, mobil, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplého, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu - šátek, kšiltovka, ...), návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do lehčího až středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu).
Strava: Také viz kapitola stravování. Vycházejte z toho, že základní i čerstvé potraviny se dají ve vesnických krámcích často dokoupit, takže není třeba z ČR vozit velké zásoby jídla. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření, např. polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou na první dny ze studeného jídla např.: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ...
Pití: S sebou si vezměte k odjezdu jen vodu do busu, dále si vodu můžete koupit cestou na benzince nebo v Brašově. Je třeba, abyste pak na místě měli lahve o objemu cca 2,5-3 l na osobu dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Vhodné je mít s sebou pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody - doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil, které dostanete v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy