Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a Buzăuské kopce

Rumunsko, to je stále nejbližší nefalšovaná exotika. Originální trasa nás provede současností i nedávnou minulostí karpatského venkova v dalekých, ztichlých a kupodivu stále nenavštěvovaných horách Delaurile Buzăului a Siriu. V podhůří Delaurile Buzăului se budeme toulat krajinou vesnických hospodářských stavení a volských povozů a občas na nás dýchne zašlá sláva časů, kdy se zde těžil jantar. Vysoko na horských hřebenech pohoří Siriu nám budou dělat společnost kamzíci a na salaších ochutnáme brynzu, kaškaval nebo mamaligu.

Doprovázet nás bude kůň s rumunským vozkou a vozem, na nějž naložíme naše batohy. Projdeme oblastí horských vsí, ale také bývalé těžby jantaru, středověkých pousteven a na závěr vystoupáme k jezeru na travnatém hřebeni, který pamatuje boje 1. světové války a na kterém žijí kamzíci a medvědi. Pronikneme do míst, kam cestovní kanceláře nejezdí, kde spásané louky a ozvěny štěkotu psů prozrazují blízkost lidských obydlí. S místními posedíme ve vesnických hospůdkách nebo u obchodů nebo strávíme romantický večer u ohně s fantastickými výhledy na hřebeny hor a údolí. Cestou navštívíme salaš, malé hospodářství na vsi a několik přátel. Povede nás zkušený český průvodce, pro kterého není rumunština problém a od něhož se, budete-li chtít, základům tohoto jazyka naučíte.

Jedná se o přechod nalehko, nejdříve podhůřím a po vesnicích, poslední noci spíme u jezera asi 1400 m.n.m. Jde o snazší přechod rumunských hor vhodný i pro děti. Budeme se pohybovat v menší skupině, cca do 12 osob. Délky denních etap se pohybují mezi 6 - 10 hodinami včetně pauz, vzdálenost asi 20 km za den s převýšením 400 - 1000 m (náročnost podrobněji). Nocovat budeme ve vlastních stanech, na loukách a pastvinách, v lůně přírody. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: V Braşově rozloučení s naším autobusem, dojezd místní dopravou do nitra Východních Karpat. V údolí Şeţu sevřeném mezi horami Buzău a Siriu setkání s vozkou a koněm, přes opouštěnou ves Stanila s dřevěnými a hliněnými domy na louku na hřebeni Varza.
  • 3.-4. den: Toulky v podhůří Delaurile Buzăului. Bývalá těžební oblast jantaru - zapadlá Colţi a Aluneş s do skály tesaným kostelem ze 13. století, na druhé straně hřebínku od vyschlé želví rezervace poustevny Nucu. Krajina podhorských hospodářství, volské povozy a táboření na loukách.
  • 5.-8. den: Podhorské a horské vsi Curmatura a Cătiaşu, salaše Stearpa, kam kdysi vedla úzkokolejka sloužící k dopravě dřeva. Výstup a putování po travnatém hřebeni pohořím Siriu se zbytky vojenských okopů z 1. světové války. Výhledy na hory Ciucaş, táboření u romantického jezera Lacul Vulturilor a místní pozoruhodnost - masožravá rostlina. Zbytky hraniční pevnosti a vojenský hřbitůvek. Výstup na nejvyšší vrchol Malaia (1662 m). Medvědí stopy, pozorování kamzíků. Návštěva od civilizace odříznuté rumunské dřevěné salaše s otevřeným ohněm. Ochutnávka brynzy, kaškavalu či mamaligy. Sestup do údolí řeky Buzău.
  • 9. den: Přesuny místní dopravou. Krátká prohlídka historického Braşova. Návštěva zajímavého města Sibiu. Setkání s naším autobusem. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v ranních hodinách.

Nocování

Ve vlastních stanech, na loukách a pastvinách v přírodě. Voda je v dosahu, často je možné na tábořištích rozdělat oheň.

Stravování

Z vlastních zásob, vlastní vaření. Na místě lze často dokoupit v místních vesnických krámcích základní potraviny, takže nemá smysl brát z ČR velké zásoby jídla. Také bude možnost ochutnat rumunské speciality v místních krčmách nebo si dát občas pivo. V salaších lze tu a tam koupit vynikající sýry a od místních třeba i pálenku ţuicu. Ceny potravin ve vesnických krámcích a jídel ve vesnických restauracích mohou být o něco nižší než u nás, jinak jsou obecně ceny v Rumunsku podobné těm našim.

Rumunské hory s koňským povozem

Rumunské hory s koňským povozem

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Apuseni - rumunský kras

Turistika vápencovým rájem a dobrodružné prohlídky jeskyní (Rumunsko)

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu