Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a podhůří Penteleu

Rumunsko, to je stále nejbližší nefalšovaná exotika. Na unikátní akci v rumunských Karpatech poznáme realitu místního venkovského života. Při našem pohodovém objevování rumunského venkova v podhůří romantických hor Penteleu a Siriu nás bude provázet kůň s vesnickým rumunským vozkou a vozem, na nějž naložíme naše batohy. Povede nás zkušený český průvodce, pro kterého není rumunština problém a od něhož se, budete-li chtít, základům tohoto jazyka naučíte. Budeme mít možnost proniknout do míst, kam cestovní kanceláře běžně nejezdí, a se špetkou dobrodružství zažít něco neobyčejného.

Jedná se o přechod nalehko, převážně podhůřím a po okolních vesnicích. Jde tedy o fyzicky relativně snazší přechod rumunských hor vhodný i pro děti. Budeme se pohybovat v menší skupině, cca do 12 osob. Délky denních etap se pohybují mezi 6-9 hodinami včetně pauz, vzdálenost do 20 km za den s maximálním převýšením 500 m. Nocovat budeme ve vlastních stanech, na loukách a pastvinách, v lůně přírody. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Aktuálně - vstup do Rumunska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 13 hod. z Prahy přes Brno a Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: V Braşově rozloučení s naším autobusem, dojezd místní dopravou do nitra Východních Karpat. V údolí Şeţu sevřeném mezi horami Buzau a Siriu setkání s vozkou a koněm.
  • 3.-5. den: Toulky v podhůří Penteleu. Poloopuštěné vsi Mlăjeţ a Stanila s dřevěnými a hliněnými domky, zapadlé Colţi a Aluneş s dřevěným kostelem ze 13. stol. vytesaným zčásti do skály. Krajina podhorských hospodářství, volské povozy a táboření na loukách. Fakultativní výstup na horu Zboia a návrat dolinami pod Penteleu zpět k údolí Şeţu.
  • 6.-8. den: Putování po travnatém hřebeni pohořím Siriu, kterým se do 1. světové války protínala rumunsko-uherská hranice. Podhorské a horské vsi Curmatura a Cătiaşu, salaše Stearpa, kam kdysi vedla úzkokolejka sloužící k dopravě dřeva. Výhledy na hory Ciucaş, táboření u romantického jezera Lacul Vulturilor a místní pozoruhodnost - masožravá rostlina. Zbytky hraničních pevností a vojenský hřbitůvek. Výstup na nejvyšší vrchol Malaia (1662 m). Medvědí a vlčí stopy. Návštěva od civilizace odříznuté rumunské dřevěné salaše s otevřeným ohněm. Ochutnávka brynzy, kaškavalu či mamaligy. Sestup do údolí s říčkou Buzau.
  • 9. den: Přesuny místní dopravou. Krátká prohlídka historického Braşova. Návštěva zajímavého města Sibiu. Setkání s naším autobusem. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v ranních hodinách.

Nocování

Ve vlastních stanech, na loukách a pastvinách v přírodě. Voda je v dosahu, často je možné na tábořištích rozdělat oheň.

Stravování

Z vlastních zásob, vlastní vaření. Na místě lze často dokoupit v místních vesnických krámcích základní potraviny, takže nemá smysl brát z ČR velké zásoby jídla. Také bude možnost ochutnat rumunské speciality v místních krčmách nebo si dát občas pivo. V salaších lze tu a tam koupit vynikající sýry a od místních třeba i pálenku ţuicu. Ceny potravin ve vesnických krámcích a jídel ve vesnických restauracích mohou být o něco nižší než u nás, jinak jsou obecně ceny v Rumunsku podobné těm našim.

Rumunské hory s koňským povozem

Rumunské hory s koňským povozem

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Krásy Podkarpatské Rusi

Jednodenní túry krajem Nikoly Šuhaje: Boržava, Siněvirský NP, Koločava

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie